Jump to content

Distributie BMW 320d - pret


Recommended Posts

mecanicul asta numai motoare de bmw face...si vine prin recomandare de incredere...maine dupa ce demonteaza tot imi spune cat costa jucaria...

 

de unde si eu citisem ca astea pe lant nu au moarte la mine a fost cu ghinion...in rest masina e tipla...o sa incarc poze cu ea dupa...

Link to comment
Share on other sites

mecanicul asta numai motoare de bmw face...si vine prin recomandare de incredere...maine dupa ce demonteaza tot imi spune cat costa jucaria...

 

de unde si eu citisem ca astea pe lant nu au moarte la mine a fost cu ghinion...in rest masina e tipla...o sa incarc poze cu ea dupa...

 

poti sa spui despre ce mecanic e vb ? poate il cunoastem si noi , nu toti sunt chiar priceputi

 

 

Stai linistit ca toate sunt tipla pana pica ceva serios , atsa cu ghinion e mult spus , pur si simplu nu ai fost informat . Asa s-a ajuns indiferent ce cumperi , din ce gama , sa stai sa studiezi zile in sir diverse probleme si defecte proiectare .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

poti sa spui despre ce mecanic e vb ? poate il cunoastem si noi , nu toti sunt chiar priceputi

 

 

Stai linistit ca toate sunt tipla pana pica ceva serios , atsa cu ghinion e mult spus , pur si simplu nu ai fost informat . Asa s-a ajuns indiferent ce cumperi , din ce gama , sa stai sa studiezi zile in sir diverse probleme si defecte proiectare .

 

 

tot ce stiu (pentru ca mi-a aranjat cumnatul meu): mecanicul este din brasov...am sa-l intreb de nume si vi-l postez...

 

masina este deja la brasov, pana diseara imi spune despre ce e vorba...

 

ce e curios...pe factura de la BMW scrie demontat capac tacheti + verificare functionare bloc electronic digital al motorului (DME) : distributie sarita de la punct (lant rupt)...

 

Daca astia de la BMW au desfacut doar capacul acela de unde stiu ei ca este motorul praf ?

Link to comment
Share on other sites

ba da...scuze de intarziere...

 

motorul este facut praf...trebuie schimbat cu totul...

 

mi-a zis ca la pompa care baga ulei in motor , una dintre supape s-a blocat si asta a fost...trebuie motor nou...

 

se uita acum sa vedem ce gaseste la sh din 2009....am inteles ca motoarele dupa 2009 nu ar mai avea problema asta...azi face cumnatu poze la motor si o sa le postez...

Link to comment
Share on other sites

deci pompa de ulei a fost de vina? esti al doilea care spune asta. ti s a aprins lampa in bord inainte de intamplare? merci de revenire. E dus si vibrochenul? sa zgariat si camasa? sau a scos picioarele vreo biela? Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Daca se confirma si aici pompa de ulei ne-ar ajuta f f mult in remedierea problemei. De desfacut motorul si inlocuit pompa cu una generatie 2009-> eventual verificarea pinioanelor vilbrochenului si a lanturilor cu costuri relativ rezonabile ar fi usor de realizat de majoritatea dintre noi. Ma mira de ce BMW nu au reusit sa ne ajute in sensul asta, inteleg ca vor profit insa in felul asta pierd mult din piata.

 

Ar fi super sa ne pui poze! Multumim tare mult!

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Intr adevar daca pompa e de vina atunci problema ar fii relativ usor de intampinat si chiar ar fii un lucru constructiv de stiut pentru toti care au acest motor.pompa se schimba prin baia de ulei deci manopera e mai lejera. Astept poze si detalii despre pompa eventual exact defectiunea exact ce a survenit la ea. roagal pe mecanic sa desfaca pompa... sa vedeti exact ce cedeaza Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Oare exact din 2009 s-a remediat problema ? Ca a mea e din 2008-11-21 oare se incadreaza si ea?

din pacate da

citeste aici sa te lamuresti ce si cum

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/page__view__findpost__p__1726326

 

 

Case 1:

 

For engines N47, N47DKO, N47S, interval from 01.03.2007 to production 05.01.2009.

 

In case of customer complaint must change the following parts:

(See Annexes, Figures 1 to 7.) - Nov. 21 7803479 Sutitución the crankshaft bearings.

 

Caution: Use only crankshafts with a production date back to 5. 1. 1. 2009 2009

The production date is printed on crankshaft sprocket (see page 2 of the Annex)

 

iar aici s a rezolvat de tot zic ei

No repairs are allowed in vehicles with production date after 03/2011 and vehicles in which all existing measures have already been made. The sound now is the moment, the normal state of this world! No risk of broken chain!

Edited by malasorte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu s-a aprins nimic la bord....nu a dat nici un semn inainte...pur si simplu a facut ca un fasait , pedala s-a pierdut si motorul s-a oprit...era sotia la volan , abia plecase de la semafor (20-30 km la ora sa fi avut)...

astia la bmw din bucuresti asa ziceau ...din mai 2009 s-a rezolvat cu totul problema...in sensul ca si vibrochenul a fost ok incepand cu 2009...ca si asta mai dadea rateuri...astept sa primesc poze sa le postez..

Link to comment
Share on other sites

nu s-a aprins nimic la bord....nu a dat nici un semn inainte...pur si simplu a facut ca un fasait , pedala s-a pierdut si motorul s-a oprit...era sotia la volan , abia plecase de la semafor (20-30 km la ora sa fi avut)...

astia la bmw din bucuresti asa ziceau ...din mai 2009 s-a rezolvat cu totul problema...in sensul ca si vibrochenul a fost ok incepand cu 2009...ca si asta mai dadea rateuri...astept sa primesc poze sa le postez..

si ti au recunoscut cei de la reprezenta ca este o problema la vibrochen? pai si de ce nu i ai intrebat de ce nu ti o repara din bani lor daca este vina bmw si recunosc acest lucru? ai intrebat ceva pe tema asta?

Link to comment
Share on other sites

uleiul tocmai ce fusese schimbat...asta a vazut si mecanicul...

cei de la bmw nu au desfacut decat capacul ...daca vroiam sa desfaca mai departe as mai fi cotizat 200 eur...plus ca daca nu-l faceam la ei ma costa sa-l puna la loc...am vorbit cu ei sa-mi dea o hartie ca e mototrul praf dar ala a facut figuri ca ei nu au desfacut mototrul si asa mai departe ...pai si la telefon nu ati zis ca e motorul praf...ba da dar trebuia sa-l desfacem aici ca sa va pot da si hartie...asta ce am discutat cu ei prin telefon...vreau sa ma duc luni la ei sa vorbesc cu un sef ceva ca mi se pare bataie de joc...

masina a fost adusa din germania in sept 2011, a fost inmatriculata si apoi am cumparat-o eu..in romania nu a mers mai mult de 1000 km...inainte sa o iau am dus-o la bmw la pitesti ( de acolo era vanzatorul si i-am facut toate testele)...a iesit fara nimic masina...eu cu masina pana la event daca am mai facut 600 km...

Link to comment
Share on other sites

F bine faci dute si fa scandal ca daca nimeni nu spune nimic astia nu o sa ia masuri. Macar poate este vreun viitor client acolo sa vada oameni nemultumiti. Intr un fel trebuie sa fie tras un semnal de alarma " ASA NU". Da faptul ca nu le ai dat cei 200 euro sa desfaca motorul este o justifacare sufiecienta sa nu iti dea foaie la mana. Da si tu un email la bmw germania ia toate masurile sa arati ca nu esti nepasator si o repari pur simplu din bani tai . Clienti trebuie sa fie educati si sa aiba pretentia sa primeasca o masina premium ce tine mai mult de 100 de k daca tot dau zeci de mii de euro.

In alta ordine de ideei... aia cu uleiul e o chestie relativa .. pai o masina cu ungere precara(ulei prost sau uzat) asa cum am spus si in alt post va garantez eu ca nu o sa cada primul lantul. Ganditiva cate turatii are axul la turbina si ce s ar petrece fara ungere... plus cuzineti . Aici problema este una legata de constructie si bmw ul nu ar trebui sa fie iertat... si sa isi gaseasca scuze. Cu atat mai mult nu ar trebui sa ii gaseasca pagubiti scuze doar pentru ca sunt fanatici brandului BMW.

ps pana la urma ai aflat cat te costa "distractia"?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

au gasit motor in germania...astazi sau maine ajunge in ro...motorul este din 2009 si e cu totul (injectoare,altele)...ca si cost final motor (2.500) +transport (300)+ montaj (300) = 3.100 EUR....

inca nu am facut poze la motorul vechi ...sper sa ajunga azi cumnatu' sa faca poze la el...sper sa fie gata saptamana viitoare...

la bmw nu am ajuns inca dar nu-i iert...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A mea este fabricatie: 2009.11.17. Sa imi fac griji?

Apropo se poate verifica la reprezentanta istoricul de service al masinii?

(Masina mea este adusa in primavara din Germania. a fost pe leasing deci ar trebui sa fie cu toate serviceurile la timp...)

 

Ma gandeam ca in cazul in care s-a recunoscut official problema motoarelor N47 la distributie poate s-a schimbat in Germania kitul de distributie si atunci mai scutim ceva bani de la mentenata masinii.

 

Daca a verificat cineva si ne poate ajuta cu un sfat....

Link to comment
Share on other sites

Apropo se poate verifica la reprezentanta istoricul de service al masinii?

(Masina mea este adusa in primavara din Germania. a fost pe leasing deci ar trebui sa fie cu toate serviceurile la timp...)

 

Ma gandeam ca in cazul in care s-a recunoscut official problema motoarelor N47 la distributie poate s-a schimbat in Germania kitul de distributie si atunci mai scutim ceva bani de la mentenata masinii.

 

Daca a verificat cineva si ne poate ajuta cu un sfat....

 

 

Evident ca se poate! Cred ca foarte multi de pe aici au cerut istoric la masina! Suna la o reprezentanta BMW din tara si zi-le ca vrei sa afli istoricul la masina ta, dandu-le VIN-ul de la masina! Cred ca-ti mai cer si ceva date personale ori cum ca tu esti actualul proprietar!

Link to comment
Share on other sites

Evident ca se poate! Cred ca foarte multi de pe aici au cerut istoric la masina! Suna la o reprezentanta BMW din tara si zi-le ca vrei sa afli istoricul la masina ta, dandu-le VIN-ul de la masina! Cred ca-ti mai cer si ceva date personale ori cum ca tu esti actualul proprietar!

 

Voi merge la reprezentanta sa cer, sper sa ma ajute.

 

Stiti cat costa?

Va contine fiecare revizie facuta in reteaua autorizata BMW de service-uri sau doar reprezentante BMW?

Apar si piesele care nu fac obiectul unei revizii normale (adica: ulei, filtre..)

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.