Jump to content

Turbina 530d e60


Recommended Posts

Salut,

 

Intrebare pentru un e60, 530d:

 

S-a discutat destul de mult pe forum despre turbine defecte, si despre "semne de oboseala" a turbinei. Cu toate astea am o intrebare, pentru ca tot nu imi e clar cum iti dai seama ca turbina e pe duca. Nu stiu cum sa fac distinctia intre acel suierat specific turbinei si suieratul de care am auzit al unei turbine uzate.

La mine suiera turbina destul de tare, dar se diminueaza pe masura ce se incalzeste motorul. E normal sau nu? Ce alte semne pot aparea un cazul unei turbine uzate in afara de zgomot?

Ulei nu trebuie sa completez intre service-uri, motorul trage foarte bine, fum nu scoate .. alte probleme nu am mai observat.

Daca e cineva din IASI, unde pot face un test la turbina? De service-ul de la reprezentanta de aici am auzit doar lucruri rele, nu ma duc acolo.

 

Ca sa nu mai deschid alt topic, am inca o intrebare. Exista diferente mari de consum intre e60 530d de 218cp (2005) si 530d de generatie mai noua(2008+)?

Am luat masina la 118 000 de km, acum am 170 000 si ma gandesc sa fac un upgrade tot cu 530d mai nou. Inca nu sunt convins daca sa fac pasul asta sau nu, si de asta caut motive pro.

Intreb de consum pentru ca fac ~35000 km pe an si nu m-ar supara sa consume ceva mai putin. A mea consuma :

- 7% mers 120-130 cu cruise control

- 8-8,5 mers mai tare ( asa se intampla de obicei :) )

- 11% mers in oras

Link to comment
Share on other sites

suierat specific turbinei nu exista! credeam ca exista pina am schimbat-o pe a mea. de 2000 km nu mai am nici un suierat,nici macar specific!

 

Am inteles:). Daca e asa cum spui cred ca ar trebuie sa auda toata lumea. Pun foarte multi intrebarea asta, si raspunsurile sunt contradictorii.

Eram hotarat sa o schimb oricum, sa nu ma lasa pe drum, pentru ca masina de apropie de 200 000 de km, dar eram curios daca mai pot merge asa o perioada sau intru in banii de concediu :) .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e ok. Suierat am tot auzit si la alte marci, nu neaparat bmw, merg multi km fara probl.

Cand o schimbi s-ar putea sa afli ca turbina veche n-are joc in ax si te-ai scarpinat fara sa te manance.

Mai mari probl sunt la 2.0d. Daca mergi mult prin afara, fa-ti un abonament de cativa zeci de eur la Adac, ai asigurata platforma 24/24 sa dormi linistit. Sunt altii care cunosc mai bine subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

De Adac am auzit si eu acum cateva zile. Merci.

Imi pun intrebarea cat o sa ma tina pentru ca planuiesc prin august un roadtrip mai lung prin Alpi (incerc sa merg pe traseul pe care au mers cei de la Top Gear in apisodul cu "the best driving road in Europe" ). O sa fie vreo 9000 de km si nu vreau sa ma lase turbina prin Elvetia de exemplu :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.