Jump to content

freon pierdut in 24 ore


Recommended Posts

sal,

 

am un 530D din ianuarie 2007 si am constatat acum o luna si ceva ca nu imi baga rece. am verificat freonul si nu mai era deloc, am facut o umplere cu freon care a tinut fix o saptamana,dupa o saptamana acceeasi problema,am fost din nou la service (ford) care mi-au verificat cu o substanta instalatie si cu un detector de gaz au zis ca nu au gasit nimic,nu se vede nimic,nu se aude nimic, si totusi freonul se duce. au facut umplere din nou si de data asta a tinut 3 saptamani (nu stiu de ce dar a tinut). dupa 3 saptamani adica ieri am ramas iar fara freon. am fost la service si cred ca au cautat 2 ore fisuri,scurgeri cu oglinda cu detectorul cu absolut tot si nu gasesc nimic. cea mai tare faza este ca de ieri si pana azi am ramas iarasi fara freon, nu mai stiu ce sa fac. nu am service bavaria in oras si nimeni nu isi da seama pe unde se scurge acest freon. banuiala lor este ca se duce pe undeva pe sub bord sau aproape de bord unde ei nu pot vedea daca substanta aia care au bagat-o se scurge. nu vor sa desfaca bordul (nu se baga) si nu mai stiu ce sa fac! am bagat de 3 ori freon in 2 luni dar ieri a fost bomba cand s-a dus tot freonul pana astazi (au bagat 700g) si s-a dus in 24 ore

a mai patit cineva asa ceva? ce as putea sa fac sa imi dau seama pe unde se duce? ca sa pot schimba teava sau garnitura sau ce naiba este in neregula

sunt 32 grade afara :cry:

Link to comment
Share on other sites

Trebuie bagata substanta de contrast sa se vada pe unde e fisura. Si da, se poate intampla sa fie pe la bord si ca sa vezi trebuie demontat bordul. Daca vrei si ai drum prin Bucuresti anunta-ma cu o zi inainte si vino pe la noi sa vedem pe unde pierzi.
Link to comment
Share on other sites

modelul tau de masina are "talentul" sa explodeze radiatorul de freon din bord. Cand am fost sa imi verific instalatia de racire acum 2 luni era un 5 ar ca al tau cu bordul desfacut complet. Mi a zis mesterul ca ii ia manopera 1200 euro plus piese. Problema e ca bordul odata desfacut nu o sa mai cada in veci la fel. Sper sa nu fie asta Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

modelul tau de masina are "talentul" sa explodeze radiatorul de freon din bord. Cand am fost sa imi verific instalatia de racire acum 2 luni era un 5 ar ca al tau cu bordul desfacut complet. Mi a zis mesterul ca ii ia manopera 1200 euro plus piese. Problema e ca bordul odata desfacut nu o sa mai cada in veci la fel. Sper sa nu fie asta

 

nu cred ca nu se poate monta la loc corect , dar totusi 1200 E imi pare enorm

Link to comment
Share on other sites

bordul are multe cleme , multe plastice, multe izolatii.... dupa cel demontezi scartaie , se aud zgomote etc. cum credeti voi Harap Alb. Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Sustin problema cu bordul,un amic a schimbat la un astfel de model bordul de anglia pe dreapta cu unul pe stanga si dupa toate modificariile si cu atentie sporita...la gropi sau drum mai rau scarta scarta.
Link to comment
Share on other sites

degeaba, odata desfacut sanatate.

am dau eu jos o biata fata de usa, mult mai simpla , pus cleme noi, cheder nou la geam, izolatia relipita cu mastic, etc etc... eh uite ca aparut un greiere.. ghici unde ...

Link to comment
Share on other sites

Sustin problema cu bordul,un amic a schimbat la un astfel de model bordul de anglia pe dreapta cu unul pe stanga si dupa toate modificariile si cu atentie sporita...la gropi sau drum mai rau scarta scarta.

Pai normal cunosc oameni care au dat bordul jos la reprezenta in Germania si tot au ramas cu zgomote. Eu am dat personal bordul jos la un Scorpio si cu toata grija din univers dupa 2 zile de munca tot am ramas cu un zgomot enervant

Link to comment
Share on other sites

Un prieten a patit lafel la E60, acuma recent. A fost de vina radiatorul din bord care l-a costat 25 milioane din cate tin minte. Si dupa ce i-au "finalizat" operatiunea de schimbare a acestuia, pe drum si-a dat seama ca nu mai functiona navigatia profesionala, bordul nu mai lumina, etc. Sa nu mai zic ca a schimbat si navigatia din cauza celor care au montat radiatorul. "montat"
Link to comment
Share on other sites

Pai da tehnologie germana ,inovatie de ultima generatie. nu am auzit vreodata sa cedeze acel radiator la un e34 39 38 46 53. Astea noi facute cu simt de "raspundere" ofera suprize unice la preturi unice Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca daca esti atent si pui tot la locul lui(nu cleme rupte ,suruburi stranse bine etc)nu o sa ai greieri

eu am desfacut feta usi fata si spate ,cotiera complet pana la mocheta, jumatate de bord( ventilator ;suporti pahare ;torpedou ;trimuri ;canale aer; unitate centrala;ecran ),am schimbat haion complet si din fericire pana acum nu am nici un greiere si nu e masina de duminica (merge cel putin 100km pe zi)

trebuie atentie si multa dragoste :hyper: :heart: :heart: :heart:

Link to comment
Share on other sites

Sustin problema cu bordul,un amic a schimbat la un astfel de model bordul de anglia pe dreapta cu unul pe stanga si dupa toate modificariile si cu atentie sporita...la gropi sau drum mai rau scarta scarta.

 

Acolo e alta treaba, poate tinichigiul nu a sudat drept vreo ranforsare ceva, e posibil sa ai greierasi. Insa dupa demontare/montare nu trebuie sa existe probleme. Cleme si bride rupi daca nu stii sa le desfaci, normal ca daca tragi ca bou le rupi si apar scartaieli. Am dat multe borduri jos dar nu am avut niciodata probleme, mai mult ca unii greierasi au si incetat.

Link to comment
Share on other sites

de bord demontat nici nu se pune problema. cum s-a afirmat mai sus sunt multe riscuri si nu o sa mai fie niciodata bordul la fel

 

@Changing - cand spui sa trec pe la "voi" la care voi te referi? ai service ceva sau lucrezi la AB?

 

si solutie de contrast s-a bagat deja de 2 ori....nu se vede nimic pentru ca nu este la vedere.....si crede-ma ca 2 ore s-a uitat nenea ala cu lampa aia (UV) si oglinda peste tot si chiar spre bord cat a putut sa vada dar tot nu s-a vazut nimic. la final a venit cu un detector de freon si a reactionat o idee in dreptul pasagerului jos la picioare dar ceva foarte vag dupa care nimic. totusi tot el a spus ca daca era eliberat freonul pe sistemul climei in habitaclu il simteam pentru ca are un miros ingrozitor zice el. si asa ceva nu s-a intamplat

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Pai da tehnologie germana ,inovatie de ultima generatie. nu am auzit vreodata sa cedeze acel radiator la un e34 39 38 46 53.

 

e nu..l-am schimbat eu singur pe al meu, 10+ ore de munca, nu scartaie nimic .

 

n-am experienta in domeniu ..a fost prima oara in viata cand am dat un bord jos.

 

uite aici poze din timpul procesului :)

 

http://www.bmwclub.r...ost__p__1434032

 

e plin netul de probleme de genul asta(la orice marca , inclusiv mercedes) si se pare ca multe se strica din cauza folosintei indelungate (la mine merge nonstop ac-ul , inclusiv iarna)

 

http://www.youtube.com/watch?v=XAZN-c53H4k&feature=player_embedded

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce umpli instalatia dai jos mufele de conectare si verifici cu detectorul de freon. Am un prieten care a patit asta in Germania si le a luat la nemti vreo 3 umpleri cu freon sa isi dea seama ce are. :p Unul din robineti pierdea fff putin freon dar era sufiecient sa goleasca instaltia.
Link to comment
Share on other sites

daca faci incarcarea cu aparate moderne care verifica vidarea si etanseitatea instalatiei si daca ai avea vaporizatorul din bord defect,spart aparatul ar simti ca nu este in regula. schimba ventilele de la mufele de conectare de pe instalatie. sunt ventile ca la valva de la roata , doar mai mari.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.