Jump to content

M-am hotarat la X3


d-rive

Recommended Posts

Multumesc.... am refuzat masina :blink:

205712[/snapback]

Ma sperii!! Vreau sa spun ca dupa ce am vazut poza aia, m-a traznit o spaima de numa-numa. Daca si a mea va avea aceasi problema? Ca doar si a mea se face tot acum...

In rest masina arata OK. Imi plac jentile. Si pragul.. Mi-am dorit si eu, dar am luat M kit si nu se putea...

In schimb ma omoara cu zile aluminiul ala din volan si schimbator.. La naiba, au pus lemn pe bord.. Puteau sa faca si ei "ceva" ca sa nu se vada asa.. Macar nu-l mai puneau si-l lasau in piele.. crad ca datea mai bine.

LE:

Ce se va intampla acum? Iti aduc alta? sau monteaza "baietii" cromu' si iti aranjeaza usa?

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Maverick, nu vreau sa te sperii si nu iti doresc sa ai probleme de genul asta, cum a considerat BMW sa se prezinte in fata mea cu o masina cu asemenea probleme care trebuiau rezolvate inca din stadiul de fabricatie nu stiu. Incep sa cred din ce in ce mai mult ca se fabrica BMW pentru SUA, pentru Europa "civilizata" si alea care au probleme de fabricatie le fac pentru "bananierii" din Europa de Est.

Se considera ca atunci cand dai comanda de o asemenea masina trebuie sa fie o placere si sa astepti momentul primirii masinii, sa fii fericit si incantat si sa nu iti mai pese de sacosa de bani care ai dat-o pe masina.

 

 

 

Nu prea inteleg cum de la un cheder si o aliniere de usa, se ajunge la un Logan mai bine fabricat, asa doar de dragu de a zice: rusine BMW-ului. Masina e marfa, e la superlativ, e super, dar nu sta bine aliniata o usa si deci e de (cenzurat).

 

Cromul nu putea disparea de la sine, ori e chrome line ori shadow line, posibil sa fi fost o eroare de comunicare la comanda.

205826[/snapback]

 

Nu ar trebui sa discut cu tine, datorita antecedentelor care le ai cu mine, am sa fac totusi o concesie si am sa ma fac ca uit cu cine "vorbesc".

Ca nu intelegi cum se ajunge la a refuza o masina e problema ta, tu traiesti in America si platesti pe aceeasi masina cam cu ~15k euro mai putin, deci nici eu nu inteleg cum vine asta dar nu ma plang, astea sunt preturile si cu asta basta. Cum se ajunge la un Logan mai bine fabricat ?!? look at the previous picture :blink:

 

Am platit un pret premium pentru o masina premium, as zice ca sunt indreptatit sa am pretentii premium, cu toate astea BMW a gasit de cuviinta sa se prezinte in fata mea, client, cu o masina cu o mare problema de fabricatie, daca tu sau altcineva poate sa ma lamureasca cum a trecut masina de toate controalele. Am masini si am avut masini cumparate numai noi si nu am avut niciodata astfel de probleme de calitate, masini care erau departe de segmentul premium si care costau un sfert sau o treime din cat costa acest BMW.

 

Ca sa iti dau de gandit, aceasta masina costa in Romania cat costa un X5 E70 teapan echipat in SUA, cum comentezi lucrul asta?

La cat mi-au mancat sufletul cei de la BMW inca dinainte de comanda, apoi comanda si pseudo livrarea masinii zic cu tarie: RUSINE BMW, sunt indreptatit sa spun asta, e ora 5 dimineata in Romania si eu scriu e-mailuri catre BMW AG in loc sa ma bucur de masina care o doresc de ani de zile si pentru care am facut multe eforturi ca sa o am, nu iti doresc sa fii in locul meu. Asta este experienta cumpararii unei masini premium in Ro.

 

Cu chromul ai dreptate, nu a disparut de la sine, eu nu am optat pentru shadow line care la noi in Europa este 500 de euro fara TVA, mi s-a parut scump pentru un plastic negru lucios, dar asta cu pretul optionalelor BMW este alta discutie.

Linia cromata de la baza geamurilor este standard pentru masinile cu 6 cilindri, la fel cum e si grila radiatorului argintie si nu neagra, ei au gasit de cuviinta ca pentru Romania sa faca un pic de economie si sa ofere chederele simple din cauciuc negru care este la modelele inferioare, adica cele in 4 cilindri. Daca acel cod lipseste de pe lista este vina dealerului si a BMW Romania si nu vina mea, o astfel de greseala arata cat de bine este organizata treaba in Ro si ce training bun se face celor ce vand BMW in Ro, asta pe nervii, banii si sentimentele noastre.

 

Credeti-ma, nu e deloc placut sa pleci la drum in viata automobilistica cu un nou BMW cu sufletul indoit si cu o dezamagire "premium", ma asteptam la altceva. Sunt profund mahnit ca o masina iesita de pe linia de fabricatie a unuia dintre cei mai prolifici fabricanti de automobile din lume sa fie bagata intr-un service din Ro care are problemele lui, sa fie demontata, disecata si apoi data clientului, am platit o masina noua si vreau o masina noua si nu una nou reparata.

 

Asta e, sunt foarte suparat si incerc sa vad partea pozitiva, nu vad care e aia dar eu incerc sa o vad, cum am mai spus, am platit deja pentru acest model de masina 17000 de euro, deci masina este refuzata si nu o accept, daca cei de la BMW gasesc de cuviinta sa imi ianpoieze banii de bine, daca nu, asta e, am pierdut 17000 de euro si nu am altceva de facut decat sa muncesc sa fac altii si sa imi cumpar masina dorita, Dumnezeu este sus si cum o fi voia lui, nu credeam ca o sa ajung sa implor divinitatea intr-o problema banala, pamanteana. Sa nu ma intrebati care este parerea mea despre nemti dupa faza asta, l-am cunoscut personal pe un anume domn Georg Pfafer (scuze daca am gresit numele) care am inteles ca este responsabil la Automobile Bavaria, un domn care mi-a lasat o impresie placuta, am participat deasemenea la evenimentul X-DRIVE de la Poiana Brasov unde deasemenea am comunicat deschis cu cei de la BMW AG si am ramas placut impresionat, am analizat acele X3 care erau la drive test, masini care nu sufereau de ceea ce sufera acest X3 prezentat mie ca fiind chipurile viitoarea mea masina.

 

Daca mi se vor inapoia banii voi merge cel mai probabil in Germania si imi voi cumpara de acolo masina dorita.

Nu doresc la nimeni sa treaca prin dezamagirea prin care trec eu si imi doresc din tot sufletul ca eu sa fiu un caz izolat si sa nu se adevereasca mitul ca BMW fabrica masini "special" pentru Romania dar cu pret de Germania.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Iar iti place sa scrii multe vorbe, pentru un cheder care nu se aseaza bine si 3mm de inegalitate. Crezi ca daca sunt facute pentru USA, au ceva mai special? Chiar am avut curiozitatea sa ma uit la cateva BMW-uri de aici mai deunazi, si exact un X3 avea aceasi problema. E un plastic mai elastic, nu cred ca e posibil sa il faci sa stea impecabil oricat ai incerca. O sa iti fac poze daca nu crezi, cu cate gasesc pe strada, si garantat 80% din ele au chederele nealiniate. Daca pentru un cheder nu cumperi o masina despre care spui ca e la superlativ, sa am iertare, dar mai bine ramai la Skoda, sigur nu te va dezamagi ....
Link to comment
Share on other sites

@d-rive: Sincer e pacat de masina sa o refuzi si sa ceri banii inapoi...pana la urma ce conteaza daca s-ar repara defectul? mai ales ca nu e o problema mecanica ci estetica, defect care poate fi corectat...

205971[/snapback]

 

Ai facut f bine ca ai refuzat masina !..Romanii nu trebuie sa faca nici un rabat la calitate ..asa cum sunt obisnuiti !..Si cand e vb de atatia bani ..nici un defect nu e permis ...chiar daca e estetic ...si se poate remedia ...

La urma urmei ce mai conteaza un reglaj din surubelnite cand dai 35k ...

 

sa inteleg ca daca iau o masina la 15k ..ar trebui sa inchid ochii la mai mult !?

 

Bafta in continuare .! Si nenea Bavaria a primit o lovitura de imagine ..

Trebuiau sa inspecteze masina inainte de a intinde mana sa ia banul !..Desi sunt sigur ca au vazut inainte ! :blink:

SAu puteai sa accepti reparatia ..si sa ceri un discount de 20 % ..Sa vezi atitudine after !..

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu se poate accepta un defect estetic, asta inseamna ca daca iei o masina de 100 000 de euro si BMW face un recall, ar tb ca proprietarul sa se duca in fata la BMW si sa-si dea foc nu?

Daca pana si Rolls-ul lui Columbeanu, masina de 600 000 de euro :blink: a avut o problema grava la frane dupa 2 zile de la achizitie, oare exista masina perfecta?

Este foarte neplacut sa patesti asa ceva insa nici nu tb exagerat..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca un defect, indiferent de natura lui, este un defect. Daca reprezentanta oficiala BMW AG isi permite sa prezinte unui client o masina cu defecte, atunci BMW are o problema. Si daca cineva care plateste pretul a 3 masini ca sa aiba un BMW, atunci acel cineva, fie ca este din Europa de Est sau din SUA, asteapta calitate, nu carpituri.

Pe de alta parte, refuzul unei masini comandate inseamna penalizare 10% din pretul masinii (am citit contractul meu aseara); insa nu scrie nimic despre eventualele defecte de fabricatie... Insa, este specificat "cumparatorul va inspecta vehicolul inainte de achizitie". Asta inseamna ca daca nu e ce scrie pe hartie sau daca masina are un defect esti indreptatit sa o refuzi. Tare vreau sa vad cum se va termina asta.

 

 

@myxage:

Eu unul nu as accepta un discount ca sa inchid ochii. Daca am ales BMW am facut-o pentru ca sunt pregatit sa le platesc pretul pe care-l vor... Asta ii obliga si pe ei sa-mi aduca masina la standardele pe care se lauda ca le au.

Link to comment
Share on other sites

deci dupa cum am spus si ieri NU am luat masina, am ajuns la intelegerea sa imi fabrice alta identica, termen de livrare 5 saptamani, supararea mea de astazi nu are limite, pana la urma m-am inteles cu un neamt si nu cu un roman, Georg Pfafer se numeste si ii multumesc ca a inteles.

 

o sa revin mai pe seara cu detalii.

 

Pentru cei care zic ca nu avea mare lucru si se putea face le-o vand eu din stoc cum se spune, le fac si reducere, sa ia ei masina noua reparata.

Link to comment
Share on other sites

Iar iti place sa scrii multe vorbe, pentru un cheder care nu se aseaza bine si 3mm de inegalitate. Crezi ca daca sunt facute pentru USA, au ceva mai special? Chiar am avut curiozitatea sa ma uit la cateva BMW-uri de aici mai deunazi, si exact un X3 avea aceasi problema. E un plastic mai elastic, nu cred ca e posibil sa il faci sa stea impecabil oricat ai incerca. O sa iti fac poze daca nu crezi, cu cate gasesc pe strada, si garantat 80% din ele au chederele nealiniate. Daca pentru un cheder nu cumperi o masina despre care spui ca e la superlativ, sa am iertare, dar mai bine ramai la Skoda, sigur nu te va dezamagi ....

205941[/snapback]

 

 

cu parere de rau , dar acolo e TOATA USA stramba nu doar chederul !

post-1126-1173792667_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... imi fabrice alta identica, termen de livrare 5 saptamani, supararea mea de astazi nu are limite, pana la urma m-am inteles cu un neamt si nu cu un roman, Georg Pfafer se numeste si ii multumesc ca a inteles.

 

206062[/snapback]

BRAVO!

.. si uite asa o sa avem masinile construite in aceasi perioada... :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci dupa cum am spus si ieri NU am luat masina, am ajuns la intelegerea sa imi fabrice alta identica, termen de livrare 5 saptamani, supararea mea de astazi nu are limite, pana la urma m-am inteles cu un neamt si nu cu un roman, Georg Pfafer se numeste si ii multumesc ca a inteles.

 

o sa revin mai pe seara cu detalii.

 

Pentru cei care zic ca nu avea mare lucru si se putea face le-o vand eu din stoc cum se spune, le fac si reducere, sa ia ei masina noua reparata.

206062[/snapback]

 

Eu unul as fi luat o decizie similara !... Pretul de achizitie depaseste pretul altor masini ..deci si calitatea trebuie sa fie la superlativ ...macar la momentul 0 cand o iei !

Dar care este totusi explicatia lor ..masina a venit asa din fabrica ?,,,sau pe traseu au avut loc incidente ..Eu refuz sa cred ca masina a trecut CTC de afara in halul asta !

Personal tind sa cred ca pe traseu a fost un incident ....

 

Zici ca te-ai inteles cu un neamt ..normal ca un roman a zis ..hai domle ce mare lucru ..nu e nimik o strangem un pic din suruburi si aia e ..taci din gura :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Este foarte neplacut sa patesti asa ceva insa nici nu tb exagerat..

205989[/snapback]

 

 

Sorry bro ..dar exista oameni foarte foarte pretentiosi ....E ca si cum spui pai la 35k ce vrei ..?,,Si Columbeanu ala nu e de referinta ....

Link to comment
Share on other sites

@myxage, masina a venit asa din fabrica, am verificat ca sa nu fi fost lovita si reparata, vopseaua, absolut totul era ok, nu imi fac probleme de asta, cum am mai zis si la masinile din showroom erau probleme la aceleasi capitole.

Probabil cei de la BMW ne confunda cu americanii care nu sunt nici asa priceputi nici asa exigenti precum europenii, uite un exemplu concret la WLF care traieste in America si caruia un cheder care e aiurea si o abatere de aliniere de 3mm nu i se pare mare lucru, am precizat ca o masina pentru Europa identica cu cea pentru America e cu cca 10000 (zece mii) de euro mai scumpa in Europa, clientii europeni sunt mai selectivi decat cei din SUA si pe buna dreptate.

 

O masina premium trebuie sa fie fabricata cu materiale premium la o calitate premium, doar de aia platim cu zeci de mii de euro mai mult decat pe o alta masina similara care NU e premium.

 

Fara suparare, pentru cei care zic ca nu era mare lucru, sa faca ei asa si sa accepte orice cand isi vor cumpara masina noua BMW din bani munciti, cu siguranta ca vor pune problema diferit.

 

@GeorgeB, lasa-l pe WLF in pace ca el traieste in alta lume de pe alt continent, are o problema cu mine, eu nu cu el :blink:

 

In aceasta seara am luat legatura cu cei de la AB si se pare ca am gasit intelegere de ambele parti, se pare ca lucrurile sunt pe fagasul cel bun, sper sa nu ma insel si sa fie bine, sa pot spune ca AB e ok si are si parti bune. Deocamdata le multumesc celor de la AB, recunosc ca au fost ok, au fost exact asa cum trebuie sa fie un dealer sau un reprezentant BMW, si-au respectat sigla alb-albastra.

 

Asteptam 5 saptamani sa vedem ce iese pana la urma, in clipa asta sunt increzator, sper sa imi treaca dezamagirea si pana la urma totul sa fie bine.

Link to comment
Share on other sites

multa bafta :blink:

 

eu tot ma intreb cine va avea "norocul" de a primi un bmw x3 diesel model "unicat" :) in locul tau.

 

sincer , este inadmisibil la o masina de statusul BMW . masina aia nu avea voie sa treaca CTC ul

206176[/snapback]

Nu m-ar mira...

Cat despre CTC, incep sa cred ca cine spunea ca masinile se fac pt Europa de vest si pentru restul, avea dreptate... Din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-ar mira...

Cat despre CTC, incep sa cred ca cine spunea ca masinile se fac pt Europa de vest si pentru restul, avea dreptate... Din pacate.

206186[/snapback]

 

Am mai spus, si masinile in US au aceasi problema cu chederul, o sa fac poze si o sa vedeti. Usa se regleaza din incuietoare, si se poate foarte bine deregla cand o trantesti prea tare. Nu inteleg de ce un cheder trebuie sa genereze valuri si valuri de cuvinte la nesfarsit, doar de dragul de a blama ceva.

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus, si masinile in US au aceasi problema cu chederul, o sa fac poze si o sa vedeti. Usa se regleaza din incuietoare, si se poate foarte bine deregla cand o trantesti prea tare. Nu inteleg de ce un cheder trebuie sa genereze valuri si valuri de cuvinte la nesfarsit, doar de dragul de a blama ceva.

206195[/snapback]

 

 

si daca se poate regla de ce nu au reglat inainte sa vina client ./.mai ales ca din ce spui tu ..inteleg ..ca e "standard Bmw " usa deplasata !

Link to comment
Share on other sites

Sorry bro ..dar exista oameni foarte foarte pretentiosi ....E ca si cum spui  pai la 35k ce vrei ..?,,Si Columbeanu ala nu e de referinta  ....

206137[/snapback]

Si eu sunt foarte pretentios si imi pastrez masina impecabila tehnic si estetic....problema e alta. Prima data d-rive a zis ca a refuzat-o si vrea banii inapoi sau o sa piarda 17 000 de euro si aia e. Apoi a spus ca i se solutioneaza defectul si va fi probabil multumit de ea. Comparatia cu Columbeanu am facut-o pt a arata ce inseamna intr-adevar un motiv de revolta si dezamagire la achizitia unei masini si anume cedarea franelor, fapt ce i-a pus in pericol viata. Nu cred ca daca vezi o usa stramba s-ar putea sa mori :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai asta zic si eu. Masina a fost laudata ca e la superaltiv, motor, cutie etc. si i s-a gasit un defect minor despre care se arunca vorbe aiurea. Daca nu era usa, gasea pana la urma altceva sa se lege, nu era asta o problema....

 

Nimic nu e perfect pe lumea asta, fie ca se cheama BMW, Mercedes sau Ferrari.

Link to comment
Share on other sites

Nimic nu e perfect pe lumea asta, fie ca se cheama BMW, Mercedes sau Ferrari.

206209[/snapback]

 

Eu unul apreciez ca au acceptat sa-i schimbe masina fara prea multe discutii ..Pt un brand e f important sa aiba un client multumit ...indiferent de ce natura e nemultumirea omului ..!.

Si intr-adevar se intampla si la case mai mari ! :blink: ..fie ele custom made !: :)

Link to comment
Share on other sites

Eu unul apreciez ca au acceptat sa-i schimbe masina fara prea multe discutii ..Pt un brand e f important sa aiba un client multumit ...indiferent de ce natura e  nemultumirea omului ..!.

Si intr-adevar  se intampla si la case mai mari ! :blink:  ..fie ele custom made !: :)

206222[/snapback]

 

Exact, total de acord, l-au tratat corect, i-au schimbat masina, au inteles ca nu e normal sa dea o masina cu defectul respectiv, atunci pentru ce atata venin? Doar asa sa dea palme la BMW ca n-a fost multumit? E genul care face din tantar armasar, din placerea de a bate tastele la calculator ....

Link to comment
Share on other sites

WLF esti total pe dinafara, te rog frumos si civilizat sa nu mai faci referiri la mine, nu mai bate campii, nu stii despre ce e vorba, daca ai nelamuriri ma poti intreba civilizat si iti spun tot ca nu am secrete, nu fac din tantar armasar asa cum zici tu, abtine-te de la caracterizari.

 

Daca nu am mai scris nimic pe forum si nici macar nu am intrat sa mai citesc este din cauza ta, pentru a evita orice conflict de orice natura, am facut acest lucru din respect pentru admini, moderatori si useri, mai putin persoana ta. Te rog la modul cel mai civilizat sa ma lasi in pace.

 

 

 

Sa revenim la problema mea, cei de aici mi-au zis ca asta e si daca o vreau de bine, daca nu nu. Nu am cerut sa se repare masina, dealtfel cum am mai zis mai lipsea si acel ornament cromat de la geamuri si nu am fost de acord si am considerat ca nu e normal ca la o masina noua sa o bag cateva zile in service cu tambalaul de rigoare, retur Galati-Bucuresti etc si abia apoi sa iau masina, eu nu sunt proprietarul acestei masini, daca as fi luat masina si apoi doream sa o returnez era altceva.

 

Deci lucrurile sunt clare si nu vreau sa spun mai multe pentru ca tin de chestii care se refera strict la persoane care nu merita amestecate cu Automobile Bavaria.

Vreau BMW de cand ma stiu si drept dovada ca imi iau aceeasi masina, deci stiu ce vreau, nu e vorba de mofturi, fite si alte chestii. Cu siguranta ca unora li se pare ceva minor, mie nu.

Link to comment
Share on other sites

Alex, nu sunt revoltat ci doar dezamagit. As putea sa fiu revoltat impotriva celor de la CTC de la BMW dar nu e treaba mea ce fac sau nu fac aia acolo, eu sunt liber sa accept sau sa nu accept produsul, banii ii dau intregi si nu rupti, fara defecte si alte chestii, mi se pare normal sa vreau sa primesc o masina in regula, nu sunt un perfectionist dar cand ceva e prea iesit din comun nu pot sa inchid ochii.

 

Am postat acelasi caz si pe alte forumuri, unul din USA si unul din Romania, daca ar fi sa fac un procent al celor care sunt de partea mea, hmm, peste 95%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.