Jump to content

vand 320 d e90


tutorial

Recommended Posts

Salut, in viitoru apropiat, sau nu chiar asa apropiat poate, vreau sa imi vand masina:

BMW 320 D; 05/2007. 84600km; sunt primul propritar al masinii;

dotari: navi professional, semipiele, xenon, clima,volan+schimbator M; aluminiu,jante de M pachet pe 17; cotiera fata; scaune incalzite,halogene,ornamente in culoarea caroseriei; retrofit Alpine pentru sound;

este manuala;

Si acum am sa zic ceva la cae lumea va sari in sus....am postat aici sa imi fac o parere despre ce pret sa cer pe ea, pentreu ca la ce am citit pe forum...lumea aici cumpara dupa pret nu dupa calitate...no offence(lucru de inteles la un moment dat, dar...dupa cum consider eu: "o masina buna, o casa buna, un teren intr-o pozitie buna...aceste lucruri mereu vor costa mai mult"); Asa ca stiu ca nu o voi vinde pe forum, dar sper sa aflu un pret pe care o pot vinde;

Masina are carte service si toate cele;

 

Vreau sa stiu care are fi diferenta intre a o vinde in "piata" si sa fac un buy back(cei de la BMW mi-au oferit 12200+TVA) care mie mi se pare putin;

Asa ca astept pareri. Merci.

Dupa cum am mai spus intr-un posst vreau sa imi iau F30-ul si trebuie sa dau e90;

post-10194-0-79737100-1342339123_thumb.jpg

post-10194-0-70700100-1342339127_thumb.jpg

post-10194-0-57536300-1342339133_thumb.jpg

post-10194-0-31685400-1342339138_thumb.jpg

post-10194-0-97536000-1342339141_thumb.jpg

post-10194-0-31865200-1342339145_thumb.jpg

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

 

Vreau sa stiu care are fi diferenta intre a o vinde in "piata" si sa fac un buy back(cei de la BMW mi-au oferit 12200+TVA) care mie mi se pare putin;

Asa ca astept pareri. Merci.

Dupa cum am mai spus intr-un posst vreau sa imi iau F30-ul si trebuie sa dau e90;

poti incerca autovit , e cel mai bine ca sa vezi oferta reala .

Link to comment
Share on other sites

poti incerca autovit , e cel mai bine ca sa vezi oferta reala .

"real" e cam mult spus....eu am avut pana in 2007 un e46 care l-am vandut;

daca poti sa crezi ca acolo m-am uitat pentru un pret orientativ si am vazut aceeasi masina postata pe acelasi site de 2 ori cu kilometrii diferiti si pret diferit; si ce e cel mai ciudat e ca am vazut acceasi masina postat pe un alt site, din nou, cu un al treilea kilometraj si cu un al treilea pret.

acel site nu mi se pare de incredere deloc.

 

oricum e cel putin ciudat punerea impreuna a 4 termeni: "masina impecabila, km putini, "FULL OPTIONS" pret care este cu 3000 euro mai mic decat in Germania". Undeva trebuie sa fie o "buba".

Adica....problema se pune in felul urmator: bine bine, nu sunt bani in Romania(nu e adevarat, dar sa zicem), atunci pretul masinii scade...corect, DAR, omul care isi vinde masina, in 90% din cazuri isi va cumpara alta masina, si in 90% din cazuri cel putin la fel ca precedenta(motor, putere, dotari), pe care iar in 90% din cazuri si-o va cumpara second si din nou in 90% din cazuri va fi adusa din Germania(unde repet preturile sunt cu 2-3000 euro mai mari la aceasi masina ca in Romania, plus taxa, drum, mancare, somn, timp pierdut); ia spuneti-mi mie cum se poate asa ceva? Din toata ecuatia asta, inseamna ca orice om normal care isi vinde in Romania masina stie ca pierde 3000 euro si pe urma va mai da inca 3000 euro pt aceeasi masina in afara, adica pierde 6000 euro ca sa cumpere o masina similara cu cea pe care o are!!!!!!!!!! de ce ar face cineva asta?

Link to comment
Share on other sites

Masina este foarte misto si e absolut normal sa tii la pret! Lumea care cauta acum e90, cauta LCI, cauta motorul nou (cel cu probleme de distributie, ironic nu?).. si intotdeauna se gaseste un samsar sa le ofere "exact ce vor" si la un pret bun. Parerea mea e ca nu vei obtine un pret mai bun decat cel de buy-back (~15k cu tot cu TVA) decat cu un mare mare noroc.. Poate in Germania ai fi vandut-o la un pret corect.. aici nu ai decat sa o aliniezi cu masinile cu sute de mii de km dati inapoi.. Edited by rashpy
Link to comment
Share on other sites

Culoarea scade mult pretul masinii.

 

LOL,,,,,,cine dreaq ar cumpara un bmw rosu???rolleyes.gif

mie sincer imi place rosu!!!

si celalalt bmw a fost rosu; in schimb f30-sper sa fie Estoril Blue!!!

 

 

http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/bmw-320d-dpf-navigtion-xenon-schiebedach-pdc-rheine/160376852.html?useCase=SearchSession&lang=ro&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&transmissions=MANUAL_GEAR&siteId=ROMANIA&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=XENON_HEADLIGHTS&negativeFeatures=EXPORT&minMileage=80000&maxMileage=90000&categories=Limousine&minConstructionYear=2007&maxConstructionYear=2007&tabNumber=2

 

Despre asta vorbesc....asta are pdc, dar nu are deloc piele; sound stock(spune HI fi , dar nu vad twiterele, deci e stock), mai are si trapa ce e drept;

cum poate sa coste in germania atat si in romania 11000?????

eu vroiam sa stiu un pret informativ, dar poate am sa fac buyback la Bavaria si am sa imi iau un F30 nou de la ei si cu asta gata. Desi ma gandeam sa il cumpar nou sau cu vreo 5-10k km de la o reprezentatna direct din Germania.

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

si mie-mi pare pretul de la reprezentanta ok , evident e la buyback probabil nu vei mai primi vreun discount la F30 , cel mai bine e sa incerci maximul de negociere si sa vezi unde te incadrezi . Cred ca 11-12 k ai putea lua pe masina asta in conditiile actuale . Dar poti incerca , inclusiv pe forum sunt care cauta si masini intretinute si stiu sa faca diferenta . Teoretic varianta cash te avantajeaza cel mai bine si probabil merita o incercare . Buyback e f comod :)
Link to comment
Share on other sites

si mie-mi pare pretul de la reprezentanta ok , evident e la buyback probabil nu vei mai primi vreun discount la F30 , cel mai bine e sa incerci maximul de negociere si sa vezi unde te incadrezi . Cred ca 11-12 k ai putea lua pe masina asta in conditiile actuale . Dar poti incerca , inclusiv pe forum sunt care cauta si masini intretinute si stiu sa faca diferenta . Teoretic varianta cash te avantajeaza cel mai bine si probabil merita o incercare . Buyback e f comod :)

 

o fi comod, dar aici e vorba de bani si mai mult decat atat de principiu; nu vrau ca cei de la AB, sa ma creada prost pentru ca nu am timp.

Link to comment
Share on other sites

si deci vrei sa iei minim 15000? asta e pretul? intreb datorita faptului ca prezint un anume interes pt modelul de fata.

nu vreau sa iau minim 15000; am vrut sa stiu un pret estimativ;

de exemplu: caz concret: taicamiu: e60 530xd cu tot ce e necesar din punctul lui de vedere: navi profi, piele, clima, jante pe 17(mai mult nu vrea sa auda),xenon,automata,bluetooth,pdc,scaune incalzite...si alte prostii din alea de baza(nimicuri zic eu); in fine..masina din 08/2008 a vandut-o acum 8 luni(in 11/11); avea 47000km; la Bavaria iau oferit la buy back(vroia sa isi cumpere initial f10) 23000 euro; L-a pufnit rasul;

Am pus anunt in ziar si am vandut-o in 2 zile cu 32000 euro; A zis ca nu mai isi ai bmw si si-a luat E320 cdi asta "nou"(nu stiu codificarea la Mercedes). L-a asta ma refer.

Pai in 2008 a luat-o cash cu 67000 euro; si la 3 ani si 3 luni ii da AB 23000???? cu 47000km???? Asta e bataie de joc.

De asta m-am gandit ca ce imi ofera AB probabil va fi prea putin si am zis sa ma interesez la "cunoscatori".

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Culoarea scade mult pretul masinii.

 

LOL,,,,,,cine dreaq ar cumpara un bmw rosu???rolleyes.gif

 

 

Eu as cumpara oricand, imi place foarte mult cum arata. Am vazut si E60 rosu cu pachet M si arat la fel de bine. Nu cred ca are cum sa ii scada pretul culoarea. Nu s-a saturat lumea de negru si gri?

 

taicamiu: e60 530xd cu tot ce e necesar din punctul lui de vedere: navi profi, piele, clima, jante pe 17(mai mult nu vrea sa auda),xenon,automata,bluetooth,pdc,scaune incalzite...si alte prostii din alea de baza(nimicuri zic eu); in fine..masina din 08/2008 a vandut-o acum 8 luni(in 11/11); avea 47000km; la Bavaria iau oferit la buy back(vroia sa isi cumpere initial f10) 23000 euro; L-a pufnit rasul;

Am pus anunt in ziar si am vandut-o in 2 zile cu 32000 euro

 

32 de mii pentru un E60 facelift? Asta noiembrie anul trecut? L-a prins pe Dumnezeu de picior, mi se pare absolut enorm pretul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu as cumpara oricand, imi place foarte mult cum arata. Am vazut si E60 rosu cu pachet M si arat la fel de bine. Nu cred ca are cum sa ii scada pretul culoarea. Nu s-a saturat lumea de negru si gri?

 

 

 

32 de mii pentru un E60 facelift? Asta noiembrie anul trecut? L-a prins pe Dumnezeu de picior, mi se pare absolut enorm pretul.

De ce? In germania si in rest erau cu 4-5 mii mai scumpe;

era deja inmatriculata, deci nu mai pui taxa pt 3000 cm cubi;

mie chiar nu mi se pare mult deloc, serios.

procentul unei masini BMW la 3 ani nu este sub 50% in nici un caz, mai ales la nr acesta de kilometrii parcursi(repet, aici pe forum lumea vrea sa cumpere o masina de 100000 euro cu 13 mii si atunci mai si negociaza);deci de la 67 la 32....eu zic ca tipu la care am vandut-o a facut o afacere buna, nu noi

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Daca a luat pe e60 32k in noiembrie anul trecut, nu e bine, e foarte bine.Pai daca ai luat-o noua, numai cand ai iesit cu ea de la dealer ai pierdut in jur de 5k.

Cu 32k iei si f10, bine nu 530xd.

Cei care isi cumpara masini noi isi asuma acest risc.

 

 

Si da un e65 care era a fost 100000 euro acum poate valora 12-13k, nu inteleg de ce te mira acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.