Jump to content

Audi A4 B5 1.6 sau BMW 316i E36 Coupe


Alin KIR

Recommended Posts

Ce parere aveti despre aceste modele? As dori sa stiu care este mai buna din dunct de vedere al intretinerii, costruilor etc.

Referitor la consum, am inteles ca 1.6 de pe Audi ar consuma mai putin decat 1.6 de pe E36, oricum nu asta e problema, vreau sa stiu care este mai fiabila.

Link to comment
Share on other sites

depinde ce vrei de la masina...... una trage curul la ea, iar la cealalta fata. Una are linii robuste, alta linii drepte. Asta e chestie de gusturi...., iar dpdv tehnic amandoua deja au o vechime si te poti astepta la orice, dar ii dau un plus la e36 pt. ca gasesti piese mai la tot coltul.

 

In locul tau, as merge pe un E36 318is sau 320i cu pachet M, jante buzate, trapa si neaparat COUPE.

 

p.s: a avut o cunostinta un audi a4 b5 1.9tdi la 116hp si i s-au infundat injectoarele, numai probleme avea cu ea. Dupa si-a luat un a6 2.5tdi mulitronic din 2004 si in prima sapt. i-a cazut pompa de injectie, 7000RON mi-a zis ca l-a costat, etc. La benzinare nu stiu ce sa iti zic, dar costurile ar fi mai mici aia e clar.

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza care e mai fiabila ci in ce stare cumperi masina.

A4 1.6i e prea puturoasa, evident as alege BMW.

de unde ai dedus ca e mai puturoasa ca un 316?

 

Audi A4 (B5) 1.6

 

(1995 - 1999)

Displacement : 1595 cm3 ( 97.3 cu-in )

Output : 101 cv (74 kW) @ 5300 rpm

Torque : 140 Nm (103 lb.ft) @ 3800 rpm

Top Speed : 191 km/h (118 Mph)

0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : 11.9 s

Fuel Consumption* : 5.6L / 7.2L / 9.7L / 7.5L (31 mpg)

 

 

BMW E36 3 Series Sedan 316i

 

(1993 - 1998)

 

Displacement : 1596 cm3 ( 97.4 cu-in )

Output : 102 cv (75 kW) @ 5500 rpm

Torque : 150 Nm (110 lb.ft) @ 3900 rpm

Top Speed : 195 km/h (121 Mph)

0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : 12.7 s

Fuel Consumption* : 5.6L / 7.3L / 9.4L / -L

 

 

sunt masini cu performante apropiate.....cu un plus la audi pentru materialele interioare si confort si un plus de sportivitate pentru bmw.la varsta aia conteaza mai mult starea tehnica a masinii, apoi dotarile.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic la consum intre a4 si 316...in primul rand 316-le are motor in 8 valve deci consuma mai putin iti arat aici ce zic nemtii despre cele 2 masini la consum...

audi a4 b5 1.6 din 96 http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=217182345&cd=634768576350000000

bmw 316 e36 din 96 http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=217794093&cd=634786405320000000

eu zic sa te ghidezi si dupa asta,ii clar ca te-as sfatui bmw 316 care e masina mea acutala :hyper: mie cel putin imi plac mai mult...de fiabile zic ca sunt la fel,dar stabilitate m-as baza pe BMW :thumbsup:

Mie imi consuma 8.4 in oras(mers normal nu dat in p***a <_< ) si inafara cam 6 asa trage destul de bine sunt multumit de el chit ca e in 8 valve are mai multi Nm ca audi

Link to comment
Share on other sites

Alege-o pe aia care e in stare mai buna . E36 nu imi place berlina, coupe-ul e mult mai frumos , A4 merge si in 4 usi. Eu am mers cu A4 din 2000 , avea un mic facelift, si chiar mi-a placut masina chiar daca era 1.6 . E36 doar 325i si 328i am mers si sunt din alt film...
Link to comment
Share on other sites

poate ca informatiile alea nu-ti vor fi de nici un folos, de mai astepti un an in aceiasi bani ce cumperi acuma e36 cat de cat ok o sa cumperi un e46 sau ce stiu eu ce alta masina.cand ai banii in mana , te uiti ce poti cumpara de banii aia si faci decizia atunci, altfel e pierdere de vreme
Link to comment
Share on other sites

+1 Peste :), daca mai sta vreo 2 ani ia E90 :thumbsup:

 

A4 este mai avansat tehnologic in comparatie cu E36, asta si pentru ca a fost lansat ulterior, oricum iti da senzatia ca este mai bine facut iar calitatea materialelor este mai buna, sportivitate nu ai la niciuna din ele, ce pretentii de masina sportiva vrei de la niste motoare de 15 ani si 100cp? chiar daca dinamica lui E36 este mai buna ca cea a A4-ului, motorasul ala nu o poate pune in valoare, asa ca nici nu te gandi la asemenea aspecte ci la celelalte! A4-ul nu rugineste ca E36-le, care are destule locuri pe unde il ia rugina, A4-ul are multe piese de suspensie din aluminiu, la E36 e totul din tabla/fonta, la A4 faci distributia, la E36 nu, daca e dupa "93, etc...

 

L.E. - acum am vazut ca zici de Coupe, ma rog, aceleasi reguli se aplica, dar parca pentru Coupe mai treci peste ele :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza in mod special puterea celor doua pentru ca sunt motoare destul de mici si foarte vechi, insa pe partea de intretinere eram curios. Referitor la aspectul celor doua, Audi imi place mai mult la interior si BMW la exterior, insa in cele din urma E36-le coupe cred ca mi se potriveste cel mai bine. Multumesc pentru informatii! :)
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce vrei neaparat motor de 1.6....te-ai gandit la un 1.8l? putere cat decat mai mare, consum pe-acolo (difera cu max 1 litru,insa sunt si cazuri in care un 1.6 consuma mai mult decat un 1.8), iar la taxe sunt apropiate, nu e mare diferenta... Eu am avut un 318 e36,super multumit in privinta motorului, si tragea chiar f bine pt varsta lui; media la consum era undeva la 9-9,5%.

 

 

edit: ca si costuri de intretinere, nu-i nici-o diferenta.

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

Am luat in calcul si un 1.8is (vreau neaparat coupe). Depinde de starea masinilor, daca o sa gasesc un 1.6 mai intretinut o sa iau un 1.6, iar daca o sa gasesc un 1.8is o sa il iau pe acela. Sunt la primul BMW si cred ca pentru inceput e bun si 1.6. Oricum, din cate am vazut sunt destul de slabe sansele de a gasi un 1.8is in mintile lui fata de un 1.6.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.