Jump to content

problema 535d e60


Recommended Posts

Nu am intervenit pentru a evita posibilele discutii contradictorii privind calitatea softului, am asteptat sa postezi rezolvarea problemei pentru a inlatura orice dubiu legat de soft.

 

O zi buna!

Edited by 320i e36
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat 3 metri de furtun vacumatic de x6 5.0i ,dar trebuia sa iau 4.nu prea mi-a ajuns.m-am zgarcit la 60 de lei(atat e metru) asta de x6 are o protectie panzata de teflon iar cauciucul este unul special sa reziste la temperaturi mari.astazi mi-am luat un spray special pentru cauciuc si plastic,am dat peste tot la motor,zice ca are in continut si teflon si protejeaza.acum oi vedea,macar luceste totul acum :) Edited by cata_535d
Link to comment
Share on other sites

Se numeste limp mode, iti opreste turbina mare. Aceeasi problema o am si eu dar mereu la 3900-4000rpm in treapta 5-a adik undeva pe la 230 la ora.

De mai bn de 1 an nu am reusit sa ii dau de cap, dar nici nu prea m-a interesat fiind viteza mare, si nu prea ajung la ea.

Coolant temperature: 100 C degrees

RPM: 3999 rpm

Gear: 5th

Boost: 2.510 bar

Injection pressure: 1638

EGR: 4%

Throttle pedal: 100%

 

cum ai verificat acesti parametri? Ai ustensila pt asa ceva? Livescan?

 

 

Asa am patit si eu cu un Cayenne Turbo (bi-turbo) facut de SKN care a tinut fix 100 km , si pe autostrada a explodat din cauza softului facut prost.amestec sarac= mult aer putina benzina .

si cine a platit reparatia?

Link to comment
Share on other sites

Valorile acelea sunt dintr-un log al masinii, citit cu un tester.. INSPA parca.

Pt a citi live parametrii folosesc aplicatia Torque Pro pe telefon Android.

 

La mine trage f bn masina, doar ca pe la 230kph, valoarea boost-ului o ia razna si urca de pe la 2.5 bari.

Conform unui grafic BMW, la 3900 rpm in fiecare treapta, valva wastegate a turbinei mari se inchide partial pt a scadea o parte din boost.

Valva wastegate e controlata prin vacuum, si din acest motiv, daca se deterioreaza furtunasul de vacuum, masina va intra in limp mode, pt ca aceasta valva nu se inchide.

Am verificat-o vizual cu tester la relanti, si se inchide/deschide normal.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.