Jump to content

Cauzele si efectele accidentelor cu motociclisti


jaffar

Recommended Posts

spunea (cine pana mea?!?) undeva mai sus, cum ca faza lunga este un motiv de suparare pentru el...

sunt in masura sa dau un raspuns pentru acest lucru:

sambata, inainte sa ajung la tuning show, am probat cu cativa motociclisti faza scurta si faza lunga in timp ce se deplasau in spatele meu, eu fiind cu masina.

rezultatul a fost urmatorul:

PE TIMP DE ZI NU DERANJEAZA FAZA LUNGA DE LA O MOTOCICLETA!

 

vezi tu, aici trebuie adaugat : PE TINE nu te deranjeaza faza lunga de la o motocicleta. (hint: ai cumva oglinzi cu senzor de orbire ? :blink:)

 

pe MINE ma deranjeaza extrem, extrem de tare. atit vizual, cit si legal. asta e aceeasi justificare de 2 lei pe care o aud zilnic la soferii care merg cu proiectoare/stopuri de ceata "dom'le dar nu deranjeaza" sau "pai ce, arata mai bine asa". justificarile sint egale cu zero, nu ai voie sa mergi cu faza lunga, punct. nu ma intereseaza nici un pretext, atita vreme cit circuli pe sosea trebuie sa respecti codul rutier in vigoare.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu cred ca o cursa nebuneasca prin trafic va face pe vreunul din "noi" sa-si schimbe in bine parerea fata de incalcarea legii si inconstienta in trafic.
daca asta nu e idee preconceputa? eu ma refeream 100% la un mers normal si foarte safe, nu am atata minte sa fac curse neunesti prin trafic si mai ales cu pasager. Eu ma refer la o invitatie prieteneasca si tu te gandesti imediat la curse.

 

si in calitate de moderator, va rog pe toti sa incetati cu epitetele si cu jignirile. consider ca deja s-au incalcat limitele, si vor urma avertismente pentru toti cei care nu-si pot stapini nervii. daca nu puteti discuta fara sa aruncati epitete celorlalti, abtineti-va. nu cred ca se bucura nimeni sa fie numit constant "frustrat" sau mai stiu eu cum.

Arata-mi un vreun epitet sau vreo jignire in posturile mele inainte de a ma informa aupra avertismentelor (ca doar ai quotat mesajul meu)

Link to comment
Share on other sites

daca asta nu e idee preconceputa? eu ma refeream 100% la un mers normal si foarte safe, nu am atata minte sa fac curse neunesti prin trafic si mai ales cu pasager. Eu ma refer la o invitatie prieteneasca si tu te gandesti imediat la curse.

Arata-mi un vreun epitet sau vreo jignire in posturile mele inainte de a ma informa aupra avertismentelor (ca doar ai quotat mesajul meu)

19729[/snapback]

 

cred ca ti-a scapat ideea mesajului meu. mersul normal si safe este exact ceea ce sustin eu, iar voi imi tot explicati ca nu e normal sa mergi asa, si ca daca o sa fiu "dat" o sa "inteleg". dupa care hopa, iar intoarcem roata, mergem normal si safe. cred ca totusi avem notiuni diferite de normalitate si siguranta.

 

pentru cealalta problema, discutam pe privat.

Link to comment
Share on other sites

vezi tu, aici trebuie adaugat : PE TINE nu te deranjeaza faza lunga de la o motocicleta. (hint: ai cumva oglinzi cu senzor de orbire ? :))

am... si eram sigur ca o sa ma-ntrebi :blink: , dar sincer nu-mi dau seama daca se simte vreo modificare pe timp de zi

pe MINE ma deranjeaza extrem, extrem de tare. atit vizual, cit si legal.

pana la faza legala, poate te mai risti intr-o zi sa facem un test si cu masina ta... de data asta as sta eu la volan (nu trebuie neaparat sa ma deplasez)... pentru ca mi-e teama ca tu ai o problema oftalmologica (pls nu mi-o lua in nume de rau)... dar nu am putut sa nu observ aversitatea ta pentru alte lumini decat faza scurta...

aici ma refer la modul in care te deranjeaza proiectoarele aprinse... eu unul nu am nicio problema cu acestea, decat in momentul in care sunt prost pozitionate si ajung sa bata precum o faza lunga, dar pot sa-ti spun cu mana pe inima ca un reglaj bun al proiectoarelor nu ma deranjeaza si n-ar trebui sa te deranjeze nici pe tine pentru ca ele nu ar bate decat pana la intersectia cu faza scurta, deci la maxim 15 m in fatza masinii...

Link to comment
Share on other sites

oare am mai scris asta? concluzia mai multor soferi corecti a fost ca acei soferi care distrug tot traficul si nervii sint in valoare de ~ 10% din total. cind ne mutam pe 2 roti, ne apropiem de 90%.

si statistica asta cine a facut-o? sau tentatia generalizarilor e prea mare pentru a conta sursa si veridicitatea acestor cifre?

 

M-am saturat sa mi se arunce in fata acuze bazate mai mult pe ganduri personale vreau sa vad si eu statistici si nu cifre.

 

Hai sa iti zic eu una oficiala (MI): In 2004 cauza de baza a accidentelor grave in randul motociclistilor in peste 40% din cazuri a fost neacordarea de prioritate.

 

Stiu, raspunsul este dar si motociclistii au avut viteza mare, corect?

 

P.S. M-am saturat de scuza "ce vri ma, nu te-am vazut" care o primesc de n ori pe zi indiferent, daca sunt pe 2,4 sau pieton, indiferent de viteza sau situatia in care am primit scuza in loc de "imi cer scuze nu te-am vazut". Aici e buba, conceptia la volan.

Link to comment
Share on other sites

si apropo , e normal sa se vada mai mult greselile soferilor decat motociclistii pentru simplu motiv ca numeric sunt MULT mai multe masini decat motoare.

logic.

foarte logic, in aceeasi masura in care TOATE greselile motociclistilor se vad de TOTI automobilistii, stii tu si de ce :blink:

Link to comment
Share on other sites

cred ca ti-a scapat ideea mesajului meu. mersul normal si safe este exact ceea ce sustin eu, iar voi imi tot explicati ca nu e normal sa mergi asa, si ca daca o sa fiu "dat" o sa "inteleg". dupa care hopa, iar intoarcem roata, mergem normal si safe. cred ca totusi avem notiuni diferite de normalitate si siguranta.
Ideea era asa: eu stiu ce inseamna mersul safe si constient si pe 2 si pe 4 roti, tu mersul pe 2 roti doar il vezi si iti dai cu parerea generalizand PREA mult.

Am gresit?

pentru cealalta problema, discutam pe privat.

Te astept.

Link to comment
Share on other sites

te inseli. nici nu cred ca vor indrazni vreodata sa scoata auto/motomobilistii din culpa, pentru ca atunci ne vom rari rindurile (ca pietoni) rapid.

Si atunci cu betivi care iti sar pur si simplu pe capota la 40 km/h cum ramane?

Ai patit-o personal ca sa simti cum e? :blink:

Link to comment
Share on other sites

bai fratilor, citesc citesc si iar citesc si nu va ajung din urma sa postez si eu, am sarit peste unele posturi ca sa zic ashea:

 

faptul ca noi astia cativa motociclisti de aici suntem si soferi spune totul da?!?

 

tot o tinem asa una si buna ca legea e lege. vedeti si voi ca traim in Romania cu legile astea de cacao ramase de pe vremea lu' pazvante.

 

ce tot atata scandal? mai ales din partea soferilor.statistic vorbind din toate accidentele care se petrec nu prea am auzit sa pateasca ceva soferul... adica de ramas ramane intreg in urma unui accident, si nu poarta nici vina in urma multor accidente.

 

hai sa ne apucam fiecare sa povestim acuma faze si intamplari din trafic fie pe 4 sau 2 roti, ce rezolvam cu asta? eu zic sa dezbatem mai bine rezultatele acestor intamplari. haideti sa fim totusi mai deschisi. voi nu vati convins ca nu puteti educa/civiliza toti soferii??? voi nu aveti senzatia ca daca nu aveti grija de voi nu are altcineva?

Edited by jaffar
Link to comment
Share on other sites

nu cred k tocmai posturile mele sint cele care trebuiesc sterse..eu incercam sa ii explic ceva lui Alex ..dar, ma rog!

cred k prin asta mi s-a dat clar de inteles sa imi vad de treaba ...asa k nu va mai plictisesc!

19753[/snapback]

Mda se pare ca trebuie sa-mi explici pe privat,si nu eu am luat aceasta hotarare ci Mike asa ca trebuie cu el sa discuti problema.Cat despre explicatii cred ca mai multe as avea eu de explicat dar asta ramane pt privat .

Link to comment
Share on other sites

bai fratilor, citesc citesc si iar citesc si nu va ajung din urma sa postez si eu, am sarit peste unele posturi ca sa zic ashea:

 

faptul ca noi astia cativa motociclisti de aici suntem si soferi spune totul da?!?

 

tot o tinem asa una si buna ca legea e lege. vedeti si voi ca traim in Romania cu legile astea de cacao ramase de pe vremea lu' pazvante.

 

ce tot atata scandal? mai ales din partea soferilor.statistic vorbind din toate accidentele care se petrec nu prea am auzit sa pateasca ceva soferul... adica de ramas ramane intreg in urma unui accident, si nu poarta nici vina in urma multor accidente.

 

neamih, ce anume ti se pare "de cacao" in codul rutier ? ma refer la ceea ce s-a "dezbatut" mai sus: folosirea incorecta a luminilor, circulatia in afara benzilor, depasirea neregulametara, limitarea vitezei.

 

cit despre accidente, nu ma multumesc cu faptul ca n-am patit nimic. poate moare ala, si o sa am procese de constiinta toata viata, sau poate n-are bani sa-mi plateasca reparatia, sau poate reparatia iese naspa si ramine masina strimba etc etc. nu ma incalzeste cu nimic faptul ca puteam de nenumarate ori sa merg inainte si sa nenorocesc pe vreunul care era, evident, vinovat si apoi sa imi spun senin "e, oricum eu n-am patit nimic, oricum ala e de vina, asta e". eu nu vreau decit ca cei care gresesc sa-si dea seama de asta, si sa nu o mai faca (mai ales intentionat). vreau sa previn, nu sa ma tirasc apoi prin tribunale si sa-l ingrop, sau sa-l bat pina nu mai misca.

Link to comment
Share on other sites

cit despre accidente, nu ma multumesc cu faptul ca n-am patit nimic. poate moare ala, si o sa am procese de constiinta toata viata, sau poate n-are bani sa-mi plateasca reparatia, sau poate reparatia iese naspa si ramine masina strimba etc etc. nu ma incalzeste cu nimic faptul ca puteam de nenumarate ori sa merg inainte si sa nenorocesc pe vreunul care era, evident, vinovat si apoi sa imi spun senin "e, oricum eu n-am patit nimic, oricum ala e de vina, asta e". eu nu vreau decit ca cei care gresesc sa-si dea seama de asta, si sa nu o mai faca (mai ales intentionat). vreau sa previn, nu sa ma tirasc apoi prin tribunale si sa-l ingrop, sau sa-l bat pina nu mai misca.

19757[/snapback]

 

 

partea asta mi-a placut cum ai ziso. e perfect, numai ca in locul tau pune un motociclist, sau pune-te pe tine ca fiind doar motociclist. ai sa vezi ca ai alta perspectiva.

Link to comment
Share on other sites

faptul ca poti muri chiar tu?!?! (sau sa ramai schilodit pe viata...) asta nu spune nimik?

 

pe motocicleta riscurile incep de la 50km/h. si sunt unele riscuri care le poti calcula si altele care nu.

 

uite un exemplu clasic si legal asa cum vrei tu.... motociclist 130km/h pe bucuresti ploiesti, un sofer ii taie fata rezulta impat. motociclistul in cele mai multe cazuri este ranit f. grav sau chiar biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip. domnu politist ce zice? culpa comuna domle, motociclistul avea mai mult de 100km/h. si ce la 100km/h nu patea nimic?

 

daca soferul ar fi si el mai tent si sar asigura de 2 ori??? ar sta 5 secunde in plus cand sar aigura? (dar nuuuuuu e l face manevra repede sa nul vada garcea!!!) dasta am mai spuso la inceput si mai spun si acuma conteaza felul in care incalci o regula, pana cand o sa fie la noi un sistem , nu perfect, dar care sa sanctioneze toate abaterile, nu doar unele, o sa mai treaca mult timp, foarte mult.

 

tu ai dreptate cand spui ca toata lumea tre sa circule legal. dar cum faci asta? circuland tu legal si intrand sub rotile unui ilegalist? sau trebuie sa existe un sistem in care ilegalitatile sa fie drastic sanctionate???

Edited by neamih
Link to comment
Share on other sites

Nu nu am venit aici sa generalizam si sa dam vina pe automobilisti, am venit sa ne spunem punctul de vedere dar voi o luati ca pe o generalizare si pentru ca dam exemple este ca sa accentuam situatii in care voi nu ati fost niciodata si probabil nu le luati in calcul. Am venit sa ajutam sa intelegeti ca mai sunt si altii pe sosea care sunt mai diferiti, dar voi ati pus diferentele numai pe seama incalcarii legilor si nu ati deschis ochii sa vedeti ca nu asta e scopul. Scopul a fost sa intelegeti ce se intampla cu cei pe 2 roti si cum sa facem sa ajungem sa convietuim mai bine.

 

(cine pana mea?!?) ai tot batut apa in piua cu respectarea legii pana la ultima litera, eu incerc sa iti atrag atentia sa nu mai generalizezi cand vine vorba de motociclisti asa usor. Noi nu am negat niciodata ca nu abatem legea incercam sa exprimam ca atunci cand o incalcam nu o facem din teribilism asa cum suntem acuzati. Mi se pare cam ciudat sa aud de la cineva respectarea legii 100% pentru ca sunt sigur ca si celalalt greseste dar nu vrea sa isi schimbe mentalitatiile (eu invit la o plimbare si tu imi raspunzi ca nu vrei sa faci "curse nebunesti").

 

P.S. poza din avatar cam mare viteza, asta o instigare la incalcarea legii daca tot vrei sa aberam prin nerespectarea legilor si malitiozitatea pe forum :blink:

Edited by Kelu
Link to comment
Share on other sites

am aceeasi perspectiva. nu vad ce s-ar schimba ? doar faptul ca n-as putea sa omor pe unul cu masina decit ceva mai greu.

lucrul acesta ar trebui sa ti-l repeti si atunci cand te grabesti sa acuzi un motociclist care merge ceva mai repede ca tine...

el nu prezinta un pericol la fel de mare ca un autoturism :blink:

Link to comment
Share on other sites

lucrul acesta ar trebui sa ti-l repeti si atunci cand te grabesti sa acuzi un motociclist care merge ceva mai repede ca tine...

el nu prezinta un pericol la fel de mare ca un autoturism  :blink:

19767[/snapback]

 

cind am acuzat eu un motociclist ca merge _mai repede ca mine_ ?! sa mearga cu viteza luminii daca il tin bilutele, dar fara sa ma afecteze pe mine. sa se duca pe cimp, pe pista, pe aeroport, unde vrea el, dar NU PE SOSEA.

 

s-au umplut 7 pagini fara sa se spuna NIMIC. unii sustin ca ei au dreptul sa mearga cum vor, altii ca nu. am mai spus-o mai sus, nu putem ajunge la nici un rezultat.

 

cu un singur lucru sint de acord: sa incalci regulile de circulatie cind ESTI IN PERICOL. de exemplu, cind stai la semafor si vezi pe unul ca nu mai poate opri si va intra in tine, iar in fata nu pui pe NIMENI in pericol, sint de acord sa pleci, chiar daca treci pe rosu. sau sint de acord sa ii dai talpa/mina daca vine un inconstient si se suie pe tine, nu stiu, depasire pe contrasens, aberatii din astea. nu sint si n-o sa fiu NICIODATA de acord insa daca pericolul respectiv a fost generat tot de TINE. soferii nu va vad cind mergeti cu viteza ? e problema voastra, nu a lor, si nu se rezolva prin beculete colorate sau tobe "sport". faci slalom printre masini pentru ca ai chef de senzatii tari, si soferii nu te vad ? e NUMAI problema ta.

 

imi pare rau sa vad ca s-au indesit si aluziile personale, pe care nu le voi tolera. are cineva o problema cu poza din avatarul meu ? putem discuta pe marginea ei, pe privat sau in alt topic dedicat, daca chiar are cineva impresia ca poza aia reprezinta vreo incalcare a legii.

Link to comment
Share on other sites

@(cine pana mea?!?) a mai spuso si mike, mototciclistii au pista, au circuit, chiar in bucuresti, soferii nu, nu au asa ceva, si asta spune multe...

 

bravo, ai spuso si pe asta:

soferii nu va vad cind mergeti cu viteza ? e problema voastra, nu a lor,

 

tu nu stii ce scrie la regulament? daca vezi pe unul ca incalca legea nu il corectezi tu pe el, il lasi sa-si vada de treaba, lasi organul sa-si faca treaba. dar la noi organul nu face nimik.

 

de ce atunci cand merg cu 200km/h sa nu cad intro curba din cauza ca nu am adaptat viteza (este riscul meu, asumat de mine), dar in schimb sa imi taie unul fata..... eh ce ami zici? ia punete in locul motociclistului.....

 

vezi ca am mai adaugat ceva la mesajul #171

Edited by neamih
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.