Jump to content

Bucse embleme


Dr.Cipry

Recommended Posts

Am fost azi la Banat Car sa iau bucsele de la embleme.

 

Am luat bucsele cu codurile 51141807495 pentru emblema fata si 51148209932 pentru emblema spate ( masina 320D FL 2004 Touring ) Codurile le-am luat de pe realoem...

 

Acuma, problema e ca busele de la emblema spate nu intra in gaurile de la caroserie...sau nu stiu eu sa le bag :-?? Stiti cumva cum se baga ? Diametru bucselor este mult mai mare ca si diametrul gaurilor in caroserie. Oare trebuie sa desfac lampa de numar din spate sa le prind ? Daca stiti careva...

 

PS: alea de pe fata nu am incercat inca, ca nu am putut da emblema jos ( o chinezarie ) si nu am insistat.

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un E36 si bucsele de la emblema de pe capota fata sunt identice cu ale tale.

Eu scot emblema impingand dinspre interior, cu o surubelnita, fiecare piciorus al emblemei.

Adica, ridic capota, dau capitonajul la o parte si imping cu o surubelnita piciorusele, putin cate putin.

Asa evit sa zgarii capota si sa "ciobesc" emblema, in cel mai bun caz. In cel mai rau caz, se rup piciorusele.

 

In partea din spate, incearca cu un ciocanel sa bati usor bucsele. Ar trebui sa intre... daca sunt cele care trebuie.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e la E36 da eu sub capota mai am o placa de fier prinsa cu suruburi ( parca ) si apoi capitonajul. Trebuie sa dau capitonajul jos, apoi placa de fier si apoi ajung la emblema...speram sa imi iasa altfel...ma mai chinui ( oricum nu am luat inca emblema fata ). Credca cu chestii dealea de plastic de desfacut telefoanele mobile o sa reusesc, tre sa vad unde gasesc...

 

Referitor la spate, maine ma intalnesc cu un baiat care vinde piese sa iau emblema spate si incerc atunci sa bag bucsele. Dar nu credca voi reusi, is mari fata de ce gauri am in caroserie, si sigur is cele bune bucsele. Poate asa trebuie sa fie, ma mai stradui maine...

 

Daca s-a mai confruntat cineva cu treaba asta...astept pareri....

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

Bun,

 

Ma duc azi la Banat Car, reprezentantul oficial Bmw din Timisoara cu bucsele, cu emblema si cu masina. Emblema intra frumos in gauri, ramane un mic spatiu unde sa intre bucsele.

 

Ii spun la baiatul care se ocupa de piese ca nu intra, ca nu ii bun si vine cu alte bucse sa vada el ca nu merge. Se uita, vede ca nu au cum sa intre alea acolo si merge sa intrebe un tinichigeriu. Apoi se intoare cu un raspuns...

 

Ghici care a fost raspunsul... ?

 

Ia o bormasina si mareste cu un burghiu gaurile ca alte bucse nu avem :| ... faza ii ca nici emblema nu sta in bucse ca ii larga si nici bucsele nu intra in caroserie.

 

Asta ii raspuns de reprezentanta...frumoasa treaba :| Ce sa mai zic, masini premium...

 

In alta ordine de idei, pun emblema originala pe fata si in 200km raman doar cu plasticu, stema de deasupra zboara :|

 

Nici pe dacii nu zboara asa frate...p*m

 

 

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

Nu, da credca o sa pun :)) ( evident ca nu )

 

Credca o sa le astup si eu pana la urma. Aia de pe spate am prins-o cu bison ( ceva lipici gumat ce prinde pe orice suprafata ) si vad ca sta ferma...

 

Pe fata ii toata alba :))) ( zbura emblema de pe plastic, credca ii fac un tuning cu un spray la plasticul ala cu culoarea caroseriei )

 

PS: cu ce ai astupat depresiunea aia din capota ?

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Pai am luat emblema de la un baiat de pe forum, dar majoritatea se vand fara bucsele alea ( plus ca de touring gasesc mai greu )...si am zis pentru 2.50 lei cat au fost amandoua sa le iau de la ei...

 

Si de la ei primesc un raspuns...vai-siamar

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

Emblemele au si logo-ul si cod-ul BMW stantate in plastic?

Daca nu, e posibil sa nu fie originale si din cauza asta ti-a "zburat" emblema si a ramas suportul.

Si eu mi-am cumparat o emblema pentru capota fata din Vitan (25-30 lei acum cativa ani) si dupa prima ploaie a inceput sa rugineasca ?!!!

Cand m-am dus la Bavaria, aia mi-au cerut vreo 90 de lei (tot in perioada aia) pe una originala.

Am luat una pentru fata si una pentru spate...

Le am si acum in buna stare dupa ce au trecut prin ploi, calduri, ingheturi, iar cea de pe fata urmeaza sa o pun pe o a treia capota!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Deci io in locul tau faceam o un mail frumos, trimis catre BMW bavaria ( parca ) , in care scriam absolut ce mi sa intamplat la reprezentanta BMW din romania si crede-ma ca in max 2 zile, aveai UPS-ul la usa cu embleme noi aduse din germania . Eu asa am patit-o la un Opel . Nu se preteaza sa se faca de kk..... pentru o emblema , ma rog 2 bucsi... + ca si tiganul ala cu gaurile lui de la reprezentanta . Pai nu i-ai zis ca ai niste sarma pe acasa si vb romanului " Lasa ca tine " . Pai il puneam sa scoata de pe masina lui sa vad daca merg pe a mea daca imi spunea asta :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.