Jump to content

de la cine iau certificat fiscal fiscal!


mdlin

Recommended Posts

inseamna ca nu ai citit ce am scris...

 

PROPRIETARUL 1 - a dat certificatul fiscal odata cu masina.

 

PROPRIETARUL 2 - a luat certificatul de la proprietarul 1, si mai departe, ori a pierdut fiscalul, ori il are acasa, ori l-a dat catre PROPRIETARUL 3.

 

PROPRIETARUL 3 - ori a primit fiscalul de la proprietarul 2, ori si-a luat teapa si proprietarul 2 nu i l-a dat, asa ca a dat masina mai departe fara acel certificat fiscal.

 

ATENTIE! singurul fiscal despre care vorbim aici, este cel emis catre PROPRIETARUL 1, la vanzarea masinii.

 

Tu de acel fiscal ai nevoie, nu de altul. Incearca sa ii dai de urma.

Link to comment
Share on other sites

Prima varianta foarte banala si simpla. Te duci la primul proprietar, si il rogi frumos sa iti scoata un fiscal in care sa rezulte ca nu are datorii, e arhi suficient la fisc la noi. Daca e baiat, face si contract de vanzare cumparare cu tine, daca nu, il faci tu la Valcea, ca nu te intreaba nimeni. (si astfel nu mai implici pe ceilalti care au avut masina)

 

A doua varianta, e un tip aici in Valcea, de care sigur trebuie sa fii auzit, care te rezolva orice problema ar fi cu actele. Imi scapa numele acum, dar toata lumea din oras il stie, inmatriculeaza, face RAR-uri (ma refer ca le face pe bune, adica alearga pentru tine contra unui comision).

 

inseamna ca nu ai citit ce am scris...

 

PROPRIETARUL 1 - a dat certificatul fiscal odata cu masina.

 

PROPRIETARUL 2 - a luat certificatul de la proprietarul 1, si mai departe, ori a pierdut fiscalul, ori il are acasa, ori l-a dat catre PROPRIETARUL 3.

 

PROPRIETARUL 3 - ori a primit fiscalul de la proprietarul 2, ori si-a luat teapa si proprietarul 2 nu i l-a dat, asa ca a dat masina mai departe fara acel certificat fiscal.

 

ATENTIE! singurul fiscal despre care vorbim aici, este cel emis catre PROPRIETARUL 1, la vanzarea masinii.

 

Tu de acel fiscal ai nevoie, nu de altul. Incearca sa ii dai de urma.

 

Gresesti. El are un contract de vanzare cu ultimul proprietar, deci ii trebuie fiscal de la el, nu de la primul proprietar.

 

Ei spun ca nu e nici o solutie, ca e greaseala vanzatorilor si a cumparatorilor:

 

vanzatorul trebuie sa emita act de v-c si SA ISI IA PLACUTELE, astfel incat cel care cumpara masina sa ii puna nr rosii sau sa inainteze procedura de inmatriculare

 

iar cumparatorul nu trebuie sa dea banii pana nu are act de V/C, cartonas inmatriculare, certificat de atestare fiscala.

 

 

Iar gresesti foare rau. Nu mai exista numere rosii pentru masini deja inmatriculate in Romania. Nu poti sa iti iei placutele de pe masina, dupa ce ai vandut-o. Noul proprietar circula cu ele pana o inmatriculeaza, pentru ca nu poate scoate numere rosii. Singurul lucru pe care il poti face, este sa platesti rezervare pentru placute, sa nu le pierzi daca sunt preferentiale.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

nu, nu gresesc. Crede-ma ca am trecut prin acelasi lucru.

Nu inteleg de ce aduci in discutie fiscalul emis de proprietarul 2 sau 3...ce spui tu, ar insemna sa dea de proprietarul 2, sa inscrie masina la el la financiar, sa scoata in aceiasi zi fiscal pt proprietarul 3 (ca doar are act VC catre proprietarul 3 nu?? )...dupa care proprietarul 3 sa faca aceiasi schema pt tine.

 

 

Nu...acei 2 nici nu exista din punct de vedere legal. Actul de V-C este 0, poti sa il faci singur pe genunchi si sa semnezi in locul vanzatorului.

 

Primul proprietar a emis un certificat fiscal. Faci un nou act de V-C intre tine si el, un cartonas de inmatriculare si cu asta basta.

 

PS: Degeaba emite inca un act fiscal primul proprietar, pentru ca il emite cu data de "azi" , data la care masina nu mai este inregistrata la el in "ograda".

Trebuie ori duplicat ori sa dai de primul certificat emis.

 

 

Faza cu numerele, nu bag mana in foc, dar asa am auzit atunci...

Am avut norocul ca primul proprietar sa fie de treaba si sa isi doreasca sa ma ajute astfel incat sa nu mai stea cu stres ca ii vin amenzi.

A vrut sa vina cu mine la politie sa imi iau numere rosii pana rezolv cu inmatricularea.

Link to comment
Share on other sites

La numere iti zic sigur, cele rosii nu se mai dau pentru masini deja inmatriculate.

 

Cam asta spun si eu sa faca, trebuie sa ii elimine pe cei doi intermediari. Sa scoata primul proprietar un nou certificat ca si cum ar fi vandut masina azi, plus contract de vanzare intre primul si el. Nu verifica astia de la Valcea cand a vandut ala masina la TM, e mult peste puterile lor actuale, iti zic sigur.

 

Daca el acum merge cu contractul facut cu ultimul proprietar, ii trebuie toata insiruirea de acte intre ceilalti pana la el, ceea ce este foarte complicat. Teoretic daca se prezinta cu contractul cu ultimul proprietar, trebuie si fiscal de la el.

 

Cel mai importat lucru este ca pe talon sa nu scrie vandut catre cutare, ca atunci e belea, trebuie obligatoriu fiscal de la ala al carui nume apare pe spatele de la talon.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

pe talon nu scrie nimik la instrainat :) in schimb problema e ca io am certificatul fiscal de la primul proprietar ( cel din 2009) de cand nu mai figureaza masina la iel la primarie dar sunt 2 probleme;

1. aia la mine la primarie nu vrea sa imi treaca masina fara fisa de inmatriculare stampilata de le tm iar aia la asta la tm nu imi pune stampila pe fisa de inmatriculare pt ca nu mai figureaza masina pe ala:)

2. pe fiscalul de il am io seria masinii e gresita adica ''vaca'' aia de la tm cand ia dat lu asta fiscalu in loc sa vada WB.... cum e la bmw seria a vazut WP... poate se gandea la altceva cu p.

ceea ce inseamna ca daca ma duc cu cu CVC intre mine si proprietar la politie si cu fiscalu de il am or sa zica aia ca e masina furata :))))

Link to comment
Share on other sites

La numere iti zic sigur, cele rosii nu se mai dau pentru masini deja inmatriculate.

 

Cam asta spun si eu sa faca, trebuie sa ii elimine pe cei doi intermediari. Sa scoata primul proprietar un nou certificat ca si cum ar fi vandut masina azi, plus contract de vanzare intre primul si el. Nu verifica astia de la Valcea cand a vandut ala masina la TM, e mult peste puterile lor actuale, iti zic sigur.

 

Daca el acum merge cu contractul facut cu ultimul proprietar, ii trebuie toata insiruirea de acte intre ceilalti pana la el, ceea ce este foarte complicat. Teoretic daca se prezinta cu contractul cu ultimul proprietar, trebuie si fiscal de la el.

 

Cel mai importat lucru este ca pe talon sa nu scrie vandut catre cutare, ca atunci e belea, trebuie obligatoriu fiscal de la ala al carui nume apare pe spatele de la talon.

 

pe spatele talonului meu scria "insctrainat catre X"

nu am avut nici o problema...le-am spus ca i-a imprumutat masina cuiva si acela a scris pe spatele talonului ca sa nu aibe probleme cu politia.

"Nu stiu domne dc a scris ala acolo"...a functionat :)

 

PS: primul proprietar nu mai detine masina la financiar...nu prea are cum sa scoata un certificat fiscal "la zi" care sa ateste ca masina respectiva a fost scoasa de la financiar de la el.

Link to comment
Share on other sites

daca zici ca ai fiscalul din 2009 e ok cred (desi e timpul f mare)

vb cu primul proprietar, si mergeti amandoi de mana...

Nu cred ca vor zice ca e furata masina daca singura greseala este in loc de B...P

daca nu ii mai scria pixul si nu ua observat...ce, e furata masina? nu.

 

Incearca sa vb cu primul proprietar si spune-i ca vrei sa treci masina pe numele tau, sa nu mai stea cu numerele alea si sa stea si el cu stres ca ii vin amenzi.

Daca este un om cu capul pe umeri, te va ajuta.

 

 

Intre timp, tu refaci fisa de inmatriculare si actul V-C intre tine si primul proprietar, te duci la financiar si le rogi p'alea sa iti puna o stampila si un timbru pe ele...

Spui ca nu le mai ai pe cele vechi ca le-ai pierdut, si ca vrei sa inscrii masina.

Sau pur si simplu ca masina a fost instrainata si nu a inscris-o la financiar...iar tu ai preluat-o de curand, si nu vrei decat sa o treci pe numele tau, sa fii cu toate actele in regula.

 

PS: singura problema ar fi ca....trebuie sa platesti amenda pt ca nu ai inscris masina, si impozitul probabil din 2009 pana in prezent...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Problema e asa: vanzator din 2009 fiscal - cumparator 1 fiscal - cumparator 2 fiscal - vanzator 2009 fiscal - poti inmatricula masina. Nici cel care ti-a vandut masina nu iti poate da fiscal fara sa o treaca pe el la fisc iar pt asta are si el nevoie de fiscal....

 

 

Sent from my iPad2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
am rezolvat problema cu inmatriculatul pe numele meu :p tot ce trebuia sa fac era sa il sun pe ala la TM si sa imi trimita un fiscal valabil nu neaparat de la masina ;) apoi sa merg la primarie intr-o zi in care era decat tanti de la evidente auto singura in birou sa ii dau un plic de cafea si gata ;) am fost la politie acolo era un borou de acte auto mi-ai facut dosarul am stat la o coada si a doua zi am venit sa imi iau numerele :* ms de ajutor !!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.