Jump to content

Inlocuire filtru epurator e60 525d


jonnyy_b

Recommended Posts

Imi poate spune si mie cineva unde se afla acest filtru epurator la e60, 525d, 2006, si cum se schimba? L-am cumparat de la claudiubwr cu tot cu carcasa aceea si as dori sa il schimb si eu pt ca am mers 35.000 km cu masina, actualmente avand 178.000 km, si nu stiu daca inainte sa am eu masina a mai fost schimbat vreodata. Am inteles ca este bine sa il schimb. Astept sfaturi. Multumesc Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Da, e intre injectoare si filtrul de aer. Trebuie scos plasticul de la filtrul de polen de la pasager , apoi carcasa filtrului de aer, si mai e un plastic cu niste fire langa injectoare ca sa ai loc sa schimbi tot . Elementul filtrant la mine era imbacsit de ulei si era foarte tare. Am schimbat carcasa cu tot, insa ce am observat ca e diferit fata de cel ce il aveam pe masina.

Piesa e luata de la claudiu, si e acelasi cod cu a mea de pe masina.

Masina merge dupa schimbare , am schimbat si uleiul si filtrele.

Acum nu stiu daca mi se pare mie sau nu, dar am observat ca intra mai repede turbina are acel suierat de la turatie mai joasa...poate ma insel insa am remarcat ca merge foarte frumos cu piesele schimbate.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 5 weeks later...

Cine imi spune si mie unde se afla filtrul epurator la 530d e39? Nu l-am schimbat niciodata de cand am masina si as vrea la urmatoarea revizie sa-l schimb.

 

 

Salutare Catalin!

Desfaci capacele de pe motor (cheie imbus) vezi ca acel din stinga este prevazut cu multe suruburi.

Sub acel capac din stinga o sa gasesti filtrul de aer,iar ce cauti tu este undeva linga injectoarele 2 si 3 (o cutie neagra care este prinsa in 4 suruburi cu cap imbus)

Se da jos,te uiti cu atentie cum e montat celalalt,apoi il montezi pe cel nou!

Ps. Nu cumperi filtru epurator cu tot cu acea cutiuta neagra ci doar ELEMENTUL FILTRANT

Spor la treaba,cind termini operatiunea,ne anunti.

Bafta!

Edited by BmWio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am facut si eu astazi o curatare egr + clapeta acceleratie + inlocuire separator ulei din filtrul epurator si schimbare filtru aer.

 

Cum spunea si jonny_b am inceput sa aud suieratul de turbina de la turatie mai joasa.

 

E ciudat ca filtrul e din platic , fara element filtrant vizibil si cel vechi parea ca are un rezervor plin de ulei in el.

Edited by jbl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.