Jump to content

Mi-a mancat zilele si noptile


Recommended Posts

Am doua probleme mari care mi-au mancat 10 ani din viata :frantics: e vorba despre un e46 FL 110kw....

1)de cand l-am adus din afara acum 4 ani nu am reusit sa ii scot tremuratu,am schimbat cam tot ce se poate(bucsi,basule,amortizoare,tampoane,buji si asa mai departe) dar tot tremura caroseria chiar numai stiu care ar putea fi cauza...

2)Fumul Negru...am alimentat cred ca de la toate benzinariile posibile si imposibile din Romania dar fara nici un efect cum trec 2500rot/min ies nori de fum negru,ieri am curatat EGR-UL si Galeria de Admisie,acum scoate ca o masina normala diesel dar numai trage la fel intra turbina pe undeva la 2700rot/min,numai are accelerarea aia marca bmw

 

 

Ce sa mai verific?,Ce sa mai schimb?,De la ce poate sa fie?

 

 

Am pus si o poza cu EGR-ul

post-23873-0-76026300-1346154910_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu fumul negru poate sa fie de la egr,injectoare,motorina nicidecum de la turbina....cand se duce turbina fluiera si scoate fum albastru din cauza ca mananca ulei

 

 

Nu neaparat tre' sa fluiere ca sa se duca,uite de ex a mea fluiera dar trage in draci,n-are nici-o problema; in alta ordine de idei, exista un topic la seria 7 in care cineva tot asa se plangea ca scoate fum si nu trage...omul si-a schimbat turbina si acum spune ca e ca noua(la el mai era si din geometria variabila).

Bine, acum poate am exagerat ca este turbina, dar daca fumul negru iese de la problemele pe care le-ai enumerat tu, atunci ai verificat toate cele spuse de tine?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Masina de la revizie la revizie nu consuma nici macar 1g de ulei,am verificat tampoanele de la cutie si de la motor,am fost chiar la mai multe testere nu apare absolut nimic...am curatat egr si galeria de admisie numai scoate fum decant "in blana"...dar tot tremura,am fost cu ea ieri la mecanic pentru o verificare la tot ce tine de stabilitate,directie etc...si mi-a gasit basculele dupa fata si 4 amortizoare scurse....e posibil ca din vibratia motorului fiind basculele duse sa trasmita in caroserie?
Link to comment
Share on other sites

Daca rezolvi cu fumul sa imi zici si mie ce a fost. La fel pateste la mine un E90.

Verificat: injectoare = ok.

turbina = ok si pe tester si fizic [nu are joc deloc]

egr curatat si verificat pe tester = ok

admisie curatata

epurator schimbat

motorina OMV Diesel si MaxxMotion, Mol Evo si tot degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.