Jump to content

Primul an pe motocicleta


zixx

Recommended Posts

Am sa profit de prezenta mai multor pasionati de motociclete si am sa-i rog pe cei care doresc sa ne descrie cate ceva din experienta primului an pe motocicleta !

De asemenea vreau sa stiu cum a fost la prima cazatura :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu inca nu fac un an de moto dar:

 

am cam 2500 km de asfalt si 500 de munte

 

prima cazatura am luato in a 3a zi de cand aveam motorul, pe o sina de tramvai pe lizeanu. cu toate ca alta sina de tramvai (pe calea calarasilor) ma avertizase. aveam doar vreo 30km/h dar mi-a furat intai roata fata si dupa roata spate, nu am mai avut ce sa fac. mi-am zgariat geaca de piele, si am rupt adidasii care aveau doar 2 saptamani. in rest nimik.

 

restul cazaturilor le-am luat la munte, pe mana mea, nu mi-a taiat nimeni calea, nu am patit nimik.

 

am avut un incident neplacut in piata victoriei venind dinspre kiseleff inspre calea victoriei, un dobitoc italian, mi-a iesit in fata, eu circulam pe banda cea mai din stanga, iar el a dat 1 m mai in fata ca sa se asigure, pt ca nu vedea de ceilalti care stateau la cedeaza. in momentul acela doar eu treceam dinspre kiseleff, deci nu eram incadrat de alte masini, deci nici soferul nu se astepta. de data asta aveam vreo 40-50km/h si datorita experientei de la munte, cu ocolit de obstacole, am reusit sa evit un impact fronta. am luat dreapta cat am putut si am ridicat piciorul stang care statea pe schimbator. m-am frecat de ala exact cu schimbatorul de viteza (noroc ca am ridicat piciorul). nici macar nu am cazut. am avut super noroc. putea fi muuult muuult mai grav, daca ala iesea mai mult in fata, sau daca aveam viteza mai mare, sau chiar daca nu ridicam piciorul.... atunci am zis ca nu ma mai urc pe motor.... dar nu ma pot abtine.

Link to comment
Share on other sites

primul incident este cand am dat cu motoru in masina politiei intr-o benzinarie, cand intorceam... s-a zgariat masina dar am avut noroc ca potitzaii dormeaU :blink: a fost "tare", pur si simplu nu am avut suficient loc desi eu eram ferm convins..

 

dupa aia primele incidente ar fi... tras de acceleratie prea mult din greseala (adica concomitent cu frana fata), ar mai fii scapatul motorului de pe loc (respectiv gasirea unui loc "de pus cricu'" timp de 5 minute si nici atunci bine..)

 

si... ar mai fi cateva cu sina de tramvai.. asa pentru inceput de incalzire...

dupa aia le mai pui la socoteala pe cateva tot asa lejere de scapat motoru' in curba din cauza pietrisului de pe soselele noastre curate...

 

astea ar fi...

 

bafta!

 

 

aaa... si vezi sa nu "te sui pe frane" cand iti sare cineva in fata, ca nu e bine :) da o sa vezi tu de ce...

Edited by BiG
Link to comment
Share on other sites

hehehe! ce vremuri :) . am avut si io motor prin 2000, daca nu ma insel: yamaha supertenere 750. nu cred ca am tinut-o nici un an si nu mi-am luat permis niciodata pt ca mi-am dat seama ca nu prea sunt facut pt asa ceva. prima cazatura? iarna, frig, zapada pe ici pe colo, campurile din jurul bucurestiului (policolor). batea vantul fff tare, stateam pe loc pe zapada si... vantul in combinatie cu alunecarea piciorului m-au doborat :blink: :) :) o sa pun si o poza capturata dupa inregistrarea video
Link to comment
Share on other sites

hehehe! ce vremuri :w00t: .  am avut si io motor prin 2000, daca nu ma insel: yamaha supertenere 750. nu cred ca am tinut-o nici un an si nu mi-am luat permis niciodata pt ca mi-am dat seama ca nu prea sunt facut pt asa ceva. prima cazatura? iarna, frig, zapada pe ici pe colo, campurile din jurul bucurestiului (policolor). batea vantul fff tare, stateam pe loc pe zapada si... vantul in combinatie cu alunecarea piciorului m-au doborat :blink:  :)  :)  o sa pun si o poza capturata dupa inregistrarea video

17597[/snapback]

 

bine ca nu aveai viteza mare :) :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Salut ...

 

Daca tot am inceput sa citesc forumul acesta ..am zis sa mai postez si eu una alta. :)

Am avut citeva cazaturi ...din cele subtziri ...adik de pe loc ..sau la 5 la ora pe praf cind pur si simplu mi-a fugit de sub mine. Nu au fost urmari ...mai ales k m-am obisnuit sa ii dau drumul cind simt ca aluneca. :blink:

In rest ...am avut o cazatura un pic mai serioasa ..din prostia mea( sau sa zic, nestiintza), recunosc! Frina fatza ..pe piatra cubica umeda ..in curba ...rezultat? mi-a fugit scurt de sub mine si m-a aruncat 2 m mai incolo ca pe un sac de cartofi. Nu mi-am rupt nimic ..ci doar invinetit diverse. Am avut noroc ca viram de pe strada principala pe o straduta laterala fara trafic ..asa k nimeni nu a fost in situatia sa se suie cu masina peste mine.

Am invatat ceva! :)

In rest ...okii mari si grija la piatra cubica si la liniile de tramvai :)

 

Despre incidente in care au fost implicate acelasi traditionale masini care nu acorda prioritate sau care zic ca te feresti tu k esti mai mic ... au fost destule. Din fericire, le-am evitat cu succes si as zice nu k sint eu meseriasha ci ca "cineva acolo sus ma iubeste" si ca am avut noroc!

 

Bafta tuturor si sa ne vedem cu bine la plimbari :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Primul an... Era ceva mai demult, 17 ani, cu o patanie la mana - imi taiasem venele intr-un termopan care totusi s-a spart - mai complicata povestea - imi cumpar motor - un IJ din '62 pe care l-am impins pana acasa drum de vreo 6 km pana mi-a dat sangele prin bandaj, dar nu-mi pasa pentru ca eram foarte entuziasmat de noua achizitie. Pana pe la 18 ani si ceva nu imi luasem permisul, dar nu m-a oprit constinta sa nu ma plimb cu el. Mentionez ca IJ-ul asta era VARZA, nu lumini, nu prea frane, nu prea,....

OK

1. Polei, 2 taximetristi opriti pe drum ingust, unul langa celalalt, eu cam fara frane. Am mers printre ei, nu prea puteam sa opresc. La unul i-am ras oglinda cu cotul, iar la celalalt i-am retezat-o.

2 Tot polei, frane asa si asa, viteza asa si asa, cat putea si batranica intersectie(eu cu regulile de circulatie ma intelegeam cam greu pe atunci) si in intersectie vine masina. Pe moment am franat cat am putut(de mana - pe roata din fata) si m-am aplecat intr-o parte facand un frumos patinaj artistic. rezultatele: rezervor indoit si genunchi varza timp de o luna. Culmea, mie imi parea rau de rezervor...

3 Aveam un prieten cu mine in zona ce avea si el un IJ tot d'asta vechi . Ne-am adunat mai multi pe o strada si dupa ce s-a inserat cam tare am luat-o din loc. El si-a luat si o tipa in spate. Eu, ca sa ma dau mai smecher am accelerat ceva mai tare, el s-a tinut dupa mine, eu mai tare, el mai incet - s-a a apropiat un drum perpendicular pe ala pe care mergeam noi. El a luat-o fromos la stanga, iar eu m-am trezit in sant, norocos ca nu am intrat din plin intr-o masina ce era parcata pe acolo.

4,5,6,... Era la ordinea zilei sa raman pe undeva in afara orasului pe drumuri din cauza unor defectiuni, sau in cel mai bun caz din lipsa de benzina. Cred ca pe atunci trageam cel mai mult de "fiare".

Totul s-a terminat de mult. Mi-am vandut motorul, dar gandul de a-mi lua un altul nu m-a parasit niciodata. Oricum voi fi mult mai atent la ce voi lua.

Link to comment
Share on other sites

acuma imi dau seama ca atunic cand am scris postul anterios aveam deja un an de moto. dar ca acuma a trecut aproape un an juma mai am de adaugat un mic incident. fara ranire slava Domnului. am spart masca farul si aripa motorului in urma unei interactiuni cu un stalp de publicitate. viteza 30km/h. conditii: enervat fiind de o conserva+praf+viraj+prostie din partea mea+frana fata.
Link to comment
Share on other sites

Eu in a cincea zi de mers, am dat intr-o groapa si de acolo intr-un gipan parcat de o vacutza pe singura banda de mers de pe drum => carena fatza sparta, eu nici o zgirietura. Mai greu a fost sa le explic alor mei de ce merg fara carene ("am dus-o la vopsit reflectorizant sa se vada noaptea mai bine" :blink:) )

 

In rest, ziua si incidentul. Nu era zi in care sa nu intoarca unu/una in fatza ta, sa nu se bage vreun destept inaintea ta si sa frineze, care mai de care taie fatza, si majoritatea cu aceeleasi scuze, ba ca nu te-am vazut, ba ca aveai timp sa frinezi...

 

Eu nu sunt nici pe departe vreun "smardoi" :))) , dar credeti-ma ca as fi incercat sa-i omor din bataie si pe aia de 2 metri si sute de kile, asa de mare furie imi provocau...

 

Mai e pe aici un post cu motociclisti, in care ii cam injura unii oameni, dar mai puteti gasi si pe pro-bike.ro forum in care motociclistii injura "conservarii". Adevarul e pe la mijloc, dar inclinat in cam mare masura in favoarea motociclistilor.

Link to comment
Share on other sites

Totul s-a terminat de mult. Mi-am vandut motorul, dar gandul de a-mi lua un altul nu m-a parasit niciodata. Oricum voi fi mult mai atent la ce voi lua.

ramai pe 4 roti! (e un sfat)

din stilul in care iti povestesti pataniile, reiese, si nu am nici cea mai mica indoiala, ca vei repeta aceleasi greseli si pe viitor...

dar daca stau bine sa ma gandesc nici nu cred ca ti-ai dat seama ca ai gresit in vreun fel... :blink:

Link to comment
Share on other sites

tineretze... :blink: pe la 16 ani, prima jawa350 modificata :) prin taierea amortizoarelor spate la baza si sudat in plus cate 5 cm de teava de otel de acelasi diametru, dupa care polizat si revopsit la loc in negru :) rezultatul: saltat coditza, adica partea din spate "ca la alea japoneze" :) nu-mi vine sa cred ca faceam asa ceva, dar varsta si mentalitatea si-au spus cuvantul. nu ma interesau pe atunci chestii complicate ca ciclistica, centru de greutate, aderenta. plus alte tampenii ca mersul fara casca si la maneca scurta, acum ma bucur ca am ramas in viata si intreg :)
Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
Eu am avut primul accident cu motocicleta lui Dobre (vestitul instructor de la Ilioara). :blink: Eram in poligon si nu stiu cum am sarit cu motorul peste rampa si am ajuns intr-un boschete, dupa un salt de 2 m! :) Nu am patit nimic si nici motocicleta, dar 1 saptamana nu m-am mai dus la scoala! :)
Link to comment
Share on other sites

hahahaha i-ai lovit motoru lu dobre... cind am facut scoala am mai vazut talentati de genu asta :blink:

 

eu am cazut scurt intr-o curba cu nisip pe jos ,am vandut motoru si nici nu o sa ma mai urc vreodata pe unu....poate sa fac scoala moto pe undeva afara... la noi e o gluma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.