Jump to content

Dashboard traffic camera/camera video pe bord


Recommended Posts

Am avut si eu o camera daia la 100 ron, nu prea am fost multumit de ea: uita sa mai inregistreze(sau inregistra doar purici), daca masina din fata era la mai mult de 5m de mine n se mai distingea numarul. Dupa o luna m-am decis sa o dau jos ca nu imi era de nici un folos. Urmatoare camera cred ca o sa fie un GoPro.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am si eu o foarte mare rugaminte, de curand am achizitionat un HD DVR care cica ar filma la 720p insa e sub-orice critica filmarea…

 

Dupa sfaturile unor colegi de pe trafictube,am dat un search pe ebay, am gasit urmatoarele :

 

1 – http://www.ebay.co.uk/itm/1920x1080P-Car-Dash-H-264-HD-DVR-Camera-Cam-Recorder-2-7-Color-LCD-/221320259166?pt=UK_Gadgets&hash=item3387b7265e

 

2- http://www.ebay.co.uk/itm/HD-1080P-Car-DVR-Vehicle-Camera-Video-Recorder-Dash-Cam-G-sensor-HDMI-GS8000L-/310737183555?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4859612343

 

Stie cineva ceva despre ele ? ar fi bune? Sau puteti sa imi recomandati ceva bun la cam acelasi pret max 200ron

Stima

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

DashCam (camera de bord ) a devenit un must-have al vremurilor pe care le traim cu totii pe strazile patriei si nu numai.Nu costa o avere,dar intr-o situatie nefericita este un martor a tot ceea ce s-a intamplat.Nu de putine ori ni se intampla ca celalalt sa sustina cu tarie ca noi suntem vinovatii,de ce? Pt ca avem BMW ,pt ca suntem vitezomani,ne dam maretzi,avem folii,angel eyes,plete,femeie la volan,blonda,avem bani nu-i asa?...sau suntem mai moi in clantza.

Si de ce sa nu recunoastem,ne ajuta sa vedem mai tarziu,pas cu pas,unde am gresit,fortat, si sa reluam fazele de cate ori dorim,pt a intelege ce s-a intamplat de fapt.

DashCam-ul este si util,nu numai in trafic,ci si in parcari,cand misuna pe langa masina hotzu',cand gasim stopul spart,aripa lovita,roata gaurita,cele mai performante stocheaza pe Icloud,au night wiew,salveaza automat fisierul in caz de impact,se activeaza la miscare,si nu trebuie golita memoria periodic,va sterge automat primul fisier si va stoca in continuare.Se pot face si poze.Formatul este jPG.Fisierele video se pot incarca pe site-uri ,fara a fi necesar un program suplimentar

Probabil ca va intrebati CAT COSTA?? Garantat este foarte scump......Nu este aadevarat.Preturile variaza intre 99 si 500 RON,la care se adauga costul unui SD,preferabil cat mai mare.Informativ,un SD de 16 va stoca 150 fisiere de cate 5 minute,deci 450 min-aproape 6 ore,dus-intors Bucuresti - Constanta...asta lejer.

DashCam-ul (camera de bord ) foloseste ca sursa de alimentare bricheta masinii,far alte adaptari,se monteaza cu ajutorul unei ventuze,SD-ul este compatibil cu laptopul si windows-ul,fara alte instalari.Pate fi cu captura fatza,fatza-spate sau poate fi o oglinda retrovizoare cu LCD incorporat.

Aceste argumente cred ca sunt indeajuns de convingatoare pt a ne dota,pe langa alte tunning-uri si cu o camera de bord.

Respectand descrierea topicului,va invit sa vizionati un clip filmat in Bv,cu un dashboard modest,de mine,cu adnotari creatie proprie,pt ca...mai trebuie sa si radem nu? Si subiecte sunt destuleee :laugh:

 

http://www.youtube.com/watch?v=TKhrQTsmCBc

De preferat vizionarea pe youtube,in redarea directa lipseste sunetul..... :-(

Edited by X X L
  • Like 4
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Janee, n-am mai vazut pana acum femei pasionate de camere auto :thumbsup:

In fine, traficul din Romania sincer se degradeaza de la o zi la alta pentru ca acestui popor ii lipseste educatia si daca a mai avut parte de ea in trecut, de educatie zic, de acum incolo va fi vai si amar...Adica in loc sa ne civilizam, ne ducem la groapa, vezi spre ex idiotii care parcheaza pe locurile cu handicap fara nicio jena, ba chiar politisti care folosesc masina de serviciu la saorma (chiar azi am dat de unul) si taman pe locul ala destinat unei familii cu copii sau cu handicap se gasesc sa parcheze. Pai daca pana si ei fac asta , ce dreaq exemple sa dea la pulime ? Asta e Romania..din ce in ce mai rau. N-are cine sa-i educe.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Janee, n-am mai vazut pana acum femei pasionate de camere auto :thumbsup:

In fine, traficul din Romania sincer se degradeaza de la o zi la alta pentru ca acestui popor ii lipseste educatia si daca a mai avut parte de ea in trecut, de educatie zic, de acum incolo va fi vai si amar...Adica in loc sa ne civilizam, ne ducem la groapa, vezi spre ex idiotii care parcheaza pe locurile cu handicap fara nicio jena, ba chiar politisti care folosesc masina de serviciu la saorma (chiar azi am dat de unul) si taman pe locul ala destinat unei familii cu copii sau cu handicap se gasesc sa parcheze. Pai daca pana si ei fac asta , ce dreaq exemple sa dea la pulime ? Asta e Romania..din ce in ce mai rau. N-are cine sa-i educe.

Asta nu-i nimic..URMEAZA VREMURI SI MAI FRUMOASEEE. Dupa publicarea in Monitorul Oficial(cica poate dura aprox 45 zile -maxim )nu vom mai fi ridicati la inaltime de Primarie :Devil: Si atunci vor parca unii si la mine in sufragerie..ce locuri de handicapati,ce trecere,ce linie,semne..toate vor fi date uitarii.Chiar va fi Pakistanu'

Edited by X X L
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Inteleg de ce unii isi pun camere d-astea. Se gandesc ca poate vad daca cineva le loveste masina cand este in parcare sau poate sa aiba o proba in caz de accident.

Dar vad ca multi folosesc aceste camere ca sa-si faca o ocupatie. Cauta carcota in trafic, vor sa puna pe net tot felul de lucruri banale, vor sa devina justitiari. O aberatie sinistra.

Edited by X X L
  • Like 7
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Inteleg de ce unii isi pun camere d-astea. Se gandesc ca poate vad daca cineva le loveste masina cand este in parcare sau poate sa aiba o proba in caz de accident.

Dar vad ca multi folosesc aceste camere ca sa-si faca o ocupatie. Cauta carcota in trafic, vor sa puna pe net tot felul de lucruri banale, vor sa devina justitiari. O aberatie sinistra.

 

chiar ma uitam pe trafictube, in jumatate din filmulete astia cu camera se crizeaza aiurea pe unu care a facut o greseala minora( de ex nu a dat semnal) , il urmaresc , urla de pe geam, doar ca sa aibe ceva de uploadat

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai cat de penibil e clipul ala cu masina de curierat?!

 

A stat sa editeze un clip si sa-l uploadeze pe youtube fix degeaba.

 

Vai, nu stie ala sa conduca. Vai, nu stie sa dea de volan. Vai, s-a apropiat in mod periculos cu 2 la ora de masina ei. Fabulos intr-adevar.

Inteleg sa stai sa cauti filmarea daca vezi o zgarietura pe masina. Dar se pare ca e vorba de o adevarata ancheta. Cu camera aia se supravegheaza in tacere, iar apoi opinia publica este urgent informata.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

In fine, traficul din Romania sincer se degradeaza de la o zi la alta pentru ca acestui popor ii lipseste educatia si daca a mai avut parte de ea in trecut, de educatie zic, de acum incolo va fi vai si amar...Adica in loc sa ne civilizam, ne ducem la groapa, vezi spre ex idiotii care parcheaza pe locurile cu handicap fara nicio jena

3 sesizari facute in scris (cu numar de inregistrare, tot) unui lant mare de hypermarket-uri, unde aduceam in atentie locuri de invalizi ocupate de "handicapati". De fiecare data am primit un raspuns frumos, cu text predefinit, ales din drop-down, ca doar nu face centralista freetext. De fiecare data m-au asigurat ca se vor lua masuri, ca exact asa cum am punctat si eu, unii care nu-si fac treaba la unul dintre magazinele lor nu reprezinta filosofia brand-ului, etc.

Urmeaza sa o fac si pe a 4-a si oricate vor fi necesare, pana nu voi mai vedea masini parcate acolo. :)

 

 

@Janee: buna ideea de topic, desi cred ca mai este unul similar.

Edited by X X L
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IN FRUNTE CU MODERATORUL CARE IN LOC SA O ATENTIONEZE CA DENUMIREA CORECTA ESTE DASHCAM A GASIT DE CUVIINTA SA INTRETINA CATERINCA.HALAL MODERATOR....

VAI CE ADMIN DE CACAT ARE SITE-UL ASTA :sorcerer:

@Janee, confunzi marfa cu ambalajul :excl:

 

nu stiu ce aplicatie folosesti, dar cred ca niciuna de pe piata nu face sa scrie la userii normal ADMINI sau MODERATORI.

 

asa ca linisteste-te si nu mai reactiona ca stii tu ce...

 

plus ca, oi fi tu femeie, dar daca nu pastrezi un limbaj civilizat te suspend de nu te vezi... pe bune :excl:

 

acum fac curat pe topic si va rog sa va reveniti la normal... pe toti

Link to comment
Share on other sites

3 sesizari facute in scris (cu numar de inregistrare, tot) unui lant mare de hypermarket-uri, unde aduceam in atentie locuri de invalizi ocupate de "handicapati".

 

 

@Janee: buna ideea de topic, desi cred ca mai este unul similar.

 

S-a mai zis pe forum, acele locuri nu sunt pe spatiul public, deci sanctiuni nu se pot aplica.

 

S-a sters adresa de farcebook a colegei Janee :)) ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sesizarile au fost facute catre hypermarket, nicidecum catre vreo autoritate publica. Raspunsul lor a fost ca se vor lua masuri, iar eu i-am crezut, numai ca nu s-a intamplat nimic inca.

P.S. Au agenti de paza, camere de supraveghere, deci exista mijloace de control a situatiei.

Edited by MuciX
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai asta zic, de ce ar lua masuri impotriva propriilor lor clienti? Nimeni nu o sa faca asa ceva. De obicei chestiile astea nu duc nicaieri. Am un var care se crede mai justitiar, era cineva parcat pe un loc din asta, la kaufland. Si se apuca si striga "baa, ti-ai uitat carjele", iar ala raspunde "nu vezi tu bine, chiorule" (el purtand ochelari). Pur si simplu tine de respectul oamenilor, daca il au, bine, daca nu...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca o mana de clienti needucati le afecteaza intreaga imagine de brand, ceea ce ar putea indeparta o baza mai mare de clienti, care cred in valori.

In fine, asta intr-o lume cumva ideala, nu intr-o capitala europeana cu vreo 10 (???) hypermarket-uri in oras, cateva chiar in centru.

 

P.S. Acum vad ca suntem pe arie tehnica. Putem dezvolta pe PM, daca vrei.

Edited by MuciX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca o mana de clienti needucati le afecteaza intreaga imagine de brand, ceea ce ar putea indeparta o baza mai mare de clienti, care cred in valori.

 

asta e o gluma nu , adica nu mai intri la lidl ca nu sanctioneaza pe cei care parcheaza aiurea?

Link to comment
Share on other sites

Revening la subiect, eu consider utila dashcam-ul, nu stiu daca mai tineti minte, dar a fost un coleg care a facut accident din cauza unuia care nu i-a acordat prioritate, dar in urma accidentului masina vinovata nu a fost avariata iar politia nu i-a dat castig de cauza. In final a castigat in instanta pe baza video-ului de la dashcam.

Pe principiu iti iese unul in fata de pe o strada laturalnica, tragi stanga de volan si intri in copac, ala pleaca si tu esti cu masina avariata, fara video nu prea ai cum sa demonstrezi ca e vina lui.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pai si ce treaba are sula cu prefectura? Crezi ca exista vreun lant de magazine care sa urmareasca in mod strict daca aia care parcheaza pe locurile destinate handicapatilor chiar au handicap sau nu?

Ei sunt doar obligati sa faca niste locuri speciale pentru cei cu handicap, nu sa faca politie prin parcare.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai cat de penibil e clipul ala cu masina de curierat?!

 

A stat sa editeze un clip si sa-l uploadeze pe youtube fix degeaba.

 

Vai, nu stie ala sa conduca. Vai, nu stie sa dea de volan. Vai, s-a apropiat in mod periculos cu 2 km pe ora de masina. Fabulos intr-adevar.

Inteleg sa stai sa cauti filmarea daca vezi o zgarietura pe masina. Dar se pare ca e vorba de o adevarata ancheta. Cu camera aia se supravegheaza in tacere, iar apoi opinia publica este urgent informata.

E si asta o forma de exprimare...asa a gasit autorul de cuviinta sa se exprime.Gusturile nu se discuta.Fiecare din noi este liber sa se exprime,sa uploadeze ce doreste,si unde doreste,sa-si foloseasca timpul propriu cum doreste.Poate nici mie nu-mi plac blugii tai,dar daca TU te simti ok purtandu-i,e ok.Fii un pic mai tolerant.Si in Biblie e o pilda a lui Iisus,, Sa arunce cu piatra cel ce este fara prihana. Si atunci au lasat toti pietrele jos,, (aprox)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.