Jump to content

Navigatie BMW F10


Bogdan Ungureanu

Recommended Posts

Salutare la toata lumea.

 

Am si eu o intrebare, am un BMW F10 din septembrie 2010, am navigatia pro (cea cu ecran mare) si hartile din 2012, cand ii dau o ruta pe hand up display imi pare in contul din stanga jos un indicator de limita de viteza, numai ca in mie nu imi arata limita de viteza pe strada pe care sunt, stie cineva daca in varianta din 2013 aceasta limita de viteza este disponibila si pentru romania?

Link to comment
Share on other sites

...imi pare in contul din stanga jos un indicator de limita de viteza,

afisarea limitelor de viteza/comunicarea depasirii lor este optionala, o setezi tu... dar introducerea lor pe harti este obligatorie pt fabricant pt toate strazile... din 2011

 

asta am aflat si eu recent... :)

Link to comment
Share on other sites

@C_o_s_m_i_n : corect head-up display

 

@X X L : unde se poate seta? eu am tot cautatat si nu am gasit unde se seteaza, eu cred ca vine implicit cu harta, atasez niste poze cum ar trebui sa arate ma refer la coltul din stanga jos unde apare indicatorul de depasirea interzisa si cel de limita de viteza. daca stii tu de unde se seteaza te rog sa imi spui si mie.

post-57677-0-14713800-1348482463_thumb.jpg

post-57677-0-11122100-1348482473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Exact la aceasta problema ma refeream, iar intrebarea mea este daca este din navigatie sau exista vreo setare, sau daca cineva a instalat noua harta din 2013 daca au pus si limitele de viteza pe romania.

Nu cred ca le-au pus cei de la Navteq (producatorul softului de navigatie pt BMW).

Doar pe gps-urile portabile.

Link to comment
Share on other sites

EU am instalat harta 2013 pe vreo 20 de masini dar nici una nu avea Speed Limit Info ca optiune, asa ca nu iti pot confirma daca exista.

Intradevar la tine iti arata 2 liniute deoarece pe harta drumul pe care esti nu are marcata limita de viteza.

 

Tinand cont ca pentru Romania, harta 2013 este mult imbunatatita, si arata ca orice harta pentru tarile vestice, este posibil sa se fi adaugat si aceasta informatie.

 

Singura ta varianta este sa instalezi harta 2013 si sa verifici.

Link to comment
Share on other sites

Exact,s-ar putea ca la F10 sa fie altfel softul din CIC pt Navigatie si sa citeasca limitele de viteza sau alte chestii. Asa ca,Bogdan,ia 2013 de unde ai luat si 2012 daca vrei sa te lamuresti...bine,tre sa mai dai iar bani acum pe codul FSC ;)

 

2012 mi se pare ok pe Romania cu mici exceptii - nu stiu daca a testat cineva drumul Buc-Giurgiu. Pe unele portiuni gps-ul merge pe langa drum,adica nu-l vede ca pe harta. Trasarea drumului pe harta nu coincide cu coordonatele GPS reale. Si mai sunt situatii de genul dar oricum putine.

Link to comment
Share on other sites

Am intalat varianta 2013 de 3 saptamani - 1 luna si degeaba, se pare ca avem prea multe indicatoare ce talpi si nu stie sa citeasca, aceeasi problema este si in state, am citit pe un forum si ei se vaitau la fel :).

Am mai auzit o varianta ca ar avea legatura cu internetul din masina, la mine oricum nu merge deoarece masina este luata din germania iar cei de la automobile bavaria mi-au spus ca trebuie sa schimb modulul pe care il am si ma costa 1.700 ron. o sa incerc si varianta asta :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

 

Bogdan, al meu e din 2011, dar cand am fost asta-vara acasa, in momentul in care am intrat in tara, au disparut limitele de viteza.

Chestia e, ca am si Speed limit info, dar nici aia nu a mai mers sa vada semnele...de ce oare....nu mai conteaza...

 

Si mie mi s-a intamplat exact la fel. Totul a fost foarte bine, pana la cenad cand mi - a afisat acelasi mesaj ca la tine in bord.

Ce e ciudat e ca pe hud-ul meu nu apar si semnele de circulatie, ci doar limitele de viteza,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.