Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

Da, au lucrat foarte bine. Eu sunt foarte pretentios cu masina mea si am stat langa ei pana cand au terminat. Dar sunt foarte multumit. Farurile erau in stare destul de rea. Aveau gauri marunte de la loviturile de piatra de pe autostrada (masina a rulat 80% din timp pe autostrada). Acum nu se mai vede deloc. Sunt ca noi faruruile si am pus si folie pe ele. Cam 5 ore a durat operatiunea.
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi pun pe proiectoarele de ceata niste becuri de acceasi culoare cu xenoanele de 5000k, am tot cautat si nu am gasit nimic, modelul e facelift, dar i-am pus bara de M(cu proiectoare)

Stiu ca nu asta este locul potrivit pentru aceasta intrebare, dar m-am gandit ca poate ii va ajuta si pe altii care vor asta :D

Link to comment
Share on other sites

Exista si xenon care sa se potriveasca, gasesti si becuri gen Osram Hyper White care imita xenonul, DAR nu vad de ce ai face asta? Sa te plimbi cu ele seara prin oras?

 

Daca chiar vrei sa isi faca treaba ca si proiector atunci ori faci o aroganta si pui lupe + xenon de 3000k ori lasi becuri gen Osram Nightbreaker.

 

 

PS: Becuri HB4 ai nevoie.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

Vreau sa imi fac in vitorul apropiat mici upgrade-uri la "cazanul" meu (E46 320d NFL): sa ii schimb xenonul original al masinii cu un kit aftermarket de calitate si sa ii montez angel eyes. Dupa citirea ultimilor 7-8 pagini nu m-am lamurit cu unele aspecte:

1 - daca am instalatie oem senzorii de autoleveling vor mai functiona? trebuie sa mai codez?

2 - ce recomandati? vad diverse argumente pro si contra morimoto sau fr-x....lasati 1-2 linkuri cu recomandari va rog.

3 - ce ar trebuie sa contina un kit de instalare? intreb dearece am gasit diverse kit-uri la vanzare, insa nimic specificat ce contin.

 

Va multumesc,

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

1. Da

2. Morimoto D2S sau NHK D2S (mai ales pe far Bosch)... FxR sunt ceva mai dificil de montat (pt tine)

3. Proiectoarele... avand deja xenon pe masina, nu ai nevoie de altceva... iti recomand sa schimbi totusi ornamentele cromate (palariile) daca le-ai sters/ zgariat

Link to comment
Share on other sites

1. Da

2. Morimoto D2S sau NHK D2S (mai ales pe far Bosch)... FxR sunt ceva mai dificil de montat (pt tine)

3. Proiectoarele... avand deja xenon pe masina, nu ai nevoie de altceva... iti recomand sa schimbi totusi ornamentele cromate (palariile) daca le-ai sters/ zgariat

Cand spui palarii te referi la cele din imaginea atasata? farurile sunt Bosch. Vreau sa schimb si balasturile deoarece unul imi face probleme (uneori se inchide pur si simplu un far, inchd faza scrta si deschid si isi revine), insa banuiesc ca sunt "oarbe" fata de ce am vazut la alti useri pe aici.

Daca voi cumpara un kit precum cel din acest LINK este ok? (rog a nu se considera publicitate si rog adminii sa dea delete daca deranjeaza)

Cred ca am gresit link-ul, asa ar trebui sa cumpar, nu? link nou

 

 

Multam

post-58008-0-81774200-1435637448_thumb.jpg

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salutare, ma intereseaza un kit de retrofit pentru niste faruri de sedan NFL, am citit mult pe topic, asa ca voi apela la serviciile unuia dintre cei care au tot postat pe thread. Trimiterea unui mesaj privit implica cel putin o postare, asa ca sper ca nu am deranjat cu textul, fiind on topic si necesar pentru contactarea unui membru. Pace!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Normal, astea sunt viitorul. Dar raportul performante/pret pt masini mai vechi tot aceste lupe il au.

 

Un set complet de lupe + leduri (cum sunt cele puse de tine) sunt 2100 lei. Pe masini de maxim 3-4 ani care au faruri cu halogen, clar merita dar pe cele mai vechi cred ca majoritatea ar spune pas. Putini sunt cei care vor pune pe masini de 10-12 ani asa ceva.

 

 

Mi-ar placea sa am in mana asa ceva. Trebuie sa caut alta masina pe care sa le puna ca la BBO nu mai am ce sa ii fac :))

 

 

PS: Cativa ani de acum inainte, daca se arde un led de genul te-ai scos, nu gasesti piese pt el trebuie sa inlocuiesti tot, in schimb la xenon nu. Va dura ceva timp pana sa ajunga LED-urile cum e xenonul azi, dar abia astept acea perioada. Am vazut cum lumineaza farurile LED pe F10 si F01 si pot sa spun ca e impresionant.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

google.ro

 

depinde mult ce cauti... slim... canbus...

 

Mda, bun raspuns!

Ma asteptam la raspunsuri de la colegii care si-au achizitionat pentru Morimoto si sunt multumiti...

 

canBus sa fie, nu conteaza daca este slim sau mai stiu eu...

Ceva rezonabil care sa faca mai multa lumina decat halogenele. (asta pt ca in trecut am luat o chinezarie la 100ron ce lumina nashpa)

 

LE: ceva cu livrare din Ro daca se poate ca as vrea livrarea cat mai rapida :)

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

la ce varietate de produse exista pe piata, e normal sa iti dau un astfel de raspuns.

 

daca tot vrei o recomandare, personal ti-as recomanda kiturile xenon vandute de performanceauto.ro... nu am avut niciun retur niciodata la niciunul... si mi-au trecut multe prin mana

Link to comment
Share on other sites

Colegul xxl poate îmi dai și mie un sfat. Pe al meu BMW e46 318ifl as vrea sa pun un kit xenon și nu știu de care.

Vreau sa se vadă mai bine seara, sa nu aibă aștept țărănesc, și sa nu se lege politia de mine.

Deci de cat ar trebui 5-6-7000? Și sa pot sa îl procur din Germania pt ca aici locuiesc, sau ebay. Și dacă se poate sa nu fac mari modificări, adică tăiat din far sau alte chestii. Ma descurc cat de cat și am răbdare. Deci nu foarte complicat.

Mersi, aștept păreri

 

Edit. Am uitat sa spun ca am faruri normale de fabrica

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.