Jump to content

Unde este filtrul de polen la E34?


Recommended Posts

Eu am AC,dar nu am filtru de polen.Aeroterma este IHKR 1

196825[/snapback]

Si nu ti s-a imbaxit inca radiatorul de la Ac cu praf? Inca nu ti sa-u dezvoltat culturi de microbi/ferigi/iarba/ciuperci pe el? Nu-ti miroase urat aerul bagat de ventilatie vara, cu AC-ul oprit?...daca raspunsurile sunt DA..atunci e cazul sa cureti instalatia...si sa-ti montezi un filtru de polen...

Desi poate ai un alt filtru in calea aerului de afara...desi filtrul de polen e si pentru recircularea aerului, fiind dispus imediat dupa ventilator....adica nici micro-organisme din masina sa nu fie antrenate in canalele de aer si sa se depuna pe unde nu trebuie...

Link to comment
Share on other sites

Si nu ti s-a imbaxit inca radiatorul de la Ac cu praf? Inca nu ti sa-u dezvoltat culturi de microbi/ferigi/iarba/ciuperci pe el? Nu-ti miroase urat aerul bagat de ventilatie vara, cu AC-ul oprit?...daca raspunsurile sunt DA..atunci e cazul sa cureti instalatia...si sa-ti montezi un filtru de polen...

Desi poate ai un alt filtru in calea aerului de afara...desi filtrul de polen e si pentru recircularea aerului, fiind dispus imediat dupa ventilator....adica nici micro-organisme din masina sa nu fie antrenate in canalele de aer si sa se depuna pe unde nu trebuie...

197643[/snapback]

Inca nu,saptamana trecuta m-am uitat si eu dupa filtru de polen si am ajuns sa desfac si capacul la aeroterma,iar spre uimirea mea radiatorul de AC era foarte curat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
BMW E 34 520i vanos simplu din 1993, climatronik dublu, fara aer conditionat, baga frunze cand ii dai drumu, deci logic ca nu are nici un element de filtrare bagat. Am cumparat filtru aer habitaclu si m-am tot chinuit sa-l pun ca sa nu mai miros orice basina de pe strada si credeti-ma ca nu am avut unde sa-l pun, ajungand EU la concluzia ca aceasta masina NU ARE FILTRU AER pentru HABITACLU! ... m-i sa mai zis asta (ca nu are) de ceva oameni care-s pe felie cu toate marcile de masini si nu am ascultat, insa, dupa ce am "sapat" cu mainile mele m-am potolit :) POZE AICI
Link to comment
Share on other sites

mesteri sunt aia care te au convins ca nu are.ce naiba,nu suntem copii.n ai ce poze sa faci pe sub bord

 

eu l am schimbat in vara.este destul de dificil de schimbat,trebuie sa dai jos mai multe chestii de sub bord.intri pe partea din dreapta la pasager,dai jos capacul,ceva scut din plastic mai este,trebuie sa ajungi in centru

 

acolo are un locas unde intra.destul de greu.daca zici ca iti intra frunze probabil a fost dat jos de cineva si nu l mai ai deloc.

Link to comment
Share on other sites

mesteri sunt aia care te au convins ca nu are.ce naiba,nu suntem copii.n ai ce poze sa faci pe sub bord

 

eu l am schimbat in vara.este destul de dificil de schimbat,trebuie sa dai jos mai multe chestii de sub bord.intri pe partea din dreapta la pasager,dai jos capacul,ceva scut din plastic mai este,trebuie sa ajungi in centru

 

acolo are un locas unde intra.destul de greu.daca zici ca iti intra frunze probabil a fost dat jos de cineva si nu l mai ai deloc.

Omule te-ai uitat la pozele care le-am pus eu? zi-mi naibii cum trebuie sa fac sa ajung la locasul filtrului ce am de facut fi mai explicit te rog.

 

Apropo, am uitat sa mentionez ca eu l-am dezvirginat in zona unde ar fi trebuit sa existe microfiltrul asta , ma refer la faptul ca suruburile nu au fost umblate deloc nici urma de surubelnita pe ele , semne de manevrare pe acolo .... asa e din fabrica ....

Link to comment
Share on other sites

am vazut pozele.filtrul are aproximativ 15 pe 25cm este dreptunghiular si grosimea cam de3-4 cm.intra chiar in spate il bagi undeva deasupra de cutie cum ar veni pe mijloc sub bord

 

are un locas special foarte ingust si intra in pozitie verticala bagat de la dreapta spre stanga.nu stiu cum sa ti explic.

Link to comment
Share on other sites

Din pozele postate de broscoi, nu prea se vede ca ar avea aer conditionat.

 

De fapt chiar o spune: climatronic dublu, fara aer conditionat :).

 

BMW E 34 520i vanos simplu din 1993, climatronik dublu, fara aer conditionat, baga frunze cand ii dai drumu,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.