Jump to content

Legea NU functioneaza retroactiv.


Alexxx

Recommended Posts

Voi incerca sa sintetizez in cateva randuri raspunsul la o intrebare pe care am vazut-o de nenumarate ori pe acest forum dar am si auzit-o de foarte multe ori in viata de zi cu zi!!!

"nenorocitii astia promoveaza taxa de prima inmatriculare...ca sa nu ne putem noi aduce masini din afara cu EURO 2 de exemplu (BMW E 36, Calibre, Golfuri, etc) sau chiar non EUR...intrucat pentru astfel de auto taxe in cauza poate ajunge la 5-6000" PAI SI ATUNCI MILIOANELE DE DACII??? Domne' nu e corect...ca stia circula cu milioanele de dacii care polueaza."

 

Asta este o gandire imatura. Ce vina au cei care au achizitionat Dacii din '70 pana in 2004? Ar trebui sa li se confiste masinile pentru ca acum sunt taxe si restrictii la masini poluante? ((NU PENTRU CA LEGEA NU FUNCTIONEAZA RETROACTIV) Asta a fost perioada respectiva! E timpul pentru EVOLUTIE!!!!!

Cine a apucat sa-si cumpere masini poluante pana in 1 ian 2007...bravo lor. O data cu intrarea in UE, nu ne putem permite sa transformam tara in cimiturul de vechituri al UE, DOAR PENTRU ca IN RO sunt milioane de Dacii. Este stiut faptul ca Romania inca nu are putere de cumparare comparabila cu a cetatenilor UE si toti vor cumpara masini vechi de 3-4-5.000 EUR si le vor aduce in tara! Guvernul a prevazut aceasta situatie si a luat masuri!

 

Asadar gandirea de genul..."ce ma oftica astia cu taxa lor cand in RO circula milioane de Dacii si nu pot io sa-mi aduc un urs" mi se pare...imatura.

Ceva de genul...daca tot e plina tara asta de rable...de ce sa nu mai aducem si acum??????

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Voi incerca sa sintetizez in cateva randuri o intrebare

 

1. Huh ? Sa sintetizezi o intrebare ? Intrebarea e intrebare... ce sa mai sintetizezi la ea ?

2. Iti spun sincer ca nu am inteles nimic din ceea ce ai scris mai sus. Ori tu ai probleme de sintetizare :) sau esti putin imprastiat in exprimare, ori sunt eu mai incet la ora asta.

 

Poti sa repeti, te rog ? :blink:

 

PS: Si care e faza cu titlul topicului ? :) :)

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

1. Huh ? Sa sintetizezi o intrebare ? Intrebarea e intrebare... ce sa mai sintetizezi la ea ?

2. Iti spun sincer ca nu am inteles nimic din ceea ce ai scris mai sus. Ori tu ai probleme de sintetizare  :)  sau esti putin imprastiat in exprimare, ori sunt eu mai incet la ora asta.

 

Poti sa repeti, te rog ?  :blink:

 

PS: Si care e faza cu titlul topicului ?  :)  :)

176540[/snapback]

Mai citeste-l o data maine dim. :D

Link to comment
Share on other sites

Am mai zis-o dar nu conteaza. Nu am nimic cu o lege ecologica, daca scopul promulgarii si aplicarii ei este ... ecologic. DAR NU E ASA IN CAZUL DE FATA!!!

 

Singurul scop al legii este protejarea APIA.

 

Ecologie se poate face in alte feluri. Subventioneaza un proiect de catalizare a Daciilor vechi (si tinand cont de cate motorizari a avut mashina noastra nationala, nici nu ar fi prea greu). Obliga toti furnizorii de esapamente sa bage carbune activ in toate tobele care se vand la Daciile vechi.

 

Fa ceva de genu asta, si iarba ar fi mai verde.

 

Nu lua bani - carora oricum li se pierd urma intr-un buget total aiurea constituit - taxand inmatriculari de mashini care reprezinta O IMBUNATATIRE MAJORA fatza de parcul auto existent al Romaniei

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca taxa NU ESTE PENTRU POLUARE, NIMANUI IN TARA ASTA NU II PASA DE POLUARE, ci pentru avantajul importatorilor de masini noi. Ce e asa de greu de inteles, cei care au Dacii vechi asta e, dar de ce nu se face ceva pentru eliminarea camioanelor si autobuzelor care gazeaza orasul. Pe cine ai auzit vreodata sa tipe de poluare in tara asta? Brusc s-au trezit ca domne e poluare si hai sa facem ceva. Da as vrea sa vad ceva real care se face impotriva poluarii, de catre stat, dar fi fara grija ca nu o sa se faca. Edited by 2dor
Link to comment
Share on other sites

Lasand sarcasmul la o parte, care e legatura intre faptul ca exista masini vechi in Ro si faptul ca legea nu functioneaza retroactiv ? Nu vad ideea pe care vrei sa o exprimi.

Am inteles ca esti impotriva anularii taxei de inmatriculare si ca ii sustii pe cei care si-au cumparat masina acum 30 de ani si inca circula cu ea. Dar mai departe, esti incoerent.

 

Vreau sa te intreb ceva: sa zicem ca iti vinzi pisica si obtii 6000 euro. Sa presupunem ca mai ai economii de 1000-1500 euro. Ce faci cu banii astia ? Ti-ar conveni sa te duci dincolo sa iti iei un E46, la care sa NU PLATESTI taxa de inmatriculare sau te duci si iti iei un Corsa cu Euro4, pentru ca nu ai bani sa iei BMW si sa platesti taxa la inmatricularea in tara ? :blink:

Sunt curios ce o sa faci dupa ce vinzi masina... ce o sa iti iei, de unde etc.

 

 

Poti sa iti iei un Logan.

176551[/snapback]

 

:) :) :)

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Ce credeti ca va face cel cu Dacia din '74 care vroia sa ishi ia o mashina de 1000 Eu din afara? Pt. ca nu isi va permite inmatricularea asta, va merge mai departe cu Dacia, cu acelasi motor, cu aceleasi bascule si bucsi obosite, cu aceleasi frane, cu aceleasi bari legate cu sarme. Probabil ca cu banii stransi de mashina ishi va face un tuning, si ne va mai polua si vizual :blink:

 

Si, la o analiza mai atenta si bine facuta - dar cine sa o faca, ca toti sunt acum super-analisti politici de televizor - , s-ar vedea clar ca nimeni ar cumpara din afara o mashina mai veche de 87'-'90, oricat de amarat ar fi. La una mai veche nu s-ar baga nimeni, ca nu prea mai sunt in stare de functionare, piese nu prea se mai gasesc, etc.

 

Si un autoturism VW, Audi, BMW, ce-vreti-voi, din anii '90 este muult mai nepoluant si sigur decat ce e acum pe sosele noastre...

Link to comment
Share on other sites

Ce credeti ca va face cel cu Dacia din '74 care vroia sa ishi ia o mashina de 1000 Eu din afara? Pt. ca nu isi va permite inmatricularea asta, va merge mai departe cu Dacia, cu acelasi motor, cu aceleasi bascule si bucsi obosite, cu aceleasi frane, cu aceleasi bari legate cu sarme. Probabil ca cu banii stransi de mashina ishi va face un tuning, si ne va mai polua si vizual :)

[...]

Si un autoturism VW, Audi, BMW, ce-vreti-voi, din anii '90 este muult mai nepoluant si sigur decat ce e acum pe sosele noastre...

176556[/snapback]

 

Foarte corect spus. Cel mai pertinent raspuns de pana acum ! :blink:

De asemenea, as adauga va continua sa reprezinte un posibil pericol in circulatie; un pericol mai mare decat un E34/E36 sau orice alt E vreti voi din anii '90. Sa fim seriosi, nu putem compara eficacitatea franarii sau elementele de siguranta de pe un E34 cu cele de pe Dacie. Daca ramane problema poluarii, poate ca exista niste modificari ce poti fi aduse astfel incat sa urce in normele de poluare (un catalizator sau ceva filtre puse in plus). Oricum, BMW va polua mai putin decat Dacia, dar asta asa, pentru linistea GreenPeace.

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Lasand sarcasmul la o parte, care e legatura intre faptul ca exista masini vechi in Ro si faptul ca legea nu functioneaza retroactiv ? Nu vad ideea pe care vrei sa o exprimi.

Am inteles ca esti impotriva anularii taxei de inmatriculare si ca ii sustii pe cei care si-au cumparat masina acum 30 de ani si inca circula cu ea. Dar mai departe, esti incoerent.

 

Vreau sa te intreb ceva: sa zicem ca iti vinzi pisica si obtii 6000 euro. Sa presupunem ca mai ai economii de 1000-1500 euro. Ce faci cu banii astia ? Ti-ar conveni sa te duci dincolo sa iti iei un E46, la care sa NU PLATESTI taxa de inmatriculare sau te duci si iti iei un Corsa cu Euro4, pentru ca nu ai bani sa iei BMW si sa platesti taxa la inmatricularea in tara ?  :blink:

Sunt curios ce o sa faci dupa ce vinzi masina... ce o sa iti iei, de unde etc.

:)  :)  :)

176550[/snapback]

Tu nu esti coerent. Ce legatura are asta cu masina mea? Iar ca sa te lamuresc cu faza ca legea nu funtioneaza retroactiv, majoritatea spun ca ar trebui sa nu mia circule nici cei cu Daciile daca ei nu pot sa-si ia urs. EI BINE pentru ei este o lege ca nu pot sa-si ia o masina poluanta, pentru ceilalti legea nu fct retroactiv si pot circula in contiunuare cu orice rabla PENTRU CA AU APUCAT sa o inmatriculeze. Acum ai inteles? daca nu incerc sa mai explic inca o data, mai pe intelesul tau!

Link to comment
Share on other sites

pai ce concluzie putem trage ? ca taxa se aplica inca.asta e singura deocamdata.

176570[/snapback]

Bina ca se aplica...asta cu interesele APIA este ceva care isi repeta in minte cei care sperau ca dupa 1 ian sa-si aduca masini marfa din afara pe degeaba, ca sa se consoleze in mintea lor... :blink:

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

e normal.cu aceasta taxa se reduce si poluarea pe viitor.Cea actuala nu prea poate fi combatuta prea curand. Eventual sa cedeze fizic vechiile Dacii si camioane .Dar tot timpul se va gasi o solutie sa se mai cârpeasca acele autovehicule.
Link to comment
Share on other sites

Bina ca se aplica...asta cu interesele APIA este ceva care isi repeta in minte cei care sperau ca dupa 1 ian sa-si aduca masini marfa din afara pe degeaba, ca sa se consoleze in mintea lor... :blink:

176571[/snapback]

 

Eu sustin treaba cu APIA, desi nu intru in profilul descris de tine. Nu vreau "mashina marfa pe degeaba" din UE. Aia e. Nu face insa categorisiri doar pt. ca esti naiv si inghitzi nemestecat ce itzi ofera un guvern manat de interese pe tava...

 

Stiu, e bine asha, masina ta are o valoare mai mare de vanzare acum... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai cei cu Daciile nu vor mai circula, dar nu din cauza taxei asteia (de inmatriculare), ci din altele care vor veni (vezi Videanu si ideile lui tampite). Ce se va intampla cu cei care momentan au Dacii vechi si nu o sa le mai poate scoate pe strada pentru ca i le confisca primaria ? O sa se duca glont la reprezentanta sa isi ia o masina mai putin poluanta ?, cand ei abia au bani de RCA :blink: ?

 

Conceptul nu e de retroactivitate, ci pleaca din incompetenta alesilor nostri de a veni cu o rezolvare inteligenta la o problema stringenta. Spunea cineva ca ar trebui stopate importurile de masini din vest, pentru ca sunt aglomerate soselele. Pai asta ti se pare gandire justa ? Cine gandeste asa are ochelari de cal. In loc sa se gandeasca cum ar putea imbunatati infrastructura astfel incat sa aiba loc sub soare toate masinile (beneficiu total) ei vor sa ingradeasca drepturile unora, pentru ca in final sa se ajunga la acelasi rezultat. Ganditi-va cum arata Bucurestiul acum 10 ani si cum va arata peste 5 sau 10 ani daca nu se face ceva in privinta infrastructurii.

Link to comment
Share on other sites

Tu nu esti coerent. Ce legatura are asta cu masina mea? Iar ca sa te lamuresc cu faza ca legea nu funtioneaza retroactiv, majoritatea spun ca ar trebui sa nu mia circule nici cei cu Daciile daca ei nu pot sa-si ia urs. EI BINE pentru ei este o lege ca nu pot sa-si ia o masina poluanta, pentru ceilalti legea nu fct retroactiv si pot circula in contiunuare cu orice rabla PENTRU CA AU APUCAT sa o inmatriculeze. Acum ai inteles? daca nu incerc sa mai explic inca o data, mai pe intelesul tau!

176569[/snapback]

 

Sa nu ii mai lase sa le vanda ..... radieze/inmatriculeze ! Sa nu mai vanda Daciile si toata cazanele care umbla pe strazi , cand ai radiat-o , o duci la fiare vechi si iei niste bani pe ea ! Sa vedeti ce s-ar mai imputina rablele !

 

Si cu ITP-ul aceiasi chestie , la sange facut la rable , si nu le mai dai sa circule , ii lasi cu ochii in soare !

Link to comment
Share on other sites

Pai cei cu Daciile nu vor mai circula, dar nu din cauza taxei asteia (de inmatriculare), ci din altele care vor veni (vezi Videanu si ideile lui tampite). Ce se va intampla cu cei care momentan au Dacii vechi si nu o sa le mai poate scoate pe strada pentru ca i le confisca primaria ? O sa se duca glont la reprezentanta sa isi ia o masina mai putin poluanta ?, cand ei abia au bani de RCA :blink:  ?

 

Conceptul nu e de retroactivitate, ci pleaca din incompetenta alesilor nostri de a veni cu o rezolvare inteligenta la o problema stringenta. Spunea cineva ca ar trebui stopate importurile de masini din vest, pentru ca sunt aglomerate soselele. Pai asta ti se pare gandire justa ? Cine gandeste asa are ochelari de cal. In loc sa se gandeasca cum ar putea imbunatati infrastructura astfel incat sa aiba loc sub soare toate masinile (beneficiu total) ei vor sa ingradeasca drepturile unora, pentru ca in final sa se ajunga la acelasi rezultat. Ganditi-va cum arata Bucurestiul acum 10 ani si cum va arata peste 5 sau 10 ani daca nu se face ceva in privinta infrastructurii.

176585[/snapback]

Nu mi se pare ca au ochelari de cal. Infrastructura strazilor se modifica in zeci de ani si cu miliarde de EUR. E mai simplu sa se stopeze imp de masini vechi CA O PRIMA MASURA. LOGIC, scurt si la obiect!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Oricum Alexxx, este induioshatoare grija ta fatza de mediu, fata de taxa antipoluare. Altruism pe fatza!

 

Oricum, cineva, mai demult, avea alte preocupari:

 

Multa lumea spune ca nu este bine, am auzit k nu mai fct bine sonda lambda (desi nu vad ce legatura este pt k este inainte de catalizator!), etc. Este vorba de un E 36. E cineva kre a scos catalizatorul? Ce modificari au aparut? Merge OK? Consuma mai putin, e mai "infipta"? Eu vreau sa scot catalizatorul si sa pun o teava din inox!

147972[/snapback]

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

:) OK, dar sper ca stii expresia aia cu "think out of the box".

Sunt curios totusi, ce faci dupa ce iti vinzi masina (chiar daca nu face subiectul topicului) ? Te-ai gandit la asta, nu ? :blink:

Eu as zice ca nu te vad platind 3-4000 de euro doar pentru ca iti pasa de poluarea din Ro si vrei sa vezi mielusei zburdand pe pajisti verzi.

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.