Jump to content

Legea NU functioneaza retroactiv.


Alexxx

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Asadar gandirea de genul..."ce ma oftica astia cu taxa lor cand in RO circula milioane de Dacii si nu pot io sa-mi aduc un urs" mi se pare...imatura.

Ceva de genul...daca tot e plina tara asta de rable...de ce sa nu mai aducem si acum??????

176537[/snapback]

 

Dupa tine, o masina euro3 trebuie neaparat sa fie rabla?

Link to comment
Share on other sites

xpander, mersi de completare. Intr-adevar, avantajele astea imi scapasera.

 

Va rog din nou, haideti sa gandim in perspectiva. Poate ca unii gandesc asa cum ai spus tu Alex: "nu ma intereseaza taxa de mediu, important e sa imi cumpar eu masina ieftina !", dar tot ei sunt cei care vor pierde la final pentru ca vrem sau nu, mediul ne priveste pe toti si cred ca tot forumul e de acord cu mine in urmatoarea privinta: nu taxa ma deranjeaza, ci cuantumul ei , sau mai bine zis modul in care a fost gandita !

Nu am nimic impotriva sa mai platesc sa zicem 2-300 de euro statului roman daca vreau sa imi aduc masina de afara, insa acesti bani sunt rezonabili si raportati la nivelul economic al tarii! Nu comparati Romania cu Suedia ca aia au salariu minim pe economie de 1200 EUR, iar la noi abia daca ajunge la 110 EUR !

 

Iar daca tot privim economic problema, conteaza pana la urma numarul taxelor colectate, nu volumul lor ! Haideti sa facem o analiza simpla: de ce credeti ca [,] Carrefour are vanzari uriase ? Pentru ca se bazeaza pe volum, nu pe pret ! Una e sa colectezi o taxa de 300 de euro de la, sa zicem, 1000 de masini straine care intra in tara pe luna si alta e sa iei 3000 de la 10 masini (desi ma indoiesc si de numarul asta) cumparate daca se mentine taxa. Raportul banilor incasati e de 10:1 (300.000 EUR vs 30.000 EUR). Pai sa nu le urezi de bine idiotilor de la finante ? Nu protejezi mai bine mediul cu 300.000 euro decat cu 30.000 ? Nu dispui de mai mult capital pe care il poti investi in diguri ca sa nu ne mai inunde Dunarea sau sa mai construiesti 10 km de autostrada ? Este un element de baza al oricarei economii, dar se pare ca alesii nostri privesc doar in punct fix. Si de ce privesc asa ? Pentru ca exista altii mai prosti ca ei, care ii voteaza din 4 in 4 ani... Asta e povestea trista a Romaniei si trebuie sa vina altii sa ne traga de urechi pentru ca noi nu putem invata din greselile altora. Ministerul de Finante stia foarte bine din exemplele Ungariei si Poloniei si pe deasupra fusese avertizat in raportul din Noiembrie al Comisiei Europene sa nu puna taxa, dar pe intaiul motociclist al tarii l-a durut in c...ot, s-a gandit la castigul Citroen, nu l-a faptul ca face o intreaga tara de caca..o.

 

Si sincer, ce ma doare cel mai tare e faptul ca sunt unii dintre noi dispusi sa il creada.

Astia suntem, cu astia defilam.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine mai putin la partea cu poluarea. Ai mai multi bani sa te ocupi de ea, insa ai si mai multe masini care polueaza. Dar asta strict legat de logica problemei nu ca as fi de acord cu taxa. Taxa asta n-are nici o treaba cu poluarea ci cu manevrele guvernamentale. Este fix cum ai spus, supradimensionata, prost gandita si rau intentionata.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu mai e in vigoare legea care interzice inmatricularea auto mai vechi de 8 ani?

176719[/snapback]

NU. Daca s-ar scoate taxa aceasta s-ar putea inmatricula TOATE masinile. Inclusiv cele de 20 de ani. Imi pare rau ca nu cunosti legislatia si totusi esti asa vehement!

Ma surprinde foarte tare intrebarea ta...dar totodata m-a facut sa realizez ceva...nu pot sa zic ce ca as fi nepoliticos. Insa m-a determinat totodata sa cer unui moderator inchiderea acestui topic. N-are rost...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza ce masina are fiecare?

Conteaza ca toti sa avem spiritul BMW, la urma urmei!

 

@AdY 3, totusi un limbaj mai putin "penal" si care "merita altfel de raspuns" nu ti-ar strica....

 

Discutiile polemice sunt bune atata timp cat fac parte din categoria brainstorming si nu "warstorming".... :blink:

Link to comment
Share on other sites

QUOTE(Mihai @ 11/Jan/2007, 16:41)

Pai nu mai e in vigoare legea care interzice inmatricularea auto mai vechi de 8 ani?

 

NU. Daca s-ar scoate taxa aceasta s-ar putea inmatricula TOATE masinile. Inclusiv cele de 20 de ani. Imi pare rau ca nu cunosti legislatia si totusi esti asa vehement!

Ma surprinde foarte tare intrebarea ta...dar totodata m-a facut sa realizez ceva...nu pot sa zic ce ca as fi nepoliticos. Insa m-a determinat totodata sa cer unui moderator inchiderea acestui topic. N-are rost...

 

 

Theotien...NU se poate ca toti sa fie civilizati...insa mi-ar fi placut ca o remarca similara sa fi venit din partea lui Romulus...

Dar...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

@Alexxxxx Faptul ca stiu ori nu legislatie nu are nici o legatura. Dupa cum vezi, lumea nu e de acord cu taxa adica, cu cuantumul acesteia. N-a zis nimeni sa se scoata toate taxele de toate felurile ca sa se umple strazile de masini.

 

Nu inteleg de ce nu poti sa porti o discuie fara sa incerci sa faci pe desteptul. Dupa cum vezi, nici tu nu intelegi multe din cele spuse de usri, dar le ataci si totusi nu-ti sar in cap. Relaxeaza-te

 

LE vehementa mea e impotriva unei taxe prost gandite nu impotriva ta. sa pune taxe dar realist gandite.

Edited by Mihai
Link to comment
Share on other sites

Alexxx, imi cer scuze, dar, la:

 

Pai nu mai e in vigoare legea care interzice inmatricularea auto mai vechi de 8 ani?

176719[/snapback]

 

de ce nu ai raspuns doar cu:

 

NU. Daca s-ar scoate taxa aceasta s-ar putea inmatricula TOATE masinile. Inclusiv cele de 20 de ani.

 

?

 

A trebuit sa mai adaugi:

 

Imi pare rau ca nu cunosti legislatia si totusi esti asa vehement!

 

...

 

Poate ti se pare nesemnificativ, dar nu este. La orice mesaj tu raspunzi in acest mod, si astfel faci sa degenereze toate discutiile...

 

Mai toate raspunsurile tale au 2 parti. Una corecta, cu raspuns/idee, si alta cu atac/superioritate. Si cand apare a doua, prima se disipeaza... :blink:

 

Inca o data scuze de OT.

Link to comment
Share on other sites

@Alexxxxx Faptul ca stiu ori nu legislatie nu are nici o legatura. Dupa cum vezi, lumea nu e de acord cu taxa adica, cu cuantumul acesteia. N-a zis nimeni sa se scoata toate taxele de toate felurile ca sa se umple strazile de masini.

 

Nu inteleg de ce nu poti sa porti o discuie fara sa incerci sa faci pe desteptul. Dupa cum vezi, nici tu nu intelegi multe din cele spuse de usri, dar le ataci si totusi nu-ti sar in cap. Relaxeaza-te

176733[/snapback]

Eu sunt de parere ca inteleg tot. Si ca faptul ca "imi sar in cap" nu ar trebui sa se intample pentru ca eu nu am sarit in cap nimanui.

 

@Bobo- Dupa 3 pagini de raspunsuri care nu mai au nici o legatura cu primul meu post si in care nimeni nu d iscuta nimic care sa aiba legatura...ca initiator al topicului cer sa fie inchis!

M-a intrebat cineva ce inteleg prin lege care nu fct retroactiv? NU!

@MUad Dib. AI PERFECTA dreptate. Dar asa sunt eu si omul se formeaza intr-un fel dupa o anumita varsta. Totusi cred ca e mai bine asa decat "esti penal/ esti nebun, tu nu meriti un rasp " etc.

Oamenii ar trebui acceptati asa cum sunt ei! Dar...ce vorbesc eu aici!?

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Dar...ce vorbesc eu aici!?

176738[/snapback]

 

 

asta ma intreb si eu de la primul post cu care ai inceput topicul. pana acum n-am gasit nici un motiv pt care as fi de acord cu taxa asta, in forma in care se aplica acum

Link to comment
Share on other sites

Alex, hai sa ne calmam un pic.

 

Faptul ca nu se mai discuta subiectul initial e oarecum normal, pentru ca nu prea ai ce sa mai discuti despre retroactivitate. Toti suntem de acord cu asta: nu trebuie invinute persoanele care au masini vechi. OK ? Suntem de acord cu asta ?

 

Discutia a evoluat spre un curs normal (ma refer la subiect, nu la faptul ca unii sunt mai aprigi din fire :) ), zic eu. Daca vrei sa se pastreze subiectul initial, poti solicita un split al topic-ului :). Ne putem intelege...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Alex, hai sa ne calmam un pic.

 

Faptul ca nu se mai discuta subiectul initial e oarecum normal, pentru ca nu prea ai ce sa mai discuti despre retroactivitate. Toti suntem de acord cu asta: nu trebuie invinute persoanele care au masini vechi. OK ? Suntem de acord cu asta ?

 

Discutia a evoluat spre un curs normal (ma refer la subiect, nu la faptul ca unii sunt mai aprigi din fire :) ), zic eu. Daca vrei sa se pastreze subiectul initial, poti solicita un split al topic-ului :). Ne putem intelege...? :blink:

176746[/snapback]

Renunt la a mai posta aici...bafta si le multumesc acelora care au raspuns ontopic si pe un ton civilizat!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ne intoarcem pe topic, va spun ca ma distrez (amar, dar ma distrez) la culme ascultand stirile:

 

Vladescu:

- Taxa de prima inmatriculare ramane in vigoare (vis-a-vis de sesizarea Comisiei Europene)!

 

Ce spune lucrul asta? Ca suntem de 11 zile in UE si deja le dam lectii. Si le spunem ca nu au dreptate. Cine sunt UE astia? Ce stiu ei? Ar trebui sa invete de la noi, ca doar politica economica a Romaniei e de dat exemplu :blink:

 

De ceva timp creste in mintea mea un gand chinuitor, si care se pare ca e pe cat se poate de adevarat: Planetei asteia iar fi mai bine fara romani.

Link to comment
Share on other sites

pai normal ca UE nu e de acord cu taxa noastra atata timp cat nu mai putem fi cimitirul lor de masini pt ca pur si simplu a devenit un lux sa ai o masina veche. Si doar nu ne-au acceptat in UE doar de dragul nostru pentru ca avem fete frumoase si economie puternica(oare avem ? ) Ci pt ca au intrezarit intr-un viitor nu foarte indepartat ca or sa obtina castiguri serioase de pe urma noastra dupa cum urmeaza : or sa ne vanda masini vechi , nu o sa mai avem voie sa producem mai nimic prin tara fara norma exagerat de exigente si 100000 de autorizatii , astfel vom fi nevoiti sa importam de la ei , vor intra companiile lor la noi in tara daca nu au si intrat majoritatea , in cazul asta se vor extinde si vor disparea companiile autohntone mici si mijlocii , cu alte cuvinte vom deveni piata lor de desfacere SH. Eu nu mi-am dorit niciodata sa intram in UE. Daca o sa o duc bine peste 20 de ani who cares atata timp cat 20 de ani o sa o duc rau. nu ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.