Jump to content

Ce ulei recomandati pentru cutie?


alexutzu

Recommended Posts

Edy m-am uitat in Tis si versiunea care o am eu pt masina mea imi afiseaza in functie de label.si eu cum nu am pe cutie nici un fel de eticheta ,e cam inutil Tis=ul pentru mine,oricum am cumparat CASTROL TAF-X 75W90 si scrie k e pt cutie si pentru diferential,ba mai mare pe eticheta scrie pentru diferential ca ar fi dar pe spatele etichetei scrie k merge si la cutie si indicativul asta mi-a zis unu k ar fi pentru cutie k pentru grup ar trebui ceva 75w140 dc retin bine.Ce fac.il pun sau nu in cutie?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu ai eticheta sub cutia de viteze dar putem afla foarte simplu cu realoem. Deoarece vad ca tu ai in semnatura E46 318i am cautat eu dupa an fiecare tip de cutii de viteze puse pe 318i

 

E46 SEDAN 318i an 2000 motor M43

Rmfd automatic transmission EH A4S 200R - WH

Rmfd automatic transmission EH A4S 200R - XH

 

E46 SEDAN 318i an 2001 motor M43

Rmfd automatic transmission EH A4S 200R - WH

Rmfd automatic transmission EH A4S 200R - XH

 

E46 SEDAN 318i an 2001 motor N42

Rmfd automatic transmission EH A5S 390R - XK

E46 SEDAN 318i an 2002 motor N42

Rmfd automatic transmission EH A5S 390R - XK

 

E46 SEDAN 318i an 2003 motor N42

Rmfd automatic transmission EH A5S 390R - XO

Rmfd automatic transmission EH A5S 390R - YR

 

E46 SEDAN 318i an 3/2004 motor N46

Rmfd automatic transmission EH - YR

 

Nu sunt acasa acum sa-ti dau un raspuns concret despre ce tip de ulei iti trebuie si nici nu stiu din ce an este masina ta, dar daca ai A5S 390R Trebuie sa bagi texaco ...

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Edy m-am uitat in Tis si versiunea care o am eu pt masina mea imi afiseaza in functie de label.si eu cum nu am pe cutie nici un fel de eticheta ,e cam inutil Tis=ul pentru mine,oricum am cumparat CASTROL TAF-X 75W90 si scrie k e pt cutie si pentru diferential,ba mai mare pe eticheta scrie pentru diferential ca ar fi dar pe spatele etichetei scrie k merge si la cutie si indicativul asta mi-a zis unu k ar fi pentru cutie k pentru grup ar trebui ceva 75w140 dc retin bine.Ce fac.il pun sau nu in cutie?

 

75W90 e bun la diferential normal. 75W140 e bun la diferential autoblocant. Nu cred sa fie vreun BMW care sa necesite asa ceva in cutie! Sper ca n-ai cumparat prea mult, asa e cand te grabesti, si eu am patit-o. <_<

Link to comment
Share on other sites

Luni ma duc sa fac o verificare la masina inainte de a pleca in concediu si vroiam sa va intreb (n-am vazut scris pe aici): daca n-am schimbat niciodata uleiul la cutia manuala (masina e39 520D 2002 o am de la 150k km acum are 210k km) si dau de eticheta cu ulei LifeTime, in caz ca mai trebuie sa completez cu ulei ce fac ? Il schimb tot sau doar completez? Ce recomandati ?

 

P.S. Cutia functioneaza bine ...nu am probleme dar vreau sa verific preventiv.

 

 

Nici o parere la ce-am scris mai sus ?

Link to comment
Share on other sites

Edy m-am uitat in Tis si versiunea care o am eu pt masina mea imi afiseaza in functie de label.si eu cum nu am pe cutie nici un fel de eticheta ,e cam inutil Tis=ul pentru mine,oricum am cumparat CASTROL TAF-X 75W90 si scrie k e pt cutie si pentru diferential,ba mai mare pe eticheta scrie pentru diferential ca ar fi dar pe spatele etichetei scrie k merge si la cutie si indicativul asta mi-a zis unu k ar fi pentru cutie k pentru grup ar trebui ceva 75w140 dc retin bine.Ce fac.il pun sau nu in cutie?

 

Cutia ta de viteze este :

01 Rmfd-5 speed gearbox S5D 250G - TAJR 1 23001434415

01 Rmfd-5 speed gearbox S5D 250G - TBDH 1 23007505600

03 Stick-on label, transmission oil MTF-LT-2 1

 

Iti scrie si in TIS ca la tipul de cutie S5D 250G Trebuie sa bagi ulei MTF-LT-2

 

In Diferntialul baga cu incredere CASTROL SAF-XO (la AB il gasesti cu 100 ron litrul si pe la alte magazine cu 35 ron litrul ....iti vor intra 1,2 )

 

P.S. Imi cer scuze, initial am crezut ca ai cutie automata

post-3851-1245133730_thumb.jpg

post-3851-1245133737_thumb.jpg

post-3851-1245133826_thumb.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

MS,deci in grup sa bag Castrol SAF-X cu indicativul 75w140 da am inteles k e pt diferential autoblocant si cum al meu e normal ce indicativ sa bag?si de unde sa il cumpar.Si in cutie e ulei specific BMW nu?Ai idee cat costa litru si de unde il pot cumpara?Si CASTROL TAF-X 75W90 care l-am cumparat il pot baga in diferential ?crede-ti k dc il bag in diferential risc ceva?A mai bagat cineva? Edited by kathalin
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu pentru cutie am luat de la filaret BMW Manual Transmission Fluid "Lifetime Oil MTF-LT-2" ...singura problema e ca il vand " varsat " .. nu au bidoane de 1l

iar la automobile bavaria otopeni nu dau decat la 5l. pretul a fost de 120 ron

Masina este E46 din 2000 motor M43B19

 

 

Afara vad ca se gaseste si la litru si e fabricat de Pentosin

http://www.bmwpartsweb.com/BMW-Parts/Manua...-ID-825A69.aspx

 

Acum sper sa imi fi pus intradevar MFT-LT2.... si nu "Bunica" sau "Floriol"... nu de alta da' nu prea'mi doresc probleme dupa ce il schimb.

 

Salut.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut. Cu niste intrebari de "incepator".

De curand mi-am achizitionat E34 520i 24v din 1991 Cutie manuala 5 trepte. Pana acuma masina merge super.

 

Un vecin i s-a stricat cutia de viteze ca nu mai avea ulei in ea..

 

Cu gandul m-am dus si eu la masina mea.. avand in vedere ca la mine are peste 300.ooo km ..

 

Am citit tot topicul.

 

Am verificat la realoem cu vin nr si masina ar fi din luna 3/1991

Rmfd-5 speed gearbox S5D 200G - AKK 1 01/1991 04/1991 23001222198 si eticheta MTF -LT- 2..................

si o sa ma bag sub ea cat de curand sa vad daca e la fel...

 

 

 

Intrebarea mea : ar trebuie sa ma gandesc sa ii schimb ulei din cutie ? sau doar sa il verific preventiv ? sau atata timp cat merge bine si intra in orice treapta normal nu as avea griji?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 years later...
  • 7 months later...
Salutare, are careva idee ce poate fi la cutia de viteza, sau mai exact care ar fi cauza unui sunet ciudat cand turez masina in punctul mort se aude a rulment rulmenti, bilute ceva de genul, masina a mers aprox. 800 km, deci cam incins tot prin ea... sa se fi subtziat cumva ulei-ul din cutie? :popcorn: se poate intampla asa ceva? ca dupa aceea am lasat-o 30-40 minute am turat-o in gol si nu se mai auzea nimic
Link to comment
Share on other sites

Salutare, are careva idee ce poate fi la cutia de viteza, sau mai exact care ar fi cauza unui sunet ciudat cand turez masina in punctul mort se aude a rulment rulmenti, bilute ceva de genul, masina a mers aprox. 800 km, deci cam incins tot prin ea... sa se fi subtziat cumva ulei-ul din cutie? :popcorn: se poate intampla asa ceva? ca dupa aceea am lasat-o 30-40 minute am turat-o in gol si nu se mai auzea nimic

 

Zgomotul se aude cand cutia era pe Neutral?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.