Jump to content

My Toy E46 FL


Undercover

Recommended Posts

Nu va certati. Pe asta am gasit-o sa-mi placa. Ce-i drept nici nu prea am stat sa caut prea mult, dar sunt multumit de ea. Merge foarte bine iar cei 15 cai im plus fata de Megane chiar isi fac treaba bine, ori or fi mai naravasi caii de BMW. Daca o sa ma plictisesc prea tare ii fac un chiptuning ca am inteles ca pot sa o duc pana la 140 de cai.

 

 

 

Ne intalnim, merg des la sala. Ne punem de acord si ne vedem intr-o seara, mi-ar face placere. Multumesc!

Nu ma cert cu nimeni,doar punctam argumentele.

 

15 cai ca 15 cai...toata treaba e de la tractiunea spate...

 

Poate ne intalnim pe week-end-ul asta sambata ar fi cel mai ok ca vineri sunt la munca iti dau masina mea sa faci o tura sa vezi diferenta de la 116 la 150CP

 

PS:Nu iti recomand chiptuning daca vrei mai multa putere umbla la componentele motorului.

Link to comment
Share on other sites

@ ad!tza: frumoasa masina ta. banda aceea cromata ai pus-o tu sau asa a venit masina? da, sunt interesante jantele, imi plac si mie foarte mult dar habar nu am cum se numesc, stii?

 

 

Nu banda asa a venit masina, iar jantele mi-a spus cineva odata ce model sunt dar nu mai retin,poate ne ajuta vre-un coleg.

Link to comment
Share on other sites

Cam la ce componente ai putea umbla? Este un diesel...

Cand am ziz "umbla la componente" ma refeream la inlocuit Turbina Intercoler Injectoare...etc

 

PS: Jantele sunt styling 137 http://felgenkatalog.auto-treff.com/

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

am montat maneta cu buton de BC insa pe aici prin ploiesti n-am gasit pe nimeni cu tester "competent" sa imi activeze si mie niscai optiuni, nici maneta n-am activat-o. am fost la niste tipi care au Auto-Com, am inteles ca e un soft universal, pentru mai multe masini, a reusit unul dintre ei sa intre totusi in el insa n-au facut decat sa vada ce erori apareau si le-au sters de pe acolo, de activat cica n-au avut cum. stiti pe cineva prin ploiesti care se ocupa cu asa ceva si ce softuri sunt cele care imi rezolva toate problemele?
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat in sfarsit problema cu BC-ul, l-am activat. Imi indica un consum mediu de 8,6-8,7 l/100km. Cum vi se pare, nu e putin cam mare? As putea sa-l optimizez intr-un fel, sa curat EGR sau asta e consumul specific pentru tipul asta de motor? Mentionez ca Ploiestiul nu e un oras asa de aglomerat cum e Bucurestiul. Am cumparat si alt CD-Player, maine merg sa rezolv si problema comenzilor de pe volan si a pilotului automat.

Peste 2000 de km facuti cu masina in ultima luna, ma declar multumit de alegerea facuta. :)

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat in sfarsit problema cu BC-ul, l-am activat. Imi indica un consum mediu de 8,6-8,7 l/100km. Cum vi se pare, nu e putin cam mare? As putea sa-l optimizez intr-un fel, sa curat EGR sau asta e consumul specific pentru tipul asta de motor? Mentionez ca Ploiestiul nu e un oras asa de aglomerat cum e Bucurestiul. Am cumparat si alt CD-Player, maine merg sa rezolv si problema comenzilor de pe volan si a pilotului automat.

Peste 2000 de km facuti cu masina in ultima luna, ma declar multumit de alegerea facuta. :)

Salut,

 

Unde ai rezolvat problema? Si da e absolut normal consumul care ti-l indica si eu tot in Ploiesti stau oricum ala nu e consumul real e doar o medie.

Link to comment
Share on other sites

Cam pe-acolo esti cu consumul, daca ma raportez la mine ( E46 320D 150cp )

 

La mine intr-un oras mai neaglomerat e 9.5-10 ... mai aglomerat 10.5-11, iarna pana se incalzeste in oras ajunge pana in 12.5-13

 

Sa ai bafta de ea, si fara incidente :)

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Unde ai rezolvat problema? Si da e absolut normal consumul care ti-l indica si eu tot in Ploiesti stau oricum ala nu e consumul real e doar o medie.

 

salut,

Gabi il cheama pe tip iar nr lui de tel este 0723672162. Il suni si ii spui ca ti-am dat eu nr (Ionut).

 

 

Va multumesc pentru aprecieri!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

s-a stabilit http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=105&d=MTA1MDAwMDAwMDAwOTEyNDY*

07.06.2013 termenul de judecata.. masina o sa intre la pastrat dupa ce se epuizeaza celelalte 2 seturi de numere rosii, scoatem rolele de la cutie. :p

avocata care ma reprezinta a spus ca saptamana viitoare o sa faca o cerere de reprogramare a datei pe motiv ca proprietarul masinii (bunica mea) a suferit de curand o operatie mai mare si ca are nevoie de masina, sa speram ca o sa-mi dea un termen mai omenesc...macar prin aprilie.

Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

As vrea sa schimb bujiile dar nu stiu de care sa achizitionez, poate cineva sa-mi dea niste sfaturi?

Bateria trebuie sa o schimb pentru ca cea pe care o folosesc este cea originala si stiu ca trebuie sa fie de 85A, asta dupa indicatiile celor de la Varta: http://www.varta-automotive.ro/index.php?id=515&artikelNr=5852000803162&application=PKW&modellinetype=16315.

Ma gandesc ca daca tot sta pe dreapta masina, deci practic nu consuma nimic sa-i mai pun cate una, alta pana cand o sa pot merge cu ea, ca sa nu intampin probleme.

Este foarte ciudat sentimentul cand plec dimineata la serviciu si ramane in parcare :(...dar de aproape o luna m-am cam obsinuit, sper sa treaca si celelalte luni la fel de repede cum a trecut asta.

 

....uite ce mai ninge la Ploiesti

post-32837-0-43276900-1356028867_thumb.jpg

Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Se pare ca acum chiar daca am schimbat masina de prosti tot nu am scapat.. Asta seara iar mi-a scos in cale Dumnezeu un batut in cap. Am avariat usor masina in partea din fata.

Mergeam linistit (40km/h maxim) pe un drum principal (str. Deltei) spre sos. Vestului cand din fata, la o intersectie (cca. 40 de metri) vad un VW Passat care venea din sens opus oprindu-se si intentionand sa faca stanga, ma apropii mai mult si la cca 4-5m distanta dobitocul se hotaraste sa plece, vazand reactia lui am incercat sa franez si sa trag dreapta de volan pentru a-l evita insa fara nicio reusita deoarece totul era prea in scurt si carosabilul era alunecos prin urmare l-am lovit in aripa dreapta fata.

Handicapatul era beat..s-a dat jos si pe langa faptul ca abia se mai tinea pe picioare avea si gura mare spunand ca "hai ba frate, s-o dam la pace ca amandoi suntem bauti" in gandul meu zic "wtf, ce zice asta?!", nu stiam ce sa fac si vazand ca nu rezolv nimic cu el am sunat la 112 spunand ceea ce s-a intamplat si ca ma doare usor umarul. Pana a venit ambulanta, au ajuns la fata locului si niste prieteni de-ai lui cu care puteam macar sa schimb cateva cuvinte, am mai chemat si eu niste prieteni si m-am gandit ca ar fi bine sa las balta actiunea cu politia si ambulanta pentru ca stiam ca n-o sa ma despagubeasca nimeni ulterior deoarece era baut. A venit ambulanta, am semnat ca nu avem nevoie de ingrijiri medicale, ca totul a fost doar din sperietura, am facut copii de pe asigurare, talon si buletin si astept ca maine sa mergem la Astra pentru constatare amiabila.

Postez si cateva poze de la locul accidentului si astept de la voi cateva sfaturi, cum sa procedez pentru ca... chiar daca sunt la al 10 accident sunt ca si un incepator si am o mare teama ca ala n-o sa vina maine la amiabila.

Daunele suferite de masina mea la prima vedere sunt: bara (sparta), bandou (spart), semnalizare (urechi rupte), grila stanga (urechi rupte), capota (foarte usor zgariata)

post-32837-0-50803600-1358116031_thumb.jpg

post-32837-0-38218000-1358116088_thumb.jpg

post-32837-0-37625600-1358116145_thumb.jpg

post-32837-0-60310700-1358116204_thumb.jpg

post-32837-0-86453600-1358116263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.