Jump to content

X3 sau ce?


fbdcnt

Recommended Posts

crv imi pare horror. pt doamne trebuie tot masini gen x3 ca volum. santavfe pare hardughie , eu as lua toyota sau kuga. are un prieten 2,0 touareg nou, f multumit de masina , 2 ani aproape cu ea si nici o prblema ,consumpana in 13 Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Acum 2-3 sapt am fost cu un amic sa vizionam niste suv-uri.Dintre new C-rv,new Outlander si new SantaFe,Hyundaiul a fost cel care ne-a dat cel mai mult pe spate.Design,spatiu,calitate a materialelor,motorizari,dotari este cu mult peste Mitsu sau Honda.Dupa neg vers full ajungea undeva la 39-40k euro (inclusiv 4 roti de iarna).Mult din punctul meu de vedere.

 

Pt sotie eu as alege new GLK,Evouqe,Xc 60 sau mai asteapta Macan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cine spune de Evoque nu si-a aruncat o privire atenta. Incearca sa pui mana pe caroserie prin spate pe la hayon sau sa treci cu degetele pe linia usilor. N-am vazut asemenea lufturi in viata mea. Cred ca E30 era mult mai drept si echilibrat la vremea lui. Vorbesc de Evoque 0 km nu second hand adica masini din parcul lui Tiriac(importator). Da, e adevarat, arata superb insa cand intri in detalii te cam intristezi.

 

Este evident ca se scot modele pe banda la 2-3 ani cu un facelift pentru a revigora si atrage o piata destul de obosita cel putin in Europa. Calitatea scade de la an la an in favoarea ledurilor, rotilor mari, motoarelor cu 7 turbine etc. Din ce am citit, in anii 2012 singurii producatori care mai folosesc piele naturala pe scaune sunt Volvo si Saab. Nici un BMW, Ferrari, Bentley, Audi, etc nu mai are piele in interior ci doar inlocuitori, respectiv vinylin ordinar. Un tapiter spunea ca pielea de cea mai buna calitate e aia in care incerci sa bagi acul si nu trebuie sa treaca prin ea. Evident acul impins cu mana nu la masina.

Link to comment
Share on other sites

mie imi place evoque de afara.nici nu am mers cu el. pare mic la interior. alternative multe nu prea sunt. cu pielea nu cred ca nu se mai pune, acolo unde nu este piele naturala se mentioneaza explicit. la tapiteria stoc de cayenne pe care o am, partea cu gaurele din spatare e piele iar partea de contur e inlocuitor. scrie clar dar nu vezi nicio deosebire. sensatec-ul ala de la bmw se comporta foarte bine in timp dar are un miros chimic. pielea pa (pa leather) se foloseste intens dar scrie ce e. se fabrica din reziduuri de piele dar arata bine. acum cine mai stie? daca am ceva pe scaun sa nu fie piele dar sa se comporte ca pielea sau mai bine ce conteaza?
Link to comment
Share on other sites

Mai vin eu cu o propunere sau doua: Subaru Legacy sau Outback. Nu am condus, nu stiu pe nimeni sa fi avut. Stiu doar ca sunt foarte fiabile, au performante multumitoare si se comporta foarte bine atat pe sosea cat si offroad, sunt practice si versatile si la preturi decente pentru ce ofera.

 

Nu stiu noul Santa Fe cum e, dar vechiul e horror la interior. Se strica foarte repede, mai ales varianta de culoare mai deschisa (bej). Mitsubishi ala stiu ca e foarte greoi si se comporta ca o barca pe sosea, iar Tuareg stiam de vechiul model ca aveau mari probleme la cutia automata si ca era surprinzator de putin loc in spate. La asta nou banuiesc ca au remediat macar problema la cutia de viteze.

 

EDIT: Iar Evoque e masina de fitza. Arata misto, recunosc. Dar masina aia nu o iei ca e practica, performanta sau consuma putin. O iei ca pe un accesoriu la haine. Evoque e mai mult un fashion statement decat o masina.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

 

EDIT: Iar Evoque e masina de fitza. Arata misto, recunosc. Dar masina aia nu o iei ca e practica, performanta sau consuma putin. O iei ca pe un accesoriu la haine. Evoque e mai mult un fashion statement decat o masina.

 

Lol adica e ca un ceas sau o bratara ? E cam mult spus , pt gagici imi pare misto . MAi ales o dna/dra care trebuie sa mai intre si prin nameti , noroaie ca sa ajunga acasa imi pare ok . Pt un barbat imi pare penibila , e ca si cum ai conduce un Beetle si ai tine si floarea in bord ....si sa nu uit esti si mandru de asta :download:

Cred totusi ca iese din discutie in cazul asta unde s=-a mentionat nevoia de 4 usi , 2copii samd . Evoque ramane pt piti sau dive in deriva :p

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

habar n-am, ma tot uit nici macar nu vad sa apara ceva nou. am sa vad, o mai lalai pana in primavara / vara. q3, q5 sunt obosite, glk e vechi si ala si urat cu spume, singura cat de cat acum mi se pare crv asta noua. nu am condus-o, de fapt nu am testat nimic decat q5 si glk mai demult cand au aparut.

p.s. evoque nu mi se pare in neregula pt o femeie cu doi copii cu rezerva spatiului interior care nu stiu cat e de mare. altfel, la fel ca si la femei daca e blonda nu e obligatoriu proasta. asta e un folclor scos de cei care n-au avut o femeie sau o masina cum trebuie in viata lor, fut urate si conduc rable in ideea ca primele sunt destepte iar alelalte fiabile. fals. multe femei frumoase sunt destepte, la fel multe masini frumoase sunt si bune.

Edited by fbdcnt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie imi place evoque de afara.nici nu am mers cu el. pare mic la interior. alternative multe nu prea sunt. cu pielea nu cred ca nu se mai pune, acolo unde nu este piele naturala se mentioneaza explicit. la tapiteria stoc de cayenne pe care o am, partea cu gaurele din spatare e piele iar partea de contur e inlocuitor. scrie clar dar nu vezi nicio deosebire. sensatec-ul ala de la bmw se comporta foarte bine in timp dar are un miros chimic. pielea pa (pa leather) se foloseste intens dar scrie ce e. se fabrica din reziduuri de piele dar arata bine. acum cine mai stie? daca am ceva pe scaun sa nu fie piele dar sa se comporte ca pielea sau mai bine ce conteaza?

Pai cand dai 2-3000 euro pe piele la masina 0 km eu zic ca te cam intereseaza daca e vinylin sau piele ... Daca o iei second nu mai conteaza cand dai 10k euro pe toata masina.

 

Nici o masina nu mai e buna azi. Ultima se numea Cobra si o facea Mercedes. Acum se vand doar imagini si gadget-uri colorate frumos si cu cat mai multe leduri.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei max. 2000cmc turbo diesel nu ai alternative premium afara de Q5,X3.

Sau nepremium ix35, Sportage,

 

In rest majoritatea au 2.2 d.

asa este si nu stiu de ce. cred ca acolo este limita unei fiabilitati rezonabile - 2200 cmc / 150 cp. vag si bmw au tras de ele la 2000/177 si se vede rezultatul. as prefera 2000 pt impozit, e dif foarte mare fata de 2200. puterea nici nu ma intereseaza pt tarat prin oras.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.