Jump to content

TAXA PRIMA INMATRICULARE


GTR

Recommended Posts

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

acte necesare;

-fisa de inregistrare

-actul de identitate sau certificat de inmatriculare pt firma

-dovada efectuarii inspectiei tehnice ....ideea e ca nu stiu carui organ tre sa ma adreses pt inspectie...cica nu la RAR

-cartea de identitate a scuterului

-dovada platii taxei de inregistrare 40 RON

-dovada platii contravalorii cert de inmatriculare 24 RON

-dovada platii contravalorii placutei cu nr de inregistrare 30 RON

cu toate asta se merge la directia transporturi la primaria capitalei etaj 2 cam 214

 

-dupa toate astea se merge la circa financiara pt stabilirea impozitului...in cazul meu 1 scuter= 49 cm sau 3-4 si ceva power horse :blink:

deci!!! trageti si voi concluzii....

masina sau scuter...

mentionez inca o data ca daca nu este inmatriculat se intocmeste dosar penal in caz de va opreste organul...

Link to comment
Share on other sites

Alex, e vorba de scutere, a achizitionat din alea inmatriculabile, el crezand ca nu are nevoie de inmatriculare... :)

 

Oricum fata de taxa de inmatriculare nu zic nimic, nu de alta dar e cu bagari adanci... Vladescule firai sa fii...

213444[/snapback]

 

M-ai linistit :) ....Daca nu se scoate Taxa asta Nenorocita ...Imi iau un Moto" 1-2 ani pana strang bani de masina...Asa decat sa imi iau un E36 care nu-mi place sau un E46 de afara 316 Fara nimik pe el.... mai bine mai astept 1-2 ani si imi iau masina la 20 ani....Pana atunci am vaz o Yamaha R1 de 1000 ..0-100 km in 2,8 sec..max Speed 286...150 cai :) ....E vreo 5000-6000 una buna din 2000-2001 prin italia m-am interesat....(Am stat toata noaptea pe siteul motociclistilor si m-am documentat :) )...Scz de offtopic dar m-am speriat rau cand am auzit de nush ce taxe ... Deci un Moto"e singura posibilitate la care Statul nu cere taxa de inmatriculare :blink: :)

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

M-ai linistit  :) ....Daca nu se scoate Taxa asta Nenorocita ...Imi iau un Moto" 1-2 ani pana strang bani de masina...Asa decat sa imi iau un E36 care nu-mi place sau un E46 de afara 316 Fara nimik pe el.... mai bine mai astept 1-2 ani si imi iau masina la 20 ani....Pana atunci am vaz o Yamaha R1 de 1000 ..0-100 km in 2,8 sec..max Speed 286...150 cai :) ....E vreo 5000-6000 una buna din 2000-2001 prin italia m-am interesat....(Am stat toata noaptea pe siteul motociclistilor si m-am documentat :) )...Scz de offtopic  dar m-am speriat rau cand am auzit de nush ce taxe ... Deci un Moto"e singura posibilitate la care Statul nu cere taxa de inmatriculare :blink:  :)

213471[/snapback]

mai omuleeee!!! nu intelegi ca e obligatoriu pt orice moped scuter sau cum i s-o ma spune...ce naiba..

am 2 scutere de anu trecut din mai sii acu tre sa le inmatriculez decand suntem in UE

Link to comment
Share on other sites

mai omuleeee!!! nu intelegi ca e obligatoriu pt orice moped scuter sau cum i s-o ma spune...ce naiba..

am 2 scutere de anu trecut din mai sii  acu tre sa le inmatriculez decand suntem in UE

213475[/snapback]

 

Stai ca eu tot nu am inteles....Deci de Inmatriculat normal ca o inmatriculezi..Dar Taxa de prima inmatriculare cum se plateste la autoturisme platesti??? :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Stai ca eu tot nu am inteles....Deci de Inmatriculat normal ca o inmatriculezi..Dar Taxa de prima inmatriculare cum se plateste la autoturisme platesti??? :blink:  :)  :)

213479[/snapback]

pai n-ai vazut ce taxe tre sa platesti?

cu O.P. pt firme

cu mandat pt persoane fizice...

Link to comment
Share on other sites

Guest clamparuc
M-ai linistit  :) ....Daca nu se scoate Taxa asta Nenorocita ...Imi iau un Moto" 1-2 ani pana strang bani de masina...Asa decat sa imi iau un E36 care nu-mi place sau un E46 de afara 316 Fara nimik pe el.... mai bine mai astept 1-2 ani si imi iau masina la 20 ani....Pana atunci am vaz o Yamaha R1 de 1000 ..0-100 km in 2,8 sec..max Speed 286...150 cai :) ....E vreo 5000-6000 una buna din 2000-2001 prin italia m-am interesat....(Am stat toata noaptea pe siteul motociclistilor si m-am documentat :D )...Scz de offtopic  dar m-am speriat rau cand am auzit de nush ce taxe ... Deci un Moto"e singura posibilitate la care Statul nu cere taxa de inmatriculare :blink:  :)

213471[/snapback]

bai tu esti senzational ma,esti si inconstient :) :) ,tu nu te-ai urcat in viata ta pe un motor si vrei R1? ai condus vreodata un motor,sa ii dai putin la blana ceva mai slab,cu toate ca nu ai permis si ai 16-17 ani...ia-ti frate un motor de vreo 50-60 cp maxim experimenteaza-te putin sa nu te vedem pe la stiri...la masina mai e cum mai e ca iti iei una puternica la 18 ani dar sa iti iei din prima yamaha R1 de 150 cp nu mori acasa!

Edited by clamparuc
Link to comment
Share on other sites

bai tu esti senzational ma,esti si inconstient :)  :blink: ,tu nu te-ai urcat in viata ta pe un motor si vrei R1? ai condus vreodata un motor,sa ii dai putin la blana ceva mai slab,cu toate ca nu ai permis si ai 16-17 ani...ia-ti frate un motor de vreo 50-60 cp maxim experimenteaza-te putin sa nu te vedem pe la stiri...la masina mai e cum mai e ca iti iei una puternica la 18 ani dar sa iti iei din prima yamaha R1 de 150 cp nu mori acasa!

213513[/snapback]

 

 

Nu mai fiti offtopic, daca doriti faceti un topic pentru alte chestii, aici este vorba despre taxa pentru prima inmatriculare, nu mai deviati topicul :) :)

Edited by aleXpeed
Link to comment
Share on other sites

Guest clamparuc
Nu mai fiti offtopic, daca doriti faceti un topic pentru alte chestii, aici este vorba despre taxa pentru prima inmatriculare, nu mai deviati topicul :)  :blink:

213516[/snapback]

tu vorbesti de off-topic ca ai umplut forumul de mesaje care nu isi au rostul,incerci sa faci un nr cat mai mare de posturi,nu am vazut sa fi postat ceva care sa ajute vezi ca exista si 4tuning pt cei ca tine

 

sa stearga un moderator posturile off-topic inclusiv acesta !

Edited by clamparuc
Link to comment
Share on other sites

cautau si baietii solutii pentru evitarea platii taxei de prima inmatriculare :)

 

Eu cred ca imi iau o masina de formula 1, aia sa vedem unde o baga astia :) Mai ales cand o sa ma duc la RAR :)

213519[/snapback]

 

Ar fi chiar o idee interesanta.....sau vreun TAB :blink:

Link to comment
Share on other sites

tu vorbesti de off-topic ca ai umplut forumul de mesaje care nu isi au rostul,incerci sa faci un nr cat mai mare de posturi,nu am vazut sa fi postat ceva care sa ajute vezi ca exista si 4tuning pt cei ca tine

 

sa stearga un moderator posturile off-topic inclusiv acesta !

213518[/snapback]

 

 

 

Eu nu ma atac si pentru mine 4tuning e pentru baietii care adora tuningul, eu unul nu ma pricep la tuning, imi plac foarte mult BMW-urile, merg la intalniri, si daca am facut atatea posturi macar nu primesc avertismente sau altceva sunt civilizat, atat am avut de zis. Succes :blink: Si te rog nu mai devia topicul pe tema noastra a celor minori :)

Link to comment
Share on other sites

bai tu esti senzational ma,esti si inconstient :)  :) ,tu nu te-ai urcat in viata ta pe un motor si vrei R1? ai condus vreodata un motor,sa ii dai putin la blana ceva mai slab,cu toate ca nu ai permis si ai 16-17 ani...ia-ti frate un motor de vreo 50-60 cp maxim experimenteaza-te putin sa nu te vedem pe la stiri...la masina mai e cum mai e ca iti iei una puternica la 18 ani dar sa iti iei din prima yamaha R1 de 150 cp nu mori acasa!

213513[/snapback]

 

In primul rand vad ca te cam bagi singur in seama si esti offtopic total....Daca vrei sa ma faci Inconstient;Cretin;Distrus;Nenorocit etc etc...Ai PM la dispozitie...In al 2-lea rand daca sunt inconstient cum afirmi tu; poti sa ma vezi pe ProTV si cu un Motor de 60 de cai ...In al 3-lea rand daca te intereseaza neaparat.. da am mers cu o Honda CBR de 600 ..110 cai putere...si cu Scutere si de 50 si de 100 si de 150 de nu mai tin minte....Faza ca.. Oricine isi ia un Motor puternic sau o Masina puternica fiind incepator e total inconstient... e Depasita.Poti fi inconstient si dupa 10 ani de "soferit"... Sau poti sa ai si o Fractiune de Secunda in care esti inconstient si se alege Praful....Asa ca te rog ..Daca ai ceva personal de discutat cu mine ai PM la dispozitie...Daca vrei sa spui ceva in legatura cu topicul o poti face aici.. :blink:

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Guest clamparuc
Eu nu ma atac si pentru mine 4tuning e pentru baietii care adora tuningul, eu unul nu ma pricep la tuning, imi plac foarte mult BMW-urile, merg la intalniri, si daca am facut atatea posturi macar nu primesc avertismente sau altceva sunt civilizat, atat am avut de zis. Succes :blink: Si te rog nu mai devia topicul pe tema noastra a celor minori :)

213526[/snapback]

ar trebui sa numai deviati voi minorii forumul pe tema noastra a cel majori,tu crezi ca daca ai un nr mare de posturi nu primesti avertismente?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
ar trebui sa numai deviati voi minorii forumul pe tema noastra a cel majori,tu crezi ca daca ai un nr mare de posturi nu primesti avertismente?

213541[/snapback]

 

tu ai o problema cu numarul de posturi :blink:

Link to comment
Share on other sites

tu vorbesti de off-topic ca ai umplut forumul de mesaje care nu isi au rostul,incerci sa faci un nr cat mai mare de posturi,nu am vazut sa fi postat ceva care sa ajute vezi ca exista si 4tuning pt cei ca tine

 

4tuning :blink: da cel mai tare forum :), acolo un moderator de 16 ani fara masina fara carnet spunea, parerea lui ca taxa este buna ca masinile vechi franeaza mai greu si sunt periculoase si ca automobilismul este un sport scump :) :) .

Scuze pentru off topic dar nu m-am putut abtine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Razgandeanu are interese economice directe in domeniu si se vede ca de buna voie nu renunta la taxa.

 

Argumentul acesta mi se pare mizerabil : "Totodatã, Varujan Vosganian a insistat cã taxa de primã Înmatriculare este o mãsurã ecologicã, iar consecinÞele ei sunt pozitive pentru parcul auto românesc ºi producÞia internã."

 

Adica de ce sunt eu obligat sa sustin o afacere privata , sa le mearga lor bine pe banii mei ?!

 

Pe acelasi criteriu se poate baga de exemplu o taxa pe locuintele vechi. Ca si astea-s la fel de vechi si neecologice. Au pierderi de caldura. Asa ca cine are sau cumpara o locuinta mai veche de x ani sa plateasca o taxa de 20.000 Euro. Taxa ar ajuta la intinerirea spatiului locativ si totodata sustine si industria de materiale de constructii ....

 

Si o taxa pentru calculatoare vechi. Si pentru telefoane vechi ...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea proprie si personala e ca "toata taxa asta de prima inmatriculare"...e o mare manevra...iar la sfirsit tot noi o sa fim cei mai afectati...in mod negativ...pentru ca o sa avem 2 alternative....sa mergem cu troacele vechi sau...sa ni se bage pe gat masini noi...nepoluante gen logan,daewoo...etc

:blink:

P.S...oare cati dintre noi stiu ca la nivel global "poluarea atmosferica" data de automobile e de aproximativ 10%...restul provenind din fabrici,uzine...etc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.