Jump to content

TAXA PRIMA INMATRICULARE


GTR

Recommended Posts

Guest IulianE
2979 cmc, Euro 4, vechime 2-4 ani taxa este de 3261.409199999999 Euro mai exact 11523.86 RON calculat evident la cursul ala jegos de anul trecut.

 

 

E39 525d 530d sunt Euro 4 sau Euro 3?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Iorga, probabil ca o avertizare nu este departe. De fiecare data ai un comentariu sensibil doar pentru ca nu ai capacitatea de a intelege ce citesti. Daca nu poti intelege, iti recomand sa te abtii sau sa nu mai intrii pe forumul acesta. Alexspeed este de aceeasi baricada ca si tine, era o ironie.

 

 

P.S.: sustin modificarea taxei de inmatriculare pentru E4/E3, iar pentru restu` taxa sa fie cat mai mare. Stiu, sunt comunist. A dracu` capitalizarea asta... :blink:

Link to comment
Share on other sites

@Iorga, probabil ca o avertizare nu este departe. De fiecare data ai un comentariu sensibil doar pentru ca nu ai capacitatea de a intelege ce citesti. Daca nu poti intelege, iti recomand sa te abtii sau sa nu mai intrii pe forumul acesta. Alexspeed este de aceeasi baricada ca si tine, era o ironie.

P.S.: sustin modificarea taxei de inmatriculare pentru E4/E3, iar pentru restu` taxa sa fie cat mai mare.

224421[/snapback]

aleg a doua varianta din alegerile pe care le-ai oferit......si imi cer scuze dar eu sunt mai prost si nu ma "prind" la ironii subtile :blink: .....pacat ca nu toti avem acelasi "buget" neuronal :)

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare si imi asum raspunderea pentru o eventuala "suspendare" ca se poarta acum si la case mai mari dar cu asemenea "colegi" de forum imi este sila sa mai intru pe acest forum :) .

Pentru cei care sustin TAXA DE PRIMA IMATRICULARE cu astfel de motive (ca polueaza dar RATA cu care va deplasati voi nu polueaza??) ....eu le ofer titlul de BOII BALTII :)  :) .

Ps: sunt afectat direct de aceasta taxa de imatriculare si nu sunt un amarat care are doar 2000 euro si credeti-ma ca am bagat bani in masina mea un 524td din 90 pentru ca imi place aceasta masina si punct .DAR SA PLATESC 6450 EURO SA O INMATRICULEZ este inacceptabil :) . In vara imi aduc un E39 din 2000 dar la E34 nu renunt...

Am rabufnit iar....astept consecintele :blink:

224416[/snapback]

Eu sunt impotriva taxei ca si tine :)

Link to comment
Share on other sites

@Iorga, probabil ca o avertizare nu este departe. De fiecare data ai un comentariu sensibil doar pentru ca nu ai capacitatea de a intelege ce citesti. Daca nu poti intelege, iti recomand sa te abtii sau sa nu mai intrii pe forumul acesta. Alexspeed este de aceeasi baricada ca si tine, era o ironie.

P.S.: sustin modificarea taxei de inmatriculare pentru E4/E3, iar pentru restu` taxa sa fie cat mai mare. Stiu, sunt comunist. A dracu` capitalizarea asta... :blink:

224421[/snapback]

 

spune mi si mie motivu pt care sustii ca taxa sa fie cat mai mare pt E2;un 325 din 97 cu e2 adica sa nu l pot inmatriculla datorita taxei....ce obiectii ai la masina asta?e poluanta sau ce?

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pro taxa cu specificatia ca nu reusesc sa gasesc o metoda de a tine in frau importurile masive de epave in cazul in care se pune la liber.

La iesire din Timisoara-directia Lugoj, daca stai 10 minute pe dreapta nu exista sa nu numeri cel putin un BULGAR ce trece cu un junghi de masina. Se intampla insa de multe ori ca dupa un Ford Transit (la care rotile din fata au un unghi de cadere deviat cu minim 5 grade) din 86 sa aiba si o remorca de doua bucati si in total transporta trei chesti despre care eu nici nu pot sa-mi imaginez ca mai exista in Vest.

Ei, treaba e ca daca pe Valea Oltului mai bagi inca un 20% masini unde ne mai miscam?

Desigur, pentru cei ce au 19 ani si sunt prezenti aici sau cei ce nu circula mare lucru ce spun eu nu au cum sa inteleaga.

Pana la dezvoltarea inrastructuri cumva trebuie stopat importul masiv si daca o taxa poate sa faca asta, atunci DA, sa existe.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

GTR tu parca formulasei o scrisoare catre Ministerul Finantelor din cate imi amintesc eu. S-au sinchisit sa iti raspunda la ea ?

223828[/snapback]

No answer my friend.

Si pentru ca nu a mers la finante am incercat un contact la APIA. Ce crezi asta a mers? Iti spun eu, ca nu cumva sa presupui gresit, ZERO.

Si ce incerc eu sa clarific sunt alte probleme decat taxa (TVA, impozite, modalitate de facturare)...existentiale pentru o societate.

In momentul de fata in Romania activitatea cu SH este sabotata!

Link to comment
Share on other sites

P.S.: sustin modificarea taxei de inmatriculare pentru E4/E3, iar pentru restu` taxa sa fie cat mai mare. Stiu, sunt comunist. A dracu` capitalizarea asta... :blink:

224421[/snapback]

 

ar fi trebuit sa bage taxa, in fct de norma de poluare, si cu limita de varsta, 10 ani de ex. e pacat sa nu poti aduce de ex un 318is cabrio cu euro2, din 97-98, care totusi e o masina foarte buna, sigura (exceptand faptul ca e cabrio), si nu asa de poluanta...

 

iar @gtr, tu ai deja un e30 din opzesinustiucat, vad ca nu vrei sa-si mai aduca cineva unul mai frumos ca al tau, sau? chiar nu inteleg.....

Link to comment
Share on other sites

la E30-ul pe care il am am ajuns dupa muuuulte masini. mie daca imi dai un M3 E46 nu il dau si in momentul in care am ajuns la concluzia ca el e ce trebuie daca cineva mi-ar fi zis ca ma costa 5mii sa il inmatriculez nu ar fi contat. eu nu am vrut nici o alta masina din lume ci doar pe asta.

ma poti urmari?

Link to comment
Share on other sites

Ei, treaba e ca daca pe Valea Oltului mai bagi inca un 20% masini unde ne mai miscam?

 

Pana la dezvoltarea inrastructuri cumva trebuie stopat importul masiv si daca o taxa poate sa faca asta, atunci DA, sa existe.

224728[/snapback]

Adica un fel de " nu mai sunt locuri in puscarii, hai sa ii impuscam" ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Adica un fel de " nu mai sunt locuri in puscarii, hai sa ii impuscam" ? :blink:

224836[/snapback]

gresit. incearca prevenim....management infractional...

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Din cate citesc cei care sant pentru taxa auto au deja masini pentru care au platit taxa de prima inmatriculare, sau detin un model de masina, fratilor mai ganditi-va si cei care momentan nu au avut posibilitatea decat la masini NEINSCRISE, poate parintii nostrii nnu castiga la fel de bine ca parintii vostrii, eu momentan nu imi pot permite sa muncesc pe 20 mil pe luna si nici combinatii nu pot face astfel incat sa imi cumpar o masina gen E39 E46 sau mai situ eu ce noutate, ce rost are sa cumpar un urs sau o balena de la noi din tara care deja sant cocosate dpdv al motoarelor, sa nu mai vorbim de caroserii ca sant facute la gigel in garaj si vopsite de ion (numele sant date la intamplare, nu am nimic personal cu numele gigel sau ion :blink: ), ++++++ daca eu aduc un E34 sau E30 nu este la fel de poluant ca al vostru (cei care au asa ceva), tinand cont ca saraca masina a rulat in afara mototrul este mult mai ok decat ce gasesti la noi in tara +++ ca sant mult mai putin poluante decat orice DACIE vreti voi pana la cele carora li s-a montat catalizator, asa ca nu mai vorbiti ca vrem sa aducem poluare la noi in tara, poluarea deja exista cu cadavrele noastre de dacii, buna dimineata baietii, deschideti ochii, trebuia sa scapat de adevaratele surse de poluare.
Link to comment
Share on other sites

la E30-ul pe care il am am ajuns dupa muuuulte masini. mie daca imi dai un M3 E46 nu il dau si in momentul in care am ajuns la concluzia ca el e ce trebuie daca cineva mi-ar fi zis ca ma costa 5mii sa il inmatriculez nu ar fi contat. eu nu am vrut nici o alta masina din lume ci doar pe asta.

ma poti urmari?

224833[/snapback]

 

 

da, te urmaresc... vad ca pt tine, nu conteaza 5 mii, e ok, ma bucura chestia asta. poate nici pt mine nu ar fi contat, dar nu e vb de asta. e vorba de ceilalti 20 de milioane, pentru care conteaza. e vorba de acei oameni, care lucreaza pt un salariu de 6-700000, care poate nu-si permit o rata la logan, iar daca-si permit, prefera altceva, mai vechi, dar mai calitativ. nici eu nu sunt de acord ca la noi sa se faca importuri ca la bulgari, chiar toate rebuturile, luate de la flohmarkt. dar trebuie sa gasesti o solutie, sa nu lovesti in omul de rand. sunt multe masini, dupa '95, mai sigure si mai bune ca multe altele noi. iar eu, daca vreau sa-mi iau de ex. un e36 cabrio, in loc sa-mi aduc unul din germania '95-'98 cu 7-8000, sunt obligat sa dau aici 8-9000, pe toate partzurile de romania, pline de praf, care scartaie din toate incheieturile. sorry, dar am cumparat multe masini din ro, si nici una nu s-a ridicat la standardul unui jaf de germania.

Link to comment
Share on other sites

tocmai am adus un 118d din Germania, care are o 'vechime' (masina :) ) din... 08/2006 (calculati voi varsta), pt care am platit o taxa de 534 eur :)

apropo, pt cei care aveti de platit aceasta taxa imbecila: nu luati in considerare decat calculatorul site_ului de pe mfinante.ro (alte site_uri imi dadeau valori mult mai mari)

taxa de prima.... :blink: :) UN MARE (cenzurat) (PAREREA MEA ...) :)

Link to comment
Share on other sites

gresit. incearca prevenim....management infractional...

224890[/snapback]

N-am auzit sa scada infractionalitatea de la un an la altul, ba din contra.... la fel si numarul de masini.

Sau preventia ar fi sa ii impuscam anticipat pe cei pe care ii banuim ca ar putea deveni infractori? :blink:

Link to comment
Share on other sites

da, te urmaresc...  vad ca pt tine, nu conteaza 5 mii, e ok, ma bucura chestia asta.  poate nici pt mine nu ar fi contat, dar nu e vb de asta.  e vorba de ceilalti 20 de milioane, pentru care conteaza.  e vorba de acei oameni, care lucreaza pt un salariu de 6-700000, care poate nu-si permit o rata la logan, iar daca-si permit, prefera altceva, mai vechi, dar mai calitativ.  nici eu nu sunt de acord ca la noi sa se faca importuri ca la bulgari, chiar toate rebuturile, luate de la flohmarkt.  dar trebuie sa gasesti o solutie, sa nu lovesti in omul de rand. sunt multe masini, dupa '95, mai sigure si mai bune ca multe altele noi.  iar eu, daca vreau sa-mi iau de ex. un e36 cabrio, in loc sa-mi aduc unul din germania '95-'98 cu 7-8000, sunt obligat sa dau aici 8-9000, pe toate partzurile de romania, pline de praf, care scartaie din toate incheieturile.  sorry, dar am cumparat multe masini din ro, si nici una nu s-a ridicat la standardul unui jaf de germania.

224915[/snapback]

corect.pentru cei mai instariti nu prezinta nici o problema.ii doare fix in p*** :blink: .dar pt ceilalti care nu au o situatie financiara destul de buna ce sa faca?cei care au implementat taxa s-au gandit ca posesorii de dacii (sau alte junghiuri) vor da masina la remat si isi vor lua una noua.dar s-au gandit ca nimeni nu le acorda credit din cauza salariului pe care il au?multor oameni nu li se acorda credit nici macar pt un logan in rate fiindca nu au nush ce salariu fabulos.si atunci normal ca prefera ceva sh care e totusi mai bun ca batranele dacii.

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

corect.pentru cei mai instariti nu prezinta nici o problema.ii doare fix in p*** :blink: .dar pt ceilalti care nu au o situatie financiara destul de buna ce sa faca?cei care au implementat taxa s-au gandit ca posesorii de dacii (sau alte junghiuri) vor da masina la remat si isi vor lua una noua.dar s-au gandit ca nimeni nu le acorda credit din cauza salariului pe care il au?multor oameni nu li se acorda credit nici macar pt un logan in rate fiindca nu au nush ce salariu fabulos.si atunci normal ca prefera ceva sh care e totusi mai bun ca batranele dacii.

225206[/snapback]

 

Eu zic ca reprezinta si pentru cei instariti o problema...Cel putin eu daca as fi vreunul din acei Instariti... tot m-ar durea inima sa le dau astora o taxa pt ca asa vrea #$!% lor :) .....Deci asta e chiar bataie de joc....cum a spus cineva mai sus ca a platit pentru o masina din 8.2006 taxa...poi ce dreak mai polueaza aia.....PS: cu semnaturile aceeela ce se mai aude>??? :)

Link to comment
Share on other sites

da, te urmaresc...  vad ca pt tine, nu conteaza 5 mii, e ok, ma bucura chestia asta.  poate nici pt mine nu ar fi contat, dar nu e vb de asta.  e vorba de ceilalti 20 de milioane, pentru care conteaza.  e vorba de acei oameni, care lucreaza pt un salariu de 6-700000, care poate nu-si permit o rata la logan, iar daca-si permit, prefera altceva, mai vechi, dar mai calitativ.  nici eu nu sunt de acord ca la noi sa se faca importuri ca la bulgari, chiar toate rebuturile, luate de la flohmarkt.  dar trebuie sa gasesti o solutie, sa nu lovesti in omul de rand. sunt multe masini, dupa '95, mai sigure si mai bune ca multe altele noi.  iar eu, daca vreau sa-mi iau de ex. un e36 cabrio, in loc sa-mi aduc unul din germania '95-'98 cu 7-8000, sunt obligat sa dau aici 8-9000, pe toate partzurile de romania, pline de praf, care scartaie din toate incheieturile.  sorry, dar am cumparat multe masini din ro, si nici una nu s-a ridicat la standardul unui jaf de germania.

224915[/snapback]

Deja eu am spus, asta daca e cineva interesat sa citeasca...daca ai o dacie praf si o dai la remat sa-ti acorde dreptul de a inmatricula fara taxa...

Iar cei ce castiga 600-700RON, aia au asa probleme existentiale incat nu ii doare pe ei capul de taxa de prima inmatriculare. Acolo discutam de ceva moped-uri.

OF THE RECORD-pentru mine conteaza orice ban pentru ca eu ma trezesc pentru al castiga nu altcineva. Idea e ca atunci cand realizez ca ceva nu e moft, atunci fac eforturi maxime pentru a dobandi acel ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.