Jump to content

530i E60


Acero99

Recommended Posts

Iese Iese ca la romani...schimb-o linistit daca stii un service care lucreaza ok, e greu sa o schimbi insa nu aia e cel mai greu, o schimbi si gata. Trebuie sa de-a cu burghiul in punctele de sudura sa o desfaca si ar trebui sa o sudeze tot prin puncte de sudura sa fie treaba ca la carte.

 

Edit: nu neaparat Cosmin, e simpla treaba daca ai rabdare si nu te grabesti si masori de 10 ori inainte sa o pui. Prima oara se monteaza aripa pe pozitie, se prinde in suruburi, dupa ce se face proba cu usa,bara,tripla peste tot sa fie ok, atunci se sudeaza.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu acolo e din filme, aripa trebuie taiata la un moment dat, daca te uiti in fabrica vine tot panoul lateral dintr-o bucata e greu sa o aduci la linie in partea de sus. Aia la mine in Pitesti dureaza 1 zi sa o faci ca la carte( au aparat de tras cu vaccum si sudura cu CO2, e doar infundata, nu e cocolosita) a doua zi vopsitul. Vin o cu ea si dosarul de dauna ca te ajut sa o faci tipla.
Link to comment
Share on other sites

Nu e din filme, e ce facem noi la reprezentanta Dacia Renault din Dr Tr Severin si nu, nu am schimbat doar la Dacii-Renault aripi de spate. Stiu cum vine aripa spate noua, vine si jos cu parte din prag cam 2 palme, iar sus cam o palma. Daca stii meserie o faci, stii ce lufturi trebuie sa fie cum si unde, nu o sa-ti iasa decat daca masina a mai fost reparata prost pe partea respectiva si trebuie sa o repari si tu prost ca sa-ti iasa cum trebuie.

 

Da intradevar e mai greu cum am zis eu, insa asa trebuie facut.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile masina este in service , sper sa iasa bine ( partea de tinichigerie )

 

Intretimp ma uit dupa o masina f f ieftina strict pentru drumuri scurte la garaj / iarna.

 

Bugetul este de 1300-1500 de euro ... mare parte gasesc Opel Corsa / Ford Fiesta in bugetul asta , nu prea am experienta cu marcile astea , motorul o sa fie pe benzina

Link to comment
Share on other sites

Vreau o masina care sa ma duca din punctul A in punctul B si inapoi :)) ... in principiu motorul ( sistemul electric ) si cutia sa fie fiabile ... partea estetica nu ma intereseaza deloc

 

Am programat o vizionare Vineri pentru Ford'ul asta

 

https://www.autovit.ro/anunt/ford-fiesta-ID7GlgST.html

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Smart-urile au probleme cu consumul de ulei, am avut si eu unul si trebuia mereu sa ii adaugi ulei, fiind motoare mici, supraalimentate e normal cred ca la un anumit rulaj sa inceapa problemele astea, al meu avea putin peste 100k km, dar la 0.6cmc(parca atat are cel pe benzina) nu poti avea pretentii sa duca sute de mii de km.

 

Ford-ul ala e ok zic eu, inca mai vezi multe pe strada din generatia respectiva, deci sunt destul de fiabile as zice.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vineri se fac 2 saptamani de cand am luat masina de la vopsitorie , a stat la ei fix 1 luna , lucrarea a iesit foarte bine o sa revin cu poze dupa prima spalare , inca vreo 2 luni nu o sa ii fac nimic deosebit ( doar spalare / uscare ) pentru ca vreau sa las lacul sa se usuce complet.

 

Probabil ca pe la sfarsitul lunii Februarie o sa ii fac un detailing complet si o sa aplic o protectie ceramica ( nu sunt decis inca pe una anume )

 

Toata distractia a costat 4750 ron ( + RCA'ul vinovatului care a platit pentru reparatia aripii stanga spate + revopsire bara spate ) :

 

- revopsire integrala

- reparat corpul oglinzilor exterioare ( partea neagra de plastic care era exfoliata )

- schimbat parbriz + cheder

- schimbate ambele chedere de la luneta

Link to comment
Share on other sites

Acum stau geana pe Ebay / OLX / Allegro ( polonia ) dupa :

 

- faruri bi-xenon adaptiv

 

- stopuri LCI

 

- interior confort negru complet cu fete de usi

 

+ dupa ce trece iarna arcuri Eibach si geometria refacuta pentru ca deja au inceput sa se lase amortizoarele noi

 

Ce am uitat sa mentionez saptamana trecuta am fost pe la Dl. ING Sef Neo_Andersson pentru diverse upgrade'uri pe partea software ( BT , amp L7 )

 

LE : ma tot intreaba lumea unde a fost facuta masina ... DV Cargo Frumusani

 

https://www.farcebook.com/DV-Cargo-Service-1819767071633600/

 

Pagina de FB este relativ noua si nu prea se ocupa nimeni de ea ... Cred ca au trecut de 10 ani vechime baietii si cel mai important este ca echipa a ramas aceeasi de la inceput si pana in prezent.

Edited by Acero99
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.