Jump to content

sistem franare de pe 330xd pe 318 d


SEGA

Recommended Posts

Vreau sa montez sistemu de franare de pe un e46 330xd din 2003 pe e46 318 d din 2004.mentionex ca vreau sa fac schimb cu el inclusiv de jante.

Din cate am vazut in programu original difera inclusiv fuzetele(el are planetare fata ,eu nu)astea nu le pot lua.

ma intereseaza sa stiu daca se potrivesc etrierele lui pe fuzetele mele si ce trebuie sa mai inlocuiesc.sau sa stau linistit.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Poti sa inlocuiesti doar fata plug'n play. Pe spate daca pui discurile de 330 va trebui sa:

- tai protectiile de praf ca sa intre discurile

- renunti la frana de mana, diametrul interior al discurilor noi e mai mare decat diametrul celor vechi, ergo - decat diametrul maxim la care pot ajunge sabotii de frana

 

Daca vrei sa pui si pe spate ai nevoie de toata puntea, sau cel putin fuzetele - insa trebuie sa adaptezi si capetele planetarelor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Și eu am pus pe actualul meu E46 320D sistemul de frânare de pe un 330. Singura problemĂŁ este la montarea frânei de mânĂŁ dar se rezolvĂŁ. Trebuie doar sĂŁ dai alte gĂŁuri ĂŽn tabla de protecție, luatĂŁ tot de la un 330, astfel ĂŽncât sĂŁ se poatĂŁ monta noii saboți.

post-65167-0-38890000-1398578241_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca ati fi putin inspirati sa da-ti resize la poze inainte de a pune link-ul sa vedem si noi ceva mai ok nu o poza marita la 200-300%. Site-urile de up pentru poze va da posibilitatea sa alegeti rezise la 800x600 alea se vad cel mai bine pt forum-uri.
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, nu am stiut.

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

arata bine.... ce discuri ai pus si ce placute???

 

is curios si eu de pe un 330i nu era mai usor de pus?sau chiar 330d???

 

si ai dreptate colegu legat de pareri inutile ca daca nu ai multi cai nu ai nevoie de frane.. uni nu inteleg ca arata mai bine in primu rand...o sami pun si eu pe al meu frane de 330 sau chiar de m3 chiar daaca nu am caii aia...

Link to comment
Share on other sites

da se simte diferenta.eu unu recomand la toti frane mai mari.prima impresie e ca franeaza mai usor cu aceasi forta de apasare pe pedala.

discurile si placutele sunt ate.imi doream ventilate lateral dar ate nu face acest mmodel.de la zimmerman am mai avut pe alt bmw si s-au ovalizat.

Link to comment
Share on other sites

da se simte diferenta.eu unu recomand la toti frane mai mari.prima impresie e ca franeaza mai usor cu aceasi forta de apasare pe pedala.

discurile si placutele sunt ate.imi doream ventilate lateral dar ate nu face acest mmodel.de la zimmerman am mai avut pe alt bmw si s-au ovalizat.

super... imi pun si eu cand se duc discurile mele de 330i... eu am 325i si mare diferenta nu e dar pana si aia 2 cm in diamentru la fiecare disc probabil ca conteaza.... si in ciuda a ce spun uniii tot e mai eficienta masina la franare

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat discuri Zimmerman si placute ATE ceramice. Le-am montat pentru ca vreau sa trec la 330d. Eu simt diferenta cand franez la viteza mare 150 - 170 km/h, ĂŽn oras, la viteze mici nu simt vreo diferenta.

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Eu am montat discuri Zimmerman si placute ATE ceramice. Le-am montat pentru ca vreau sa trec la 330d. Eu simt diferenta cand franez la viteza mare 150 - 170 km/h, ĂŽn oras, la viteze mici nu simt vreo diferenta.

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

sigur e mai relaxata masina....de exemplu eu la bicicleta aveam discuri standard de 180 si 160 hidraulice.... si erau ok.. franau bine... am pus 203 ambele si acum diferenta e enorma.... parca nu simti ca franeaza... poate nu e cine stie ce...dar sigur sunt diferente si la viteze mici

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca in oras nu franez brusc si nici tare de frica ca nu cumva vreun adormit sa-mi intre in spate, poate de aia nu simt diferenta.

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.