Jump to content

sistem franare de pe 330xd pe 318 d


SEGA

Recommended Posts

Astăzi după o zi de lucru am constatat că fără a schimba și reperul 1 din poză nu se va putea monta frâna de mână de pe un 330 pe un 318 sau 320. Dacă cineva are o soluție sunt bucuros s-o aflu pentru că eu am ajuns la capăt de drum, și nu mai știu ce să fac.

P.S. ce înseamnă ”Trailing arm” pentru că așa se numește reperul 1.

post-65167-0-85232800-1399054495_thumb.png

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

AstĂŁzi dupĂŁ o zi de lucru am constatat cĂŁ fĂŁrĂŁ a schimba și reperul 1 din pozĂŁ nu se va putea monta frâna de mânĂŁ de pe un 330 pe un 318 sau 320. DacĂŁ cineva are o soluție sunt bucuros s-o aflu pentru cĂŁ eu am ajuns la capĂŁt de drum, și nu mai știu ce sĂŁ fac.

P.S. ce ĂŽnseamnĂŁ ”Trailing arm” pentru cĂŁ așa se numește reperul 1.

 

adica este nasol.eu de aia nu am schimbat pe spate,dupa lungi cautari pe net am aflat ca treb sa fac prea multe modificari.tu treb sa schimbi acel brat care se prinde rulmentul si cele doua brate.daca o faci e de recomandat sa schimbi si bucsele de pe el.banuiesc ca daca o faci pui de la sh.acu nu stiu daca se potriveste de la 330d la tine.nu prea am timp sa caut.daca il schimbi am inteles ca nu se pupa planetarele tale cu rulmentul de 330d.sa ne tii la curent.succes

Link to comment
Share on other sites

AstĂŁzi dupĂŁ o zi de lucru am constatat cĂŁ fĂŁrĂŁ a schimba și reperul 1 din pozĂŁ nu se va putea monta frâna de mânĂŁ de pe un 330 pe un 318 sau 320. DacĂŁ cineva are o soluție sunt bucuros s-o aflu pentru cĂŁ eu am ajuns la capĂŁt de drum, și nu mai știu ce sĂŁ fac.

P.S. ce ĂŽnseamnĂŁ ”Trailing arm” pentru cĂŁ așa se numește reperul 1.

Ai nevoie de fuzeta spate de la 330d,reperul 1 din poza ta dar trebui sa montezi pe ea rulmentul de la tine cu partea interioara in care intra planetara,daca diametrul exterior de la rulment este la fel 330d cu 320d asta ar fi solutia

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de fuzeta spate de la 330d,reperul 1 din poza ta dar trebui sa montezi pe ea rulmentul de la tine cu partea interioara in care intra planetara,daca diametrul exterior de la rulment este la fel 330d cu 320d asta ar fi solutia

Acum nu-mi rămâne decât să aflu caracteristicile celor 2 rulmenți (unul de pe 320D și unul de pe 330D) și să văd ce pot face, dar nu știu dacă mai merită pentru că și așa vreau să-i pun motor de 330D și atunci voi schimba multe repere.

 

Ce ziceți de asta?

http://www.argyrides.eu/bmw/mods/330_rear_brake/rear_brakes.htm

Eu nu cred cĂŁ e cea mai corectĂŁ soluție, dar ca și compromis.....

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Acum nu-mi rĂŁmâne decât sĂŁ aflu caracteristicile celor 2 rulmenți (unul de pe 320D și unul de pe 330D) și sĂŁ vĂŁd ce pot face, dar nu știu dacĂŁ mai meritĂŁ pentru cĂŁ și așa vreau sĂŁ-i pun motor de 330D și atunci voi schimba multe repere.

 

Ce ziceți de asta?

http://www.argyrides.eu/bmw/mods/330_rear_brake/rear_brakes.htm

Eu nu cred cĂŁ e cea mai corectĂŁ soluție, dar ca și compromis.....

pff ce dea modificare.....dar daca ai timp poti sa o faci... practic tie doar sabotii de la frana de mana nu potrivesc? in rest totu merge brici?

Link to comment
Share on other sites

de curiozitate cele oem la voi ce erau?

la mine erau JURID, si erau super eficiente, abia atingeai pedala si te lipea de volan, vreau sa schimb si eu placutele chiar daca sunt abia la jumatate (acum am TRW, profund dezamagit, frana greoaie fata de JURID)

Link to comment
Share on other sites

Sfat: inainte de a cumpara orice tip de placute, verificati coeficientul de frecare = cu cat mai mare, cu atat mai agresiva e franarea. In EU coeficientul e exprimat in cifre (in mod obisnuit, intre 0,25 si 0,42, dar urca la 0,55-0,65 in cazul celor metalice), in SUA e exprimat in litere (EE-HH).

 

Ar fi util daca poti afla ce coeficient au avut cele vechi vs actuale. Asa te poti lamuri de ce TRW-urile franeaza mai slab.

 

 

http://s28.postimg.org/5kqg8cbd5/attachment_php_attachmentid_294889_stc_1_d_13171.png http://s28.postimg.org/ptdtu2ao9/attachment_php_attachmentid_300637_stc_1_d_13209.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.