Jump to content

resetare interval service placute frana


mardeiasu

Recommended Posts

Salutare. Am schimbat placutele de frana si senzorii fata spate la un E61. Am resetat intervalele de service. Acasa m-am jucat la odometru si nu stiu cum am facut de acum la placute imi arata -15000km. Deci cu minus (-) in fata. Am procedat apoi ca pe youtube si am incercat sa dau reset dar tot cu -15000 imi pune, si nu scap. Tin apasat odometru, trec de triunghiul galben, aleg frana fata, tin apasat pana imi dar reset, apoi reapas pana reseteaza, dar apoi imi pune -15000 in loc de 15000. ce nu fac bine?
Link to comment
Share on other sites

Da am scapat usor. Mai am o problema acum, defapt mai veche. Am ramas fara dezaburire pe spate. Apoi am observat ca atunci cand deschid portbogajul, pe la jumatea cursei se stinge lampa dreapta de la numar. Daca dau inapoi ca si cum as inchide, se aprinde. A facut asa vreo 1 an jumate. Acum a murit de tot becu. Probabil ma gandesc ca s-au intrerupt ceva fire acolo unde flexeaza portbagajul.
Link to comment
Share on other sites

Daca tot discutati despre resetarea intervalelor de service, cum se reseteaza pana la urma aceste intervale de service? Se tine apasat pe butonul de odometru -> se baga cheia in slot tinanandu-se in continuare apasat pe butonul de odometru pana apare semnul de service la ulei(by default) -> cu butoanele de BC si +/- de pe maneta de semnalizare se acceseaza service-ul dorit -> tinut apasat pe butonul de BC pana apare ceasul ce indica operatiunea de reset! Este corect sau am omis ceva? In luna iunie a.c. am fost la RAR(implicit ITP) si am uitat sa resetez acel interval. Ca sa corespunda cu acea data, setez acum data la care am facut ITP-ul, dupa care resetez acel interval si dupa pot sa revin la data actuala? Merci!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Mda, la mine daca tin in continuare apasat pe buton dupa ce apare triunghiul intra in meniul secret. Ma gandeam daca poate detalia cineva pas cu pas la E60, din moment ce eu nu am acel scroll pe maneta (doar treptele de la stergatoare). Mentionez si ca placutele nu atinsesera uzura maxima, mai arata vreo 20k km in IDrive.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da Cosmin. Oricum am reusit. Pare-se ca din toate indicatiile lipseste un amanunt important: se pune contactul si FARA A APASA AMBREIAJUL (eu am manuala) se apasa butonul de start. Apoi toti pasii descrisi cu mentiunea ca, daca nu ai scroll, apesi repetat pe butonul de resetare odometru. Sper sa fie de folos.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.