Jump to content

Folii geamuri


adrian121

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

montarea foliei este un proces reversibil pe cand ionizarea nu.

 

eu am folie mai deschisa asa, si nu am avut probleme in 3 luni.

 

monteaza folie autorizata si in targ in vitan dar te duce la vreo 2-3 mil pt bmw. fara autorizatie mai ieftin.

 

daca vrei sa pui folie te pot ajuta eu, dai o bere...

Link to comment
Share on other sites

umanilor, pentru ionizare nu trebe date jos toate geamurile respective ?

18469[/snapback]

 

Asta nu ar fii o problema,numai daca proprietarul doreste sa fie pieton pe perioada in care sunt ionizate.Si daca ar pune folie,indicat ar fi sa se dea geamurile jos.

Edited by jaffar
Link to comment
Share on other sites

pai parca era vorba de costuri, ca ar fi mai ieftin sa ionizezi decit sa "foliezi". daca dai jos parbrizul si geamurile laterale, ma indoiesc ca se ajunge la un cost mai mic.

18508[/snapback]

 

parbrizul nu cred ca o sa vrea sa-l ionizeze :blink: , eventual luneta....

Link to comment
Share on other sites

la atelierele specializate dureaza 2-3 ore demontat-ionizat-montat, deci nu e problema de timp. dar daca vei vrea vreodata sa le deionizezi ce faci?

 

@wolf, este indicat si pt monat folie sa dai geamurile jos, dar nu se merita sa demontezi masina, merg puse si direct, eventual se scot chederele pe interior.

 

@(cine pana mea?!?): parbrizul???/ daca montezi folie pe luneta si geamuri vei observa ca se inchide si parbrizul in sensul ca nu mai vezi in interior dar asta din cauza ca nu mai e lumina in interior.

Link to comment
Share on other sites

astazi m-a oprit militia pentru o depasire a tramvaiului pe partea stanga (ma grabeam la servici, era tarziu etc). ca si cand nu ar fi fost suficient de grav ce am facut, s-au luat si de folia mea. este folie 3M, pusa in particular acum 1 luna de baietii care lucreaza acolo. Am scos autorizatia pe care mi-au dat-o, s-au uitat (ca erau 3 militieni) cam 2 minute la ea, au intors-o pe o parte si pe alta dupa care nervosi mi-au spus ca NU E BUNA !!!! si ca citez "nimeni nu este mai presus de lege". Asaaaa, dupa care au scos carticica cu legile, mi-au aratat articolul DAR, surpriza, nu mi-au luat talonul si nici nu mi-au trecut ceva in procesul verbal de 2 milioane :blink: (pentru depasire) pe care mi l-au inmanat !!!! Asa ca eu nu am inteles pana la urma daca ma disculpa acea autorizatie....
Link to comment
Share on other sites

haide sa va povestesc eu cum sta treaba cu foliile asa zis "autorizate RAR". anul trecut aveam 5er. m-am dus repede la un atelier unde se monta folie autorizata RAR. am platit vreo 140 euro parca pe toate masina, inclusiv pe fata. mi-au dat doua hartii la mana, una cu ceva de la RAR catre acea firma, si alta de la nu stiu ce sef al Politiei Romane catre firma producatoare (in acel caz SL Lumar, aveau si 3M dar nu mi-au placut patratelele cu 3m vizibile din interior. in fine plec eu fericit ca am folii Lumar de calitate...

18539[/snapback]

 

autorizatia de la folia mea de care vorbeam mai sus este stampilata tot de SC Lumar..... De ce nu mi-au luat talonul atunci ? Au vociferat, mi-au fluturat prin fata cartea cu legile si doar atat....

Link to comment
Share on other sites

Mda, ar fi bine dac ar da cineva aici numarul legilor restective, al ordonantelor etc.

Ideea e ca politistii nu au nici neam de notiuni juridice. Daca te duci in instanta si ataci procesul verbal in contencios administr. in 80% din cazuti castigi.

In drept exista principiul "generalia specialibus derogant", adica atunci cand exista 1 norma generala si una speciala se tine cont de cea speciala. Norma generala ar fi in cazul asta codul rutier, iar cea speciala cea care ziceti voi ca se "bate cap in cap". Daca stie cineva sa imi zica exact ce numar are verific si va dau explicatia. data viitoare cand se intampla puteti sa ii "amenintati" cu mersul in instanta.

Frica mai mare decat de judecatori nu le poti inspira politistilor. De regula se iau de tine atunci cand vad ca nu prea te pricepi. Conteaza si felul cum te imbraci de cele mai multe ori. Daca ai un fes in cap si o tinuta "hip-hop" fii sigur ca te fac ei cum vor:)))

 

Asa, ziceti ca foliile din targ sunt bune calitativ?

Link to comment
Share on other sites

hartiile in cauza nu le mai am , le-am aruncat intr-o zi din moment ce nu-mi foloseau la nimic, mai multi nervi imi faceam din cauza lor.

 

nu se sperie nimeni la amenintarea ca-l dai in judecata pe el sau institutia pe care o reprezinta. si in plus nu stiu cati dintre voi ati avea timpul si rabdarea necesara sa treceti prin asa ceva. de preferat ar fi sa dea o lege clara la obiect. ai sau nu ai voie cu folii si sub ce conditii.

 

a , ref. la foliile din targ. nu le iau din targ. le-am luat de la acelasi magazin de unde am luat si SL Llumar , sunt made in turkey da nu sunt asa proaste ca cele din targ.

18613[/snapback]

 

 

nu ii dai in judecata pe ei, ci procesul verbal de contraventie in contencios administrativ. in fapt e foarte simplu, daca te inveti, o sa iti placa. daca te duci la judecatoria in raza careia se afla locul respectiv la judecatorul de serviciu spui ca vrei sa contesti un proces verbal de contraventie si iti zice el unde sa completezi, ce anume si ce timbre de "8 mii" de lei:) sa pui. totul dureaza foarte putin, nu e un adevarat proces cum va imaginati!!! rapid si simplu:)

Link to comment
Share on other sites

OUG nr. 195/2002, art. 181 pct 11 "se bate" oarecum cu Ordinul Ministrului nr 211/11 feb. 2003;cap. IV, pct. 11.3;11.4

 

1.In conformitate cu art.181, alin.1, pct.11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr.85/2003, conducatorului de autovehicul i se interzice "sa aiba aplicate folii sau accesorii pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale ce restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, ori sa impiedice sau sa diminueze eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare".

 

 

 

2. Ordinul Ministrului nr.211/2003: privind circulatia pe drumurile publice, certificarea sau omologarea echipamentelor:

La capitolul IV,pct.11.3si pct. 11.4 , se prevede ca:

Parbrizul nu trebuie sã diminueze ºi nici sã deformeze imaginea vãzutã prin el, sã conserve o transparenÞã de cel puÞin 75% În câmpul de vizibilitate al conducãtorului, chiar ºi În cazul geamurilor colorate sau dupã o exploatare Îndelungatã, iar În cazul spargerii, sã permitã totuºi o vizibilitate suficientã pentru conducerea În condiÞii de securitate a autovehiculului.

 

Geamurile laterale faÞã, precum ºi luneta, dacã vehiculul respectiv nu are oglindã exterioarã, trebuie sã asigure o transparenÞã de cel puÞin 70%.

 

Pe suprafaĂža parbrizului sau ĂŽn dreptul acestuia nu trebuie amplasate folii autocolante, etichete sau alte obiecte care ar diminua zona principalĂŁ de vizibilitate a conducĂŁtorului.

 

 

 

2=Norma speciala. nu?

Edited by user `02
Link to comment
Share on other sites

mai era ceva.....

 

Pentru geamurile care nu au un rol esential in vizibilitatea conducatorului auto, transparenta poate fi mai mica de 70%, dar trebuie marcate corespunzator.

 

Titularul certificatului de conformitate eliberat de RAR este obligat sa aplice pe toate geamurile pe care a inetervenit, etichete de produs cu date referitoare la transparenta geamului cu folie si sa sa inmaneze utilizatorului, certificatul de garantie si declaratia de conformitate pentru produs.

Utilizatorul se obliga sa se asigure de aplicarea etichetei de produs;sa prezinte in cazul unui control efectuat de lucratorii de politie rutiera, certificatul de garantie si declaratia de conformitate pentru produs primite din partea titularului de certificat R.A.R

 

 

 

"Sursa" mea a spus ca:se permite circulatia pe drumurile publice a vehiculelor dotate cu aceste accesorii, in cazul respectarii obligatiilor enumerate mai sus si marcate cu rosu

Link to comment
Share on other sites

1. deci care sunt geamurile pe care se poate aplica folie ajungandu-se la o transparenta mai mica de 70%? cu alte cuvinte care sunt geamurile ce nu au un rol esential pentru conducator? cumva doar lateralele spate?

 

2. transparenta este certificata RAR? adik in momentul in care ai in mana certificarea RAR, asta inseamna ca-ti va scrie in document cum ca pe laterale fatza si pe luneta ai folie care asigura o vizibilitate de min.75%, iar pe laterale spate ai o folie care-ti asigura o vizibilitate de min. 50%? iar politistii nu au ce sa-ti faca?

 

10x

Link to comment
Share on other sites

OUG nr. 195/2002, art. 181 pct 11 "se bate" oarecum cu Ordinul Ministrului nr 211/11 feb. 2003;cap. IV, pct. 11.3;11.4

 

1.In conformitate cu  art.181, alin.1, pct.11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr.85/2003, conducatorului de autovehicul  i se interzice "sa aiba aplicate folii sau accesorii pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale ce restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, ori sa impiedice sau sa diminueze eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare".

2. Ordinul Ministrului nr.211/2003: privind circulatia pe drumurile publice, certificarea sau omologarea echipamentelor:

  La capitolul IV,pct.11.3si pct. 11.4 , se prevede ca:

Parbrizul nu trebuie sã diminueze ºi nici sã deformeze imaginea vãzutã prin el, sã conserve o transparenÞã de cel puÞin 75% În câmpul de vizibilitate al conducãtorului, chiar ºi În cazul geamurilor colorate sau dupã o exploatare Îndelungatã, iar În cazul spargerii, sã permitã totuºi o vizibilitate suficientã pentru conducerea În condiÞii de securitate a autovehiculului.

 

Geamurile laterale faÞã, precum ºi luneta, dacã vehiculul respectiv nu are oglindã exterioarã, trebuie sã asigure o transparenÞã de cel puÞin 70%.

 

Pe suprafaĂža parbrizului sau ĂŽn dreptul acestuia nu trebuie amplasate folii autocolante, etichete sau alte obiecte care ar diminua zona principalĂŁ de vizibilitate a conducĂŁtorului.

 

2=Norma speciala. nu?

18772[/snapback]

 

 

exact, mai ales este emisa chiar dupa data emiterii celei generale si are un domeniu mult mai strict de aplicare. S-a folosit conjunctia "si" atunci cand ziceau ca trebuie asigurata vizibilitate atat din interior cat si din exterior, deci in cazul geamurilor spate+luneta atat timp cat din masina vezi in afara nu este mentionata nici o limita. Limita e doar la geamurile laterale fata, care tre sa aibe opacitatea 30% , iar transparenta 70%. Asta e explicatia. Daca RAR ul a autorizat tipul ala de folie, inseamna ca pe spate NU TE INTERESEAZA!!! Problema ramane pe fata, unde tre sa iti pui folii 30% maxim.

 

Printati si voi articolele cele doua si "fluturatii-le" cand va flutura si el talonul! Alaturi de explicatie...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
eu am folie neautorizata !problema este cu legea politia ridica talonul dar ori ce statie itp i-ti da drept de circulatie pt ca exista oglinzi exterioare iar cu hartia dela itp te duci la ghiseu si o sa vezi ca nenea politaiul o sa-ti dea talonul!dar asta insemna timp pierdut <birocratie etc eu am ales varianta asta ma costat 700000 si sunt mulumit
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa interzica astia si purtatul de ochelari de soare la volan, pt ca daca avem astfel de accesorii la ochi, e ca si cum am avea folie pe toate gemurile nu?...sau sa ne puna sa luam autorizatie RAR pt purtat ochelari de soare :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.