Jump to content

Vreau sa iau un BMW 535D - oct/2008


Recommended Posts

1. Ai spus in primul post ca nu vrei sa arunci banii pe geam, apoi ai scris ca ai platit deja avansul. :wacko:

2. Cutia este GA6HP26Z, despre ea poti sa citesti si aici http://www.scribd.com/doc/63517622/Bmw-Transmission-Overview

3. Stai sa ma mai uit...

A, pentru poze http://postimage.org/

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

NIKU-le daca tie ti-a placut masina ia-o, nu e nimic mai urat decat sa ramai cu un gust amar dupa ce iti vei lua alta si sa salivezi dupa asta, eu asa am facut tot timpul.

 

Banii se fac, masinile se repara, totusi e un 2008 si nu cred sa aiba mari probleme.

 

In 2006 eram fixat pe Audi A6 si tot cautam pe net, am gasit din greseala un C Class, am sunat, a venit, l-am luat fara sa stau la discutii doar ca mi-a placut cum arata si cum merge, chiar daca amortizoare si arcuri nu mai erau, si injectoarele erau pe duca, asta este..

 

Ma bucur si acum de ea si nu l-as da pe nici un A6 ;)

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

''Pai daca esti subiectiv ia-o. Mie mi se pare mai mult dragoste decat ratiune. ''

 

Sunt si rational, dar este si dragoste la mijloc :)

 

aici este problema,multi dintre noi cumparam masinile cu inima,nu cu creieru' ca sa zic asa.Cel putin in cazul meu intotdeauna a fost asa.

 

50/50 la mine ...

 

 

eu sunt practic; mai bine mai astept un an, mai strang 5-10000 euro si imi iau una mai noua si mai buna; am vazut multe masini frumoase, dar...decat sa ma doara capu si sa o tot duc la service...mai bine stau in ceva "in my confort zone"

 

As putea sa iau si acum una mai nou dar nu cu dotarile asteia...

 

''Daca dai peste 20 de mii pe o masina sh, bani la care adaugi pierderea generata de plata lor in rate (presupun ca iei masina pe credit, nu stiu cine mai face leasing la asa ceva, dintre societatile consacrate) ,

Exista o singura solutie logica - iti iei masina de la reprezentanta bmw, sa ai si garantie.

Ma refer la cea din Munchen, intra pe site si cauta modelul tau.

 

In rest ... participi la loterie, indiferent de sfaturile care le ceri aici.

 

PS: este o masina f reusita. Si, in varianta de care-ti spun eu, nu ai de ce-ti face probleme le descrise cu ... tandrete de colegii tai cativa ani.

 

Pe de alta parte, poate fi un topic facut in gluma si atunci ... ''

 

Masina este luata de la automobilee lankwitz si am inteles ca a fost masina directorului de la michelin

Masina a fost 22600 euro fara tva in Germania (luna 03.2012, am vazut factura)

 

Si la mine la fel deci nu vad vreun motiv sa-l descurajez pe om. Plus ca pare invatat cu greutatile. Simt eu

Am trecut prin mult ce vectra in aproape 5 ani...

Acum, nu mai este... imi pare rau despre ea...

http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-tunate/opel-vectra-1-9-11360120.html#poze

 

NIKU-le daca tie ti-a placut masina ia-o, nu e nimic mai urat decat sa ramai cu un gust amar dupa ce iti vei lua alta si sa salivezi dupa asta, eu asa am facut tot timpul.

 

Banii se fac, masinile se repara, totusi e un 2008 si nu cred sa aiba mari probleme.

 

In 2006 eram fixat pe Audi A6 si tot cautam pe net, am gasit din greseala un C Class, am sunat, a venit, l-am luat fara sa stau la discutii doar ca mi-a placut cum arata si cum merge, chiar daca amortizoare si arcuri nu mai erau, si injectoarele erau pe duca, asta este..

 

Ma bucur si acum de ea si nu l-as da pe nici un A6 ;)

 

Iti multumesc pentru sfat. Asta este..

Ce pot sa mai fac este sa mai scad ceva la pret in cazul in care masina are ceva. Nu imi fac probleme de altceva, decat de cutie.. motorul merge frumos, nu pisa nici un injector. Nu troncane... acum.. ce o vrea Dumnezeu.. :blink:

 

Ce pot afla despre masina daca am VIN-ul (in afara dotarilor)?

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa-ti spun cand am vazut lista de optionale si ca ai cutia sport e mai mare dragul sa o iei, imi pare rau ca nu am luat si eu un 535D full si facelift, m-am zgarcit sa nu fie motor asa mare si am luat un 2.5 .. mare greseala. Am un prieten cu un 535d softat la 400cp si 780nm (softul nu e SAFE dar asa a vrut el, asa i l-a facut, si culmea masinea merge chiar super ok si azi) , e tragedie masina :)
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa-ti spun cand am vazut lista de optionale si ca ai cutia sport e mai mare dragul sa o iei, imi pare rau ca nu am luat si eu un 535D full si facelift, m-am zgarcit sa nu fie motor asa mare si am luat un 2.5 .. mare greseala. Am un prieten cu un 535d softat la 400cp si 780nm (softul nu e SAFE dar asa a vrut el, asa i l-a facut, si culmea masinea merge chiar super ok si azi) , e tragedie masina :)

 

Daca iti dau vin-ul poti pune aici dotarile ?

Link to comment
Share on other sites

Type

 

Value

VIN WBANX91080CU47627

Type code NX91

Type 535D (EUR)

E series E60 (MUE)

Series 5

Type LIM

Steering LL

Doors 4

Engine M57Y

Displacement 3.00

Power 210

Drive HECK

Transmission AUT

Colour PLATINGRAU METALLIC (A68)

Upholstery LEDER DAKOTA/CREAMBEIGE/SW (LCCC)

Prod.date 2008-10-01

 

 

Code

 

Description (interface)

 

Description (EPC)

S229A DYNAMIC DRIVE Dynamic Drive

S2NPA M LM R. DOPPELSPEICHE 135 M NOTLAUF BMW alloy wheel, M double spoke 135

S2TBA SPORT-AUTOMATIK GETRIEBE Sport automatic transmission

S320A MODELLSCHRIFTZUG ENTFALL Deleted, model lettering

S322A KOMFORTZUGANG Comfort access

S323A SOFT-CLOSE-AUTOMATIK FUER TUEREN Soft-Close-Automatic doors

S354A GRUENKEIL-FRONTSCHEIBE Green windscreen, green shade band

S403A GLASDACH, ELEKTRISCH Glass roof, electrical

S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats, velours

S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit

S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip

S442A GETRAENKEHALTER Cup holder

S456A KOMFORTSITZE ELEKTRISCH VERSTELLBAR Comfort seat with memory

S465A DURCHLADESYSTEM Through-loading system

S494A SITZHEIZUNG FUER FAHRER/BEIFAHRER Seat heating driver/passenger

Code

 

Description (interface)

 

Description (EPC)

S4BYA EDELHOLZAUSF.BAMBUS MASER ANTHRAZIT Real Bamboo wood-grain trim, anthracite

S502A SCHEINWERFER-WASCHANLAGE Headlight cleaning system

S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)

S522A XENON-LICHT Xenon Light

S536A STANDHEIZUNG Auxiliary heating

S563A LICHTPAKET Light package

S609A NAVIGATIONSSYSTEM PROFESSIONAL Navigation system Professional

S612A BMW ASSIST BMW Assist

S616A BMW ONLINE BMW Online

S620A SPRACHEINGABESYSTEM Voice control

S633A HANDY VORB. BUSINESS/BLUETOOTH-SCH. Preparation, mobile phone, Business

S677A HIFI SYSTEM PROFESSIONAL HiFi System Professional DSP

S6AAA BMW TELESERVICES BMW TeleServices

S6ABA STEUERUNG TELESERVICES Control for Teleservices

S6FLA USB-AUDIO-SCHNITTSTELLE USB/Audio interface

Code

 

Description (interface)

 

Description (EPC)

S6VBA STEUERUNG INFOTAINMENT CCC allocation

S704A M SPORTFAHRWERK M Sports suspension

S710A M LEDERLENKRAD M leather steering wheel

S715A M AERODYNAMIKPAKET M Aerodynamics package

S760A INDIVIDUAL HOCHGLANZ SHADOW LINE High gloss shadow line

S761A INDIVIDUAL SONNENSCHUTZVERGLASUNG Individual sunshade glazing

S775A INDIVIDUAL DACHHIMMEL ANTHRAZIT Headlining anthracite

P7MFA EDITION SPORT Sports Edition

P7RSA COMFORT PAKET Package Comfort

S7SPA NAVI PROFESSINAL M.HANDYVORB.BLUETOOTH Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth

L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG NATIONAL VERSION GERMANY

S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Retailer Directory Europe

S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR On-board vehicle literature German

S8S8A LAENDERSPEZ. NAVI ZUST. (FUER ACC) Country-specific nav. system supply

S8SAA LAENDERSPEZ. NAVI.-FREISCHALTUNG Navigation access request,country-spec.

Code

 

Description (interface)

 

Description (EPC)

S8SCA LAENDERSPEZ. TELESERVICEFREISCH. Telematics access request,country-spec.

S8SPA COP STEUERUNG Control unit COP

 

 

Code

 

Description (interface)

 

Description (EPC)

S1CBA CO2 UMFANG CO2 package

S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning

S544A GESCHWINDIGKEITSREGEL. MIT BREMSF. Cruise control with brake function

S548A KILOMETERTACHO Kilometer-calibrated speedometer

S698A AREA-CODE 2 Area-Code 2 for DVD

S851A SPRACHVERSION DEUTSCH Language version German

Link to comment
Share on other sites

Din cate vad nu are Logic 7 , ci Hifi dar se aude si ala foarte bine , mai ales la LCI .. si mai este un minus din pct-ul meu de vedere, suspensia sport care e destul de rigida, in rest din ce avem aici, masina suna bijuterie, mai ales ca vad ca e inspre 2009 anul fabricatiei :) Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

am glumit la inceput ,bre ,sa te oftic :drinks: .

 

Ce sa zic ... ai reusit ! :goodjob:

 

Din cate vad nu are Logic 7 , ci Hifi dar se aude si ala foarte bine , mai ales la LCI .. si mai este un minus din pct-ul meu de vedere, suspensia sport care e destul de rigida, in rest din ce avem aici, masina suna bijuterie, mai ales ca vad ca e inspre 2009 anul fabricatiei :)

 

Sa inteleg ca nu are logic 7 ? Am dat mai tare volumul si se auzea bine rau.

HIFi nu inseamna logic7?

Adica asta nu are 13 boxe ?

wtf...

Link to comment
Share on other sites

masina e super si pretul e ok, dac masina e ok, motoru e senzatie si in rest motorina si filtre si ulei.

un lucru ti-l spun > intretinerea ei e mai scumpa decat la vectra.

ar fi totusi bine sa o duci la o verificare autorizata, la modelul asta nimic nu e ieftin si ar fi pacat sa o iei cu defecte.

bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, am comis-o eu, este Logic 7, nu stiam ca se numeste si hifi professional, acum m-am uitat din nou sa fiu sigur ca nu te sperii degeaba dar vad ca am facut-o..

Hai ca asteptam o prezentare pe forum dupa cumparare :drinks:

 

Este si optiunea HIFI Lautsprechersystem care e mai slab si e urmatorul dupa standard, al tau e Logic 7, le-am confundat, scuze ;)

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

interior

 

Din cate vad nu are Logic 7 , ci Hifi dar se aude si ala foarte bine , mai ales la LCI .. si mai este un minus din pct-ul meu de vedere, suspensia sport care e destul de rigida, in rest din ce avem aici, masina suna bijuterie, mai ales ca vad ca e inspre 2009 anul fabricatiei

 

imi place suspensia dura... dupa 4-5 ani nu m-am saturat ... :)

 

http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-tunate/opel-vectra-1-9-11360120.html#poze

post-56195-0-89385500-1356564878_thumb.jpg

Edited by NIKU85
Link to comment
Share on other sites

interior

 

Din cate vad nu are Logic 7 , ci Hifi dar se aude si ala foarte bine , mai ales la LCI .. si mai este un minus din pct-ul meu de vedere, suspensia sport care e destul de rigida, in rest din ce avem aici, masina suna bijuterie, mai ales ca vad ca e inspre 2009 anul fabricatiei

 

imi place suspensia dura... dupa 4-5 ani nu m-am saturat ... :)

 

http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-tunate/opel-vectra-1-9-11360120.html#poze

 

 

Foarte tare interiorul, datori mai mult decat de ajuns. Nu mai sta pe ganduri daca e buna masina si iti place cumpar-o.

Link to comment
Share on other sites

mda.. despre cutie eram si eu mai curios.. in afara de cativa termeni tehnici.. interesant ar fi de stiut cum se simte efectiv la condus cam cat de mare e diferenta, cat de sport sau cat de rapida e asta fata de una normala.

Ideal era sa ne spuna comparativ daca ar fi avut ocazia sa conduca si o automata normala.. de pe un 535..

 

alta curiozitate ar fi daca s-a pus asa ceva si pe 335d...?anyone?

 

P.S. Apropos de dotari.. pe langa cutia asta despre care sunt zvonuri ca ar fi super tare, Dynamic Drive rullz;) felicitari daca o cumperi in final.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.