Jump to content

Vreau sa iau un BMW 535D - oct/2008


Recommended Posts

Daca ai luat aceasta masina, ai facut o alegere excelenta! Si eu am una la fel, un 535D din 2007, de 210kw, e super!

 

Cu aceasta masina poti sa mergi si tare si normal :rolleyes: iar ca si consum, la drum intins, nu mi-a luat mai mult de 8.6%, in conditiile de drum Bucuresti-Cluj, pe Valea Oltului, ajuns in CJ in 4h30min, iar pe autostrada, Romania-Germania, la viteza MEDIE de 129km/h am avut consum de 7.9%. La intoarcere am avut 6.2% la viteza medie de 87km/h.

 

Ca si intretinere si probleme, am schimbat cele doua valve de la turbine, 450lei/buc pe original, un senzor de pe rampa de inalta presiune, un injector, galeria de admisie, un furtun de la turbo, care acum e la fel... :frantics: se prelinge ulei...e presiune mare in el. In rest, consumabile: placute de frana care variaza ca si pret de la 260lei-900lei pe fata. Discurile fata sunt in jur de 800 buc, o revizie e undeva la 1000lei(filtre, ulei, etc).

 

In rest, ce sa mai spun, ai confort, siguranta, sportivitate, eleganta, nu e mare dar nici mica, e excelenta! Chiar imi place masina asta! :thumbsup:

 

 

Sa o folosesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

Am luat masina si sunt foarte multumit. Este rachheeetaaa :)

Consumul in Bucuresti este de 13.5-14.5l la o medie de viteza 22-24 km ora. Cand am medie la viteza 17km-18km/ora consumul este de ~ 17l/100km.

Eu cred ca functioneaza ok (adica este in parametri..)

 

La o saptamana dupa ce am luat-o am ramas fara oglinzi :( Am facut prostia sa iau de pe okazii, si am fost certat de catre colegii de forum :)

 

Mai am o intrebare... Ce ulei sa ii bag ? BMW sau Castrol ? 5w30 ? Trebuie sa ii schimb filtrele si uleiul.

 

Astept sa se usuce pe jos ca vad si eu ce poate :) Daca plec tare de pe loc, cu kickdown, pana in 80 imi taie puterea la roti.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am vazut din pacate prea tarziu postul tau, ca vroiam sa-ti spun cate ceva despre cutie, dar acum daca ai luat-o deja...nu pot decat sa te felicit :)

 

Si-a luat un amic asa ceva de curand, tot cu aceasta cutie sport cu padele pe volan...este senzationala, schimba insesizabil, extrem de rapida pe modul sport.

 

Ca si probleme, cum a spus un coleg mai sus, i-au picat si lui cele doua valve de la turbo imediat cum a luat-o, dar nu au fost extrem de scumpe. In plus schimbat filtrele si uleiul, a pus Castrol Edge 5w30 pe care ti-l recomand si eu, niste bielete antiruliu, schimbat ulei si filtru la cutie, curatat admisie si EGR si cam atat.

 

Masina merge sublim si consuma foarte decent pentru ce ofera. Iarna necesita o atentie sporita pe mazga sau zapada, deoarece chiar si cu anvelope bune de iarna, fuge destul de usor de fund.

 

Baga o prezentare la sectiunea "masina mea" sa o admiram :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.