Jump to content

Seria 3/ E36 sedan


iulian90bc

Recommended Posts

Salut.Am o problema cu pragurile ,sunt mancate de rugina in sensul ca nici macar nu mai pot ridica masina cu cricul.As avea nevoie de un sfat de la cei care au mai avut probleme asemanatoare .Cum se pot da jos pragurile si ce anume imi recomandati sa pun ...praguri de tabla sh sau cela de plastic noi??
Link to comment
Share on other sites

pai merita sa tai tot pragul afara daca podeaua e cat de cat in stare buna. daca podeaua nu e in stare buna degeaba inlocuiesti pragul ca o sa rugineasca din nou repede

 

e36 are niste suporti in care intra cricul pentru fiecare roata, mie mi s-a rupt suportul in locul in care era sudat de prag si efectiv nu mai puteam baga cricul, si la tine e la fel?

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut aceeasi problema si mi-am pus praguri noi!

Cumparate altele noi, taiate alea vechi de pe masina si puse astea noi.

Sincer, nu as mai repeta figura pentru ca este mult de munca.

Am avut noroc totusi ca au iesit bine.

 

Si cat te-a costat manopera?

Ai poze din timpul lucrarii, imi poti da mai multe detalii despre cum a decurs?

Link to comment
Share on other sites

le-a dat jos cu flexu, si probabil a pus noi pe producator, originale cred ca costa cam mult

 

pai daca si tie ti s-a rupt suportul unde se sudeaza de prag(mai exact unde ai gaura de cric) nu e nevoie sa schimbi tot pragul de sub usa( banuiesc ca la pragurile de sub usa se refera slow)

Link to comment
Share on other sites

Pragurile noi m-au costat cam 200 RON/buc.

Marca Klokkerholm, facute in Danemarca dar aratau ca si cum ar fi facute la ciocan si nu pe o matrita. Astea se gasesc la noi din pacate.

(Atunci am schimbat si o aripa pe fata care era ruginita cu una noua facuta in Taiwan, dar ziceai ca e facuta de BMW, arata impecabila matrita si a picat perfect la toate liniile)

Tinichigii au pus pragurile asa cum le-am dus, fara sa retuseze si ei pe ici pe colo.

Noroc ca vopsitorul si-a dat silinta si le-a adus la linie.

Manopera m-a costat cam vreo 2.500 RON la tinichigerie si vreo 2.000 RON la vopsitorie (dar am vopsit mai multe: aripi fata, aripi spate, bara spate si pragurile).

Podeaua la mine e in regula.

Si eu tin la masina, din cauza asta am ales sa ii schimb pragurile.

 

Daca te hotarasti sa ii schimbi pragurile, sfatul meu: DEZECHIPEAZ-O TU !!!

Oricum, tinichigii vor gasi ce sa strice chiar daca o duci cheala! Dar macar o sa fie chestii pe care nu o sa trebuiasca sa le cauti tu pe la dezmembrari.

Alt sfat: STAI GEANA PE EI daca vrei sa faca treaba asa cum vrei tu !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.