Jump to content

E90 / 320d Engine fault, reduced power!


Recommended Posts

Nu stiu ce-ai mai rezolvat, dar eu m-as uita la furtunele de la intercooler. Simptomele descrise de tine ma duc la concluzia ca ECU detecteaza boost inexistent. E cel mai simplu lucru de verificat. Pana la 100 km/h iti trage OK masina ?

 

deci,

s-a pus masina pe tester si avea erori de evacuare gen "numai stiu eaxct ce eroare" ca l-a citit mecanicul si mi-a zis

ca a mai intampinat probleme de genul asta si sunt de fapt din cauza filtrului de particule...

si mi-a propus ca cea mai buna variante este ceea mentionata, adica sa scoate filtru de particule si sa faca prin soft un by-pass la program ca sa nu aiba masina probleme...

au verificat si turbina si totul pare sa fie in regula...

deci cred ca pana la urma asta am sa fac..

 

:)

 

P.S: n-am avut masina de la 0km...am luat-o la 125,000km reali..unic proprietar.

:)

Link to comment
Share on other sites

deci,

s-a pus masina pe tester si avea erori de evacuare gen "numai stiu eaxct ce eroare" ca l-a citit mecanicul si mi-a zis

ca a mai intampinat probleme de genul asta si sunt de fapt din cauza filtrului de particule...

si mi-a propus ca cea mai buna variante este ceea mentionata, adica sa scoate filtru de particule si sa faca prin soft un by-pass la program ca sa nu aiba masina probleme...

au verificat si turbina si totul pare sa fie in regula...

deci cred ca pana la urma asta am sa fac..

 

:)

 

P.S: n-am avut masina de la 0km...am luat-o la 125,000km reali..unic proprietar.

:)

 

 

Scoate filtrul, infundat iti aduce numai probleme, poti sa il cureti dar este o solutie temporara fara nici un rost, il scoti fizic si din soft, o sa vezi dupa diferenta, trage mai bine si consuma mai putin, nu mai merge asa cu ea.

Link to comment
Share on other sites

+1. Poate sparge turbina cu presiunea acumulata.

 

 

Uite cum arata un filtru de particule scos zilele trecute de pe un 320d, in sectiune:

 

http://img854.imageshack.us/img854/9900/dpfinfundat.jpg

 

Mai multe poze in ultimul post pe pagina asta: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/75559-service-bmw-autorizat-rar-bimmer-servicero/page__st__900

 

 

Am vazut, eu nu inteleg cum de nu a venit mai rpd sa il scoata.Eu am scos la un lancer si catalizatorul, am dat cu toba in ceva fix cu catalizatorul si s-a spart o parte din el, dupa ce l-am scos ce bine tragea masina si consuma mai putin.

Link to comment
Share on other sites

+1. Poate sparge turbina cu presiunea acumulata.

 

 

Uite cum arata un filtru de particule scos zilele trecute de pe un 320d, in sectiune:

 

http://img854.imageshack.us/img854/9900/dpfinfundat.jpg

 

Mai multe poze in ultimul post pe pagina asta: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/75559-service-bmw-autorizat-rar-bimmer-servicero/page__st__900

 

 

oricum numai merg cu masina,

e trasa pe dreapta si sper ca in zilele urmatoare sa te deranjez...

si pentru lant & evacuarea. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
stie cineva cam cat poate costa un filtru de particule pentru un e90,am un prieten carui nu-i mai trage masina,iar pe i-drive ii apare eroarea de la filtru de particule.Intreb asa din curiozitate ca i-au spus cineva care lucreaza la reprezentanta la bmw ca este vreo 2000 de euro,ca are nu stiu cati senzori pe el ,eu cred ca a facut misto de el
Link to comment
Share on other sites

stie cineva cam cat poate costa un filtru de particule pentru un e90,am un prieten carui nu-i mai trage masina,iar pe i-drive ii apare eroarea de la filtru de particule.Intreb asa din curiozitate ca i-au spus cineva care lucreaza la reprezentanta la bmw ca este vreo 2000 de euro,ca are nu stiu cati senzori pe el ,eu cred ca a facut misto de el

 

 

Dar de ce ti-ai pune Filtru de particule la loc in moment ce ai putea frumos sa te duci la Robert de la bimmer-service sau unde vrei tu ( am dat referinte la el fiindca stiu ce lucrari face si are preturi foarte avantajoase ) si iti scoti filtru de tot si faci un by-pass frumos la soft si aia e si te costa de 3 sau chiar de 4 ori mai putin.

 

Eu asta am sa fac!

Iti recomand si tie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dar de ce ti-ai pune Filtru de particule la loc in moment ce ai putea frumos sa te duci la Robert de la bimmer-service sau unde vrei tu ( am dat referinte la el fiindca stiu ce lucrari face si are preturi foarte avantajoase ) si iti scoti filtru de tot si faci un by-pass frumos la soft si aia e si te costa de 3 sau chiar de 4 ori mai putin.

 

Eu asta am sa fac!

Iti recomand si tie.

Sau poti sa incerci o curatare la o firma specializata...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.