Jump to content

Sezonul 2013 - F1


4EST

Recommended Posts

Viper, am inteles: esti fan Perez.

Insa corul vocilor de aici, carora ma alatur su eu, spun ca Perez...a cam facut-o de oaie. Ma tot gandeam in timpul cursei: oare cat ca mai tine smecheria cu intrarile lii la intimidare? Oare in care tur va trage pe dreapta?

Din pacate, petez in momentul de fata este un Grosjean reloaded al sezonului 2012.

Grosjean s-a domolit, si-a invatat lectia. Oare Perez va face la fel?

Sumt convins ca daca ii mai face lui Kimi vreo figura din asta, se va alege cu bulion la nas. :)

Link to comment
Share on other sites

Kimi era mult in stanga traiectoriei normale, dar este perfect normal acest lucru: i-a inchis usa lui Perez. Era mai rau daca lasa usa deschisa si tragea stanga peste Perez, ai fi zis ca nu l-a vazut.

 

Dar l-a vazut, s-a aparat, i-a INCHIS unghiul. Asa se face la curse. Cum spuneam, era evident si din filmulet ca Kimi ii inchide traiectoria pe partea respectiva. Un pilot normal ar fi inteles acest lucru si ar fi mutat atacul pe exterior, unde Kimi nu mai avea voie sa inchida. Asa-s regulile: alegi o laterala si te aperi doar acolo.

 

Ca sa il feresti pe celalalt pilot regulile spun ca acesta trebuie sa fie paralel cu tine. Perez era doar foarte aproape de Kimi, a ajuns cu rotile lui fata la nivelul rotilor spate a lui Kimi chiar in momentul coliziunii.

Link to comment
Share on other sites

@jon doe

 

nu sunt fan perez, dar sunt fan al pilotajului agresiv , banuiesc ca tu nu esti atunci si ma gandesc ca nici senna nu ti-a placut prea mult sau schumacher

 

dar mai ales senna care era de 10 ori mai agresiv decat perez si depasea 90% doar la intimidare

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Viperule, hai sa-ti spun altfel.

 

Cand ambii piloti ajung simultan, paralel, roata la roata inaintea virajului, e una.

Cand cel care vine din spate ajunge la viraj in urma celuilalt, nu mai e ok. Ca sa nu mai spun ca in cazul lui Perez, pur si simplu l-a aruncat afara pe Alonso care nu avea decat doua variante, sa intre in el sau sa iasa de pe circuit, ceea ce a si facut. Asta nu e o depasire indrazneata sau la intimidare, e prostie si lipsa totala de fair play si chiar lipsa de respect fata de siguranta desfasurarii competitiei. Ceea ce, s-a si intamplat intr-un final. Accident.

 

In cazul "depasirii" lui Kimi, Perez a fost un idiot, nicidecum un pilot agresiv sau care intra la intimidare. Daca era cum spui tu, punea botul masinii lui pe viraj inaintea celuilalt (Kimi) si nu intra ca prostu' in el.

Logica e simpla, cine ajunge primul la viraj, are castig de cauza. In situatia asta, cine a ajuns primul la viraj?!?

Edited by d-rive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

drive inteleg perfect ce spui, dar astea sunt cursele si asa a fost dintotdeauna. marii campioni faceau fix la fel

 

perez daca e pana acolo mi s-a parut incontrolabil acum vreo 2 curse cand intr-adevar croseta tot circuitul ma mir ca nu a fost atentionat

Link to comment
Share on other sites

@jon doe

 

nu sunt fan perez, dar sunt fan al pilotajului agresiv , banuiesc ca tu nu esti atunci si ma gandesc ca nici senna nu ti-a placut prea mult sau schumacher

 

dar mai ales senna care era de 10 ori mai agresiv decat perez si depasea 90% doar la intimidare

Aici si dat/o rau in bara: 110% fan Senna si Schumi. Dar te rog, nu-l compara pe tristul ala de Perez cu cei dou titani.

Link to comment
Share on other sites

Este un deliciu sa asculti interviurile lui Kimi ; scurte, acide si la obiect.

Aici, interviul de dupa cursa de la Monaco, in finlandeza dar subtitrat in engleza. Il face de doua ori prost pe Perez. :))))

http://www.youtube.com/watch?v=isXm4SuV9xg

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord ca e vina lui perez in incidentul cu kimi dar nu inteleg care e problema cu manevra la alonso. Ok s-a bagat ca un kamikaze pe interior dar atata timp cat el a reusit sa franeze si sa se inscrie in viraj manevra mi se pare in regula. Alonso a fost nevoit sa taie sicana din cauza asta si mi se pare normal sa-i cedeze pozitia lui perez pt ca ei erau aproximativ unul langa altul la intrarea in viraj. Sunt nenumarate depasiri pe circuite cand pilotul de pe interior franeaza prea tarziu si il olbiga pe celalalt pilot sa iasa in exteriorul virajului ca sa evite accidentul. Cam asa vad si manevra lui perez.....
Link to comment
Share on other sites

Sunt nenumarate depasiri pe circuite cand pilotul de pe interior franeaza prea tarziu si il olbiga pe celalalt pilot sa iasa in exteriorul virajului ca sa evite accidentul.

 

Asa este, dar pilotul care iese in exterior din cauza asta nu e penalizat

Link to comment
Share on other sites

Alonso a fost nevoit sa taie sicana din cauza asta si mi se pare normal sa-i cedeze pozitia lui perez pt ca ei erau aproximativ unul langa altul la intrarea in viraj. Sunt nenumarate depasiri pe circuite cand pilotul de pe interior franeaza prea tarziu si il olbiga pe celalalt pilot sa iasa in exteriorul virajului ca sa evite accidentul. Cam asa vad si manevra lui perez.....

Pai cum e normal ca sa il depasesti pe unul si apoi ala ca sa evite un accident trebuie sa iasa in decor?

 

Sa il depaseasca dar daca Alonso isi tinea si el drumul se lovea pentru ca Perez ii taiase calea, traiectoria.

 

Amintiti-va la penultima cursa cand Alonso l-a depasit pe exterior pe nu stiu cine si nu l-a jenat cu nimic pe respectivul. Aia e depasire corecta si de artist nu alde kamikadze astia precum Perez.

 

Perez nu a fost sanctionat pentru ca astia de la F1 chiar vor spectacol de gen sa existe discutii si alte alea... publicitate intr-un cuvant.

Link to comment
Share on other sites

Eu prefer sa vad asa ceva in Formula 1, decat depasisri ca pe autostrada...

Poate sunt mai romantic asa, dar eu il am in cap pe Senna care zicea ca daca vede un "gap" se baga fara sa stea prea mult pe ganduri.Face accident, bine, nu iarasi bine, asta are el de facut.

Pana la urma nu asta ar trebui sa faca un pilot? Nu zic sa il arunce pe celalat in zid...

Link to comment
Share on other sites

Pe bune, voi vorbiti de Senna si Perez in aceeasi propozitie?!?

Senna, stil kamikaze?

 

vrei sa spui ca senna nu avea un still kamikaze?

 

atunci iti recomand din sufelt sa vezi filmul lui si niste curse pe langa. aaa si sa nu uitam ca senna a castigat un campionat din cele 3 pentru ca s-a bagat voit in prost

Link to comment
Share on other sites

senna a castigat un campionat din cele 3 pentru ca s-a bagat voit in prost

in prima curba, imediat dupa startul cursei.

;)

Au abandonat amandoi. Pentru Senna nu conta pozitia sau daca termina sau nu, dar ideea era ca Prost nu trebuia sa ia puncte in cursa respectiva.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si filmul lui si toate cursele lui :)

Si nu, nu consider ca Senna avea un stil kamikaze dar asa e, stilul lui era dincolo de limita doar la el era ceva mistic, nicidecum kamikaze.

Fully agree :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

senna avea cam acelasi stil de pilotaj, intra in viraj punea adversarul intr-o situatie imposibila: ori se accidentau ori il lasau pe senna sa treaca.

 

asta declara orice pilot care a concurat cu el

 

acelasi lucu a facut si perez in monaco: el s-a bagat in viraj si l-a lasat pe celalat sa decida, alonso s-a supus, kimi nu!

Link to comment
Share on other sites

Iti re-repet. Perez a intrat din spate in Kimi si nu Kimi in Perez ;) E o mare diferenta. :D

Alonso nu s-a supus nici el, a iesit in decor (teoretic).

 

Senna s-a agatat de Prost cand erau ambii unul in dreptul celuilalt si au ajuns in acelasi timp la intrarea in viraj.

 

Bine, nu vreau sa fiu inteles gresit sau sa para ca ma contrazic cu cineva, e doar parerea mea in ceea ce priveste ceea ce a facut Perez. Si mie imi plac pilotii agresivi dar pana intr-o limita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.