Jump to content

E60 LCI 535d


buldy

Recommended Posts

Ai dreptate, pe DS cutia se comporta total diferit iar masina este complet schimbata. Am condus de exemplu E60 525d pre-LCI iar diferenta intre D si DS nu este asa de mare. Referitor la revizie, nu fac mai mult de 12.000 de km pe an si poate nici pe astia. Deci probabil ca voi schimba uleiul la an in cazul asta. Totusi in cartea service a masinii, toate reviziile sunt facute la 30-35 de mii de km. De ce discrepanta asta intre Germania si Romania? Doar din cauza calitatii motorinei? Sau mai sunt si alti factori la mijloc?

 

 

Daca faci doar atatia km pe an ,schimba la 15000 sau 1 an si e foarte bine. Filtrul de motorina la 2 schimburi, cel epurator la 3 si restul de fiecare data, cele de polen poti sa tragi mai mult de ele, eu cel de aer l-as schimba mereu e foarte important la praful de la noi.

Uleiul in cutie eu zic sa il schimbi, asa nu o sa ai probleme cu cutia mult timp.

In Germania se face schimbul la 30000 de km pentru ca uleiul sigur este bun si nu exista praf, practic la noi intra praful in ulei si se deterioreaza mult mai rpd.

Interesul reprezentantei este sa iti zica sa schimbi si la 50000 de km pentru ca asa au si ei mult mai multe piese de schimbat/vandut....

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Daca faci doar atatia km pe an ,schimba la 15000 sau 1 an si e foarte bine. Filtrul de motorina la 2 schimburi, cel epurator la 3 si restul de fiecare data, cele de polen poti sa tragi mai mult de ele, eu cel de aer l-as schimba mereu e foarte important la praful de la noi.

Uleiul in cutie eu zic sa il schimbi, asa nu o sa ai probleme cu cutia mult timp.

In Germania se face schimbul la 30000 de km pentru ca uleiul sigur este bun si nu exista praf, practic la noi intra praful in ulei si se deterioreaza mult mai rpd.

Interesul reprezentantei este sa iti zica sa schimbi si la 50000 de km pentru ca asa au si ei mult mai multe piese de schimbat/vandut....

 

Asta ca nu exista praf e un mit. Exista, doar ca nu asa de mult ca la noi. Tocmai daca reprezentanta ar recomanda intervale de service mai scurte gen 15.000 de km atunci ar avea de castigat mai mult din piese, gandeste-te ca toate masinile noi pe care le vand ar fi obligate sa faca revizia de doua ori mai des.

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa, n km fara incidente, + pt un mpack dar si pt niste jante style 128 superbeee :pardon:

 

 

Ca si rot de vara am aceste jante. Sunt super, schimba total aspectul masinii si plus ca nu e uniforma :rolleyes: scuze, dar toata lumea are jantele M. Acestea sunt mai rare, dar si foarte aratoase :)

 

 

Sa o folosesti sanatos si fara incidente!!!

 

E o supermasina, nu ca nu ar fi altele mai bune, dar e excelenta!

Link to comment
Share on other sites

Ca si rot de vara am aceste jante. Sunt super, schimba total aspectul masinii si plus ca nu e uniforma :rolleyes: scuze, dar toata lumea are jantele M. Acestea sunt mai rare, dar si foarte aratoase :)

 

 

Sa o folosesti sanatos si fara incidente!!!

 

E o supermasina, nu ca nu ar fi altele mai bune, dar e excelenta!

 

Multumesc pentru urari! Intr-adevar sunt niste jante foarte aratoase insa nu mai vreau cauciucuri cu talon atat de mic din cauza drumurilor noastre. Imi plac la nebunie dar trebuie sa ma gandesc putin si la aspectul practic. Momentan imi plac foarte mult jantele care le am pe masina si nu le voi schimba prea curand.

Link to comment
Share on other sites

km sunt originali? eu nu as crede ca cumperi din ger. masina din 2008 la km astia, in ger. se fac in jur de 30-50k de km, oricum pregateste in vreo 30k de km sa bagi bani seriosi in ea, stiu cazul lui fratemeu de la 200k de km baga bani continuu

 

Presupun ca ai avut 535d si stii cum se intretine masina, si il cunosti pe proprietar :)

Eu mi-am luat acelasi model doar ca din 06/2008 si avea 160mii km, si surpriza... era a doua masina a omului, asa ca tine-ti parerile pt tine si lasa omul sa se bucure de masina.

Link to comment
Share on other sites

km sunt originali? eu nu as crede ca cumperi din ger. masina din 2008 la km astia, in ger. se fac in jur de 30-50k de km, oricum pregateste in vreo 30k de km sa bagi bani seriosi in ea, stiu cazul lui fratemeu de la 200k de km baga bani continuu

 

Kilometri sunt 100% reali, verificati la reprezentanta Motor AG. Ar fi fost culmea sa cumpar masina de la reprezentanta cu km dati inapoi. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste numarul de km, eu am cumparat masina in noiembrie 2012 adica fix la 4 ani de cand a iesit pe poarta fabricii cu 168.000 de km deci rezulta ca au fost facuti in media aproximativ 42.000 de km pe an. Totusi asta nu e o regula generala dar in cazul meu este adevarata.

Link to comment
Share on other sites

Kilometri sunt 100% reali, verificati la reprezentanta Motor AG. Ar fi fost culmea sa cumpar masina de la reprezentanta cu km dati inapoi. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste numarul de km, eu am cumparat masina in noiembrie 2012 adica fix la 4 ani de cand a iesit pe poarta fabricii cu 168.000 de km deci rezulta ca au fost facuti in media aproximativ 42.000 de km pe an. Totusi asta nu e o regula generala dar in cazul meu este adevarata.

am zis de km pentru ca stiu masina cumparata din ger, un audi a8 avea doar 2 ani vechimi si a acumulat peste 300k km, normal ca in ro sa vindut cu doar 120k km, persoana care l-a cumparat este din s-m si dupa multe verificari si cercetari a gasit km originali, masina sa adus pe comanda din ger prin audi baia-mare, deci sa nu pui botu ce zic reprezentantele din ro

Link to comment
Share on other sites

am zis de km pentru ca stiu masina cumparata din ger, un audi a8 avea doar 2 ani vechimi si a acumulat peste 300k km, normal ca in ro sa vindut cu doar 120k km, persoana care l-a cumparat este din s-m si dupa multe verificari si cercetari a gasit km originali, masina sa adus pe comanda din ger prin audi baia-mare, deci sa nu pui botu ce zic reprezentantele din ro

 

Off: Jokero, ai si tu dreptatea ta, dar sunt si exceptii si nu chiar atat de putine precum se crede. Spre exemplu masina mea e fabricatie 02.2005, a intrat in tara in 2008/09 cu 80.000km. Uite, am salvat intrarile in service in Germania:

30-11-2005 20,562 Kilometres

22-01-2007 48,125 Kilometres

24-01-2008 68,146 Kilometres

 

Deci mai sunt si nemti care nu fac taximetrie :)

Prin urmare km de la masina colegului Buldy pot fi reali fara probleme.

 

On: Buldy, masina e absolut superba, sa ai parte de ea! :thumbsup:

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru motorizare si aspect! cat mai multi km fara probleme! in legatura cu km, totul relativ, de exemplu: am in familie un 535d 2005 luata din de anul trecut la fix 320.000km. e impecabila, tinuta de fostul proprietar foarte bine, tinuta de noi foarte bine, dar nu menajata deloc(dat dpf-ul jos, toata evacuarea inox, resoftata grav), trage de rupe, nu da niciun semn de oboseala...asa ca poti sta relax si vis-a-vis de fiabilitate, costuri etc... n-o sa intalnesti prea multe masini care sa se tina de tine la raportul tras/costuri/consum...

bafta

Link to comment
Share on other sites

Asta ca nu exista praf e un mit. Exista, doar ca nu asa de mult ca la noi. Tocmai daca reprezentanta ar recomanda intervale de service mai scurte gen 15.000 de km atunci ar avea de castigat mai mult din piese, gandeste-te ca toate masinile noi pe care le vand ar fi obligate sa faca revizia de doua ori mai des.

 

Ar face revizia de doua ori mai des, dar filtrele si uleiul sunt ieftine in comparatie cu piesele de se strica, nush pana la urma care e logica lor dar eu nu as schimba niciodata uleiul la 30.000 de km.

Exista praf si la ei dar nu ca la noi, am fost in Germania si da praful este aproape inexistent fata de la noi, nu vorbesc din mituri. Tu crezi ca intr-un oras gen Munchen e aproape asa mult praf ca in prea iubita noastra capitala?

Link to comment
Share on other sites

Ar face revizia de doua ori mai des, dar filtrele si uleiul sunt ieftine in comparatie cu piesele de se strica, nush pana la urma care e logica lor dar eu nu as schimba niciodata uleiul la 30.000 de km.

Exista praf si la ei dar nu ca la noi, am fost in Germania si da praful este aproape inexistent fata de la noi, nu vorbesc din mituri. Tu crezi ca intr-un oras gen Munchen e aproape asa mult praf ca in prea iubita noastra capitala?

 

Sunt de acord cu tine ca este aproape inexistent in comparatie cu Bucuresti. Insa asta cu praful se poate rezolva schimband filtrul de aer mai des, poate la 10.000 de km. Sa nu crezi ca imi place sa ma contrazic aiurea, doar vreau sa stiu care sunt motivele intervalelor de 15.000 de km intre revizii daca cei de la reprezentanta recomanda altceva.

Link to comment
Share on other sites

am zis de km pentru ca stiu masina cumparata din ger, un audi a8 avea doar 2 ani vechimi si a acumulat peste 300k km, normal ca in ro sa vindut cu doar 120k km, persoana care l-a cumparat este din s-m si dupa multe verificari si cercetari a gasit km originali, masina sa adus pe comanda din ger prin audi baia-mare, deci sa nu pui botu ce zic reprezentantele din ro

 

 

Tu chiar nu ai limite la tampeniile pe care le debitezi ? Urmand logica ta ar insemna ca TOATE a8-urile de 2 ani din Germania au peste 300k km !

Link to comment
Share on other sites

Tu chiar nu ai limite la tampeniile pe care le debitezi ? Urmand logica ta ar insemna ca TOATE a8-urile de 2 ani din Germania au peste 300k km !

eu doar am prezentat un caz adevarat, ca sa vedeti ce incredere putem sa avem in reprezentante auto din ro, omul a verificat in ger, si aia au confirmat ca masina a plecat cu 300 si ceva de mii de km, si se pare ca a ajuns in baia-mare cu 100k, :)))

omul s-a interesat si a facut rost de reviziile din ger, si a inceput scandalul, oricum masina a fost returnata si este si acum de vinzare, este cu numere de sm, un a8 negru ma pot interesa si de nr de masina cine e curios

Link to comment
Share on other sites

Probabil este un caz izolat. Totusi 300.000 de km in 2 ani nu-i fac chiar toti nemtii. Eu sunt 100% sigur ca masina mea are km reali. Mi-au confirmat si cei din reprezentanta din Germania de unde am cumparat-o dar si cei din Romania unde am facut revizia. Istoricul intrarilor in service a coincis cu cartea service.
Link to comment
Share on other sites

Ce-i asa greu de crezut ca are 170.000 de km in 4 ani? Si a mea avea 130.000 dupa 3 ani. Si coincid inregistrarile din reprezentanta cu cele din cartea service, ba se si reflecta in starea masinii.

Carcotasi se gasesc intotdeauna...

Link to comment
Share on other sites

eu doar am prezentat un caz adevarat, ca sa vedeti ce incredere putem sa avem in reprezentante auto din ro, omul a verificat in ger, si aia au confirmat ca masina a plecat cu 300 si ceva de mii de km, si se pare ca a ajuns in baia-mare cu 100k, :)))

omul s-a interesat si a facut rost de reviziile din ger, si a inceput scandalul, oricum masina a fost returnata si este si acum de vinzare, este cu numere de sm, un a8 negru ma pot interesa si de nr de masina cine e curios

 

nu ai prezentat nici un caz adevarat. ai nascocit o minciuna pe un forum fara nici o dovada de adevar, doar ca sa spui si tu ceva si sa iesi din anonimat.

nu-si permit reprezentantele sa faca ce spui tu pentru nimeni si pentru nimic. sunt prea multe in joc sa riste in felul ala.

 

Probabil este un caz izolat. Totusi 300.000 de km in 2 ani nu-i fac chiar toti nemtii. Eu sunt 100% sigur ca masina mea are km reali. Mi-au confirmat si cei din reprezentanta din Germania de unde am cumparat-o dar si cei din Romania unde am facut revizia. Istoricul intrarilor in service a coincis cu cartea service.

 

stai linistit. e doar o poveste imaginara auzita si el de la baietii mai mari in curte scolii.

nu trebuie sa te iei dupa toti copii intrati sa caste gura pe un forum bmw.

Link to comment
Share on other sites

am zis de km pentru ca stiu masina cumparata din ger, un audi a8 avea doar 2 ani vechimi si a acumulat peste 300k km, normal ca in ro sa vindut cu doar 120k km, persoana care l-a cumparat este din s-m si dupa multe verificari si cercetari a gasit km originali, masina sa adus pe comanda din ger prin audi baia-mare, deci sa nu pui botu ce zic reprezentantele din ro

 

In Baia Mare este reprezentanta sau doar service autorizat pentru Audi?

Daca este asa cum spui tu, cred ca a existat un intermediar intre reprezentanta din Germania si Baia Mare care a matrasit km. Nici o reprezentanta nu isi permite asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

OFF: Pentru unii sunt cam acri strugurii si cred ca daca ei s-au fript toata lumea trebuie sa o pateasca.

 

Superba masina. sa aveti grija unul de celalalt.

Ce mi-as dori si eu intr-o zi sa am tot un 535d :rolleyes:

 

Multumesc pentru urari! Iti doresc sa-ti implinesti visul. Si eu am venit tot de pe un E46, asa ca nu se stie niciodata... :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce-i asa greu de crezut ca are 170.000 de km in 4 ani? Si a mea avea 130.000 dupa 3 ani. Si coincid inregistrarile din reprezentanta cu cele din cartea service, ba se si reflecta in starea masinii.

Carcotasi se gasesc intotdeauna...

 

Si la mine se reflecta cei 168.000 de km in starea masinii, evident nu mai e totul impecabil insa nivelul de uzura este destul de mic. Pielea cel putin este impecabila atat pe scaune cat si pe volan.

Link to comment
Share on other sites

eu doar am prezentat un caz adevarat, ca sa vedeti ce incredere putem sa avem in reprezentante auto din ro, omul a verificat in ger, si aia au confirmat ca masina a plecat cu 300 si ceva de mii de km, si se pare ca a ajuns in baia-mare cu 100k, :)))

omul s-a interesat si a facut rost de reviziile din ger, si a inceput scandalul, oricum masina a fost returnata si este si acum de vinzare, este cu numere de sm, un a8 negru ma pot interesa si de nr de masina cine e curios

 

Toate masinile recent aduse de samsari au km dati inapoi,poti cumpara masini cu km masluiti si din autohausuri in de.,dar din reprezentanta nicio sansa.

Link to comment
Share on other sites

Toate masinile recent aduse de samsari au km dati inapoi,poti cumpara masini cu km masluiti si din autohausuri in de.,dar din reprezentanta nicio sansa.

 

Am auzit si eu de autohouse-uri din DE care masluiesc km. In special cele detinute de turci/iranieni/rusi etc... Nu este o generalitate dar se poate. Si apropo de km masluiti, inainte sa ma decid sa cumpar masina din Germania, am incercat si la 3 anunturi de pe autovit iar rezultatele m-au facut sa ma orientez spre DE: primul la care am sunat a recunoscut la telefon, in momentul in care am cerut VIN-ul ca masina are km dati inapoi cu vreo 40000 iar ceilalti doi nu au vrut sa imi dea VIN-ul.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.