Jump to content

E90 320d vs 320i la o medie de 15000-18000 km/an


H.M.G.

Recommended Posts

As vrea parerea voastra. Care dintre cele 2 e90-uri merita la o medie de 15000-18000 km/an? Avand in vedere faptul ca intretinerea e mai ieftina la benzinar dar consumul mai mare, si un benzinar as gasi la mai putini km in banii mei. Si 320i, varianta de 170hp pe injectie directa, consuma sensibil mai putin decat cea de 150hp? Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

pai aici trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca dieselul este mai scump la achizitie chiar si SH. dupa mai iei in considerare costurile de intretinere mai mari la diesel. apoi mai pui si costurile cu reparatiile ocazional-uzuale..adica posibil turbo, probleme la cutie pt ca are cuplu mai mare etc.

 

din ce calcule facusem eu, dieselul merita daca faci mai mult de 25k/an.

 

eu am vrut diesel pentru cuplul nesimtit si pt confortul psihic dat de consumul mai mult decat decent

Link to comment
Share on other sites

Diesel-ul e mai scump si la revanzare , nu prea conteaza asa mult asta.

Eu zic sa iei ce masina gasesti mai buna , daca gasesti una pe benzina in stare generala mai buna ia-o fara sa te gandesti asa mult la consum.Daca faceai 30k an atci clar diesel...

Link to comment
Share on other sites

320SI din punctul meu de vedere nu cred ca merita la cat de faimos este motorul ala... :) zilele trecute am vazut in service un exemplar care avea 70000 km si era praf motorul... manca ulei rau de tot. Apropo capacul motorului ala de carbon costa 12500 ron... Doamne fereste sa nu-l poti desface!!
Link to comment
Share on other sites

La 1500 km/luna,media ,cu 9% diesel= cca 140 litri.

 

Benzina, 2-3 litri +% = 180 litri.

 

-40 litri cu 6,5 ron = 260 ron x 12 luni= 3100 ron= aprox. 800 eur.

 

Deci in 3 ani amortizezi diferenta de pret diesel-benzina.

 

Nu mai punem la socoteala diferentele pieselor de schimb.

 

Am facut calcul pentru 2 masini in stare tehnica apropiata de standarde BMW.

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

Daca iti ei varianta de 163 de cai pe diesel eu zic ca s ar merita dieselul.

Am avut doua dieseluri iar acum benzinar, sa sti ca se simte diferenta la buzunar la benzinar din cauza consumului mai mare, plus ca la drum lung daca dai dupa ea bezinarul sare bine de tot la consum pe cand dieselul prea putin ,asta datorita lipsei de cuplu.

La mine unul se simte ca bag ceva mana in buzunar de cand am benzinarul.

Intradevar e mai usor de intretinut,revizii mai ieftine,nu tu probleme cu volanta cu injectoae,cu turbina etc.

Tu stii mai bine ce vrei de la masina. (Urmatoarea masina va fi clar diesel si binenteles tot BMW)

Link to comment
Share on other sites

depinde si cat la suta din km aia sunt urbani, daca sunt majoritatea urbani, se schimba treaba.

 

Mai exact? Daca eu as face 80-90% numai oras? (unde benzinarul consuma cel mai mult)

 

Daca iti ei varianta de 163 de cai pe diesel eu zic ca s ar merita dieselul.

Am avut doua dieseluri iar acum benzinar, sa sti ca se simte diferenta la buzunar la benzinar din cauza consumului mai mare, plus ca la drum lung daca dai dupa ea bezinarul sare bine de tot la consum pe cand dieselul prea putin ,asta datorita lipsei de cuplu.

La mine unul se simte ca bag ceva mana in buzunar de cand am benzinarul.

Intradevar e mai usor de intretinut,revizii mai ieftine,nu tu probleme cu volanta cu injectoae,cu turbina etc.

Tu stii mai bine ce vrei de la masina. (Urmatoarea masina va fi clar diesel si binenteles tot BMW)

 

Exact, in afara 318i-le ce l-am avut consuma intre 6-10 poate si mai mult, depinde. Dieselul nu prea trecea de 6-7 si aveam sprinturi, depasiri etc.

Link to comment
Share on other sites

total deacord cu emitzu...de fapt, sfatul meu si catre el sa fost sa ramana la diesel, dar mai bine sa te convingi singur, caci altfel traiesti cu regrete si intrebari toata viata. clar 320d zic eu, mai depinde daca vrei sa faci experienta cu benzinarul pe buzunarele tale si apoi sigur te indrepti catre diesel, sau mergi pe diesel din prima :), glumesc, dar gandeste-te bine!(un aspect practic simplu: cati km faci cu 50ron la diesel vs benzina?)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.