Jump to content

Un boschetar beat a avariat 23 de masini


gugulete

Recommended Posts

fapte de 2 lei (furat din curtile oamenilor, talharie (mare talharie ca au furat un lantisor de la gatul omului sau vreun portofel din buzunar...),

Sa stii ca asta nu este o fapta de doi lei. Talharia din exemplul dat de tine, este un lucru foarte grav.

 

pacalit babe, batai, scandaluri, si alte prostii

Astea nu sunt prostii, baba respectiva ar putea fi mama sau bunica ta.

 

am un fost coleg de clasa care pt vreo 4 saci de cartofi (omul vindea intr-o piata unde se vad doar cartofi in en-gross) a facut un an si vreo 8 luni.

Evaziunea fiscala se pedepseste cu inchisoare.

 

am un alt vecin pe strada la taica-miu a facut vreo 2 ani pt capace de canalizare si pt niste fire de romtelecom furate din canalizari :laugh:

...mai am o cunostinta (un fost prieten din copilarie) care e plin de puscarie pt spargeri de chioscuri si furat de mancare si dulciuri

Furturile se pedepsesc cu inchisoare, nu-i o noutate. Daca ai ramane intepenit cu masina intr-o gura de canal careia ii lipseste capacul, ce-ai zice?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cat de usor ies la iveala problemele severe de mentalitate ale romanului de rand.

 

Talharia si furtul sunt fapte de 2 lei pentru care nu meriti puscarie.

Furtul e atat de comun in Romania incat pentru multi pare ceva insignifiant.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai normal , doar ii iei o povara de pe umeri !

Corect.

Iar daca-l ameninti cu un cutit in timp ce-i furi lantul, vrei doar sa-i dai niste senzatii tari, sa-l scoti din monotonia vietii.

Sa zica mersi ca nu-i dai si un capac sau ca nu-i faci un buzunar pe burta.

 

De fapt, si daca-l tai un pic pe burta, ce mare lucru? Ai vrut sa-i faci o abdominoplastie cado'.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa nu-i despagubeasca RCA-ul si boschetarul sa intre in Cartea Recordurilor pentru "Cele mai multe masini busite atunci cand conduci beat"!

Da, e o idee. Poate primeste vreun premiu in bani de la astia cu Guinness Book si cu lovelele alea se repara masinile lovite. :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gugulete: De ce nu-l tragi pe roata? Sau in teapa? Sau ia 2 cai frumosi si leaga-i de el si pune-i sa mearga in directii opuse. Dark Age style.

Probabil o sa faca puscarie, crezi ca nu e suficient?

Nu ai idee in ce conditii sta un puscarias in Romania.

Atata timp cat tu n-ai fost afectat, vehementa ta denota lipsa de ocupatie.

Asta e viata. Ce conteaza ca unul care are E91 alb sta la bloc si altul i-o face praf? Asta e. Bine ca n-a murit nimeni pentru ca viata e mai importanta.

Oamenii n-au nici o vina ca acel betiv le-a lovit masinile, dar atitudinea ta demonstreaza o anumita tipologie.

Achizitia unei masini scumpe e atat de dificila pentru multi romani, dar totusi ei fac acest pas. In caz de accident sunt in stare sa faca moarte de om pentru ca le-a fost atat de greu sa-si cumpere masina respectiva.

Intr-o tara civilizata, iti iei ceea ce-ti permiti. Nu iei o masina de 20 000 euro daca n-ai bani de casco. Sau daca nu-i faci casco, asuma-ti riscurile aferente.

Doar la noi vezi masini parcate pe 3 locuri deodata sa nu cumva sa le-o zgarie cineva.

Daca ai bani si ai mai avut masini frumoase in aceasta viata, nu cred ca e chiar o tragedie daca te alegi cu o noua zgarietura pe masina.

Eu am o teorie legata de baietii astia care se imbraca intotdeauna cu extrem de multa atentie, care-si curata adidasii zilnic, care-si iau o masina de ~ 10 000 euro si se duc seara la mall si o parcheaza pe 3 locuri. In general sunt rupti de foame si vor sa para ceea ce nu sunt.

Oamenii cu bani nu sunt atat de atenti la detalii de genul asta. Ma rog, am deviat putin de la discutie.

As fi ipocrit sa spun ca mi-ar parea rau sa ti se fi intamplat chiar tie un asemenea eveniment, iar apoi cred ca ai fi la fel de vehement (de ce nu-i duci niste portocale la parnaie),la fel fac si cei ce apara tiganii, ca ce avem cu ei ca suntem rasisti,asta pana au prima experienta care ii afecteaza direct cu un membru al acestei etnii (nu generalizez dar la ei, spre deosebire de alte popoare raportul infractor-cetatean cinstit e invers). Logica ta despre profilul psihologic al romanului cu masina scumpa e buna, probabil unele aspecte din ea mi se aplica si mie, IN AFARA FAPTULUI CA "UNII VOR SA PARA CE NU SUNT", dar daca avem o mica afacere (magazin, "service" cu presa manuala cu volan (nu m-am putu abtine), chiosc, cabinet, etc... )nu trebuie sa ne consideram mari barosani , ca nu suntem, facem parte din clasa de mijloc si atat, pe care, orice basina a guvernantilor ne poate afecta, nu am pus problema numai a aluia cu E90-ul, la el m-am raportat ca despre marca aia se discuta pe forumul asta (personal nu-i inteleg pe cei care stau la bloc, dar isi iau masina mai scumpa decat apartamentul). Ce inseamna la tine om cu bani ? Ca in Romanica oricine are cateva mii de euro in cont, o masina mai rasarita, si o afacere mica e considerat "om cu bani", ceea ce mi se pare o prostie...

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

As fi ipocrit sa spun ca mi-ar parea rau sa ti se fi intamplat chiar tie un asemenea eveniment, iar apoi cred ca ai fi la fel de vehement (de ce nu-i duci niste portocale la parnaie),la fel fac si cei ce apara tiganii, ca ce avem cu ei ca suntem rasisti,asta pana au prima experienta care ii afecteaza direct cu un membru al acestei etnii (nu generalizez dar la ei, spre deosebire de alte popoare raportul infractor-cetatean cinstit e invers). Logica ta despre profilul psihologic al romanului cu masina scumpa e buna, probabil unele aspecte din ea mi se aplica si mie, IN AFARA FAPTULUI CA "UNII VOR SA PARA CE NU SUNT", dar daca avem o mica afacere (magazin, "service" cu presa manuala cu volan (nu m-am putu abtine), chiosc, cabinet, etc... )nu trebuie sa ne consideram mari barosani , ca nu suntem, facem parte din clasa de mijloc si atat, pe care, orice basina a guvernantilor ne poate afecta, nu am pus problema numai a aluia cu E90-ul, la el m-am raportat ca despre marca aia se discuta pe forumul asta (personal nu-i inteleg pe cei care stau la bloc, dar isi iau masina mai scumpa decat apartamentul).

Baga si un blestem sa fie imaginea completa.

 

Te inseli amarnic cu privire la ceea ce ma consider eu.

Din punctul meu de vedere, sunt destul de sarac. Afacerea mea e la inceput, nu ma consider nimic, sunt prea la inceputul vietii independente.

 

Imi pastrez parerea.

Daca mi s-ar intampla mie asta m-as alege cu o paguba.

Atata timp cat persoana respectiva ar suporta rigorile legii, as fi impacat.

 

P.S: Care-i problema daca presa e manuala in loc sa fie hidraulica atata timp cat isi indeplineste rolul? Cate bucse crezi ca schimbi intr-un service mic incat sa ai nevoie de o presa hidraulica, mai ales la inceput? Ce legatura are presa cu discutia de fata? Eu n-am zis ca as fi bogat sau "mare barosan".

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca asta nu este o fapta de doi lei. Talharia din exemplul dat de tine, este un lucru foarte grav.

 

 

Astea nu sunt prostii, baba respectiva ar putea fi mama sau bunica ta.

 

 

Evaziunea fiscala se pedepseste cu inchisoare.

 

 

Furturile se pedepsesc cu inchisoare, nu-i o noutate. Daca ai ramane intepenit cu masina intr-o gura de canal careia ii lipseste capacul, ce-ai zice?

 

 

SI-atunci cum plm unul de ia vietile a 3 persoane nu face puscarie omule???? cum dracu' mai vine asta??? chiar nu mai suntem in stare sa gandim fratilor, deci ala (si nu e singurul,avem o gramada de exemple cu accidente <in care au fost implicate victime omenesti facute> produse de demnitari sau rudele acestora si nu s-a lasat nici macar cu o zi de puscarie) a OMORAT OAMENI, ce-i atat de greu de inteles??? cu sau fara voia lui, el A OMORAT pe cineva!!!

Plm, a ajuns sa se dea parnaie pt ca ai omorat o pisica si nu faci parnaie pt UN OM???:blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Codul penal face diferenta intre omor calificat si omor din culpa.

 

Din pacate, sa omori un om cu masina nu e chiar atat de greu si se poate intampla aproape oricui are permis si conduce.

 

Pedepsele privative de libertate sunt menite sa arate individului ca a gresit si sa-l faca sa nu repete fapta comisa.

 

Din moment ce un accident este si opera hazardului, probabil d-aia se da inchisoare cu suspendare in cazuri de genul acesta.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Baga si un blestem sa fie imaginea completa.

 

Te inseli amarnic cu privire la ceea ce ma consider eu.

Din punctul meu de vedere, sunt destul de sarac. Afacerea mea e la inceput, nu ma consider nimic, sunt prea la inceputul vietii independente.

 

 

P.S: Care-i problema daca presa e manuala in loc sa fie hidraulica atata timp cat isi indeplineste rolul? Cate bucse crezi ca schimbi intr-un service mic incat sa ai nevoie de o presa hidraulica, mai ales la inceput? Ce legatura are presa cu discutia de fata? Eu n-am zis ca as fi bogat sau "mare barosan".

In aceeasi situatie sunt si eu cu afacerea mea...

Nu este nici o problema si imi cer scuze daca te-am lezat cu ceva, dar asa ai lasat impresia, sau am inteles eu gresit...(ca esti barosan).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.