Jump to content

Un boschetar beat a avariat 23 de masini


gugulete

Recommended Posts

Noaptea trecuta in Iasi, un nenorocit beat a furat o duba sa se plimbe putin, isprava lui s-a incheiat cu avarierea a 23 de masini... nu are permis, era rupt de beat, in plus, nu are bunuri pe numele sau, deci este un parazit. Ce pot sa faca proprietarii, mai mult decat sa-si repare singuri masinile (doar 3 aveau casco), si dupa ce statul il va executa silit pe nemernic, sa-i ia chilotii de pe bat. Saracul proprietar de E91, e dauna 60 % masina.... Poate e coleg de pe forum.

Apai in astfel de cazuri, care ar trebui sa fie pedeapsa pentru vinovat ?

Mie doar parnaie pentru furt distrugere, si conducere fara permis mi se pare prea putin desi ipocritii vor spune ca are si el drepturi, o injectie letala ar fi ok.

Acei proprietari de masini, (care au vazut pe pielea lor cum e sai masina in Romanica si sa stai la bloc, unul din ei avea un E91 alb), aveau familii, afaceri, servici, deci paguba e imensa, intr-un stat social, care protejeaza astfel de boschetari ar fi util un fond de despagubire pentru asfel de cazuri, unde un parazit al societatii face stricaciuni mai mari decat produce el in intreaga lui viata mizera...

Aici e stirea:

http://www.realitatea.net/combinatia-fatala-beat-si-fara-permis-23-de-masini-lovite-dintre-care-sase-dauna-totala_1109286.html

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

mie mi-a cazut un pusti tampit cu bicicleta pe Cayenne si mi-a spart oglinda, strabat aripa si portiera, apoi a fugit.

 

Ma si gandeam, bun, daca-l prind ce plm sa-i fac? aia e, am luat-o ca atare.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pai nu se repara pe rca-ul dubei?

Cum sa se repare, daca era beat in primul rand..., (tu daca ai asigurare si conduci beat, apoi lovesti o masina, asigurarea nu plateste nimic deoarece ai fost baut), apoi era furate, apoi nu avea permis.

M-am saturat de tipul asta de "STAT DE DREPT".

Link to comment
Share on other sites

RCA-ul nu are nicio treaba ca soferul a fost beat. Absolut niciuna.

Rca-ul nu cred ca va despagubi din cauza ca masina a fost furata.

 

Solutia este acel fond indicat si de kristal_madness.

Nu e asa, mai cauta, eu am indicat acel fond....

Link to comment
Share on other sites

se despagubeste pe rca, si daca soferul nu are permis, si daca masina a fost folosita fara acordul propietarului (adica a a fost furata)

 

partea nasoala e ca propietarul dubei o sa aiba malus.

 

 

dar toti pagubitii pot sa isi repare masinile pe rca-ul dubei

Link to comment
Share on other sites

@gugulete: De ce nu-l tragi pe roata? Sau in teapa? Sau ia 2 cai frumosi si leaga-i de el si pune-i sa mearga in directii opuse. Dark Age style.

Probabil o sa faca puscarie, crezi ca nu e suficient?

Nu ai idee in ce conditii sta un puscarias in Romania.

Atata timp cat tu n-ai fost afectat, vehementa ta denota lipsa de ocupatie.

Asta e viata. Ce conteaza ca unul care are E91 alb sta la bloc si altul i-o face praf? Asta e. Bine ca n-a murit nimeni pentru ca viata e mai importanta.

Oamenii n-au nici o vina ca acel betiv le-a lovit masinile, dar atitudinea ta demonstreaza o anumita tipologie.

Achizitia unei masini scumpe e atat de dificila pentru multi romani, dar totusi ei fac acest pas. In caz de accident sunt in stare sa faca moarte de om pentru ca le-a fost atat de greu sa-si cumpere masina respectiva.

Intr-o tara civilizata, iti iei ceea ce-ti permiti. Nu iei o masina de 20 000 euro daca n-ai bani de casco. Sau daca nu-i faci casco, asuma-ti riscurile aferente.

Ciupa, sunt total deacord cu ce spui tu, dar totusi, cred ca nimeni dintre noi n-ar vrea sa fie in momentele astea in locul celor cu masinile avariate, si pana la urma nu conteaza ca mi-am luat masina de 20000, e problema fiecariua ce masina isi cumpara. Problema este ca se iveste cate un retardat dintr-asta mintal care s-a suparat pe viata si nu mai stie ce face; dar vorba ta, bine ca n-au fost victime, sau bine ca la noi nu se poarta ca la americani, cand i se nazare unuia sa dea drumul la ploaia de gloante prin cine stie ce locuri publice...

Link to comment
Share on other sites

ipotetic vorbind, daca proprietarul dubei nu are rca pentru ca nu foloseste masina si o tinea doar parcata la domiciliu? poti sa detii o masina si sa nu ai asigurare atata timp cat nu circuli pe drumurile publice. Cum e rezolvarea pentru asta? Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Ciupa, sunt total deacord cu ce spui tu, dar totusi, cred ca nimeni dintre noi n-ar vrea sa fie in momentele astea in locul celor cu masinile avariate, si pana la urma nu conteaza ca mi-am luat masina de 20000, e problema fiecariua ce masina isi cumpara. Problema este ca se iveste cate un retardat dintr-asta mintal care s-a suparat pe viata si nu mai stie ce face; dar vorba ta, bine ca n-au fost victime, sau bine ca la noi nu se poarta ca la americani, cand i se nazare unuia sa dea drumul la ploaia de gloante prin cine stie ce locuri publice...

Normal ca nimeni n-ar vrea sa fie in locul lor, o chestie de genul asta iti da viata peste cap pentru o anumita perioada, dar asta e viata.

M-as oftica daca cineva mi-ar lovi masina rau si ar fugi de la locul accidentului si nu l-as putea gasi, asta e intr-adevar frustrant.

Pai da, e problema fiecaruia ce masina isi cumpara. Daca nu-ti faci casco, inseamna ca-ti asumi niste riscuri.

Nici eu nu mi-as face casco la orice masina, dar la o masina relativ recenta chiar merita pentru ca n-ai cum s-o repari in caz de accident din piese de la dezmembrari.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

e nasol sa te sune cunostintele ca s-a suit un betiv cu masina peste a ta si altele din parcare cand tu te uiti la un meci ceva (io stiu), dar pana la urma conteaza sa nu fie victime sau mortaciuni, p'alea nu le repara nici rca nici casco.

 

daca aia furata n-avea rca, e cu dat in judecata gen. oricum cred ca il da si asiguratorul pagubit, daca avea asigurare masina furata. dar asta cred ca e ultima grija a betivului...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

se despagubeste pe rca, si daca soferul nu are permis, si daca masina a fost folosita fara acordul propietarului (adica a a fost furata)

 

partea nasoala e ca propietarul dubei o sa aiba malus.

 

 

dar toti pagubitii pot sa isi repare masinile pe rca-ul dubei

 

Nu are cum sa despagubeasca RCA-ul. Nu stiu ce surse ai tu, dar cum zicea un coleg mai sus RCA-ul nu despagubeste in conditii de astea: sofer beat, masina furata, etc..

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa despagubeasca RCA-ul. Nu stiu ce surse ai tu, dar cum zicea un coleg mai sus RCA-ul nu despagubeste in conditii de astea: sofer beat, masina furata, etc..

 

 

acum 1 an si ceva am patit-o si eu, masina mea parcata (+inca 2), sofer beat, cu asigurare, poc poc, venit militie cu fiola etc, mers la constatare militie, apoi asigurator, luat banii in regie proprie.

Link to comment
Share on other sites

Masinile ar trebuie reparate de FPVS. detalii mai jos:

 

http://www.fpvs.ro/

 

Nu e rea solutia, dar eu nu prea sunt deacord cu asa ceva, si am sa explic de ce: DE CE mai este obligatoriu RCA-ul daca platesc la fel si fel de organisme/fonduri? in polita rca trebuie inclus tot felul de daune,indiferent de cauza lor...da, sunt deacord sa se mareasca polita rca, dar sa am acoperire si in astfel de cauze. Maine poimaine cine stie ce "fonduri" se va mai deschide, o sa se deschida fondul fondului ca daca pleaca ala cu banii din primul fond, sa fie asigurat al doilea fond :wacko: si tot asa!! Si o sa platim la tot felul de fonduri si de polite pana o sa ne ustrure-n qr, sau pana o sa ajungem la nivelul de plata a unui casco. Ca sa nu mai zic ca rca-urile se scumpesc pe zi ce trece si tot nu beneficiem cum ar trebui de serviciile lor.

Repet, nu spun ca e rau asa ceva, dar mi se pare prea multa birocratie, cand defapt s-ar fi putut simplifica situatiile de acest gen.

Link to comment
Share on other sites

RCA e obligat sa plateasca chiar si in cazurile de mai sus, sofer beat, sofer fara permis, masina condusa fara acordul propietarului.

 

ce stiti voi e ca nu poti sa iti repari masina pe casco in conditiile de mai sus, decat daca se face regres pe asigurarea aluilant, adica sa nu fii tu in cazurile astea.

Edited by Briz
Link to comment
Share on other sites

RCA e obligat sa plateasca chiar si in cazurile de mai sus, sofer beat, sofer fara permis, masina condusa fara acordul propietarului.

 

ce stiti voi e ca nu poti sa iti repari masina pe casco in conditiile de mai sus, decat daca se face regres pe asigurarea aluilant, adica sa nu fii tu in cazurile astea.

 

Acum am sunat la o firma de asigurare, si am intrebat daca despagubeste RCA in acest caz si mi s-a raspuns "Cu siguranta nu despagubeste firma de asigurare in baza politei RCA. Daunele vor fi suportate exclusiv de cel care este vinovat, in cazul de fata persoana care a furat masina."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.