Jump to content

Un boschetar beat a avariat 23 de masini


gugulete

Recommended Posts

problema este ca nenorocitul asta a furat o masina si a facut pagube mari la oamenii aia,tu daca ai fi avut bmw ul sau orice alta masina implicata in accidentul ala,si ti ar fi facut ditamai paguba nenorocitul ce i ai fi zis ,"lasa domne ca esti si tu la bautura ai gresit si tu"eu cred ca ai reactiona la fel ca mn i ai da omoru",nu ma dau ca sunt vreu zmeu dar animalul ala ca nu il poti numi om trebuie pedepsit ca atare

Tu ai vazut ce a patit Becali cand a incercat sa-si faca dreptate cu mana lui, asupra hotilor care i-au furat masina? Si cum noi nu suntem nici macar Becali, ce sa mai zicem. :)

Cum am spus, nu as vreau sa fiu in pielea propietarilor, dar daca s-ar intampla, nu as putea considera decat ca a fost pur ghinion.

Edited by bmr
Link to comment
Share on other sites

tu treci usor peste cateva amanunte ,1 era beat mort,2 nu avea permis,3 a facut mari pagube 4 a furat o masina,si sa iti mai zic ceva daca scarba nu are nici antecedente penale sunt sanse sa i dea 2-3 ani cu suspendare si atat
Link to comment
Share on other sites

Tu ai vazut ce a patit Becali cand a incercat sa-si faca dreptate cu mana lui, asupra hotilor care i-au furat masina? Si cum noi nu suntem nici macar Becali, ce sa mai zicem. :)

Cum am spus, nu as vreau sa fiu in pielea propietarilor, dar daca s-ar intampla, nu as putea considera decat ca a fost pur ghinion.

ai dreptate dar gandeste daca doamne fereste ai fi fost in locul pagubitilor si l ai vedea in fata pe nenorocit ,cum ai fi reactionat? va spun ca nici unul dintre noi cat de calm ar fi nu ar rezista sa nui dea un capac

Link to comment
Share on other sites

tu treci usor peste cateva amanunte ,1 era beat mort,2 nu avea permis,3 a facut mari pagube 4 a furat o masina,si sa iti mai zic ceva daca scarba nu are nici antecedente penale sunt sanse sa i dea 2-3 ani cu suspendare si atat

N-are cum sa ia cu suspendare pentru toate delictele astea.

Ar lua cu suspendare daca nu era masina furata.

Pentru ca a furat-o prezinta pericol social, asa ca o sa faca puscarie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-are cum sa ia cu suspendare pentru toate delictele astea.

Ar lua cu suspendare daca nu era masina furata.

Pentru ca a furat-o prezinta pericol social, asa ca o sa faca puscarie.

 

 

Sa speram ca face, in ziua de azi nu se mai stie nimic concret, orice este posibil.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai vazut ce a patit Becali cand a incercat sa-si faca dreptate cu mana lui, asupra hotilor care i-au furat masina? Si cum noi nu suntem nici macar Becali, ce sa mai zicem. :)

Cum am spus, nu as vreau sa fiu in pielea propietarilor, dar daca s-ar intampla, nu as putea considera decat ca a fost pur ghinion.

Cam ce a patit saracul Becali cand a incercat el sa isi faca singur dreptate? il vezi tu condamnat? face misto la televiziuni de procurori si justitie......sau cum, acum ar trebui sa ne intoarcem in vestul salbatic sa ne facem noi singuri dreptate?

Link to comment
Share on other sites

Cam ce a patit saracul Becali cand a incercat el sa isi faca singur dreptate? il vezi tu condamnat? face misto la televiziuni de procurori si justitie......sau cum, acum ar trebui sa ne intoarcem in vestul salbatic sa ne facem noi singuri dreptate?

Cred ca nu ai inteles. Asta spuneam si eu, ca nu ar trebui sa ne facem singuri dreptate. :)

Link to comment
Share on other sites

asa crezi tu ? ca face misto ? face acuma, pe final, ca stie ca va scapa....dar se citea disperarea pe el cand l-au arestat...si cand a iesit din arest nu mai avea nici o figura pe capu' lui...ca asa sunt toti...se cred invincibili, si cand sunt la arest e vai de mama lor.

imi amintesc si de penescu...un infumurat, care sfida pe toata lumea. dupa ce l-au bagat la parnaie, era vai de capu lui. nici nu mai reactiona la intrebari...

asa ca ...nu cred ca vrei ceva mai mult decat sa faci inchisoare....nici macar o luna !

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu cazul de mai sus. Nu-i iau apararea, dar Huidu nu era baut, nu furase masina si a nu provocat accidentul intentionat.

Ai Bmw, nu ti-a derapat spatele niciodata? Poate ca da, dar norocul tau a fost ca din partea cealalta nu venea un Logan cu trei persoane la bord. Si mie mi-a fugit odata spatele pe un podet, era polei, dar am reusit sa o redresez pe contrasens. Slava Domnului ca din partea cealalta nu venea nimeni.

Puteam fi oricare din noi in locul lui Huidu, asa de bine cum oricare din noi puteam fi pasagerii loganului. Atata timp cat nu esti baut la volan, nu esti drogat, circuli regulamentar, ai itp in regula, nu fugi de la locul accidentului, ai circumstante atenuante. Se intampla zilnic accidente cu victime, pe soselele patriei, doar ca, cel al lui Huidu a fost mult mediatizat din cauza faptului ca era vedeta de televiziune.

Regret enorm pierderile de vieti omenesti in accidente rutiere, dar, spre neputinta noastra, ele se intampla.

 

 

Haideti sa nu ne imbatam cu apa, stim cu totii in ce circumstante s-a produs accidentul ala...in primul rand huidu nu mai avea voie sa conduca dupa accidentul de la schi, chiar n-a observat nimeni ca ala nu mai judeca normal? n-a vazut nimeni ca ala nici nu mai putea sa vorbeasca coerent??? n-a vazut nimeni ca nu mai era om in mintile lui si ca devenise o leguma??? despre ce vorbim aici?

Ca om de televiziune mi s-a parut excelent, chiar l-am apreciat extrem de mult pe huidu, dar dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat, eu cred ca trebuie si merita sa-si primeasca pedeapsa care i se cuvine. Poa sa fie si mama omului de tv si ta-su lu' vedeta pwlii, a gresit, trebuie sa plateasca, asa e normal!!! Dar nu cu suspendare!!!

 

Unii dintre voi pur si simplu nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti anumite aspecte legate de astfel de cazuri, cu alte cuvinte, un om care a omorat chiar si involuntar 3 persoane nu trebuie sa faca puscarie, ce de...nu era baut, nu era drogat, bla bla bla, dar unu care s-a dus si-a furat un baton de salam din supermarket ala neaparat trebuie sa se duca la puscarie ca doar a furat,nu? chiar daca omul ala poate a furat ca nu are ce sa manance, el trebuie dus la puscarie ca a furat un salam!!! Deaia avem legile pe care le avem, pt ca gandim cum gandim!! Deaia pt unu-i muma si pt altu-i ciuma!!! Pai atunci n-ar mai trebui sa ne lamentam ca legile nu functioneaza in romanica, ar trebui sa le acceptam ca atare.

Link to comment
Share on other sites

@Catalin BMW: Una e sa omori 3 oameni intr-un accident auto, fara intentie, si alta e sa furi, indiferent ce, cu intentie.

Daca nu ai antecedente penale, poti scapa cu suspendare chiar daca furi un salam cum spui tu, sau altceva, dar si in cazul in care omori pe cineva intr-un accident auto.

Cazurile in care se da puscarie pentru o paine nu sunt uzuale, cel putin nu cred.

Multi hoti scapa de puscarie la prima abatere.

Plus ca, sa fim seriosi, iar e viata reala diferita de relatarile de pe forumuri.

Daca te duci si furi dintr-un supermarket, aia iti iau marfa furata, poate-ti iei un capac de la paza daca nu e lume, dar puscarie mai mult ca sigur nu faci.

Am vazut de mai multe ori hoti prinsi prin magazine care apoi au fost eliberati.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si ce rost au teoriile astea de baba care sta si se uita pe geam si observa totul? Puteau fi in loc 100 de nou-nascuti sau 1000 de fete neprihanite. :twitch:

S-a intamplat ce s-a intamplat, nu altceva.

 

Logica asta nu functioneaza in viata reala. Intotdeauna exista unul mai mare sau mai bine pregatit sau mai in forma, orice nas isi are nasul. Imi place ca toti papagalii sunt agresivi in trafic atata timp cat vad la volan un aschilopatic sau un obez. Daca vad pe cineva mai solid sau cu o fata mai dubioasa, devin pacifisti si toleranti.

A fi rational nu inseamna ca esti flower power sau ca intorci intotdeauna obrazul ci ca pur si simplu intelegi si faci diferenta dintre accident si fapta facuta cu premeditare sau buna stiinta.

 

Daca ai face tu un accident si ai fi de vina, ti s-ar parea normal, in cazul in care proprietarul celeilalte masini ar fi insotit de mai multi sau pur si simplu ar fi mai solid sau inarmat, sa-ti sparga dintii cu vreun box sau o bata de baseball desi a fost doar un accident?

Atata timp cat ratatul ala va suporta rigorile legii, ce mai e de zis?

Cand sprijini legea junglei trebuie sa fii si tu pregatit sa fii tratat la fel.

Din pacate, cu totii putem fi autorii unui accident.

 

 

Au rost pt ca ar trebui ca cineva, nu stiu poate statul, autoritatile, etc sa incerce sa previna astfel de cazuri, pt ca ala foarte bine dupa vreun an de parnaie iese afara, si boschetar fiind se imbata din nou si face acelasi lucru pe care l-a facut acum, insa data viitoare se poate lasa cu victime ;) .

App, si daca crezi ca vb din basme, ia exemplul deja "celebrului" Gogaie...iti mai aduci aminte cate dosare penale avea? dar iti mai aduci aminte de cate ori l-a oprit politia ca era rupt de beat la volan in loc sa fie arestat si condamnat?

Link to comment
Share on other sites

@Catalin BMW:

M-as mira ca dupa pedeapsa cu puscaria sa faca acelasi lucru.

Cine sa previna asa ceva? Maestrii Jedi? Superman?

Oricum n-are cum sa ia doar un an de inchisoare cu executare pentru tot ce a facut.

Nu prea ai cum sa pedepsesti pe cineva pentru lucruri pe care inca nu le-a facut pe ideea ca astfel previi un anumit lucru.

La fel cum tu spui ca poate sa faca la fel dupa ce iese, la fel de bine poate sa invete din aceasta experienta ceva si sa nu o repete.

 

De fapt, cam ce propui tu? Sa-i dai pedeapsa capitala pentru ca a lovit niste masini? Sa-i tai mainile si picioare si sa-l bati cu ele pentru aceeasi fapta?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

De la cati morti ar trebui sa se lase cu parnaie?

Nu stapanesc destul de bine limbajul forumurilor, vad ca esti un user vechi, dar cred ca ceea ce incerci tu sa faci pe acest topic, se numeste "flame".

 

+1 @ciupanezu m-a scutit de un reply.

Edited by bmr
Link to comment
Share on other sites

RCA-ul nu are nicio treaba ca soferul a fost beat. Absolut niciuna.

Rca-ul nu cred ca va despagubi din cauza ca masina a fost furata.

 

Solutia este acel fond indicat si de kristal_madness.

Ce aveti fratilor ???

RCA-ul va despagubi tot si asiguratorul se va regresa catre sofer .

Daca nu exista asigurare valabila despagubirea o face FPVS-ul !

 

Si rog sa nu ma contrazica nimeni, ca zau ma supar ! :)

Link to comment
Share on other sites

Acum am sunat la o firma de asigurare, si am intrebat daca despagubeste RCA in acest caz si mi s-a raspuns "Cu siguranta nu despagubeste firma de asigurare in baza politei RCA. Daunele vor fi suportate exclusiv de cel care este vinovat, in cazul de fata persoana care a furat masina."

 

Eu cred ca tu ai sunat la Carpatica ! :)) Te-au mintit!

Link to comment
Share on other sites

@Catalin BMW: Una e sa omori 3 oameni intr-un accident auto, fara intentie, si alta e sa furi, indiferent ce, cu intentie.

Daca nu ai antecedente penale, poti scapa cu suspendare chiar daca furi un salam cum spui tu, sau altceva, dar si in cazul in care omori pe cineva intr-un accident auto.

Cazurile in care se da puscarie pentru o paine nu sunt uzuale, cel putin nu cred.

Multi hoti scapa de puscarie la prima abatere.

Plus ca, sa fim seriosi, iar e viata reala diferita de relatarile de pe forumuri.

Daca te duci si furi dintr-un supermarket, aia iti iau marfa furata, poate-ti iei un capac de la paza daca nu e lume, dar puscarie mai mult ca sigur nu faci.

Am vazut de mai multe ori hoti prinsi prin magazine care apoi au fost eliberati.

 

 

Ciupanezu, sunt arhi-pline puscariile cu oameni ce-au facut fapte de 2 lei (furat din curtile oamenilor, talharie (mare talharie ca au furat un lantisor de la gatul omului sau vreun portofel din buzunar...), pacalit babe, batai, scandaluri, si alte prostii) asa ca nu mai zice ca astfel de cazuri nu sunt uzuale....am un fost coleg de clasa care pt vreo 4 saci de cartofi (omul vindea intr-o piata unde se vad doar cartofi in en-gross) a facut un an si vreo 8 luni, am un alt vecin pe strada la taica-miu a facut vreo 2 ani pt capace de canalizare si pt niste fire de romtelecom furate din canalizari :laugh: ...mai am o cunostinta (un fost prieten din copilarie) care e plin de puscarie pt spargeri de chioscuri si furat de mancare si dulciuri :wacko: ....mai vrei exemple???

Oricum, suntem total pe langa subiectul topicului.

Link to comment
Share on other sites

Furtul nu este in nici un caz o fapta de 2 lei.

Hotul e hot indiferent ce fura.

Tu ai dat exemplul ala cu salamul. E o mare diferenta intre a fura un salam si a smulge un lant de la gatul vreunei femei sau a luat portofelul cuiva din buzunar.

Cei pe care-i descrii tu sunt cu siguranta recidivisti.

Ar fi culmea ca acel om cu capacele sa fie de fapt usa de biserica in rest, are doar 2 capace la activ pentru care a facut puscarie.

Hotii fura destul de mult pana sa faca puscarie.

 

Nu cred, e vorba in linii mari de modul in care oamenii percep faptele altora si de felul in care inteleg aplicarea legii.

Furtul e o fapta de 2 lei, talharia la fel, dar daca furi o duba beat fiind si lovesti masinile unora, gata cu joaca, esti un proscris al societatii care merita torturat si ucis.

Dubla masura...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.