Jump to content

Un boschetar beat a avariat 23 de masini


gugulete

Recommended Posts

Acum am sunat la o firma de asigurare, si am intrebat daca despagubeste RCA in acest caz si mi s-a raspuns "Cu siguranta nu despagubeste firma de asigurare in baza politei RCA. Daunele vor fi suportate exclusiv de cel care este vinovat, in cazul de fata persoana care a furat masina."

0

  • add.png

Eu cred ca asa este normal ,dar prieteni cum poate sa plateasca un asemenea dezastru un Lake .

Ii compatimesc pe proprietari .Eu am un bmw si cred ca daca as pati asa ceva m-ar lasa inima . iar pentru comment-urile de mai sus legate de proprietarii de masini scumpe nu sunt total de acord cu ce s-a zis .

Ficare face ce vrea cu banu lui .(unu isi face casa , altu isi ia masina ,altu se distreaza etc .)

nu vreau sa supar p nimeni ,dar pastrati micile rautati pt voi.

Edited by valy89
Link to comment
Share on other sites

art. 58. - asiguratorul recupereaza sumele platite drept despagubiri de la persoana raspunzatoare de producerea pagubei, in urmatoarele cazuri:

a) accidentul a fost produs cu intentie;

B) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;

c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;

d) persoana raspunzatoare de producerea pagubei a condus autovehiculul fara consimtamantul asiguratului.

 

 

deci rca despagubeste si isi recupereaza banii de la vinovat.

Edited by Briz
Link to comment
Share on other sites

Total de acord cu Ciupanezu. Daca vi se pare asa incredibil ca un retard a distrus 23 de masini printre care era (blasfemie) si un E91 (wow) atunci cum vi se pare asa ceva :

 

http://www.tion.ro/special/stiri-internationale/articol/un-elev-si-a-238mpuscat-4-colegi-de-la-o-scoala-din-sua/cn/news-20071025-01381208

 

Credeti ca aici intervine RCA ul ?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

voi ati vazut cum era bmw ul si megane ul ala? sunt daune totale ,ala merita tocat marunt

DA eu zic sa il tragem pe roata ca sa demonstram cat de civilizati suntem. Sau mai bine lapidat in piata publica ? ce ziceti?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

art. 58. - asiguratorul recupereaza sumele platite drept despagubiri de la persoana raspunzatoare de producerea pagubei, in urmatoarele cazuri:

a) accidentul a fost produs cu intentie;

B) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;

c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;

d) persoana raspunzatoare de producerea pagubei a condus autovehiculul fara consimtamantul asiguratului.

 

 

deci rca despagubeste si isi recupereaza banii de la vinovat.

 

Eu doar am transmis ce am auzit de la firma de asigurare. Daca am primit o informatie eronata, am transmis-o mai departe la fel de eronata.

Link to comment
Share on other sites

mie imi pare e90

+1

 

Aici nu e vorba de a avea sau nu casco. La unele masini din poze, chiar nu se merita sa faci casco.

E vorba ca, poate, oamenii aia a doua zi aveau treaba cu masinile respective. Nu stiu, se duceau la munca, la munte, la o intalnire, cu cineva apropiat la spital, oriunde din variantele astea. Si viata a 23 de oameni s-a schimbat din cauza unui tampit. Si oricum, in oricare din cazuri, ai de alergat dupa documente. Timpul pierdut, nu ti-l da nimeni inapoi. Nu as vrea sa fiu in pielea la niciunul din propietarii de masini lovite (mai ales a celui cu Bmw). Nu cred ca e o senzatie prea placuta sa iesi din casa si sa-ti vezi masina praf.

Ce sa zic, a fost doar ghinion.

Link to comment
Share on other sites

DA eu zic sa il tragem pe roata ca sa demonstram cat de civilizati suntem. Sau mai bine lapidat in piata publica ? ce ziceti?

 

N-ar fi rau!!! Dup-aia altii s-ar gandi de doua ori inainte sa mai faca asemenea gesturi. Nu vezi cu "marea civilizatie" americana, ce se intampla? au ajuns ca saptamanal sa aibe cate un caz asemanator celui postat de tine. Si tocmai din cauza unui "civilizat" dintr-asta mor oameni si/sau copii nevinovati.

 

Nu vreau sa creez polemici, dar nu vedeti cazul lui huidu? i-ai marit pedeapsa de la 2 la 4 ani...:goodjob: ....cu suspendare pt 3 oameni morti.:purple: :bad: :puke:

Link to comment
Share on other sites

Total de acord cu Ciupanezu. Daca vi se pare asa incredibil ca un retard a distrus 23 de masini printre care era (blasfemie) si un E91 (wow) atunci cum vi se pare asa ceva :

 

http://www.tion.ro/special/stiri-internationale/articol/un-elev-si-a-238mpuscat-4-colegi-de-la-o-scoala-din-sua/cn/news-20071025-01381208

 

Credeti ca aici intervine RCA ul ?

La cat suntem de amarati, asta ne-ar mai trebui, sa ne impuscam intre noi. :no:

Link to comment
Share on other sites

Si totusi eu stau si ma gandesc, ce s-ar fi intamplat daca in locul celor 23 de masini poate ar fi fost 23 de oameni (doamne fereste)? ganditi-va cum ar fi fost daca s-ar fi urcat pe vreun trotuar si-ar fi maturat tot in calea lui...

Fuck this shit,:pinch: 23 de masini? plm, nici un carambol pe vreo autostrada nu ar fi implicat atatea masini... io cred ca ala a vrut sa joace bowling cu masinile alea, altfel nu-mi explic.:senile:

Link to comment
Share on other sites

Si ce rost au teoriile astea de baba care sta si se uita pe geam si observa totul? Puteau fi in loc 100 de nou-nascuti sau 1000 de fete neprihanite. :twitch:

S-a intamplat ce s-a intamplat, nu altceva.

 

eu de fel nu sunt genul "flower power" si sunt deaccord total sa l toace pe ordinar,ce omor i as da

Logica asta nu functioneaza in viata reala. Intotdeauna exista unul mai mare sau mai bine pregatit sau mai in forma, orice nas isi are nasul. Imi place ca toti papagalii sunt agresivi in trafic atata timp cat vad la volan un aschilopatic sau un obez. Daca vad pe cineva mai solid sau cu o fata mai dubioasa, devin pacifisti si toleranti.

A fi rational nu inseamna ca esti flower power sau ca intorci intotdeauna obrazul ci ca pur si simplu intelegi si faci diferenta dintre accident si fapta facuta cu premeditare sau buna stiinta.

 

Daca ai face tu un accident si ai fi de vina, ti s-ar parea normal, in cazul in care proprietarul celeilalte masini ar fi insotit de mai multi sau pur si simplu ar fi mai solid sau inarmat, sa-ti sparga dintii cu vreun box sau o bata de baseball desi a fost doar un accident?

Atata timp cat ratatul ala va suporta rigorile legii, ce mai e de zis?

Cand sprijini legea junglei trebuie sa fii si tu pregatit sa fii tratat la fel.

Din pacate, cu totii putem fi autorii unui accident.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa creez polemici, dar nu vedeti cazul lui huidu? i-ai marit pedeapsa de la 2 la 4 ani...:goodjob: ....cu suspendare pt 3 oameni morti.:purple: :bad: :puke:

Nu are legatura cu cazul de mai sus. Nu-i iau apararea, dar Huidu nu era baut, nu furase masina si a nu provocat accidentul intentionat.

Ai Bmw, nu ti-a derapat spatele niciodata? Poate ca da, dar norocul tau a fost ca din partea cealalta nu venea un Logan cu trei persoane la bord. Si mie mi-a fugit odata spatele pe un podet, era polei, dar am reusit sa o redresez pe contrasens. Slava Domnului ca din partea cealalta nu venea nimeni.

Puteam fi oricare din noi in locul lui Huidu, asa de bine cum oricare din noi puteam fi pasagerii loganului. Atata timp cat nu esti baut la volan, nu esti drogat, circuli regulamentar, ai itp in regula, nu fugi de la locul accidentului, ai circumstante atenuante. Se intampla zilnic accidente cu victime, pe soselele patriei, doar ca, cel al lui Huidu a fost mult mediatizat din cauza faptului ca era vedeta de televiziune.

Regret enorm pierderile de vieti omenesti in accidente rutiere, dar, spre neputinta noastra, ele se intampla.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat.

Huidu ca personaj de televiziune mi se pare vomitiv si dizgratios, dar in locul omului Huidu care a omorat 3 oameni cu 80 la ora poate fi aproape oricine.

A fost in locul nepotrivit la momentul nepotrivit si a facut o manevra pe care probabil a mai facut-o de n ori fara urmari.

E usor sa arunci cu pietre si sa arati cu degetul, dar daca esti si tu pus in locul persoanei respective, totul devine altfel.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si ce rost au teoriile astea de baba care sta si se uita pe geam si observa totul? Puteau fi in loc 100 de nou-nascuti sau 1000 de fete neprihanite. :twitch:

S-a intamplat ce s-a intamplat, nu altceva.

 

 

Logica asta nu functioneaza in viata reala. Intotdeauna exista unul mai mare sau mai bine pregatit sau mai in forma, orice nas isi are nasul. Imi place ca toti papagalii sunt agresivi in trafic atata timp cat vad la volan un aschilopatic sau un obez. Daca vad pe cineva mai solid sau cu o fata mai dubioasa, devin pacifisti si toleranti.

A fi rational nu inseamna ca esti flower power sau ca intorci intotdeauna obrazul ci ca pur si simplu intelegi si faci diferenta dintre accident si fapta facuta cu premeditare sau buna stiinta.

 

Daca ai face tu un accident si ai fi de vina, ti s-ar parea normal, in cazul in care proprietarul celeilalte masini ar fi insotit de mai multi sau pur si simplu ar fi mai solid sau inarmat, sa-ti sparga dintii cu vreun box sau o bata de baseball desi a fost doar un accident?

Atata timp cat ratatul ala va suporta rigorile legii, ce mai e de zis?

Cand sprijini legea junglei trebuie sa fii si tu pregatit sa fii tratat la fel.

Din pacate, cu totii putem fi autorii unui accident.

problema este ca nenorocitul asta a furat o masina si a facut pagube mari la oamenii aia,tu daca ai fi avut bmw ul sau orice alta masina implicata in accidentul ala,si ti ar fi facut ditamai paguba nenorocitul ce i ai fi zis ,"lasa domne ca esti si tu la bautura ai gresit si tu"eu cred ca ai reactiona la fel ca mn i ai da omoru",nu ma dau ca sunt vreu zmeu dar animalul ala ca nu il poti numi om trebuie pedepsit ca atare

Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.