Jump to content

e46,nfl,an 1999,320i,150 hp


ciutanu82

Recommended Posts

Va salut!La inceputul lunii ianuariedin cauza problemelor tehnice pe care le am avut cu pisicu meu(e 36,320i,an 1994) mi am achizitionat un e46,to 320i(dublu vanos),an 1999,rosu,recent adus(germania) de cineva din timisoara(acelasi samsar care mi a adus si pisicul),pret 2400 euro(cu tot cu taxa,inmatriculare,jante si consumabile cred ca am ajuns la 3800).

Masina se prezinta intr o stare excelenta de functionare,singura chestie care ma macina este ca pana sa vand pisicu am mers cu amandoua si pisicul trage si fuge mai bine decat e46.(sincer nu am stiu ca dupa 2001 a aparut fl de 170 cai ca pe acela mi l luam).

Acum va intreb oare sa am eu ceva probleme cu masina aceasta?sau este normal?

Tin sa precizez ca ca m am interesat pe net de diferentele dintre ele,ca de ex:greutatea,vanosul si alte mici chestii

Motorul este acelasi m52 la amandoua,dar alta era senzatia cand mergeam cu piticul.

Ca si dotari e46 este peste pisic.dar acum dupa ce mi am schimbat jantele confortul parca este acelasi,tin sa precizez ca am pus jante 16 inch,anvelove 225/50/16 si simt orice groapa in masina.de la bmw pe baza vin -lui am primit si o lista de dotari cu care a iesit masina din fabrica(una din ele sport package setting),oare din cauza asta sa simt gropile in masina asa de tare sau am eu probleme cu suspensia sus:sweat:

 

inca cateva poze si lista cu dotariile masinipost-28569-0-95246500-1360410635_thumb.jpg

post-28569-0-17652100-1360410036_thumb.jpg

post-28569-0-84825500-1360410353_thumb.jpg

post-28569-0-52655300-1360410368_thumb.jpg

post-28569-0-86935900-1360410378_thumb.jpg

post-28569-0-60493300-1360410628_thumb.jpg

post-28569-0-62137600-1360410645_thumb.jpg

Dotari 3'.pdf

Link to comment
Share on other sites

Vanos-ul se reconditioneaza si nu e f scump. Exista kituri de reparatie, nu stiu exact unde.

 

Intr-adevar e46 e mai greu, dar performanetele in minus nu trebuia sa fie sesizabile, adica aproximativ 0.3-0.5 sec.

 

Mi se pare sau cam sta ridicata si fata si spate? dar poate e iluzia optica din cauza talonului mai mic.

 

In rest f frumoasa, mai ales culoarea.

Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine, pune poze si cu interiorul

Sa o conduci sanatos cat mai multi kilometri!

Multumesc si o sa pun poze si cu interiorul.(interiorul e stock)

 

Vanos-ul se reconditioneaza si nu e f scump. Exista kituri de reparatie, nu stiu exact unde.

 

Intr-adevar e46 e mai greu, dar performanetele in minus nu trebuia sa fie sesizabile, adica aproximativ 0.3-0.5 sec.

 

Mi se pare sau cam sta ridicata si fata si spate? dar poate e iluzia optica din cauza talonului mai mic.

 

In rest f frumoasa, mai ales culoarea.

1.nu am probleme cu vanosul

2.stiu ca e46 e mai greu,diferenta de secunde nu o stiu si nici o liniuta nu am facut inainte sa o vand sa vad dak e mai rapida pisicuta,dar am fost prima oara la spalatorie cu pisicu si apoi cu e 46 si parca este o diferenta,parca era o senzatie mai placuta cu pisicu.

3.nu stiu ce sati zic daca este mai ridicata sau lasata(fata ,spate) ca nu o am de mult(in comparatie cu un alt e 46 diesel a unui prieten e mai lasata a mea),ceea ce ma deranjeaza este ca e cam rigida.

Mulumesc pentru aprecieri.

 

in curand o sa pun folie geamuri si folie stopuri(le innegresc de fapt pe toate,cred ca o sa fie frumos contrastul rosu-negru).

iar pe parcurs un pachet M si o alta evacuare.

Link to comment
Share on other sites

p.s stie cineva unde as putea in constanta sa mi montez angel eyes(ccfl sau smd),unde sa mi montez folii pe geamuri?si pentru un polish si o ceruire?

ce model de angel eyes sa aleg?ccfl sau smd,am inteles ca smd-urile doar le leg la pozitie si nu mi mai trebuie nimik.............

Link to comment
Share on other sites

p.s stie cineva unde as putea in constanta sa mi montez angel eyes(ccfl sau smd),unde sa mi montez folii pe geamuri?si pentru un polish si o ceruire?

ce model de angel eyes sa aleg?ccfl sau smd,am inteles ca smd-urile doar le leg la pozitie si nu mi mai trebuie nimik.............

www.proxenon.ro

eu de aici am cumparat si stiu ca au si un garaj unde monteaza asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Asa e motoru lesinat stai linistit :laugh: legat de angel la 100 de ron mai bine nu!

Pai amandoua au acelasi tip de motor M52,doar ca pisicul are vanos si asta are dublu vanos.

pur si simplu cand acceleram cu pisicul parca simteai senzatia aia de masina rapida,cu asta cand accelerez parca nu simt acceasi senzatie(parca abia o urneste din loc,zici ca mai trag unul dupa mine)

Link to comment
Share on other sites

P.s. sa pun o lista cu ce am schimbat la ea de cand am luat o

-schimb ulei motor 10w40 castrol

-schimb ulei cutie viteza 75w80 motul

-schimb ulei grup 75w90 motul

-schimb placute fata si spate ate

-schimb bucse brat fata febi

-schimb bielete aniruliu febi

-schimb bieleta directie swag

-jante cu anvelove 225/50/16

-azi am innegrit stopuri spate,lucasurile si semnalizari fata(am vazut un model tunning pe un site,dar mai am de bagat in ea sa o fac ca aceea)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.