Jump to content

E36 328i Motor schimbat


Recommended Posts

Salut. Am un prieten care detine un e36. Intial masina a fost un 320i dar a schimbat motorul cu un 2.8 care a fost automat. Configuratia masinii este asta. Motor 2.8l , cutie de 320, iar diferential de 325. Nu stiu cat conteaza dar calculatorul a fost pe masina automata. E nemultumit de ce poate masina si ar vrea sa stie ce poate face. Pana in 220 km/h trage bine dar dupa e foarte greoaie. Am condus si eu 328 manual tot original cat si pe acesta si performantele lui mi se par slabe. Ar putea cineva sa imi dea niste sfaturi cu ce poate face?
Link to comment
Share on other sites

totusi motorul de 2.8 are doar 190 de cai. Dupa 220 e firesc sa mearga mai greu. Plus amestecatura de cutie de 2.0 (cu rapoarte lungi) diferential de alta motorizare. un fel de strutzo magar.

ps ce viteza ar vrea el sa prinda cu un e36

pss banuiesc ca nu si a batut capul sa schimbe si sistemul de franare si suspensia. Vrea doar sa prinda 300

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Calculatorul nu are de ce sa-l schimbe... cutia e Getrag, o sa cedeze singura, merita schimbata

Diferentialul e probabil 3.15, parca raportul asta s-a montat pe 325 ... daca pune un dif 2.93 va castiga ceva procente la viteza maxima... dar oare pe unde merge el cu mai mult de 220 unsure.png

Edited by Radu_A
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa stiu pe unde se deruleaza testele astea.

Nu de alta dar vreau sa iau in calcul rute ocolitoare.

Da ar fii de preferat sa fac testarile astea undeva unde este doar el. Dar ma indoiesc ca nu le face printre noi pe drumurile publice.

Link to comment
Share on other sites

Masina nu ruleaza pe drumuri publice. Este o masina de circuit la care singurele modificari au fost sa i se reduca din greutate. Chestia cu pasul de 220 este foarte profunda. Un 328 obisnuit trage frumos pana la sfarsit. Asta pur si simplu parca se impotoleste . Plus nu are nici in treptele inferioare fortza unui 328.Deci o problema majora ar fi cutia ... Momentan nu a gasit o cutie manuala si de aceea a trebuit sa puna una de 320i. Multmesc.
Link to comment
Share on other sites

Calculatorul nu are de ce sa-l schimbe... cutia e Getrag, o sa cedeze singura, merita schimbata

Diferentialul e probabil 3.15, parca raportul asta s-a montat pe 325 ... daca pune un dif 2.93 va castiga ceva procente la viteza maxima... dar oare pe unde merge el cu mai mult de 220 unsure.png

Mersi. Am mai citit ce mi-ai scris legat de diferential. Daca gasim un diferential de 328 ar fi super. Oricum cutia este pe primul loc sa o schimbe. Ai idee ce alte modele au diferential de 2.93 ? Mersi

 

O lista cu diferentiale e36

post-60399-0-02058600-1361433157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu locuiesc in Cipru iar el In Spania. Merg in vacanta la el. Aici este o singura pista de 2,2 km si nu e de viteza. Achna speedway. Si in Spania circuite sunt gramada. E hobby nu de performanta. Oricum discutia se duce in alta parte. Eu am intrebat cu totul altceva si multumesc celor care au dat un raspuns legat de asta. Edited by Al3kuE36
Link to comment
Share on other sites

Eu locuiesc in Cipru iar el In Spania. Merg in vacanta la el. Aici este o singura pista de 2,2 km si nu e de viteza. Achna speedway. Si in Spania circuite sunt gramada. E hobby nu de performanta. Oricum discutia se duce in alta parte. Eu am intrebat cu totul altceva si multumesc celor care au dat un raspuns legat de asta.

 

mai bine nu mai intrebai ca aici lumea te ia la misto nu toti binenteles

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.