Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Am lucrat in germania intr`un abator. Absolut TOT injecteaza aia, recuperam sangele de la transare, apoi il injectau iar in carne, dupa care injectau un fel de saramura de apa, sare si alte chestii. Nu imi spune de mancarea din germania. Tu vorbesti de mancare ok si spui de MEZELURI?! e clar, stii f bine ce inseamna mancarea sanatoasa, NOT! Eu mananc destul de sanatos, si merg la sala 5/7 zile.

Referitor la masinile de la bulgari, singura chestie pe care nu v`o doresc, e sa va loveasca cineva cu nre de bulgaria, atunci sa vedeti SPECTACOL! Sunt patit, si foarte norocos in acelasi timp, pentru ca intr`un final mi`am recuperat banii (8500 ron), doar eu stiu cati nervi, cate telefoane, cate drumuri si sesizari am facut pentru asta, si totul numai din cauza bulgarilor, omologul asiguratorului bulgar de la noi a fost uniqa - numai de bine despre ei - am fost si la director care a vorbit cu ei de fata cu mine, numa-numa sa vina confirmarea cartii vietii .... Principiul meu e simplu: daca nu ma afecteaza pe mine, poti sa sari in cap de pe pod, dar daca ma afecteaza sau exista cu preponderenta acest pericol ... atunci e alta poveste.

 

Si la noi se intampla acelasi lucru.

In Germania se respecta mai multe norme de sanatate decat in Romania.

Eu n-am zis ca mezelurile sunt alimente sanatoase, dar exista mezeluri varza si exista specialitati destul de ok. Uu muschi afumat sau o pastrama smechera nu se compara cu un salam oarecare din supermarket.

Si eu am facut sala ani de zile, nu despre asta e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi cateva dezavantaje majore referitor la masinile cu nr de BG :

- depreciere rapida si consistenta

- revanzare foarte dificila

- taxe destul de mari in cazul autoturismelor cu putere de peste 100 kw

- ITP care se face anual

- taxe de minim 200 euro pe an + drumul pana in Bulgaria (deci un total de 300 euro/an)

Mai nou ITP se poate face si la noi la Rar in orice oras cu programare si e valabil 2 ani, deci mai ramane decat RCA sa il faci in BG.

Link to comment
Share on other sites

Bine, ar mai fi o varianta "nepoluanta" conform autoritatilor locale: ne luam masini 2.0 tri turbo, non-euro de 300 de cai si poluam mult mai putin. Sau, o alta varianta: cumparam masini din SUA care, din cate stiu, sunt trecute drept non-euro la noi daca nu soliciti tu la RAR sa iti verifice (contra cost) norma de poluare...
Link to comment
Share on other sites

pai atunci ar trebui ca politistul care constata accidentul sa ia masuri extreme: confiscarea autoturismului, retinerea tuturor actelor, inclusiv permis, etc etc. Totul pentru a fi de ajutor partii vatamate.

 

Asta din ce film e ? sigur nu e productie romaneasca.

 

Care politist? te trimit la amiabila aia, si chiar de`ar fi altfel, aceasta semeata confirmare a cartii verzi a durat la mine 6 luni! Ia`l pe ala de unde nu`i dupa 6 luni.

La mine a durat 8 luni pana mi-am luat banii pe paguba.

Link to comment
Share on other sites

Asta din ce film e ? sigur nu e productie romaneasca.

Si cred ca ar avea ceva sanse la Cannes, cel putin pentru cel mai bun agent in rol principal.

Lasand gluma la o parte, cam asta ar fi un prim pas catre normalitate in ceea ce priveste maninile inmatriculate frudulos in alte tari, daca vrei sa faci ceva pentru a combate problema. Daca vrei doar sa creezi alte solutii pentru eludarea legilor, faci o lege idioata.

Link to comment
Share on other sites

Am lucrat in germania intr`un abator. Absolut TOT injecteaza aia, recuperam sangele de la transare, apoi il injectau iar in carne, dupa care injectau un fel de saramura de apa, sare si alte chestii. Nu imi spune de mancarea din germania. Tu vorbesti de mancare ok si spui de MEZELURI?! e clar, stii f bine ce inseamna mancarea sanatoasa, NOT! Eu mananc destul de sanatos, si merg la sala 5/7 zile.

Referitor la masinile de la bulgari, singura chestie pe care nu v`o doresc, e sa va loveasca cineva cu nre de bulgaria, atunci sa vedeti SPECTACOL! Sunt patit, si foarte norocos in acelasi timp, pentru ca intr`un final mi`am recuperat banii (8500 ron), doar eu stiu cati nervi, cate telefoane, cate drumuri si sesizari am facut pentru asta, si totul numai din cauza bulgarilor, omologul asiguratorului bulgar de la noi a fost uniqa - numai de bine despre ei - am fost si la director care a vorbit cu ei de fata cu mine, numa-numa sa vina confirmarea cartii vietii .... Principiul meu e simplu: daca nu ma afecteaza pe mine, poti sa sari in cap de pe pod, dar daca ma afecteaza sau exista cu preponderenta acest pericol ... atunci e alta poveste.

 

 

Am lucrat in romanica la abator, pfuuuuu e jale si la noi...:frantics: sa vezi zeci de kile de soia (saci intregi) combinata cu cateva kilograme de carne si aia vai de mama ei, mai ales cand vine vorba de toba, parizer,carnati polonezi si crenwursti...toate resturile posibile se baga in alea, aaaa...nu mai zic de arome :wacko: (a se citi "cele mai otravitoare E-uri"). Referitor la carnea bruta afumata,etc... erau vreo doua masinarii prin sectie, inainte de a le afuma le bagau in masinariile alea care aveau minim 100 de ace, le umflau mai ceva ca la desene animate :download: cu zeama deaia, si binenteles ca nu era doar apa cu sare (saramura), ar fi fost bine....era si aia plina de "arome naturale":laugh: .

Singurul lucru bun care-l faceau si ce-mi placea la abatorul respectiv, e ca se importa carne la greu (carcase in special), mii de tone mai ales din germania si italia care aratau ca la carte, numai porci pana intr-o anumita greutate, iar aparatura toata era adusa din italia (de ultima generatie); in schimb porcii nostri erau vai de mama lor (avea si porcaria proprie, peste 40000 de capete). Mi-aduc aminte ca a adus un porc de la porcarie (cred ca a fost ver dela pt scroafe), m-am speriat cat era de mare, avea peste 380 kg, urat cu spume, plin de bube si vanatai cu soriciul cat degetul de gros :puke: , intr-un final l-au bagat la CPL (carne pt lucru).

 

Deci stati linistiti ca nici la noi situatia nu e mai roza.

 

Mai dau un exemplu ca off-ul sa fie pe masura :p . Inainte sa plecam in italia, nevasta-mea s-a angajat la un magazin alimentar bazat in primul rand pe produse din carne, o punea patroana sa stearga produsele afumate seara dupa program pt ca incepusera sa se lipeasca, iar aia schimba etichetele (nu pot sa-mi dau seama de unde le avea) la produsele care aveau data expirata. Dupa doua zile, n-a nu s-a mai dus la munca, tocmai pt neregulile care existau in magazinul respectiv. Culmea, ca inainte de a intra acolo, faceam cumparaturi de la magazinul cu pricina...:bashwall: de cand am aflat, m-am lasat la mana mea si l-am evitat.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Pe forumul Subaru este un mosulica (face 79 de ani in curand) mare fan Subaru, asta e.

Am facut afaceri impreuna, tipul e maniac pe acea firma, de 30 de ani doar Subaru isi cumpara.

Este sas plecat in anii '70 in Germania si intors de cativa ani in Romania doar rezident, varsta nu-i mai "permite" sa-si piarda timpul cerand cetatenia Romana -deci e neamt cu acte in regula.

Acolo are un autoturism nu nr de Deutchland (ceva cu motor minuscul) , aici detine un Subaru cu motor mare . Binenteles la inscris in BG :rolleyes:

Microbul vitezei si al aventurii s-a pastrat si la aceasta varsta, asa ca intr-o vreme se apucase sa faca drumuri cu ea pana acasa (Germania) , a 2-a oara a fost oprit de patrula de politie la circa 30 km de casa (Nurnberg) , acte, control, totul ok...doar vorbeau aceeasi limba, despre masina politistul vroia sa stie cat va sta , el-normal- a recitat poezia celor 30 zile (e valabila si la ei) . OK ,afirma polizei , drum bun.

Dupa cam o luna , din nou, mosu cauta adrenalina pana in Deutchland (sa ia pensia si sa plateasca darile). Probabil ca a fost scanat pe autobahn , in fata casei polizei astepta calm explicatii. Din nou poezia recitata in limba lui Wagner ..., politistul nu a mai inghitit treaba cu cele 30 de zile si ia confiscat numerele , in fata casei, neamt de-al lui ... :alien:

 

 

Mai tarziu , dupa vreo 2 saptamani, la o bere , mosulica mi-a confirmat ca in Germania intradevar se respecta libera circulatie insa tehnologia poate demonstra atunci cand aceasta "portita" este folosita in scopul evaziunii fiscale ..!!!

Pai daca te-a mirosit teutonul de evaziune :super: ...ai pus-o , mai bine ceri azil in Albania

 

 

Este caz real, mosul traieste, pot demonstra cele povestite

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu a cui clona esti, dar mai taie din ele sa intre in soba.

Ai niste povesti cu care rivalizezi cu fratii Grimm.

E cam sfarsitul iernii, lasa povestile de iarna la gura sobei.

Trage niste aer proaspat, ajuta la oxigenare.

 

Asta cu tehnologia e o aberatie.

Am eu un prieten care sta in Germania si a fost prins de radar cu o viteza mare si i-au trimis la domiciliu amenda.

I-au suspendat permisul, insa el nu avea de unde sa stie pentru ca a stat peste o luna in Romania.

Cand s-a intors l-au oprit si i-au deschis dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat.

Cum crezi ca a probat ca nu avea cum sa vada ca avea permisul suspendat pentru ca era plecat din tara? A apelat la maestrii tehnologiei teutone?

Nu. A venit cu niste documente de la un spital din Bucuresti unde se operase in perioada cand a fost in tara. Alea au fost acceptate in instanta si asa i-a fost anulat dosarul penal.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pe forumul Subaru este un mosulica (face 79 de ani in curand) mare fan Subaru, asta e.

Am facut afaceri impreuna, tipul e maniac pe acea firma, de 30 de ani doar Subaru isi cumpara.

Este sas plecat in anii '70 in Germania si intors de cativa ani in Romania doar rezident, varsta nu-i mai "permite" sa-si piarda timpul cerand cetatenia Romana -deci e neamt cu acte in regula.

Acolo are un autoturism nu nr de Deutchland (ceva cu motor minuscul) , aici detine un Subaru cu motor mare . Binenteles la inscris in BG :rolleyes:

Microbul vitezei si al aventurii s-a pastrat si la aceasta varsta, asa ca intr-o vreme se apucase sa faca drumuri cu ea pana acasa (Germania) , a 2-a oara a fost oprit de patrula de politie la circa 30 km de casa (Nurnberg) , acte, control, totul ok...doar vorbeau aceeasi limba, despre masina politistul vroia sa stie cat va sta , el-normal- a recitat poezia celor 30 zile (e valabila si la ei) . OK ,afirma polizei , drum bun.

Dupa cam o luna , din nou, mosu cauta adrenalina pana in Deutchland (sa ia pensia si sa plateasca darile). Probabil ca a fost scanat pe autobahn , in fata casei polizei astepta calm explicatii. Din nou poezia recitata in limba lui Wagner ..., politistul nu a mai inghitit treaba cu cele 30 de zile si ia confiscat numerele , in fata casei, neamt de-al lui ... :alien:

 

 

Mai tarziu , dupa vreo 2 saptamani, la o bere , mosulica mi-a confirmat ca in Germania intradevar se respecta libera circulatie insa tehnologia poate demonstra atunci cand aceasta "portita" este folosita in scopul evaziunii fiscale ..!!!

Pai daca te-a mirosit teutonul de evaziune :super: ...ai pus-o , mai bine ceri azil in Albania

 

 

Este caz real, mosul traieste, pot demonstra cele povestite

 

Cray, decat sa ne povestesti lucruri intamplate prin germanica, de ce nu ne povestesti si de vreo lege de bun simt aplicata in romanica, o lege in care sa multumeasca tot cetateanul roman...macar una.

 

Ok, nu esti deacord cu masinile pe bg, e dreptul tau, e opinia ta, nu ti le ia nimeni, dar de ce nu vorbesti si de neregulile care se fac la nivel de politic? de legi date aiurea fara nicio logica, menite sa usureze cetateanul de bani, fara a-i da oportunitatea sa se bucure de vreo lege, ceea ce demonstraza ca sunt incapabili de a crea legi bune pt tara. Asa ceva de ce nu aduci in discutie?

Link to comment
Share on other sites

Pt Ciupanezul : mi-e greu sa cred ca hartiuta de spital (cu igrasie) din Rromania a contat in Germania :frantics: ,...sa depasim momentul :thumbsup:

 

Nu sunt clona nimanui, sunt nou aici, la ce mi-ar ajuta ??!!

 

 

Pt Catalin BMW : traim intr-o tara unde trebuie sa te "descurci" ca sa traiesti bine, lucrurile astea se vor schimba cu timpul (cu mult timp) . Legile indoielnice si prost aplicate ne fac sa invatam sa ne "descurcam"

Link to comment
Share on other sites

Pt Ciupanezul : mi-e greu sa cred ca hartiuta de spital (cu igrasie) din Rromania a contat in Germania :frantics: ,...sa depasim momentul :thumbsup:

 

Nu sunt clona nimanui, sunt nou aici, la ce mi-ar ajuta ??!!

 

 

Pt Catalin BMW : traim intr-o tara unde trebuie sa te "descurci" ca sa traiesti bine, lucrurile astea se vor schimba cu timpul (cu mult timp) . Legile indoielnice si prost aplicate ne fac sa invatam sa ne "descurcam"

 

 

Pai si-atunci nu observi ca te cam contrazici singur prin cele spuse? Tocmai prin faptul ca "traim intr-o tara unde trebuie sa te "descurci" ca sa traiesti bine, lucrurile astea se vor schimba cu timpul (cu mult timp) . Legile indoielnice si prost aplicate ne fac sa invatam sa ne "descurcam" ", multi dintre noi apeleaza la bulgarica, moldovica,polonica,italica,samd....

 

Exact asa au invatat oamenii sa se "descurce", daca au vazut ca legile sunt prost aplicate si indoielnice, si-atunci daca ai afirmat toate astea, ce ce mai esti impotriva inmatricularii pe bg???:blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un E90 inmatriculat in Bulgaria.

 

Cand a intrat in tara, acum aproape un an, taxa auto la noi era vreo 5000 lei, iar acum se pare ca va fi aproape 4000 lei. Nu am vrut nici atunci si nici acum sa platesc banii astia pt. niste table romanesti. Am considerat ca statul roman imi pretinde o plata necuvenita, deci am preferat numere bulgaresti, care costa rezonabil.

 

E ceva gresit in rationamentul meu?! Trebuia sa inghit orice le bese mintea unor escroci alesi, care nu stiu cum sa ne jupoaie mai bine?!

Si n-ar fi cacatu' destul de vartos daca nu ar exista si de-ai nostri, care sa le faca jocul !

 

Pentru ce? pentru leprele cu nre de bg? :2guns:

 

Nu e frumos, @rain... Nu e nici constructiv, ba poate fi chiar riscant !

 

Apropo de "problema" bulgaroaicelor in caz de accident, uite ca mi-a indoit unul o usa prin noiembrie, anul trecut. Si pana acum nu s-a rezolvat nimic cu dosarul de daune, cu toate numerele lui romanesti !

Si se pare ca mai dureaza... Eu ce ar trebui sa fac, domnu' @rain ?!

 

"Sa moara toate lichelele cu asigurare la cutare si cutare !!!" :2guns: Sau ce ??!!

 

Adevarata problema o gasim la institutiile ROMANESTI, care functioneaza defectuos!

 

In fine! Ideea este ca ar trebui sa facem front comun si sa nu le permitem sa ne calce in picioare ! Nu ne ajuta cu nimic sa ne certam intre noi, iar lor exact asta le prieste ("divide et impera").

Poate ar trebui sa mergem cu totii fara nicio placuta de inmatriculare, indiferent daca e sau nu inscrisa masina ! Sa vedem ce ar face militia daca ar vedea strada plina numai de masini NEINMATRICULATE ! Sa vedem ce ar face guvernul daca ar vedea ca NIMENI nu le da lor banii aia multi, pe care ii cer ei ?!

 

Cu ce se aleg cei care accepta sa plateasca supusi ?! Cu o pereche frumoasa de table, cu multe dubluveuri si o retea de drumuri ciuruite, condimentate cu militieni care sa ii arda de lovele...

Buna treaba ! :bashwall:

 

Mai la obiect: Noul proiect de lege are multe probleme de costitutionalitate si abia astept sa-i vad cum vor crea procedurile de aplicare :popcorn: .

Link to comment
Share on other sites

Nu e frumos, @rain... Nu e nici constructiv, ba poate fi chiar riscant !

Apropo de "problema" bulgaroaicelor in caz de accident, uite ca mi-a indoit unul o usa prin noiembrie, anul trecut. Si pana acum nu s-a rezolvat nimic cu dosarul de daune, cu toate numerele lui romanesti !

Si se pare ca mai dureaza... Eu ce ar trebui sa fac, domnu' @rain ?!

A intrat vreunu cu masina in curtea ta si ti`a spart usa sau cum? Ori poate ai vrut sa scrii "portiera", atunci ar fi altceva ... pana una`alta, daca stai si astepti sa se rezolve de la sine la asigurari, n`o sa faci niciodata nimic, daca mergeai pe capul lor si le mai faceai si o reclamatie la csa eu cred ca se rezolva, sau poate aveai usa "smechera" la casa si dosarul de dauna se ridica la zeci de mii de euro :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Tot nu a inchis nimeni topicul asta ? chat room ...

 

Apropo de "problema" bulgaroaicelor in caz de accident, uite ca mi-a indoit unul o usa prin noiembrie, anul trecut. Si pana acum nu s-a rezolvat nimic cu dosarul de daune, cu toate numerele lui romanesti !

 

Pai te-a mirosit ca esti de bulgaria.

 

Eu banii de bulgaria i-am vazut dupa 3 reclamatii CSA.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu sunt de acord cu masinile inmatriculate in Bg. Nici cu masina mea nu sunt de acord cand o vad cu nr. de Bg. Ma simt strain in tara mea si ma consolez cu ideea ca vor veni si vremuri mai bune. Decat sa platesc timbru de mediu aproape de valoarea masinii, de banii aia imi cumpar piese si o repar vreo 4-5 ani. Astfel stiu ca masina e in regula tehnic si estetic, am si ITP luat pe bune si am si asigurare perfect valabila la cei 3000 km cat circul eu cu ea anual.:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

...ce scrie mai sus e doar o teorie, in practica daca te-a palit un "bulgar" te-ai nenorocit.

Eu cred că greșești de două ori când faci asemenea afirmații.

Prima dată pentru că delimitezi strict zona bulgară ca fiind problematică în plata asigurărilor (uitând de fenomenul mașinilor cu nr de Franța care nu au nici măcar acte valabile, multe dintre ele fiind aduse de „ambasadorii” noștri tuciurii)

A doua oară pentru că afirmațiile tale se bazează pe zvonuri (părerea mea și dacă greșesc aștept să mă contrazici) Spun zvonuri deoarece eu am în acest moment 4 mașini înmatriculate pe Bg, 2 personale și două pe care le folosesc la firmă și pot să-ți spun că am avut mult mai multe probleme cu Carpatica asigurări sau ASIROM decât cu Generali, societatea care se ocupă în Bg de asigurări auto.

Te asigur că sunt diferențe astronomice în felul în care lucrează firmele din România și cea din Bulgaria!

Nu spun despre altele deoarece nu am avut de a face cu cazuri concrete... și prefer să vorbesc din proprie experiență.

Eu plătesc pentru fiecare mașină între 160 și 283 leva (80-140€), funcție de tipul ei și merg liniștit în toată Europa.

Edited by ovidiucro
Link to comment
Share on other sites

am un prieten cu un service auto, ala zice ca daca asigurarea bulgareasca e valabila cica vede banii mai prompt decat multe alte firme romanesti...

cica prima data a fost si el mai reticent.. acum nu isi mai face griji...

problema cand nu au asigurare de loc, dar dinastea se intampla si la nr. din ro lejer..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.