Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Cum sau unde e trecut ITP-ul facut in romania pe masina inmatriculata in bulgaria?

 

Se poate face, am anexĂŁ pentru talon de ro unde este trecut itp, a durat câteva ore pânĂŁ au verificat dacĂŁ nu cumva este furatĂŁ mașina...

 

cam așa aratĂŁ ...

post-23404-0-03715600-1362093648_thumb.jpg

Edited by Nitoi Cristi
Link to comment
Share on other sites

Imposibil, s-ar incalca princiii si drepturi fundamentale ale propretatii.

Dragul meu frate de suferinta, cu parere de rau te anunt ca orice este posibil la noi in tara.

Au incalcat ei dreptul la viata pentru o gramada de romani cand au inchis zeci de spitale si i-au lasat la voia sortii.

Crezi ca ii doare undeva de principiile si drepturile fundamentale ale proprietatii?

Daca vrea muschiul lor, o face, si n-are nimeni ce face. Pana se sesizeaza Uniunea din care (cica) facem parte suntem !#ti si prin fata si prin spate, ca doar e job national de guvernant. Asta e.

 

Se poate face, am anexĂŁ pentru talon de ro unde este trecut itp, a durat câteva ore pânĂŁ au verificat dacĂŁ nu cumva este furatĂŁ mașina...

 

cam așa aratĂŁ ...

Se poate dar nu cumva nu este valabil decat pe teritoriul Romaniei? Parca asa era smecheria, nu mai stiu.

Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat, nici in cazul celalt nu esti proprietarul masinii.

Eu am cartea mare, e la mine acasa in sertar, fara de care masina nu se poate instraina.

In plus am semnat un contract de vanzare cumparare intre mine si firma, care e stampilat eetc etc fara data.

Cand vreau sa o vand inmatriculez in alta parte sau orice. cu catea mare si cu o data pusa pe contractul ala sunt in regula..

Avand toate actele astea sunt proprietar..intelegi.. ?

In momentul in care pui data pe contractul respectiv devii proprietar de drept al masinii.

Daca ai fi in momentul asta proprietar dpdv legal nu ai mai avea nevoie de acel contract si ai putea sa vinzi masina fara el.

Contractul respectiv se face de catre firma atat pentru a-ti usura viata daca vrei sa o vinzi cat si ca o masura de siguranta pentru tine in cazul in care firma are probleme si se trezeste cu bunurile scoase la licitatie, bunuri printre care se numara si masina ta.

 

Sincer cred ca secretul pentru a nu lua amenda/dosar penal cu noua lege este pur si simplu sa nu arati procura (daca ai asa ceva) cand te opreste Politia. Masina este imprumutata de la un prieten care e cetatean bulgar. Am vreun titlu de proprietate la care face referinta noua lege? Nu. Titlul de "proprietate" este imprumut cu acord de vointa verbal din partea proprietarului (parca asa ii zicea). E vreo problema? Nu. Procura o folosesti doar ca sa treci vama cand iesi/intri in tara. DONE :goodjob:

 

pai cum numai pe teritoriul Romaniei?

Nu stiu acum, cu certificatele de inmatriculare tip nou cum e cu anexa aia, dar banuiesc ca anexa de aia are toata lumea.

E ok, am reverificat legea. Este valabila peste tot.

 

Ordonanţa nr.6 din 25.01.2012

Publicat in Monitorul Oficial 78 din 31 ianuarie 2012 (M. Of. 78/2012)

 

Art. 67.

(1) Vehiculele inmatriculate in alte state pot fi supuse, la cerere, unei inspectii tehnice periodice, care se efectueaza de R.A.R. in conformitate cu reglementarile prevazute la art. 1.

(2) In vederea efectuarii inspectiei tehnice periodice prevazute la alin. (1), solicitantul declara pe propria raspundere situatia vehiculului in ceea ce priveste detinatorul si situatia inmatricularii vehiculului respectiv.

(3) Efectuarea inspectiei tehnice periodice prevazute la alin. (1) nu absolva detinatorul sau utilizatorul vehiculului de respectarea celorlalte prevederi legale privind circulatia pe drumurile publice din Romania.

(4) Recunoasterea inspectiei tehnice periodice prevazute la alin. (1) de catre alte state se face in functie de legislatia aplicabila a statelor respective.

 

Exceptie cica ar face statele care specifica clar ca un auto inmatriculat intr-o tara nu poate avea inspectia tehnica efectuata in alta tara, desi nu stiu daca exista in vreo tara o astfel de lege.

Edited by Mircea Dogaru
Link to comment
Share on other sites

Contractul de vanzare cumparare de la o firma catre oricine altcineva este fix zero, n-are absolut nici o valoare. Asta va poate spune oricine vreti voi, ANAF, politie etc. Firma elibereaza factura, fara factura e degeaba.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ce e asa de greu de inteles , daca cartea mare e la mine, aia e.

Factura dpdpv al proprietatii e 0. in cel mai rau caz ii da amenda firmei pentru evaziune..

Si in DE cand am cumparat masina din parc auto nu am vazut vreo factura.. ci un CV si o chitanta de mana.. ce nu eram proprietar ? am mers la inmatriculari cu C-Vul si brief mare, mic, TUV si RCA si am inmatriculat-o, nu mi-a cerut nimeni nici o factura.

 

cand te duci sa inmatriculezi masina cumparata iti cere cineva factura ? iti trebuie actele masinii si CV-ul ..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

...Din ce am citit aici am ajuns la concluzia ca cel mai simplu pt mine si pt sufletul meu sa dorm noaptea linistit e sa cumpar o masina Euro 5 si gata. :frantics:

Pare cea mai scumpa si inaccesibila varianta (deocamdata) insa in timp daca adaug : alergatura in BG, stresul , oamenii indoielnici din BG, taxele de la ei , valoarea la revanzare , stresul la revanzare (masinile cu nr de BG se vand extrem de greu) , atitudinea participantilor la trafic (vis-a-vis de masinile BG) , controalele Politiei rutiere si fata idioata a lu' Garcea , .... mai bine mai astept si cumpar ceva cu Euro 5 sau inmatriculata dupa 2007.

Ma enerveaza si faptul sa-mi citesc numele in ..chirilica :purple:

 

Candva a mers, vreo 8 ani s-a circulat care si cum a vrut dar acum se strange latul, conceptia oamenilor s-a schimbat. Statul ia pielea de pe noi, nu am ce face, ...

... incet-incet UE isi arata adevarata fata si avantajele ..nenumarate !!!! :pirate:

Legile noastre sunt aproape identice cu cele din UE insa inca nu se aplica ca la ei, atunci sa vezi vai si-amar.

Inmatricularea pe BG e oportuna doar pt cei cu motoare mari , peste 2600 cmc.

De exemplu la un E90 motor de 2000 benzinar se plateste aproximativ 700-900 euro in Romania.

N-ar fi un capat de lume .

Link to comment
Share on other sites

Contractul de vanzare cumparare de la o firma catre oricine altcineva este fix zero, n-are absolut nici o valoare. Asta va poate spune oricine vreti voi, ANAF, politie etc. Firma elibereaza factura, fara factura e degeaba.

 

 

Pai cum elibereaza factura, pe al cui nume? si in cazul asta trebuie sa arati factura sau cum?

Link to comment
Share on other sites

ce e asa de greu de inteles , daca cartea mare e la mine, aia e.

Factura dpdpv al proprietatii e 0. in cel mai rau caz ii da amenda firmei pentru evaziune..

Si in DE cand am cumparat masina din parc auto nu am vazut vreo factura.. ci un CV si o chitanta de mana.. ce nu eram proprietar ? am mers la inmatriculari cu C-Vul si brief mare, mic, TUV si RCA si am inmatriculat-o, nu mi-a cerut nimeni nici o factura.

 

cand te duci sa inmatriculezi masina cumparata iti cere cineva factura ? iti trebuie actele masinii si CV-ul ..

 

Da, evident ca iti cere factura. Peste tot.

 

Inmatriculeaza tu in Romania o masina cumparata de la o firma, fara sa ai factura. Doar cu contract de vanzare cumpare.

 

Nu stiu cate masini ati avut voi pana acum, dar eu am avut macar 50 daca nu mai mult.

 

Daca ai cartea masinii dar nu esti trecut pe ea, este zero. Proprietarul din acte poate scoate duplicat la carte declarand-o pe aia pierduta, fara macar sa fie prezenta masina la RAR.

Edited by WLF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Din ce am citit aici am ajuns la concluzia ca cel mai simplu pt mine si pt sufletul meu sa dorm noaptea linistit e sa cumpar o masina Euro 5 si gata. :frantics:

Pare cea mai scumpa si inaccesibila varianta (deocamdata) insa in timp daca adaug : alergatura in BG, stresul , oamenii indoielnici din BG, taxele de la ei , valoarea la revanzare , stresul la revanzare (masinile cu nr de BG se vand extrem de greu) , atitudinea participantilor la trafic (vis-a-vis de masinile BG) , controalele Politiei rutiere si fata idioata a lu' Garcea , .... mai bine mai astept si cumpar ceva cu Euro 5 sau inmatriculata dupa 2007.

Ma enerveaza si faptul sa-mi citesc numele in ..chirilica :purple:

 

Candva a mers, vreo 8 ani s-a circulat care si cum a vrut dar acum se strange latul, conceptia oamenilor s-a schimbat. Statul ia pielea de pe noi, nu am ce face, ...

... incet-incet UE isi arata adevarata fata si avantajele ..nenumarate !!!! :pirate:

Legile noastre sunt aproape identice cu cele din UE insa inca nu se aplica ca la ei, atunci sa vezi vai si-amar.

Inmatricularea pe BG e oportuna doar pt cei cu motoare mari , peste 2600 cmc.

De exemplu la un E90 motor de 2000 benzinar se plateste aproximativ 700-900 euro in Romania.

N-ar fi un capat de lume .

Ha ha, si peste cativa ani parca te trezesti ca dau astia iar o lege in care te arde rau si la euro5...sa vezi atunci circoteca!

Link to comment
Share on other sites

Pai cum elibereaza factura, pe al cui nume? si in cazul asta trebuie sa arati factura sau cum?

 

Era vorba doar de inmatriculatul unei masini pe numele tau daca ai luat-o de la o firma. E obligatoriu sa ai factura, contractul de vanzare cumparare nu este valabil, nici macar nu se face asa ceva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai scrie ma aberatii ! Cum sa te arda la euro 5 ?

 

 

Asa cum te-a ars si la euro4, sumplu! Te gandeai tu in 2006 ca o sa platesti mii de € pe un E4? Te gandeai in 2007 cand a introdus tariceanu taxa ca o s-o schimbe de n ori si s-o tripleze si iar tripleze? Unde vezi tu aberatii, chiar e dificil sa gandesti?

Link to comment
Share on other sites

Era vorba doar de inmatriculatul unei masini pe numele tau daca ai luat-o de la o firma. E obligatoriu sa ai factura, contractul de vanzare cumparare nu este valabil, nici macar nu se face asa ceva.

 

Cam asa e.

Cand am luat prima masina de la concesionari, societatea respectiva mi-a eliberat factura pe numele meu.

 

Pai tu crezi ca stau sa ma gandesc la toate prostiile citite ? Hai sa nu mai cumparam nici masini euro5 sau sa le inscriem pe BG, preventiv, ca poate poate !

 

 

Pai si-atunci la ce mai citesti si la ce mai comentezi?:flowers:

 

N-a spus nimeni sa nu mai cumparam masini euro 5 sau etc, eu m-am referit strict la idiotenile din capul astora care dau legi; deci cum au fost in stare sa ne "arda" la E4, ce te face sa crezi ca nu taxeaza si la E5 in viitorul nu prea indepartat?

Link to comment
Share on other sites

Lol, adica eu daca imi permit in Germania sa inscriu 530 la 60 euro sau in Bg la 500 in Romania nu ar trebui sa imi permit, dupa logica asta. :wacko:

 

Pai dupa logica asta ar trebui sa te muti in Germania sau Bulgaria. :download:

 

L-am condus eu, singurul avantaj pe langa bmw e ca mi se parea ca merg pe gratis, atat de putin consuma.

 

:popcorn: cea mai tare duma auzita ever

Link to comment
Share on other sites

Pai dupa logica asta ar trebui sa te muti in Germania sau Bulgaria. :download:

 

 

 

:popcorn: cea mai tare duma auzita ever

 

 

Pai cum sa se mute in germania daca e cetatean roman? pe ce baza? in cel mai rau caz ar putea sa-si inmatriculeze masina in tarile mentionate dar ce legatura are cu mutatul?

Link to comment
Share on other sites

Contractul de vanzare cumparare de la o firma catre oricine altcineva este fix zero, n-are absolut nici o valoare. Asta va poate spune oricine vreti voi, ANAF, politie etc. Firma elibereaza factura, fara factura e degeaba.

Good point.

Asta cu contractul nu merge decat cu persoanele fizice.

 

Nu mai scrie ma aberatii ! Cum sa te arda la euro 5 ?

Nu te arde acum, dar mai incolo...

Oricand se poate intampla cum au patit cei ce si-au luat masini inainte de 2007. Se gandeau ei ca la 7-8 ani, cand vor vrea sa isi vanda masinile nu vor mai putea deoarece taxa impusa se apropie de valoarea de piata a masinii? Nope. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.