Jump to content

Sondaj de opinie - Sofer


maha90

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Ati fost vrodata in situatia de a va afla intr-un loc cu masina, ati baut si trebuie sa riscati permisul si viata

 

altor persoane pentru a ajunge cu masina acasa?

Ati fost vrodata in situatia de a va fi lehamite a va urca intr-un Taxi stiind ca o sa intalniti aceiasi soferi de

 

seara care au aparatele masluite si povestesc intodeauna despre cat de fiabila este masina lor, muzica de proasta

 

calitate etc. si va doriti din tot sufletul sa mergeti cu masina personala dar asta inseamna sa va retineti de la

 

alcool?

Ati fost vrodata in situatia de a va afla intr-un loc unde masina personala va incurca si va doriti din tot sufletul

 

sa vina cineva sa o duca unde ii este locul?

Ati fost vrodata in situatia de a lasa masina abandonata pe un trotuar si sa apelati la un taxi pentru a ajunge acasa,

 

iar a doua zi sa apelati la acelasi taxi pentru a ajunge din nou la masina pentru a va recupera bunul?

 

Va regasiti in aceste exemple? Ce parere aveti daca s-ar ocupa cineva de dvs si masina dvs.

Atunci puteti scapa de asteptarea in ploaie dupa un taxi care intarzie, unde-ti poti pierde bunurile pe care nu le vei

 

recupera niciodata, unde asculti un gen muzical care nu-ti este pe plac, ai interzis la fumat sau alte obiceiuri

 

personale, scapati de teama ca aveti masina parasita intr-o zona rau famata riscand bunurile personale sau

 

integritatea masinii.

 

V-ar fi pe plac sa mergeti la o petrecere cu masina personala iar la plecare sa aveti un sofer profesionist care sa va

 

conduca masina la adresa dorita?

Ati apela la un astfel de serviu?

Link to comment
Share on other sites

Alta reclama mascata.

Nici macar nu a avut eleganta sa editeze textul ca lumea. A dat copy paste de pe alt forum probabil.

 

PS: vrodata nu exista decat in imaginatia ta. In DEX este vreodata.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Eu unul am fost in situatia asta de nenumarate ori. Nu m-am urcat niciodata baut la volan si intr-adevar imi displac (ca sa nu spun ca urasc) taximetristii (cei bucuresteni, atat ca soferi in trafic, cat si ca oameni).

 

As apela la un astfel de serviciu numai in situatia in care costurile ar fi cel mult egale cu plata taxiului dus-intors.

Link to comment
Share on other sites

Trecand peste caracterul de reclama al topicului si peste greselile gramaticale, probabil acest gen de serviciu ar gasi clienti.

 

A fost parca un episod Top Gear in care cei trei au luat pentru o seara locul unor asemenea soferi.

 

Nu cred ca acest serviciu poate fi oferit la pretul practicat de taxi, asa cum ar vrea cosmin316.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

La noi nu ai voie sa bei deloc.

De exemplu in Austria ai voie sa bei o bere de exemplu si sa conduci. Cel putin asa am vazut eu si asta dimineata la 7-8 in benzinarii cand opreau sa alimenteze sau sa bea o cafea , bagau si o bere dar doar una. Si asta mai toti faceau! Dar la noi daca s-ar da voie pai va dati seama ca nu s-ar bea decat una. Aia stiu sa se abtina si au limite. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

A fost parca o emisiune pe Top Gear in care cei trei au luat pentru o seara locul unor asemnea soferi.

 

 

 

Cea in care veneau cu scuterele alea pliabile? Parca mai tin minte. Mi s-a parut interesant daca e sa fiu sincer.

Link to comment
Share on other sites

La noi nu ai voie sa bei deloc.

De exemplu in Austria ai voie sa bei o bere de exemplu si sa conduci. Cel putin asa am vazut eu si asta dimineata la 7-8 in benzinarii cand opreau sa alimenteze sau sa bea o cafea , bagau si o bere dar doar una. Si asta mai toti faceau! Dar la noi daca s-ar da voie pai va dati seama ca nu s-ar bea decat una. Aia stiu sa se abtina si au limite. ;)

 

lol nu exista asa ceva, limita o bere :)))

 

exista o alcolemie maxima, care poate fi o bere sau doua sau 3 depinde de persoana

 

sau ceva vin , sau alcool pur :p

Link to comment
Share on other sites

1. Bei, nu conduci.

2. Vrei sa bei, mergi cu taxi.

3. Nu as da niciodata masina mea pe mana nimanui, daramite pe mana unui necunoscut, fie el chiar si un "profesionist".

Corect.

O afacere de genul asta e sortita esecului in Romania.

Alternativa taxiurilor este mult mai la indemana.

Chiar daca unii taximetristi sunt, de multe ori, o specie diferita de homo sapiens, si te poti intelege cu ei destul de greu si sunt maxim de dizgratiosi, nu sunt toti asa.

Iar daca esti un om normal nu bei foarte des incat sa fie nevoie sa iei taxiul foarte des, deci si intalnirile cu aceasta specie sunt rare.

Link to comment
Share on other sites

ce fel de bere?

 

Fara alcool probabil:)).. eu nu stiam ca in austria ai voie s bei si sa conduci, in germania da, in austria nu... asa stiam eu..

 

l.e am vazut acum ca in austria ai voie 0.5g/l...

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

1. nu stau in ploaie sa astept un taxi, il comand inainte cu 10 min. de a parasi localul

 

2. caut o firma de taxi serioasa si apelez doar la ea

 

3. nu port grija masinii in parcare toata noaptea, sau cat stau in club/local

 

4. nu mor daca nu fumez alea 20 min cat dureaza calatoria, oricum nici in masina personala nu fumam, plus ca m-am lasat de tot :D

 

5 serviciul este clar de 4-5 ori mai scump ca si cursa dus-intors cu un taxi, asa ca nu vad rostul

 

6. daca sunt beat sau baut bine, ma cam doare in p...a cu ce masina ajung acasa, cum arata taximetristul, sau ce muzica asculta (pe asta poti zice sa o schimbe), ideea e sa ajung naibii acasa

 

7. daca ma plimb in vreo 2-3 localuri peste noapte, ce fac? il tot sun pe ala sa vina sa ma ia si sa imi duca masina la celalalt local?

 

Parerea mea: are sanse foarte mici afacerea. Ideea este buna, dar nu la noi unde gem orasele de taxi-uri.

Link to comment
Share on other sites

Io zic ca nu-i nici pe departe reclama mascata, mai degraba un vis umed al unui pusti de 18 ani probabil, de i-a luat tac'su "Benveu" insa lui ii place Jacku' cu Redbull si nu-i prea iscusit la volan, noaptea ori pe ploaie, ceata ori polei...
Link to comment
Share on other sites

Exista un astfel de serviciu deja - se numeste platforma. Un drum e egal cu vreo 4 facute cu taxi dar macar ai baut bine si masina e acasa :) .

 

ON: E mai simplu cu taxi. Iarna e cald cand te urci, vara probabil e racoare (daca nu e, cauti unul "racorit").

Exceptand intervalul orar de munca nu foarte convenabil, sa nu dea Sfantu' sa ii zgarii clientului masina daca e baut, poate mai primesti bonus o bataie buna aditionala facturii/bonului fiscal cu valoare zero pe care o sa o emiti fortat.

 

Ideea e buna, dar daca nu te deplasezi cu o bicicleta pe care sa o poti baga intr-o geanta, nu prea vin clientii la tarifele calculate pentru profit minimalist si nu e de Romania acest serviciu.

Link to comment
Share on other sites

in cazul in care o astfel de afacere ar merge (cu toate ca nu cred), o sa se "destepte" astia de la asigurari la un moment dat si nu o sa poti conduce o masina, proprietate personala a cuiva, fara ca numele soferului sa fie mentionat pe asigurare.

 

p.s. daca as fi atat de stresat la idea de a lasa masina cine stie pe unde, din cauza ca am baut, sau daca as avea nevoie de masina dimineata foarte devreme si nu as vrea sa fac un drum in plus pana la locul unde am lasat-o parcata, as face cum a zis un coleg mai sus. As chema platforma.

Link to comment
Share on other sites

Bun sa zicem ca ai o fobie fata de taxi-uri, la ce mai ai prieteni si telefon in buzunar?

 

Eu la orice ora cred as gasi un prieten/ coleg disponibil sa ma ajute, despre care in prealabil sa stiu cum conduce. Desigur daca nu as gasi un prieten dispus sa o faca gratis pot sa ii ofer o "recompensa" care sa mai spele din deranjul facut.

 

Totusi nu am nici o problema sa folosesc taxiul si chiar autobuz sau alte mijloace.

 

Nu-mi trebuie sa stiu BMW-ul la scara doar de dragul masinii, si nici nu o transform in animal de companie.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.