Jump to content

scartzaituri/paraituri


Calinu

Recommended Posts

sunt convins ca e o problema comuna (desi pe ici pe colo sa mai discutat)...dar daca nu aveti nimica impotriva ar fi bine daca ati intalnit probleme de genu paraituri sau scartaituri pe la geamuri,bord,usi,scaune...etc. si le-ati rezolvat sa ne dati si noua o idee.Prca imi stau pe creier anumiti greieri. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da si pe mine ma scot din sarite zgomotele de genu asta...da na ce sa faci traiesti in romania si asta iti mananca tot timpu...cred ca singura solutie e sa te muti din tara undeva unde nu ai impresia ca brusc ai iesit de pe sosea si ai ajuns prin congo sau la vre-un offroad celebru...
Link to comment
Share on other sites

Chederele de la geamuri raman principala problema cu scartaitul ! Exista vreo rezolvare ?

187188[/snapback]

 

Exista !!!!

Eu am luat din Austria, de la o reprezentanta bmw, un fel de stick care contine un silicon foarte fin...i-am explicat omului de la service bmw de cosmaru posesorilor de bmw din Romanica si mi-a spus foarte ferm sa dau cu siliconu ala..ciudat este ca mi-a zis sa dau pe chederele de la usa si caroserie...eu i-am zis ca nu prea are rost fiindca imi scartaie cand sint geamurile inchise si ca daca le deschid putin, nu se mai aude...el a insistat ca asta e motivu si ca sa dau pe chedere...si a avut dreptate. A costat 33 eur, da' am scapat de greierii aia tampiti.

Nu stiu daca se gaseste si in Romania, insa daca vreti, maine pun poza si part no

Link to comment
Share on other sites

Ar fi interesanta o poza ! Cam cat de des dai cu solutia aia si cam cat te tine ?

 

Nu prea e combinatie daca nu il gasesti la noi ..... dar totusi , incercarea moarte n'are :)

187291[/snapback]

 

Tine o gramada pentru ca e foarte gras si ca atare nu se sterge de pe chedere...chiar dupa ce o spal la spalatorie, chederele raman in continuare unsuroase

Ar fi de preferat insa sa nu dea pe chedere cu apa pentru ca daca e sa le stregi apoi cu carpa, cred ca se curata...:blink:

Azi pun poza

Link to comment
Share on other sites

pai pe chedere isi da tot omu iarna ca sa nu i se rupa (lipeasca)...deci ar trebuie sa aiba ceva influenta in plus siliconul asta minune.Bun,sa zicem ca problema cu usile e ok...dar cu restu???alte pareri,idei? :)

187425[/snapback]

 

Cred ca in masura in care identifici corect locul din care provine scartaitura (imbinarea care face zgomotu) si aplici siliconu asta, problema se rezolva...deocamdata eu nu am zgomote din astea decat la usile fata...daca apar si altele incerc sa dau tot cu asta

Sper ca la primavara cand natura revine la viatza, sa nu apara si greierii :blink:

Link to comment
Share on other sites

hehe, ma amuz tare, si eu care injuram discret gandindu-ma ca am luat o masian aproape nou 2003 care scartaie la interior :) , sincer sa fiu sunt putin dezamagit de mai multe aspecte ale BMW-urilor in general de cand il am pe acesta facand comparatie cu fostul Focus si Vectra C.

 

Eu sunt atat de stresat de scartaiala din partea dreapta fatza incat nu ma uit la drum uneori ca sa identific de unde vine zgomotul, dau pumni in usa, palme in plafon :blink: etc.

 

Daca adaug aici si sistemul audio pilaf, suspensii galagioase, usi grele care trebuie trantite sa se inchida, piese extrem de scumpe ( 5 mil insertie vopsita din jurul schimbatorului, 10 mil oglinda, doar geamul, mp3 player 800E) incep sa nu mai fiu asa incantat de acest brand.... si inca nu am avut probleme tehnice cu ea, atunci sa vezi ...:)

Link to comment
Share on other sites

sunt convins ca e o problema comuna (desi pe ici pe colo sa mai discutat)...dar daca nu aveti nimica impotriva ar fi bine daca ati intalnit probleme de genu paraituri sau scartaituri pe la geamuri,bord,usi,scaune...etc. si le-ati rezolvat sa ne dati si noua o idee.Prca imi stau pe  creier anumiti greieri. :blink:

186954[/snapback]

Gemurile , geamurile .. clantzane :)) nu am idee cum se rezolva .. eventual restranse schimbate cleme shi alte accesorii de genu .. shi eu ma tot intreb asta :)

Link to comment
Share on other sites

Yo o urc pe prietena-mea sa conduca.... si o rog sa mearga peste denivelari... doar sa vad de unde vine zgomotu'.

 

:blink:

 

I like...... NOT. Faza mai nasoala e ca ... sunt si inginer de sunet... si am un auz (made in germany).

 

 

Respect pt toti cei care au greieri in masina!

Link to comment
Share on other sites

hehe, ma amuz tare, si eu care injuram discret gandindu-ma ca am luat o masian aproape nou 2003 care scartaie la interior  :) , sincer sa fiu sunt putin dezamagit de mai multe aspecte ale BMW-urilor in general de cand il am pe acesta facand comparatie cu fostul Focus si Vectra C.

 

 

 

Daca adaug aici si sistemul audio pilaf, suspensii galagioase, usi grele care trebuie trantite sa se inchida, piese extrem de scumpe ( 5 mil insertie vopsita din jurul schimbatorului, 10 mil oglinda, doar geamul, mp3 player 800E) incep sa nu mai fiu asa incantat de acest brand.... si inca nu am avut probleme tehnice cu ea, atunci sa vezi ...:)

187591[/snapback]

 

Pai daca erau mai bune de ce nu iti cumperi la loc un Focus,sau o Vectra? :blink:

Link to comment
Share on other sites

si la mine face intra ceva in rezonanta pe beton cariat sau prin gropi. geamurile functioneaza ok , posibil sa fie chederele imbacsite . imi iau si eu chestie de aia. :blink: oare dc nu merg politicientii si spre centrul tarii de acolo din buc ? . nu ma deranjeaza ca m-am invatat. dar cand trec de pe beton cariat pe asfalt parca opreste cineva casetofonul de bazaituri :) .
Link to comment
Share on other sites

Tine o gramada pentru ca e foarte gras si ca atare nu se sterge de pe chedere...chiar dupa ce o spal la spalatorie, chederele raman in continuare unsuroase

Ar fi de preferat insa sa nu dea pe chedere cu apa pentru ca daca e sa le stregi apoi cu carpa, cred ca se curata...:blink:

Azi pun poza

187441[/snapback]

zici ca raman chederele unsuroase... nu cre ca'i bine daca atingi cu imbracamintea nu ?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Singura problema nerezolvabila pe care o am la o Laguna din 2003 cumparata in Iulie 2006 sunt niste zgomote de acest gen. In ultimul timp incepusem sa ma gandesc ca urmatoarea masina va fi din segmentul premium caci asa scap sigur de ele dar... voi ma puneti rau pe ganduri.

Sincer, ma simt mai bine gandindu-ma ca as fi avut aceeasi problema si cu un BMW din 2003, caci incepusem sa ma oftic crezand ca Renault este o masina slaba, cum zice toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

mie mi-a aparut scartaitul dupa ce am dat cu silicon pe ramele la usi/chedere si nu am mai scapat de el.

pana atunci nu facea.

acum parca mai face doar pe fata si mai mult pe dreapta dar mai face si pe stanga din cand in cand.

am sters si chederul la geam-cu silicon (si facea mai rau),apoi cu alcool si facea mai putin.s-ar putea sa fie problema de la chederele la usi-cel putin la mine de acolo a inceput.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.