Jump to content

scartzaituri/paraituri


Calinu

Recommended Posts

Am incercat si eu cu silicon.....mai rau...scartaia si mai tare. Am sters cu Clin pt geamuri (are alcool) , apoi cu o carpa cu putin ulei de motor(ce-am mai putut scurge din bidon dupa schimbul de ulei, foarte putin ulei pe carpa). Au disparut zgomotele cca 1 luna dupa care iar.....sterse, iar ulei .Pare solutia cea mai eficienta pana acum.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu eu din cauza siliconului scartaie... incercati sa nu mai dati cu silicon pe chedere.

 

Am citit aici pe forum ca cel mai bine e sa folositi un silicon remover intainte sa dati cu solutia Gummie-Pflege.

 

Si eu am incercat sa le curat cu ceva spary de curatat care nu avea la baza silicon inainte sa dau cu Gummie-Pflege. Pentru o perioada scurta de timp a disparut scartaitul dar a reaparut.

Poate daca as fi folosit un silicon remover efectul ar fi fost mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am clasicul scartait de chedere, abia astept sa ajung la AB sa-mi iau solutia magica de care spuneti voi...la un moment dat ma gandeam sa schimb chederele cu unele noi, ma gandeam ca 5 ani sunt suficienti pt cauciucul lor, desi timp de 2 ani masina a stat doar in garaj... O sa va comunic rezultatele! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Este o solutie la BMW Baneasa care e special pt scartaituri de geam...37 ron..arata ca un tub mic ,cu diametrul cam cat a 5 pixuri stranse la un loc si cu o pompita mica in cap...incercati cu el ,la mine a mers.. :)

 

p.s. cereti la nenea de-acolo ca vreti expres pt scartait de geamuri !!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu un scartait cand pun usor frana masina se lasa f putin pe fata si se aude un scartait care parca ar veni de sub capota, suna a cauciuc pe fier sau ceva e genul asta , nu stiu cum sa explic, se aude incet dar e stresant. Dupa ce nu m-ai pun frana nu se m-ai aude. Si nu e de la placute ca ala il cunosc :blink: Stie cineva de unde vine ?

229267[/snapback]

 

Ai bucsile de la brate duse.

Link to comment
Share on other sites

Este o solutie la BMW Baneasa care e special pt scartaituri de geam...37 ron..arata ca un tub mic ,cu diametrul cam cat a 5 pixuri stranse la un loc si cu o pompita mica in cap...incercati cu el ,la mine a mers.. :)

 

p.s. cereti la nenea de-acolo ca vreti expres pt scartait de geamuri !!! :blink:

292193[/snapback]

 

Nu ai o poza cu solutia? Poate in alte locuri nu stiu despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

orice scartaitura de cauciuc (in general chedere) se rezolva lejer cu un start subtire de silicon pt bord: ieftin si bun = rentabil !

zgomotele de la inchidere/deschidere geamuri nu sunt repreosabile siliconului ! dimpotriva, eu nu dau niciodata cu silicon pe bord, dar cand am intalnit aceleasi zgomote ca si voi, eram la spalatorie. unul dintre baietii de acolo, care sincer sa fiu nu parea destept deloc, mi-a promis ca ma scapa de problema...

asta era acum un an jumate, si pana acum nu mi-a mai aparut deloc!

partile metalice (gen prinderi banchete rabatabile sau incuietori, inchideri, etc) se pot unge cu un strat de ulei tehnic sau in cel mai rau caz cu vaselina incolora !

ATENTIE , nu puneti mult vaselina, caci la caldura va incepe sa se prelinga si dati in alte belele!

bafta maxima !

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Yo o urc pe prietena-mea sa conduca.... si o rog sa mearga peste denivelari... doar sa vad de unde vine zgomotu'.

 

:blink:

 

I like...... NOT. Faza mai nasoala e ca ... sunt si inginer de sunet... si am un auz (made in germany).

 

 

Respect pt toti cei care au greieri in masina!

parerea mea e ca doar focul mai linistesc greerashii... :)

Link to comment
Share on other sites

Yo o urc pe prietena-mea sa conduca.... si o rog sa mearga peste denivelari... doar sa vad de unde vine zgomotu'.

 

:)

 

I like...... NOT. Faza mai nasoala e ca ... sunt si inginer de sunet... si am un auz (made in germany).

 

 

Respect pt toti cei care au greieri in masina!

la mine scartaia ceva la motor!!!! ma stresa la maximum!!!!! nu m-ai suportam!!!! asa ca mi-am bagat nasul si am luat toate suruburile la mana.Si ghici???? surubul care sustine filtrul de aer era slab mai mai sa cada si l-am strans.si numai scartaie!!!! ma intreb oare daca ma duceam la un mecanic????? mi-ar fi spus oare ca era decta un simplu surub nestrans???? poate ca da, poate ca nu......... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Chederele de la geamuri raman principala problema cu scartaitul ! Exista vreo rezolvare ?

 

Exista !!!!

Eu am luat din Austria, de la o reprezentanta bmw, un fel de stick care contine un silicon foarte fin...i-am explicat omului de la service bmw de cosmaru posesorilor de bmw din Romanica si mi-a spus foarte ferm sa dau cu siliconu ala..ciudat este ca mi-a zis sa dau pe chederele de la usa si caroserie...eu i-am zis ca nu prea are rost fiindca imi scartaie cand sint geamurile inchise si ca daca le deschid putin, nu se mai aude...el a insistat ca asta e motivu si ca sa dau pe chedere...si a avut dreptate. A costat 33 eur, da' am scapat de greierii aia tampiti.

Nu stiu daca se gaseste si in Romania, insa daca vreti, maine pun poza si part no

Si parerea mea este ca scartaitul vine se la frecarea intre geam si cheder, pt ca daca cobori geamurile nu se mai aude.Oricum o ingrijire a chederelor nui o idee rea...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.