Jump to content

E90' ul meu, un vis devenit realitate


enders

Recommended Posts

depinde foarte mult ce asteptari ai de la o masina...

am mers cateva zile cu un passat nou si e barca...

si eu trec din primavara la 18 si ma bate gandul si la o reglabila sau ceva suspensie sport pentru ca altfel se controleaza masina cand e jos :rolleyes:

singurul motiv pentru care nu as trece la 19 este ca am motor mic N47 si sunt jantele grele, pierzi mult la accelerare (am probat 2 zile style 95 si nu mi-a placut comportamentul masinii)

Link to comment
Share on other sites

Eu de doi ani merg cu 19” vara si 18” iarna ambele RunFlat,95% in Bucuresti,nu am nici o problema,daca ai grija de masina nu dai in gropi nici daca ai 16”,asa ca eu spun ca merita sa sacrifici putin confort si ceva atentie :thumbsup:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fre, tu la f30 ai talonul anvelopei la jantele pe 19 echivalent jantelor pe 18 de e90. Si eu am 19 acum pe masina si sincer daca ar trebui sa fac un compromis intre look si confort as alege jante pe 18, mai ales daca faci drumuri prin tara. Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Are careva idee unde pot gasi si eu modelul asta de jante: post-56479-14252051367724_thumb.jpg sau cineva care aduce de afara? Ori style 194 cu anvelope de vara in doua latimi?

N-am gasit nici un model mai frumos pe 17,

Imi placeau si style 188, dar ce am vazut erau numai jupuite si am incetat sa mai caut.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am revenit cu ceva poze de sezon,

Am schimbat jantele pe 18 cu astea pe 17, nu este o diferenta foarte mare dar este sesizabila,avand in vedere ca mai conduce si prietena mea am preferat 17 max pt Romania(Bucuresti). Le-am incaltat cu Nokian zLine XL, am inteles ca ar fi premium pt vara modelul acesta.

Dupa un drum de aprox 500 km buc-rasnov-buc m-au lasat placut impresionat.

 

Ieri daca tot a fost asa frumos am ales sa ii fac un mic detailing exterior cu: post-56479-14301429284135_thumb.jpg si cu o ceara Formula 1, nu este ea prea stralucita, dar asta este tot ce am putut gasi in fuga prin supermarket-uri

post-56479-14301429948824_thumb.jpg

Ceara este incomparabila cu Cea de la Sonax, doar ca este ceva mai usor de aplicat.

 

post-56479-14301425015809_thumb.jpg

post-56479-14301433269954_thumb.jpg

 

 

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

post-56479-1430143454635_thumb.jpg

post-56479-14301434774156_thumb.jpg

post-56479-14301434969204_thumb.jpg

Si un nou retrofit.:D

post-56479-14301435185889_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

f fresh jantele , o prind bine

Multumesc,

 

 

Mai multe detalii despre noul retrofit... :rolleyes:

Am fost foarte entuziasmat de retrofit si nu am reusit sa ii fac decat o poza. Am sa revin cu mai multe poze :)))

 

 

pachet lumini interior? :)frantics.gif

Da, paket lumini picioare interior =))

 

marfa jantele Mihai :goodjob:

Ms Dan ;)

 

 

Super a iesit,bine te ajuta si culoarea ; jantele ââŹÂ dau ââŹÂ bine pe masina,am observat asta si la intalnire :drinks:

Multumesc.

Parca Chitsro ma intrebase la intalnire daca am masina spalata, cand defapt era prafu pe ea de un mm. Am preferat gri ca "tine la praf". Masina precedenta a fost un bleumarin si imediat se observau juliturile si praful.

 

Am avut de ales intre 194 si 188, astea doua mi se par cele mai okay pt e90 pe 17,

Am ales 188 ca erau mai in mintile lor cand cautam

eu. Sper sa le tin mai mult pe astea, in 3 ani de cand am masina a avut 5 seturi de jante.

 

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dupa ceva luni de nehotarare: sa schimb, sa nu schimb distributia, am zis ca ar fi bine sa o schimb, pt linistea mea.

Multumesc BM Garage pt calitatea lucrarii. Odata cu schimbarea distributiei cei de la service mi-au facut si revizia:

-ulei Motul X-Clean 5w30

-filtre man

post-56479-14406804055849_thumb.jpgpost-56479-1440680429885_thumb.jpg

post-56479-14406808612662_thumb.jpg

 

 

Distributia mai fusese schimbata acum 3-4 ani de catre cei de la

Bmw, dar au pus tot reperele vechi.

Am observat in poze ca unu din pinioane era destul de uzat, sper ca reperele noi sa fie mai rezistente.

Tin sa mentionez ca dupa schimbarea distributiei acompaniat de schimbarea uleiului, motorul parca este altul.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

post-56479-14406808369177_thumb.jpg

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.