Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

e mai usor sa o iei incantitati mici chiar daca e un consum mai mare de energie .

Chiar asa gandesc si eu,in plus chiar nu am ce face in casa,asa macar mai fac miscare.

Referitor la 4x4 pe BMW am lasat pe cineva care a avut E61 3.0d xDrive sa o conduca si a spus ca vede o imbunatatire majora a sistemului xDrive ( acum nu stiu la ce se referea,insa era putin mirat cum poate merege asa bine pe zapada ) ; sincer nu am cunostiinta daca s-au adus imbunatatiri din 2007 :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Fre, masina ta pleaca de pe loc chiar daca are tractiune doar pe o roata, foarte inteligent sistemul Xdrive. Pe e61 nu era asa ceva.

Interesant,chiar nu stiam :thumbsup: Mersi de info,pana acum nu mi-am pus problema ce si cum......

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca stie asa ceva sistemul xdrive de pe seria 3? Eu stiam ca doar sistemul de pe X6 distribuie puterea individual pe fiecare roata, in rest doar pe punti...fata sau spate, pana la 100%.

 

Daca e doar pe punte si una din roti patineaza, neavand diferential blocabil, nu cred ca pleaca.

 

Anyway, astea sunt detalii si situatii care in practica le intalnesti foarte rar. Sa te bucuri de zapada si de masinuta ;)

 

Pe a mea nu cred ca as putea sa o misc din parcare pe asa zapada...si pe ud intra DTC-ul la fiecare apasare mai "neatenta".

Link to comment
Share on other sites

Am fost la o demonstratie Xdrive acum cativa ani, sistemul functioneaza la fel pe toata gama, inclusiv pe seria 1. Pentru exemplificare s-au folosit 5-6 X3-uri 2.0d, le suspendau pe diagonala (stanga fata-dreapta spate), a.i. sa aiba aderenta fie pe stanga spate, fie pe dreapta fata. In ambele cazuri masina pleca de pe loc. Sistemul e genial, senzatia maxima a fost pe bancheta din spate a unui 550xi cu Claudiu David la volan..epic :hyper:
Link to comment
Share on other sites

In momentele astea va cam invidiez :p

 

Bine...si aici a nins ceva azi noapte, insa acum vad toate strazile curatate complet...plus toate aleile si pistele de biciclete. Iar ce mi se pare fain e ca zapada nu a fost pur si simplu impinsa in laterale, ci ridicata...chiar si de pe alei.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dimineata am plecat la 06.45,nu m-am mai obosit sa dau prea mult zapada acasa,am trecut peste troiene,apoi am mers foarte bine,insa am ramas uimit de cat de bine au dat zapada de pe bulevarde si cat de nepasatori au fost cu trotuarele,saracii pietoni mergeau numai pe sosea.Am facut o poza la Bd.Primaverii...........de locuri de parcare nu mai vorbesc.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Legal, trotuarele sunt responsabilitatea celor care stau acolo...

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Sunt total de acord,insa romanul este mai puturos de fel,nu generalizez aici,insa este evident <_<

Ma uitam pe masina si am constatat ca protectia isi face treaba chiar si acum,pe timpul asta :

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.