Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Multumesc baieti si mie imi plac la nebunie jantele astea.

Andrei,ce naiba tot vorbesti acolo ? Te mai miri ca iti da lumea minusuri :LMAO:

vuv style . Frumoase jantele , te vei obisnui rapid cu ele si ochii in 14 pe drum :))

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cu toate ca imi mai arata un interval de 7k fata si 11k spate,azi am lasat masina la schimbat placutele de frana :mellow: Ce mi se pare ciudat,ca dupa resetare,imi arata 20k fata si 38k spatele,cam putin,nu ?
Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca imi mai arata un interval de 7k fata si 11k spate,azi am lasat masina la schimbat placutele de frana :mellow: Ce mi se pare ciudat,ca dupa resetare,imi arata 20k fata si 38k spatele,cam putin,nu ?

Asa indica dupa ce schimbi .Eu am 8000 fata cred ca le schimb . Dupa estimari ar mai merge 3k .

Link to comment
Share on other sites

Pai si eu tot inspectandu-le vizual am hotarat sa le schimb,atunci cand am pus rotile de vara,oricum si ale mele mai mergeau cateva mii dar eu sunt mai prevazator de fel.Am pus tot originale BMW,cu toate ca ma batea gandul la altceva,insa se pare ca acestea sunt cel mai bun compromis.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult si mie imi plac enorm,dar parerile sunt impartite,unora le plac mai mult cele de iarna Turbine ( care apropo ori le vand ori le vopsesc gri,asta depinde de ce gasesc OEM pe 18" pana la iarna )
Link to comment
Share on other sites

La cati km ai schimbat placutele?

 

La ce-ti afisa in bord s-ar fi zis ca aveau uzura 70%. E bine sa nu mergi cu placutele pana la metal, protejand astfel discurile, dar nici sa le schimbi cand inca mai au suficienta viata.

 

Mofletii aia la service ce-au zis? Ca producatorul scrie in manualul de service la cat se schimba placuta. Se masoara grosimea materialului ramas pe ea si, daca scade sub un anumit nivel (18 mm, sa zicem), se cere a fi inlocuita.

 

Sau n-ai fost la service Bmw? Tot din ochi le-au inspectat si aia?

Edited by adymateo
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu am mai fost pana la Braila la Apan pentru schimb placute,mi le-a schimbat un coleg de la firma care se pricepe ( nu trebuie mare pricepere pentru a schima un set de placute si senzori ) Cat despre uzura,erau la cativa mm de metal ; nu obisnuiesc sa merg pana la limita,la toate masinile anterioare am schimbat inainte de limita inferioara.
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare putin distractiv sa dai 60 k pe o masina si sa schimbi placutele intr-o parcare! :frantics:

 

Pai aia cativa mm erau esentiali, io cred ca grosimea minima trebuia sa fie de 8 mm cu tot cu carcasa placutei. Pe pagina cealalta am vazut c-aveai 25.000 de km. Doar daca n-ai mers pe strada ca pe circuit cu ea puteai sa le uzezi.

 

Si nu e vorba de inginerie (desi tre' sa ai mare tupeu sa-l lasi pe unu' sa-ti scoata placutele din etrier, sa stranga suruburi la ele, sa dea cu pasta ce vine in pachet s.a.m.d.), dar brand-ul Bmw nu presupune a sta in salopeta si a te baga sub capota/sasiu chiar de te pricepi. Ca daca voiai sa faci asta nu-ti mai luai Bmw, iti luai o masina de miner si aia era.

 

Daca faci un accident dupa schimbul asta nu cred ca te despagubeste colegu'. Dar poate data viitoare te mai interesezi de un manual de reparatii, de un service Bmw (ma-ndoiesc ca doar la cei din Braila puteai face operatiunea).

 

 

 

Nu am mai fost pana la Braila la Apan pentru schimb placute,mi le-a schimbat un coleg de la firma care se pricepe ( nu trebuie mare pricepere pentru a schima un set de placute si senzori ) Cat despre uzura,erau la cativa mm de metal ; nu obisnuiesc sa merg pana la limita,la toate masinile anterioare am schimbat inainte de limita inferioara.

  • Like 1
  • Downvote 25
Link to comment
Share on other sites

Te simti, huh?

 

Ti-ai zice sa fii mai explicit dar superficialitatea de care dai dovada probabil c-ascunde un intelect subdezvoltat, bazat exclusiv pe clisee. :sorcerer:

 

Iar pe boss-ul de schimba placute prin parcari il poti stima sugandu-i teava de esapament! Ai fi onorat!

 

 

Adymateo, ia un Distonocalm, vezi ca esti penibil tu, nu colegul FRE.

  • Downvote 16
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.